Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2009., 11:42   #61
Poziv na broj zaduženja - ja tu ništa ne upisujem.
Poziv na broj odobrenja ti daje onaj kojem uplaćuješ plaću. Obično tu piše broj tekućeg računa primatelja.
margarita03 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 11:50   #62
Margarita, puno hvala.

Budući da je riječ o autorskom honoraru, autor ima pravo na povrat poreza. Treba li u tom slučaju pod model (? ) upisati neki broj, da se zna da je riječ o autorskom honoraru? Može li pod broj odobrenja ići JMBG autora, jer u opcijama uplate net-bankingom putem Erste banke uopće ne traži ime osobe kojoj uplaćujem (nema ni prostora u koji bih upisala ime i prezime primatelja), nego samo broj računa primatelja?
*leona* is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 19:57   #63
Brojevi na nalogu za plačanje?

Želio bi i ja ovako sebi nesto napraviti.
Znači da se ne uplačuje pod mojim imenom nego da naprimjer kao ovdje pise zagrebačka banka.



Dali ja mogu isto koristiti ovakav način uplate iako imam samo otvoren tekuci račun u Erste banci?

Sta znače ovi brojevi dole ,jer bi ja želio umjesto njih staviti svoje podatke.
model -02 ?
Broj računa primatelja 2360000-3219426870 ?
poziv na broj odobrenja 3219426870 ?
Moretto RI is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 02:39   #64
Quote:
Moretto RI kaže: Pogledaj post
Želio bi i ja ovako sebi nesto napraviti.
Znači da se ne uplačuje pod mojim imenom nego da naprimjer kao ovdje pise zagrebačka banka.



Dali ja mogu isto koristiti ovakav način uplate iako imam samo otvoren tekuci račun u Erste banci?

Sta znače ovi brojevi dole ,jer bi ja želio umjesto njih staviti svoje podatke.
model -02 ?
Broj računa primatelja 2360000-3219426870 ?
poziv na broj odobrenja 3219426870 ?
Hajd'mo po redu...
1) Ti možeš napraviti da kad netko uplaćuje iz druge banke upiše svoje ime i prezime pod "Platitelj" a pod "Primatelj" samo Erste & Steiermarkische bank d.d.
2) Pod kolonom "Broj računa primatelja" mora ići 2402006 kao VBDI Erste banke, a iza crtice može staviti broj tvog tekućeg računa u Erste banci (320*******) - u tom slučaju kolona "Poziv na broj odobrenja" može ostati prazna sa modelom 99
3) Može pod istu kolonu staviti 2402006-1031262160 ali onda mora u "Poziv na broj odobrenja" ići tvoj broj tekućeg sa opcijom 02 pod kolonom "Model"

Sa opcijom "Model" ti ne bih preporučio da se zamaraš, jer njih postoji mali milijun, a nije tvoje da ih moraš znati- njih znaju ljudi koji rade na šalterima.

Ako sam negdje krivo procijenio pitanje slobodno postavi podpitanje, meni samo nije jasno tko bi kome uplaćivao, ali princip je isti.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 02:50   #65
Quote:
*leona* kaže: Pogledaj post
Margarita, puno hvala.

Budući da je riječ o autorskom honoraru, autor ima pravo na povrat poreza. Treba li u tom slučaju pod model (? ) upisati neki broj, da se zna da je riječ o autorskom honoraru? Može li pod broj odobrenja ići JMBG autora, jer u opcijama uplate net-bankingom putem Erste banke uopće ne traži ime osobe kojoj uplaćujem (nema ni prostora u koji bih upisala ime i prezime primatelja), nego samo broj računa primatelja?
Što se honorara tiče, mislim da ti ne postoji neki model koji bi to označavao kao honorar, jer ako to uplaćuješ bilo na TRG ili na žiro, morat će ga prijaviti za porez pošto se vidi da je uplaćeno sa nečijeg poslovnog računa. Za model ti mogu provjeriti ako ti nije kasno pa javim danas popodne.
Poziv na broj zaduženja je ustvari tvoj broj poslovnog računa sa kojeg uplaćuješ honorar, pa ili ga možeš upisati ili ostaviti prazno jer prijenos ide sa tvog računa pa ga NET-banking automatski povlači.
Pod poziv na broj odobrenja ne možeš pisati njegov JMBG jer ne uplaćuje on sam sebi, možeš jedino upisati neki broj predračuna ako ga imaš ili ostaviti prazno sa modelom 99.
JMBG u pozivu na broj odobrenja se upisuje sa modelom 12 ali samo kad netko kao fizička osoba uplaćuje nešto za sud, nekakvo školovanje, ili nešto slično tome.

Ime primatelja te ne smije ni tražiti jer ti moraš znati račun na koji uplaćuješ, a automatika radi ostalo!
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 11:23   #66
Thumbs up

Hvala na lijepom odgovoru. Pitam zato jer bi želio da mi neki ljudi uplačuju određeni iznos na moj račun a ne bi sad želio da mi baš svi moraju znati ime i prezime kad ispunjavaju pod "primatelj".

Hvala ti puno Johnny_B.,idem probati sam sebi uplatiti pa ti javim da li djeluje...

Da te jos pitam samo nesto knjiženje te uplate se vidi odmah ili sutra dan ?
Moretto RI is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 01:10   #67
Quote:
Moretto RI kaže: Pogledaj post
Hvala na lijepom odgovoru. Pitam zato jer bi želio da mi neki ljudi uplačuju određeni iznos na moj račun a ne bi sad želio da mi baš svi moraju znati ime i prezime kad ispunjavaju pod "primatelj".

Hvala ti puno Johnny_B.,idem probati sam sebi uplatiti pa ti javim da li djeluje...

Da te jos pitam samo nesto knjiženje te uplate se vidi odmah ili sutra dan ?
Molim i drugi put!

Ovisno tko plaća i kako uplaćuje.
Ako ti uplaćuju preko internet bankarstva, neće ni moći saznati tvoje ime i prezime, samo će ga morati ukucati kad budu uplaćivali.

A ovisno o vremenu uplate, ako ti uplaćuju iz iste banke, uplata se vidi isti dan kroz par minuta, ako uplaćuju iz druge banke ujutro (do14 sati) uplata bi trebala sjesti isti dan, ako je iza tog vremena onda slijedeći radni dan.
Iako je ova teorija puno brža i primjenjivija za uplate preko NET-bankinga, jer se uplate brže knjiže.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 16:04   #68
Aha ,evo danas mi je uplata sjela na račun.. Ženska me na šalteru tražila osim imena i adresu.

A kod knjiženja (Net bankinga ) se tek vidjelo dan poslije.

To je to hvala ti puno.
Moretto RI is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 20:19   #69
Puno hvala.

U međuvremenu sam se raspitala u jednom računovodstvu i uplatila neto honorare autorima, a porez i prirez na njihove autorske honorare na žiro-račune gradova u kojima žive.

EDIT:
Ako kome također ustreba, model je 22.

Zadnje uređivanje *leona* : 19.06.2009. at 20:30.
*leona* is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2009., 19:22   #70
Quote:
Moretto RI kaže: Pogledaj post
Aha ,evo danas mi je uplata sjela na račun.. Ženska me na šalteru tražila osim imena i adresu.

A kod knjiženja (Net bankinga ) se tek vidjelo dan poslije.

To je to hvala ti puno.
I opet molim i drugi put!
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 08:36   #71
Ja bih samo napomenula da onaj tko iole nešto zna o financijama kad vidi broj računa koji počinje sa 32 ili 31 npr 236000-3225678905 zna da je to tekući račun (32) ili žiro račun (31) fizičke osobe , a ne račun npr nekakve udruge (vidim da spominjete učlanjenje).
Također ste prilikom plaćanja obavezni upisati naziv ( ime i prezime) i adresu primatelja na nalogu za plaćanje!
triax is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 10:44   #72
Quote:
triax kaže: Pogledaj post
Ja bih samo napomenula da onaj tko iole nešto zna o financijama kad vidi broj računa koji počinje sa 32 ili 31 npr 236000-3225678905 zna da je to tekući račun (32) ili žiro račun (31) fizičke osobe , a ne račun npr nekakve udruge (vidim da spominjete učlanjenje).
Također ste prilikom plaćanja obavezni upisati naziv ( ime i prezime) i adresu primatelja na nalogu za plaćanje!
Osim ako se ne plaća putem internet bankarstva, onda to nemaš gdje upisati, a ja se nadam da sam njega dobro razumio o načinu plaćanja.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 11:04   #73
Za internet bankarstvo ovisi kako kod koje banke, primjerice kod ZABE se može(mora) ručno upisati naziv (ime) ukoliko ga automatski ne "povučeš", dok se kod Erste banke ne može.
Ne znam kako im to prolazi jer postoji propis: http://www.hnb.hr/propisi/platni-pro...37746f3ec7d549 , kojim su definirani elementi platnih naloga.
triax is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 11:16   #74
Quote:
triax kaže: Pogledaj post
Za internet bankarstvo ovisi kako kod koje banke, primjerice kod ZABE se može(mora) ručno upisati naziv (ime) ukoliko ga automatski ne "povučeš", dok se kod Erste banke ne može.
Ne znam kako im to prolazi jer postoji propis: http://www.hnb.hr/propisi/platni-pro...37746f3ec7d549 , kojim su definirani elementi platnih naloga.
Ma da, ja sam i mislio na ESB jer se njihovim internet bankarstvom i koristim.
Nisam znao da to ima na ZABI.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 20:54   #75
plaćanja općom uplatnicom-naknade

Često moram nešto plaćati općim uplatnicama, kako mi je pošta u zgradi najčešće idem tamo ali mi se kosa diže na glavi od njihovih naknada.
Nekad je FINA imala uslugu "popodnevna ušteda", s manjim naknadama u popodnevne sate, ali izgleda da su je ukinuli jer se uopće više ne spominje na njihovim stranicama.
Znam da je najbolje plaćati račune u firmi od koje su izdani (pr. HEP, vodovod, bla), ali što kad je primjerice plaćanje u korist državnog proračuna?
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 13:28   #76
Quote:
moses kaže: Pogledaj post
Često moram nešto plaćati općim uplatnicama, kako mi je pošta u zgradi najčešće idem tamo ali mi se kosa diže na glavi od njihovih naknada.
Nekad je FINA imala uslugu "popodnevna ušteda", s manjim naknadama u popodnevne sate, ali izgleda da su je ukinuli jer se uopće više ne spominje na njihovim stranicama.
Znam da je najbolje plaćati račune u firmi od koje su izdani (pr. HEP, vodovod, bla), ali što kad je primjerice plaćanje u korist državnog proračuna?
Koliko ja znam, isto je jeftinije preko FINE.
margarita03 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2009., 11:43   #77
može jedno pitanje...
ako ja imam račun u splitskoj i trebam uplatit nekome tko je u zagrebackoj, mogu li to napraviti iz poste ili splitske ili moram u zagrebacku??
i mogu li ne uplacivat sa kartice nego keš?
pitam gluposti vjerojatno ali eto...
hvala...
walk_of_life is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2009., 14:24   #78
Quote:
walk_of_life kaže: Pogledaj post
može jedno pitanje...
ako ja imam račun u splitskoj i trebam uplatit nekome tko je u zagrebackoj, mogu li to napraviti iz poste ili splitske ili moram u zagrebacku??
i mogu li ne uplacivat sa kartice nego keš?
pitam gluposti vjerojatno ali eto...
hvala...
Možeš i iz splitske i iz zagrebačke, samo moraš znati broj računa osobe kojoj uplaćuješ. Ako odeš u ZABU, nećeš imati proviziju za plaćanje.
Uplatiti možeš jedino keš.
Nema glupih pitanja...
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2009., 14:51   #79
Quote:
Johnny_B. kaže: Pogledaj post
Možeš i iz splitske i iz zagrebačke, samo moraš znati broj računa osobe kojoj uplaćuješ. Ako odeš u ZABU, nećeš imati proviziju za plaćanje.
Uplatiti možeš jedino keš.
Nema glupih pitanja...
ok, hvala puno=)
walk_of_life is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2009., 21:02   #80
uplata s računa na račun (splitska -> ZABA) hitno

ovako ide priča:

jutros oko 10 sati sam uplatio jednom liku na račun zagrebačke banke, i poslije pri kontaktiranju iste osobe veli mi da još nije vidljivo na njegovom računu, i da obično treba 24 sata, a hitno mi je, al 24 sata je ok, i veli mi on da već sutra ujutro on to može vidjet.

no, zovnem ja i maloprije tog lika i još uvijek mi veli da nema ništa. sad već paničarim i zvao sam splitsku, no, izvan radnog vremena su. ok, rekoh, zvat ću zagrebačku, tu mi se javi žena koja mi veli da treba od 3 do 5 dana da bi se vidio taj transfer s banke na banku
i još k tome mi odgovori da nikako lik kojem sam uplatio prije toga ne može vidjet te novce na svom računu, jel to sve banke rade preko fine i šta ti ga ja znam.

zovnem ja i finu, i tu mi ženska nije mogla puno reć, jer to stvarno nije do nje ni do fine.

sad sam ja u teškim govnima, ako ta uplata ne bude vidljiva na računu sutra ujutro mogu se slobodno bacit s mosta (dramatizacija).

zar ne postoji nikakav drugi način kojim ja mogu dokazat da sam ja uplatio to i da će to proć bez da to ovaj lik na vidi na izvješću s bankomata, stanju računa il što ti ga ja znam?

molim bilo koga tko bilo što zna jer mi je stvarno neizmjerno hitno
hmore85 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:43.