Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2017., 15:10   #7341
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Ja se ispričavam što uskačem, a padobranac sam, i pomješam tu i tamo snagu i energiju kada pišem
.....nisi jedini
pomutnju sam zapravo izazvao ja

Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
ali vidim da se nikako ne možete dogovoriti.
kako ne? pa ja sam učinio prvi korak - dogovorio sam se sam sa sobom
sad je na drugima da sr dogovore sam mnom

Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
A meni kao laiku je zapravo to nekako lako svesti na što bih ja trebao gledati u određenim slučajevima.

Ako mi je klima primarni izvor grijanja:
- na -15 ima kapacitet da pokrije gubitke kuće/stana
da, naravno, inače moraš imati pri ruci nekakvi backup tipa grijalice, kamin, peći na ovo il ono

Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
- ima što nižu modulaciju, jer neka prosječna temperatura u periodu grijanja nije ni blizu -15, već je na kontinentu oko 7.
ako pričamo o dobro izoliranom obejktu, ona je odgovor da, onda je bitno da ima čim nižu modulaciju da bi imao što bolji komfor

neki debeli minusi su u pravilu neki peakovi koji se povremeno mogu pojaviti, ali nisu česti, klima mora moći odgovriti i na njih. Ali, u pravilu prosječne temp su više i klima zparavo postotno gledano radi vrlo rijetko punim kašacitetom,uglavnom radi pod djelomičnim opterečenjem
Pa to i jest jedan od razloga zašto su se pojavili inverteri, da mogu raditi pod djelomičnim opterečenjem, da budu onda što učinkovitiji, manje bučni, da manje troše itd



Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Za samo navečer dogrijavanje u prijelaznim razdobljima:
- da ima što nižu modulaciju
pa ak misliš navečer najesen samo malo sat dva dogrijat, niska modulacija ti nije bogzna šta bitna. to će svaka klima odraditi. obično treba tada dići sobnu za 1-2C, gubici nisu veliki jer je vanjska temp relativno visoka, a čak i da se ugasi i ne modulira nećeš to osjetiti kao neku nelagodu, jer kažem gubici su mali zagrije začas, ukonačnici je i sam ugasiš jer ti naprosto ne treba više grijnje kad ti je digla 1-2c
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Za hlađenje:
- da ima što nižu modulaciju, jer na manjem kapacitetu manje i odvlažuje, ali ako radi cijelo vrijeme izvuče više vlage nego da ciklira
meni osobno u hlađenju nije bitno, iako je svakako ugodnije kako kažeš
kad imaš puno vlage unutra, čim upališ klimu već ti je par za minuta ugodnije iako je uređaj još daleko od zadane.
Ako radi konstatno neće se prostor lagano zagrijavati i imaš neku konstatnu temp, ali ak se i ugas,i ne stigne se za vrijeme spavanja klime nabiti toliko vlage unutra da biti tii postalo nelagodno.

Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Potrošnja iz utičnice je tako blizu da vjerojatno uopće nije bitno.
razlike su male, a i tu razliku ionako recimo potrošiš u nekom dućanu začas pri impulzivnoj kupnji nečeg što ti ne treba, a sad je na akciji pa te baš povuče da kupiš

Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Meni kao padobrancu onda taj minimalni kapacitet izgleda kao daleko najvažnija stavka.
klima prije svega mora imati dovoljan kapacitet da te ugrije pri svakoj vanjskoj temp. ako imaš izolaciju gledaj da ima čim nižu modulaciju da te grije i kad bi druge spavale.


Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
----------------
Pitanje: što se tiče timera i programiranja, koji brand je tu najbolji?
Koliko je to uopće bitno ako je modulacija dovoljno niska? Idealno, uključio bih npr klimu u 5 mjesecu, stavio na recimo 26, da li bi teroteski klima mogla sama onda se sljedećih 4 mjeseca regulirati? Stvarno nemam iskustva sa klimama ništa, ali koliko vidim po vašim postovima, to tako zapravo radi?
hm, ne kužim kakve veze ima timer sa dugotrajnim radom. pa onda ti timer tek ne treba. Upališ je jednom, narikatš temp i ne gasiš je danima tjednima, radi 24/7/365. Šta će ti timer

timer ti je bitan recimo kod isprekidanog rada. ugasiš je kad ideš na posao a hoćeš da ti bude ugodno kad već dodješ doma, pa narikatš da se upali sat vremena ranije, recimo i dočeka te raashlađen/ugrijan stan

ja recimo timer uopće ne koristim. toshiba tu malo škrtari. standadrno dolazi samo dnevni timer, a tjedni je dostupan uz opcijski daljinski upravljač koji pak košta ko suho zlato, i kupnja istog je totalno neisplativa. Serijski tjedni timer dostupan je samo na premium seriji daisekai.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 22.07.2017., 15:19   #7342
Quote:
taedium_vitae kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav!!!
Zanima me ta prica od minimalnoj duljini cijevi. Kako sam pročitao preporuca se za inverter klime minimalna duljina cijevi 2-3 m. Što ako se monteri ne pridržavaju toga? Kakve su posljedice i kako duljina cijevi utjece na rad same klime?
Unaprijed zahvaljujem
ako se monteri toga ne pridržavaju znači da instalaciju nisu odradili po uputama proizvođača a bogami ni po pravilima struke, ako struka kaže da inverter mora imati neku minimalnu duljinu (koju, ovisi o proizvođaču)

ako je instalacija kraća, kompresor može raditi pod većim opterećenjem, može biti manje učinkovit i više bučan.

ako ti se pojavi neki kvar u garanciji kao posljedica prekratke instalcije, mogu ti osporavati otkloniti kvar besplatno unutar garancije, bez obzira što ju je instalirao ovlašteni servis. proizvođač ti neće nadokanditi trošak, trebao bi onaj koji je napravio fuš, a on će se vjerojatno praviti grbav i tako u krug, na kraju platiš sam
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 22.07.2017., 15:22   #7343
Quote:
1973zoran kaže: Pogledaj post
To je unutrasnja jedinica ali zato ima i podatak za RXB-C ,gde jasno pise,
" Nominal efficency " -- NOMINAL LOAD.

" Nominal efficiency: cooling at 35°/27° NOMINAL LOAD, heating at 7°/20° NOMINAL LOAD " !!!
upravo tako
stoga upće ne kužim šta se čudite da onaj fujitsu iz video linka troši 202w a piše da je min 250W. to dok je trošio 202W, koliko je bila vanjska koliko unutarnja temp? sigurno ne 7/20

a i nekužim što je čudno da rovčev dainkin troši 100w apiše min...neznam više 250 u hlađenju, isgurno nije vanjska bila 35 a unutarnja 27, bio je neki drugi odnos temperatura
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 22.07.2017., 16:22   #7344
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
hm, ne kužim kakve veze ima timer sa dugotrajnim radom. pa onda ti timer tek ne treba. Upališ je jednom, narikatš temp i ne gasiš je danima tjednima, radi 24/7/365. Šta će ti timer

timer ti je bitan recimo kod isprekidanog rada. ugasiš je kad ideš na posao a hoćeš da ti bude ugodno kad već dodješ doma, pa narikatš da se upali sat vremena ranije, recimo i dočeka te raashlađen/ugrijan stan

ja recimo timer uopće ne koristim. toshiba tu malo škrtari. standadrno dolazi samo dnevni timer, a tjedni je dostupan uz opcijski daljinski upravljač koji pak košta ko suho zlato, i kupnja istog je totalno neisplativa. Serijski tjedni timer dostupan je samo na premium seriji daisekai.
Pa zato i pitam ima li smisla, ako bih želio cijelo vrijeme da radi, da ne moram o tome razmišljati.

Hvala.

Kako kažem, nemam baš ništa iskustva sa klimama.
Jedino u ZG dok sam studirao su susjedi zvali da ugasim kad god bih ju upalio kasno navecer.
I na poslu, gdje su interni dobitci od ljudi i opreme u uredu jdnaki kao i snaga klime, a još je i staklena stijena na cijelom zidu sa južne strane sa visokim faktorom upijanja toline

Ovo za dogrijavanje i modulaciju sam mislio čisto npr da grijanje uopće ne koristim preko dana u tom periodu, a pošto su gubitci mali, a navecer smo uvijek u dnevnom boravku, da ni ne primjetim klimu da radi. Ali manje bitno.
davorradman is offline  
Old 22.07.2017., 16:47   #7345
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ako se monteri toga ne pridržavaju znači da instalaciju nisu odradili po uputama proizvođača a bogami ni po pravilima struke, ako struka kaže da inverter mora imati neku minimalnu duljinu (koju, ovisi o proizvođaču)

ako je instalacija kraća, kompresor može raditi pod većim opterećenjem, može biti manje učinkovit i više bučan.

ako ti se pojavi neki kvar u garanciji kao posljedica prekratke instalcije, mogu ti osporavati otkloniti kvar besplatno unutar garancije, bez obzira što ju je instalirao ovlašteni servis. proizvođač ti neće nadokanditi trošak, trebao bi onaj koji je napravio fuš, a on će se vjerojatno praviti grbav i tako u krug, na kraju platiš sam
Hvala na odgovoru. Imam joj jedno pitanje. Kako sam vidio iz unutarnje jedinice u vanjsku idu dvije cijevi. Znaci li to da obje cijevi moraju ukupno biti duge 2 m tj. svaka 1 m ili svaka cijev po 2 m?
__________________
Nothing brings people together more than a mutual hatred.
taedium_vitae is offline  
Old 22.07.2017., 16:54   #7346
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
a i nekužim što je čudno da rovčev dainkin troši 100w apiše min...
Meni je to potpuno jasno , jer ja imam taj model Daikin klime i moze da hladi na 109 - 115 - 135 ..........wati.
1973zoran is offline  
Old 22.07.2017., 16:59   #7347
Quote:
Ivek150 kaže: Pogledaj post
Kupio sam klimu Panasonic CS CU KE35TKE i prošli tjedan je instalirana od strane ovlaštenog instalatera

Čim je startana pojavilo se brujanje vanjske jedinice koje je prilično glasno, nisam to čuo na novim klimama, eventualno na onim prastarim koje nisu inverter i imaju dosta godina rada iza sebe
Brujanje se čuje u kući, pogotovo noću. Kuća ima novu stolariju, fasadu od kamene vune, tako da je zvučna izolacija prilično dobra i općenito se zvukovi izvana veoma slabo čuju

Instalater je bio u žurbi i rekao da mu je to prva Panasonic klima koju je instalirao, pa da se čujem sa vlasnikom te firme

Dotični mi je na prvu odgovorio da je to normalno kod Panasonic klima, s čime se nisam složio tako da je poslao drugu, iskusniju ekipu koja je utvrdila da jedino što oni mogu napraviti je staviti gumice pod nosače pa se neće toliko prenositi zvuk u kuću, ali samo brujanje će ostati kažu

Nisu imali gumice sa sobom, tako da još ne znam koliko će biti sa njima bolje

Ima li tko kakav savjet, moje mišljenje je da vanjsku jedinicu treba zamijeniti jer mi nije normalno da se vanjska jedinica čuje unutra na drugom kraju kuće (cca 10m udaljeno), a i buka je u dvorištu i susjedima

Isti dan su mi instalirali na drugom objektu Vivax klimu koja je poprilično jeftinija a nema ni približno takvu razinu buke vanjske jedinice - k tome, deklarirana razina buke vanjske jedinice kod hlađenja za taj Vivax je 58dB, dok je za problematični Panasonic 48dB!!
Mislim da je uzrok tim vibracijama kriva montaža.
Intel_85 is offline  
Old 22.07.2017., 17:30   #7348
Quote:
taedium_vitae kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Imam joj jedno pitanje. Kako sam vidio iz unutarnje jedinice u vanjsku idu dvije cijevi. Znaci li to da obje cijevi moraju ukupno biti duge 2 m tj. svaka 1 m ili svaka cijev po 2 m?
Dužina se odnosi na svaku cijev zasebno.
Daikin 1.5 md, Toshiba 2 md, Fujitsu i Hitachi 3 md, Panasonic čini mi se isto 3 md Mitsubishi nema navedeno koja je dužina potrebna ili nisam upratio.
BatmanBg is offline  
Old 22.07.2017., 18:46   #7349
u samsungovim uputama preporucaju da se cijevi iza vanske smotaju u barem jedan krug, da se smanje vibracija i zvuk

http://imgur.com/a/InSdf
chavez ding is offline  
Old 23.07.2017., 00:15   #7350
Quote:
taedium_vitae kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav!!!
Zanima me ta prica od minimalnoj duljini cijevi. Kako sam pročitao preporuca se za inverter klime minimalna duljina cijevi 2-3 m. Što ako se monteri ne pridržavaju toga? Kakve su posljedice i kako duljina cijevi utjece na rad same klime?
Unaprijed zahvaljujem
I mene to zanima, jer sam kao idiot previdjela te upute za montazu Toshibe Invertera, the hladnokrvno dopustila manje od 50tak cm...Smatram da to nije moja odgovornost, nego montazera koji nisu napravili posao kako treba ( za promjenu). Oni su, za placeno, trebali znati sto rade.
To nije nasa odgovornost, mi platimo, oni odrade posao kako treba. U ovom slucaju bash i ne...

Mislila sam da ce montazeri znati, ali- sipak

Mene zanima jos nesto:

1) Pri spajanju nove Toshibe na struju koristili su moje stare instalacije ( od Toshibe stare 20 godina), falilo im je 20tak cm, pa su nastiklavali zice i onda prespajali na novu masinu.
Je li to u redu?

2) Nosaci, pocincani, meni to izgleda super jadno i kukavno... Mi na jugu imamo problem s orkanskim vjetrom ( jugo) koji rusi sve pred sobom, nova Toshibica sjedi na super jeftinim nosacima ( starica Toshiba s kojom sam cijeli forum iritirala imala je cvrsto postolje u jednome komadu, a ne ovakvu crkavicu jeftinu).

3) Nisam jos dobila garanciju od montazera, ali nisam ni ja njima platila skidanje i ciscenje stare jedinice ( blackmail). Nece od mene dobit pare dok mi ne donesu garanciju.

Hvala
agnaby14 is offline  
Old 23.07.2017., 00:52   #7351
agaby kao što smo ti pričali i prije instalacije ne valja ništa od toga trebala si pazit i reci im sto rade.

Stara instalacija od klime iz ndh, nije preporučljivo em si ti platila novu.
nije isti plin u pitanju, te cijevi su prljave, ostalo je starog freona u njima.
imala sam i ja instalacije od stare klime,(upola mlađe od tvoje) em sam platila manje od tebe , em sam dobila novih 3 metara

I ono najbitnije ne spominješ, jesu li ti vakumirali tu klimu?

klima stara 20 god je za smeće, jadna ona budala koja će platit instalaciju toga, a instalacija dođe ko pola nove klime inverter koja je po normama eu, tvoja nije.

Želiš pomoći možda ali ćeš nekoga zajebat i bacit u nepotrebne troškove, niti para niti klimu neće imat na kraju.

Imala sam i ja staru klimu koja je radila, dala sam je instalaterima za dijelove a oni mi zauzvrat dali neki kompresor da imam za čistit kompa.
uff uff is offline  
Old 23.07.2017., 06:46   #7352
Koliko shvatih, ona prica o strujnom kablu, taj se moze nadostukat. Za utjehu ako je rijec o,cijevima i ja na ras 10 koristim stare, iako je drugi plin u pitanju i isto su ih nadostukali 10tak cm. Pa sve radi bez problema, iako u uputama pise da ne koristiti stare cijevi bas radi drugog plina. Nisam vidjao klime na postoljima, ali su ti mogli dati plasricne nosace, ili....nije se to staro postolje dalo iskoristiti?


Sent from my iPad using Tapatalk
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 23.07.2017., 10:55   #7353
Kako podesit brzinu vrtnje ventilatora na klima uređaju da li stavit na automatska ili neka druga brzina 1,2...Unaprijed hvala na odgovoru.
Slatkacura is offline  
Old 23.07.2017., 11:00   #7354
ja mislim da su joj sve naštukali žalost jer je platila sve novo. Bilo bi bolje da nove, ali ono najbitnije ne spominje, jesu li joj vakumirali.
uff uff is offline  
Old 23.07.2017., 11:14   #7355
Treba mi klima za hlađenje/grijanje sobe od 16 m2 otprilike mjesec dana godišnje. Koje rješenje bi preporučili?
marxfer is offline  
Old 23.07.2017., 11:33   #7356
Vivax inverter

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Old 23.07.2017., 12:26   #7357
Malo zazirem od tog brenda. Nešto drugo?
Midea Blanc ili neki Gree?
marxfer is offline  
Old 23.07.2017., 12:52   #7358
za hladjenje uzmi koju god hoces... razlika je samo sto neke mogu tise raditi pa si to pogledaj ako ti je to bitno
stikla is offline  
Old 23.07.2017., 12:54   #7359
Vivax je koliko sam cuo rebrandirana midea?

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Old 23.07.2017., 12:54   #7360
midea i gree su tu negdje, u istoj klasi, bolji kinezi. Bolji od vivax, poanta mislim da je bila da ideš na jeftiniju varijantu ako trebaš za kratko korištenje, neku devetku osim ako baš nemaš kartone umjesto prozora i tak to
uff uff is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:44.