Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2016., 19:06   #21
Geometrija?

Imam osjećaj da nisam pogodio geometriju koja mi odgovara na novom MTB-u. Na jačim offroad turama me počinje boliti donji dio kičme, isto tako na dužim usponima po lakšem terenu. Probao sam sve kombinacije visine, nagiba i horizontalnog pomaka sica, stavio drugi, bez pomoći. Ostao mi je za podešavati volan i SPD.

Svjestan sam činjenice da bi Bike Geometry Fit vjerojatno dao odgovor na pitanje u čemu je problem ali ne živim u Zagrebu i troškovi puta i usluge su veliki.

Ima tko ideju kako da skužim u čemu je problem i zamjenom djelova si prilagodim geometriju da bolovi nestanu?

Razmišljam o tome da probam umjesto sadašnje lule volana staviti pomičnu npr 120mm pa eksperimetirati sa nagibom, te da sam probam micati SPD kopču na tenisicama. Vremena i volje imam.
_Ica_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 21:26   #22
Probaj i sa vrstom i polozajem volana. Mene je mucio volan sa laganim riseom, kad sam presao na flat rijesio sam i probleme...
__________________
PRO
litrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 21:40   #23
Quote:
_Ica_ kaže: Pogledaj post
Imam osjećaj da nisam pogodio geometriju koja mi odgovara na novom MTB-u. Na jačim offroad turama me počinje boliti donji dio kičme, isto tako na dužim usponima po lakšem terenu. Probao sam sve kombinacije visine, nagiba i horizontalnog pomaka sica, stavio drugi, bez pomoći. Ostao mi je za podešavati volan i SPD.

Svjestan sam činjenice da bi Bike Geometry Fit vjerojatno dao odgovor na pitanje u čemu je problem ali ne živim u Zagrebu i troškovi puta i usluge su veliki.

Ima tko ideju kako da skužim u čemu je problem i zamjenom djelova si prilagodim geometriju da bolovi nestanu?

Razmišljam o tome da probam umjesto sadašnje lule volana staviti pomičnu npr 120mm pa eksperimetirati sa nagibom, te da sam probam micati SPD kopču na tenisicama. Vremena i volje imam.
Da li je riječ o bolovima isključivo u kičmi ili te boli cijeli donji dio leđa? Kod mene se javlja suprotni učinak: preko zime kad sam manje aktivan, oslabe mi leđni mišići i imam bolove u kičmi tipa oštre boli koja me presječe prilikom ustajanja iz sjedećeg položaja, ali čim krenem sa vožnjom u proljeće, bolovi nestanu..
Ako je samo kičma u pitanju, da odeš snimiti kralješke, možda ti se neki disk pomjerio?
Posjet kiropraktičaru?

Btw, na temu bolova u mišićima, počeo sam uzimati magnezij direkt 375 sa B i C vitaminom, i ako nije placebo efekt, kao da pomaže..
.
__________________
"Dođite brzo stop dovoljno mjesta za sve u bačvi ruma stop nema posla stop odlična plaća stop piješ cijeli dan stop ševiš cijelu noć stop požurite možda neće dugo trajati"
U2dva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 22:55   #24
Quote:
litrenka kaže: Pogledaj post
Probaj i sa vrstom i polozajem volana. Mene je mucio volan sa laganim riseom, kad sam presao na flat rijesio sam i probleme...
Pa to je i bio nekakav okvirni plan, lulicu dizati gore (mislim da mi je volan prenisko) dok bol ne nestane a onda kupiti pravu lulu kad skužim koji mi kut odgovara jer sam čuo da su ove sa zglobom loše i da se razmrdaju brzo.


Quote:
U2dva kaže: Pogledaj post
Da li je riječ o bolovima isključivo u kičmi ili te boli cijeli donji dio leđa? Kod mene se javlja suprotni učinak: preko zime kad sam manje aktivan, oslabe mi leđni mišići i imam bolove u kičmi tipa oštre boli koja me presječe prilikom ustajanja iz sjedećeg položaja, ali čim krenem sa vožnjom u proljeće, bolovi nestanu.. Ako je samo kičma u pitanju, da odeš snimiti kralješke, možda ti se neki disk pomjerio? Posjet kiropraktičaru?
Btw, na temu bolova u mišićima, počeo sam uzimati magnezij direkt 375 sa B i C vitaminom, i ako nije placebo efekt, kao da pomaže.. .
Donji dio leđa. Kičma je tip top. Bol je posljedica isključivo i jedino vožnje na biciklu, najvjerojatnije usljed krivog položaja. Nestane čim siđem sa bicikle.

U principu nadao sam se da će netko imati informacije o tome kakvi moraju biti kutevi noge, leđa, koljena, položaja SPD kopče i svega ostalog pa da probam sam izmjeriti i korigirati. Faktor je naravno i moja jako loša gibljivost. Našao sam dosta toga na Youtube-u ali ne dovoljno jasno. Taj Body Geometry Fit je točno ono što mi treba ali voziti bajk u Zagreb (u Istri sam) samo radi toga mi je malo too much.
_Ica_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 09:18   #25
Mozda samo trebas ojacati leda? Mene su znala boljeti poslije zime kad nisam nista pedalirao kojih mj. ili dva, dok nisam ojacao te misice. Isto taj donji dio leda na usponima.
Jos ako imas xc ramu malo agresivnije geometrije gdje je volan dosta nisko a sic visoko...
Privremeno rjesenje ti moze biti da dignes volan gore, trajnije bi bilo da ojacas ledne misice.


Sent from my iPhone using Tapatalk
markec12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 16:33   #26
Valjda kako kome pase, treba probati vise velicina svi poznajemo ljude koji jasu pa mozes pitati da provozas krug itd. da se ne ponavljam ja sam prosle sezone kupio dobar bike ispostavilo se da je za mene to bilo cisto bacanje para vratio sam se na stari koji mi izvrsno lezi a po meni je kljucan dobar oslonac na ruke i taj stav ka naprijed a bas imam problema sa ledjima nevezano za bicikl. E da, guvernal obavezno ravan i uzak to sam znao rezati da mi bude udobnije. Treba vjezbati i pored voznje... trcanje, sklekovi, cucnjevi, barem ono osnovno "fiskultura". To Bike Fit proracuni gluposti to mi je cista navlaka kao i preskupi bicikli, skupi servisi i "navigacije", oprema i ostalo za stvari koje bi trebale da budu besplatne. Treba praviti nauku od dva tocka??? Ali to je kao i sve stvar nekakvog trenda i pomodarstva ja se na to nasmijem jer takvi me navigatori redovno gledaju u ledja i traze sami sebi opravdanje.

Bicikli i skateboardi bi trebali da budu besplatni.
avayan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2016., 11:35   #27
Quote:
_Ica_ kaže: Pogledaj post
Pa to je i bio nekakav okvirni plan, lulicu dizati gore (mislim da mi je volan prenisko) dok bol ne nestane a onda kupiti pravu lulu kad skužim koji mi kut odgovara jer sam čuo da su ove sa zglobom loše i da se razmrdaju brzo.
krivo si me shvatio - mislio sam na volan, ne na lulu jer kut volana (NE lule) tj upsweep downsweep rise i sve ostalo mogu utjecati na bolove.
__________________
PRO
litrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2016., 01:55   #28
Kupio sam 120mm lulu sa zglobom, postavio kut na cca. 17 stupnjeva, odvozio 35 km bez stajanja sa par lakših uspona, boli u leđima ni traga. Kao što sam i pretpostavljao, trebalo je povećati reach. Nakon što sam dodatno prilagodio sic novom položaju, sada je vožnja pravi užitak. Konačno

http://www.rog-joma.hr/oprema_detalj.php?i=15750

Namjerno sam uzeo lulu sa zglobom da eksperimetiram sa kutevima i visinom volana, kada nađem optimalni uzeti ću pravu lulu.

BGF nije glupost. Tko god vozi malo jače i duže bi ga trebao odraditi, šteta što je tako skup. Faktora krivog položaja ima jako puno i svaki od njih može uzrokovati bol i probleme.

Hvala svima na savjetima.
_Ica_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2016., 09:06   #29
Quote:
_Ica_ kaže: Pogledaj post
Kupio sam 120mm lulu sa zglobom, postavio kut na cca. 17 stupnjeva, odvozio 35 km bez stajanja sa par lakših uspona, boli u leđima ni traga. Kao što sam i pretpostavljao, trebalo je povećati reach.
Podizanjem smanjuješ reach
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2016., 11:13   #30
Quote:
_Ica_ kaže: Pogledaj post
Na jačim offroad turama me počinje boliti donji dio kičme, isto tako na dužim usponima po lakšem terenu.
Mene su ovakve stvari na trekkingu mučile kada nisam imao sic na pravoj visini.
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2016., 01:30   #31
Quote:
poluamater kaže: Pogledaj post
Samo kratko ću, "bol" zasigurno ima veze sa godinama i "zamorom materijala" mada u mom slučaju mislim da se je još nešto bilo dogodilo/poklopilo. Da ne razvlačim više to reći ću samo da vozim jer to volim, volim biti u krajevima u kojima nisam bio, vožnja me psihički regenerira, kao nov sam nakon svake vožnje, a pogotovo ako mi te ne predstavlja nekakav zdrastveni problem.
Kolega, evo nešto interesantno o bolovima u koljenu:

Tendinopatija kvadricepsa
U biciklističkim krugovima još se naziva proljetnim
koljenom jer najčešće nastupi s početkom intenzivnog
treninga na biciklu. Ozljeda dolazi uslijed preopterećenja
i pogađa ligamente u prednjem dijelu koljena. Uzrokovana
je kombinacijom intenzivnog vježbanja i hladnoće.
Bol se pojavljuje u gornjem dijelu čašice, najčešće na
unutarnjem i vanjskom rubu. Ponekad se pojavljuje bol i
oteknuće 5-8cm iznad koljena.


Ovo je iz Biciklističkog priručnika, pod poglavljem ''Zdravlje'', stranica 42..
__________________
"Dođite brzo stop dovoljno mjesta za sve u bačvi ruma stop nema posla stop odlična plaća stop piješ cijeli dan stop ševiš cijelu noć stop požurite možda neće dugo trajati"
U2dva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 15:43   #32
Quote:
Pablo kaže: Pogledaj post
Podizanjem smanjuješ reach
Povećao sam ga sa 120mm lulom a istovremeno ispravio leđa većim kutem. Stavio sam lulu sa zglobom da eksperimentiram sa kutevima, vjerujem da neće ostati na 17% nego će ići još dolje.
_Ica_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 20:29   #33
Quote:
_Ica_ kaže: Pogledaj post
Povećao sam ga sa 120mm lulom a istovremeno ispravio leđa većim kutem. Stavio sam lulu sa zglobom da eksperimentiram sa kutevima, vjerujem da neće ostati na 17% nego će ići još dolje.
Evo mojih iskustava.
Ja imam trekking sa pomicnom lulom. Lulu sam spustao malo pomalo svakih nekoliko dana dok nije dosla do kraja dole (bez okretanja iste u minus i bez zamjene spacera gore dole). Taj polozaj mi je najidealniji. Visina sjedala i volana na gripovima je u idealnoj horizontali. Je li to najidealniji polozaj reci ce ovdje ipak tehnicki potkovaniji forumasi,ali meni je super. Cak razmisljam da maknem koji od tri spacera i spustim volan te tako odvozim neku rutu za probu.
Opet,nismo svi jednako gradjeni. Nekome su duze ruke,nekome noge,a nekome sve skupa a trup kratak.
Ovo je moje iskustvo. Vjerujem da ce tehnicko strucni savjet ipak biti najrelevantniji.
grof-manfred is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 17:19   #34
Grčevi

Da ne otvaram novu temu posta ću ovdje.

Dosta godina sam trčao polumaratone ali sam zadnje 2 godine nakupio kilograma zbog neaktivnosti (178cm/92kg). Sada se ne usuđujem trčati zbog koljena pa sam odlučio voziti bicikl dok ne skinem 10ak kila.
Prvih par dana sam sa desetogodišnjim sinom napravio par laganih vožnji 20-30 km. Prije par dana sam došao s posla, uhvatio 2 sata slobodnog vremena i odlučio sam napraviti jednu ozbiljniju vožnju. Zapeo sam "muški" i dobro su me služile i noge i srce međutim na prvom velikom usponu su se pojavili grčevi u gornjem dijelu listova. Nisam osjećao nikakav preveliki umor i završio sam vožnju ali su me grčevi strašno ometali. Ovo mi se nikada nije dešavalo tijekom trčanja a trčao sam dionice od 25 km u kolovozu po suncu.
Zanima me ima li neko slična iskustva i što bi mogao biti razlog (loša hidriranost, vrućina, umor, nepravilan položaj, izostanak zagrijavanja ili nešto drugo).
dysback is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 18:07   #35
Pij vodu za vrijeme vožnje i nabavi kapsule magnezija pa popiješ jednu na dan.
sun888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 18:30   #36
Pij vodu i budi siguran da ti je sjedalo dobro podešeno jer ukoliko ti je prenisko (češće) ili previsoko (rjeđe) može izazivati grčenje mišića zbog nepravilnog pedaliranja.
to3cutter is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 18:31   #37
dehidracija, možda ti je ponestalo carbsa s obzirom na vrućine zadnjih dana rekao bi dehidracija
pij neki isodrink dobiješ iz njega malo carbsa i nešto soli trebalo bi pomoći

možda novi podražaj na mišić pa nije naviknut, mislim grčevi su još uvjek misterija usprkos svoj znanosti
toni_89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 20:16   #38
Danas sam se u dva navrata silom nalio vode (po 3 čaše) prije polaska. Iako ze sunce bilo jače i vozio sam agresivnije nije bilo grčeva. Spustio sam sjedalo za 1-2 cm jer mi se učinilo da mi se noga previše ispravlja. Nakon pola sata sam popio hladan Sensation. Planirao sam još jedan ali nije bilo potrebe. Nadam se da se grčevi neće vraćati.😀


Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
dysback is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 12:04   #39
Pozdrav svima. Evo da priupitam iskusnu ekipu, prije nekih 2 tjedna iznenada sam osjetio vrtoglavicu, mučninu, otišo na hitnu, pregledalo me, dobio hrpu uputnica ... i da skratim, moja doktorica sumnja na vratnu kralježnicu (još nisam stigo na red za rengen) tak da se ništ pouzdano nezna. Neznam jesam li spomenuo da vozim bicikl (cca 1000km mjesečno) pa je moje pitanje da li je netko imao sličnih problema a da su posljedica lošeg položaja sica, volana, pedala.... hvala
guppy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 13:12   #40
Jednog kolegu je uklještilo u leđima na mjesec dana, kombinacija dugih vožnji s ruksakom na leđima i jedan dan kada ga je zubato sunce prevarilo pa se prehladio.
Od te situacije vozi bez ruksaka, kupio si je krutu torbu za pak treger i nema problema.

To3cutter zna više o tom slučaju.
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:55.