Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2016., 18:10   #1
Ubuntu i (HD) video problem

Totalni sam početnik s Linuxom. Imam "stari" kompjuter iz 2008 koji je bio na Visti. Kako je i surfanje internetom postalo problem na njemu, a i mnoge druge jednostavne operacije riješio sam prijeći na Linux Ubuntu 14.04.

Instalacija i sve ostalo je prošlo bez nekih većih problema. Sada "leti" po internetu, slike pregledava bez problema, itd.

Dvije stvari su problematične. To što ne mogu upogoniti TV tuner da radi s Linuxom, na žalost našao sam da baš ovaj TV tuner od Aver Media-e nema nikakvu podršku za Linux. U biti i nije neka velika šteta, nije da mi to treba za gledanje TV-a, ni ne sjećam se kad sam zadnji put gledao satelitsku (a običnu digitalnu TV vidim i bez toga).

U biti jedini problem mi je reprodukcija (HD) videa. Znači i HD video snimljen mojim foto aparatom i reproduciran s Blu-Ray diska je negledljiv. Trza, zapinje, smrzne se, gubi se sinkronizacija audia i videa bez obzira koristio VLC, SMPlayer ili Kodi Media Center. Ista stvar i s 1080 videom na YouTube-u. Tražio sam po netu i našao na masu mjesta da ima sličnih problema, ali ništa mi nije pomoglo. Sve se svelo na upisivanje nekih stvari koje ne razumijem u Terminal i instaliranjem svega i svačega, ali ništa ne radi kako spada.

Kako je istovjetan problem u zadnje vrijeme bio i na Visti (ne kad je kompjuter napravljen, normalno mi je vrtio HD video) pomislio sam da nije problem s matičnom i procesorom. Imam MB Gigabyte MA78G-DS3H (full HD 1080p i Blu-ray play back) i CPU AMD AM3 Athlon II X2 250. Za grafiku mi kaže ovo Gallium 0.4 on AMD RS780.

Sad sam probao DVD (originalni) i ustanovio da i on zapinje i trza, što me je zbunilo jer je po instalaciji DVD radio ok. Mora da sam silnim upisivanjem svega i svačega u Terminal nešto i tu poremetio.

Da li netko ima ideju gdje je problem i što učiniti?
Riz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2016., 10:25   #2
Mali update. Imao sam instaliran applet za rad CPU gdje se moglo birati radnu frekvenciju CPU i 3.00 GHz je bio maksimum, a bilo je jos par opisnih funkcija kao "performanse", "na zahtjev" i slično. Meni je bila odabrana funkcija "na zahtjev". Kad sam odabrao funkciju 3.00 GHz 720p video je radio bez problema, 1080p se još mučio. Počeo se baviti idejom overclockinga procesora, ali kad sam ušao u BIOS vidio sam da mi je radna temperatura CPU 73 do 74 stupnja, a temperatura sistema 32.
Da nije visoka temperatura procesora uzrok problemu?
I kako osim čišćenjem prašine i provjerom da li radi ventilator utjecati na smanjenje temperature procesora?
Riz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 11:08   #3
Još jedan update. Rastavio kompjuter i pronašao da je plastični nosač CPU hladnjaka i ventilatora slomljen, tako da je to bio razlog visoke temperature CPU-a. Kako se radi o relativno starom kompjuteru namučio sam se dok nisam pronašao istovjetni nosač, no sad kad je nosač instaliran i CPU hladnjak i ventilator lijepo leže na procesoru temperatura CPU-a je 41 stupanj, a sistema 32. I naravno vrti HD video bez problema.
Riz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:53.