Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Mobilna tehnologija > Android mobiteli

Android mobiteli Mobiteli pokretani Android OS-om

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2017., 01:30   #1
Pitanja i odgovori - općenito o Androidu

Ovdje postavljajte općenita pitanja o Android sustavu. Bez chatanja, samo pitanja i odgovori.

Pitanja o određenom modelu mobitela postavite u njegovu temu.
Pitanja o aplikacijama na njihov podforum.
Usporedbe mobitela na njihov podforum.
__________________
JEBOTE!

Zadnje uređivanje Modesty B : 17.05.2017. at 08:10.
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 20:23   #2
U postavke->korištenje podataka jel ovaj izračun prenesenih podataka uračunava i podatke prenesene preko wifi-a?
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 20:38   #3
Mobilni su odvojeno, a WiFi odvojeno, u gornjem desnom kutu su opcije za aktivirati WiFi statistiku ako ti već nije uključena. A onda swypeom mijenjaš prikaz

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 03:07   #4
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Mobilni su odvojeno, a WiFi odvojeno, u gornjem desnom kutu su opcije za aktivirati WiFi statistiku ako ti već nije uključena. A onda swypeom mijenjaš prikaz

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Aha, tenks, našao sam.

Sad vidim da mi je viber pojeo 5 MB preko mobilnog interneta kroz "pozadinu", što je valjda bilo updateanje.

Uključio sam "ograničenje pozadniskih podataka", hoće li to sada spriječiti sve vrste updateanja i pasivnih provjera i drugih vrsta korištenja interneta u pozadini, tj. korištenje mobilnog interneta, bez da sam ja dozvolio, ili mi se unatoč tome može nešto takvo dogoditi?

Jer mi je pojeo 11 MB "pozadinski". Odjednom nemam novaca na računu a ništa nisam radio, ne bi baš da mi se to događa.
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 07:46   #5
Da, trebalo bi spriječiti, internet će ti se trošiti samo kada otvoriš aplikaciju. Ipak neke podatke može povući i kad upališ zaslon. Ako ne koristiš neki internet paket ili koristiš mali najbolje ti gaje paliti samo po potrebi. Ako ti je tlaka povlačiti notifikacijsku traku staviš widget za paljenje/gašenje data interneta na ekran.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 04:38   #6
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Da, trebalo bi spriječiti, internet će ti se trošiti samo kada otvoriš aplikaciju. Ipak neke podatke može povući i kad upališ zaslon. Ako ne koristiš neki internet paket ili koristiš mali najbolje ti gaje paliti samo po potrebi. Ako ti je tlaka povlačiti notifikacijsku traku staviš widget za paljenje/gašenje data interneta na ekran.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Ma da, tako sam ja to radio neko vrijeme, al mi je problem što mi neko pošalje poruku preko whatsappa i onda ju ja dobijem tek kad dođem doma. To mi je zapravo jedini problem, to je jedini razlog zašto bi htio imati internet stalno upaljen.
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 06:05   #7
Ako imaš Android 6.0, možeš svakoj aplikaciji osim WhatsAppa isključiti pozadinske podatke i to je to.
Alternativa (brži način neovisan o verziji Androida) je firewall gdje možeš zabraniti mobilni internet svim aplikacijama osim WhatsAppa.
A kad ti zatreba- isključiš firewall.
__________________
Često postavljena pitanja: Android, iPhone
Pravila: Mobilna tehnologija i telefonija i Usporedbe mobitela.
Mjesto za oglašavanje mobitela.
assassin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 06:37   #8
Kupi neki internet paket od minimalno gigabajta i ne bi trebao imati problema. Ograničiš korištenje podataka i pratiš potrošnju da ne bi bilo nepredviđenih spajanja. Ne znam koji je mobitel i koja mreža, ali imaš teme za savjetovanje pa pogledaj.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 17:49   #9
Quote:
assassin kaže: Pogledaj post
Ako imaš Android 6.0, možeš svakoj aplikaciji osim WhatsAppa isključiti pozadinske podatke i to je to.
Alternativa (brži način neovisan o verziji Androida) je firewall gdje možeš zabraniti mobilni internet svim aplikacijama osim WhatsAppa.
A kad ti zatreba- isključiš firewall.
Odlučio sam za firewall.

Skinuo sam ga, i sad imam ovaj menu:

https://lh3.ggpht.com/F_pp0A38rbwYPZ...y2FmOGd-A=h900

znači pretpostavlja da je ovaj red kućica lijevo za dopuštanje spajanja preko wifi-a a ove desno za preko mobilne mreže, ali, jel ja sad moram ručno za svaku stavit x na mobilni internet ili ima neki lakši način?

Jel onda moram na "home" tabu stisnut start da bi to počelo vrijedit?
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 18:43   #10
Tako je za kućice i start.
No, samo označiš zelenu kvačicu za WhatsApp, a sve ostalo ostaviš prazno (na onom popisu svih aplikacija).
I onda će WhatsApp pustiti, a za ostale će pitati u onom pending- tj. neće moći na internet ako im eksplicitno ne dopustiš u pending tabu.
__________________
Često postavljena pitanja: Android, iPhone
Pravila: Mobilna tehnologija i telefonija i Usporedbe mobitela.
Mjesto za oglašavanje mobitela.
assassin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 18:47   #11
Aha. SUper, hvala!
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 12:17   #12
Quote:
Digitall kaže: Pogledaj post
ovo je najveca glupost koju sam cuo u povijesti it-a u kojem zaradujem kruh zadnjih 15 godina
jedna stvar je kada nesto uspori, a potpuno druga stvar je kada se nesto zblokira ili resetira, kod mobitela to nisam dozivio od s2, a kod racunala od win xp, osim kada je u pitanju bio fizicki kvar.
ne mozes usporediti racunala sa mobitelima, na racunalima instaliras hrpu drivera koja ti moze spaliti pc, mob je slozen tako da ne mozes mijenjati ni drivere (teoretski mozes, ali o tome se ovdje ne radi) ni hardver, dakle sve mora raditi, osim ako tvornicki greska u rom-u, sto opet ovdje nije slucaj, jer ima tvornicki rom kao i mi.
ukratko, kod mobitela, ako se resetira, ugasi, smrzne - IMA KVAR da li je u pitanju manji ili veci, da li se dogada cesto ili povremeno nije bitno - uredaj je neispravan!
tebi je to znaci normalno da nesto radi nenormalno?
A kako znaš da je kvar hadrverske prirode? Možda se zblokirao OS pa postoji zaštitni mehanizam koji automatski resetira uređaj (watchdog)? Nijedan uređaj danas nije savršen, svi su podložni povremenim greškama i to je normalno. Istina, na mobitel ne možemo mi sami instalirati drivere, međutim instaliraju ih u tvornici, i odakle ti ideja da su oni savršeni i bezgriješni? I ja radim u IT sektoru i znam da NE POSTOJI kod/program/aplikacija whatever koja je 100% bug free. Neki bugovi nikad ne isplivaju van, neki isplivaju kod testiranja, neki nakon godinu/dvije, neki u rubnim slučajevima itd. Ali uvijek ih ima. Čak i jednostavni uređaji na koje ne možeš ni aplikacije instalirati, a kamo li drivere, su podložni greškama. Primjer: moj Hi-Fi doma. Nekad mu nakon gašenja ostane svijetliti pozadinsko osvjetljenje od volume knoba, a isto se pali inače samo kad mijenjaš volume, na 3 sec. Greška u kodu firmwarea negdje. Dakle i tako jednostavni uređaji su podložni greškama, kamo li neće jedno računalo kao što je S7.

Ne znam za druge, ali ja se ne opterećujem ako se mobitel povremeno smrzne. Resetiram i nastavim dalje. Kao ni što se ne opterećujem ako mi dvaput godišnje iskoči BSOD na Windowsima. Ako se to frekventno događa, onda je to druga stvar.

Quote:
Digitall kaže: Pogledaj post
znaci 99% ljudi su u zabludi.. ajd dobro, valjda svi pune mobitele 6x dnevno, jer ne sjecam se kada sam vidio da netko gasi nesto u pozadini...
Nisam ja rekao da su u zabludi nego ti nastojim reći da ne generaliziraš i da su takve stvari moguće, a ti tvrdiš da nisu.

Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
To se i meni dogodi sa m-zabom. Nije kriv android nego tragična aplikacija. Ako ti je manager uključen (meni je) onda ti Android javi da neka aplikacija (m-zaba) pojačano crpi resurse i ponudi gašenje.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Ono što sam htio reći je da bi Android trebao znati hendlati takve situacije. U krajnjem slučaju, kad već može detektirati takve stvari, trebao bi svaki put kad zaključi da neka aplikacija radi u pozadini a ne radi ništa konkretno, poslati nekakav report pa kad se za neku aplikaciju nakupi gomila reportova, da se istraži ta aplikacija i eventualno banira sa Google Playa sve dok se greška ne ukloni. Na taj način bi se spriječilo fušarenje svakojakih nazovi-firmi i programera koji pišu tako nešto.
__________________
A gde je pečat?
mekerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 12:53   #13
nista nije savrseno ni bezgresno, to je jasno, softeverske greske postoje i uvijek ce postojati (radim taj posao pa znam o cemu govorim)

govorim o tome ako se uredaj smrzne ili resetira bez da je flashan neki custom ili neodgovarajuci rom, bez da je overclockiran, bez da je instalirano na njega ne znam ni ja sta.. onda je probem sa hardverom 99,999 %
jer bi u protivnom znacilo da se uredaji blokiraju i resetiraju SVIMA redom! da je to normalno kao dobar dan! sto nije ni blizu stvarnosti (zadnjih godina).
da mi blokira usred noci, ujutro bi zakasnio na posao zbog alarma, da mi blokira usred dana propustio bi vazan poziv ili mail, itd.
osim sto bi u tom slucaju dobio slom zivaca, iste sekunde bi bio na servisu, jer znam da nisam nista flashao ni eksperimentirao, tj. znam da je u pitanju neki problem koji NIJE normalan kako ti kazes..

imao sam toliko mobitela da kada si sad isao nabrajati, tko zna kada bi zavrsio.. i na kojem god je bio neki slican problem, isao je na servis..
dakle, mob moze i mora raditi bez greske. ako si ti imao neke probleme, ne znaci da je to normalno kod svih, kuzis?

par primjera iz blize proslosti; g4 je radio ne znam ni ja koliko mjeseci 24h dnevno bez greske, jednog dana se samo zamrzao, odmah sam znao da je ploca ili nesto slicno.. nisam uopce cekao da mi se to opet dogodi nego otisao na servis i promijenili plocu, isti mob frendu se znao ugasiti ili resetirati kod paljenja kamere, odmah sam znao da je baterija ili nesto vezano uz to..
sestri na s7 se znao zblokirati kod primanja poziva, odmah na servis, ploca promjenjena..

druga prica je kada proizvodac izda neki firmware u kojem se potkrala neka greska pa se onda svima redom dogada neki problem..
ali kad gledas 10 istih mobitela sa istim sofverom, 9 ih radi danonocno bez greske, a jedan se zna zblokirati.. vjeruj mi, s tim jednim nesto nije u redu.. taj jedan nije ni malo "normalan" niti je to normalno ponasanje.. bilo je slucajeva i da je u pojedine modele tvornicki losija baterija ugradena, pa su se dogadala cuda, itd.
znaci uvijek postoji razlog koji je u navedenim slucajevima 99,99% hardverski

a android, pa cak i windows su prerasli fail safe switcheve za kompletno gasenje sustava, cak i kod pada drivera, dobijes poruku sto je prestalo sa radom i to je to.. ne znam sto vise moze izazvati rusenje kernela na stock-u osim teske kemije sa romovima, driverima..
Digitall is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 13:27   #14
Quote:
Digitall kaže: Pogledaj post
a android, pa cak i windows su prerasli fail safe switcheve za kompletno gasenje sustava, cak i kod pada drivera, dobijes poruku sto je prestalo sa radom i to je to.. ne znam sto vise moze izazvati rusenje kernela na stock-u osim teske kemije sa romovima, driverima..
Vise od nekoliko dobro poznatih kernel developera se ne bi slozilo s tobom oko ovoga. Na stranu to sto dobar dio mobitela danas ima u sebi razlicite memory chipove i sl. (hardveski nisu isti, a zovu se isto), kernel panic u 99% slucajeva dolazi iz userspacea. Lose kodiran app je jedan od primjera. Moze to biti i sistemski app (google app, samsung app i sl.). Zbog tako necega se desi xy problem, mob se zbrejka i to nije hardverski problem. Nema garancije da ce ti se taj problem ikad vise desiti niti da ces ga uspjeti reproducirati, kamoli skuziti koji app radi problem. Ovo je samo kap u moru, jasno.

Naravno tu stvarno postoje situacije kada mob fejla hardverski, i to su situacije koje cesto mozes reproducirati. Tvoj slucaj sa G4 je medju poznatijim jer na tom mobu su maticne ploce rikavale dosta cesto. Nexus 5X je isto jedan od tih slucajeva.

U cijeloj toj prici uvijek govorim o stock romu/kernelu. Svo znanje koje sam stekao bazira se na poznavanju custom rom/kernel tematike (bar onoliko koliko sam bio direktno u doticaju) i to mi je nekakav hobi.
__________________
♕ Keep calm and fastboot oem unlock. ♕
xlr is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 13:38   #15
Quote:
xlr kaže: Pogledaj post
Vise od nekoliko dobro poznatih kernel developera se ne bi slozilo s tobom oko ovoga. Na stranu to sto dobar dio mobitela danas ima u sebi razlicite memory chipove i sl. (hardveski nisu isti, a zovu se isto), kernel panic u 99% slucajeva dolazi iz userspacea. Lose kodiran app je jedan od primjera. Moze to biti i sistemski app (google app, samsung app i sl.). Zbog tako necega se desi xy problem, mob se zbrejka i to nije hardverski problem. Nema garancije da ce ti se taj problem ikad vise desiti niti da ces ga uspjeti reproducirati, kamoli skuziti koji app radi problem. Ovo je samo kap u moru, jasno.

Naravno tu stvarno postoje situacije kada mob fejla hardverski, i to su situacije koje cesto mozes reproducirati. Tvoj slucaj sa G4 je medju poznatijim jer na tom mobu su maticne ploce rikavale dosta cesto. Nexus 5X je isto jedan od tih slucajeva.

U cijeloj toj prici uvijek govorim o stock romu/kernelu. Svo znanje koje sam stekao bazira se na poznavanju custom rom/kernel tematike (bar onoliko koliko sam bio direktno u doticaju) i to mi je nekakav hobi.
djelomicno se slazem, ali ovdje je u pitanju sve stock, tj. temelj ove rasprave, i ako nije nesto instalirano "sa strane" , ako uredaj nije rootan onda je gotovo nemoguce srusiti ga nekom aplikacijom iz trg.play.. jer bi to bila svakodnevna pojava svima..
druga stvar je rusenje same aplikacije.. sto isto ne znam kad sam zadnji puta dozivio
Digitall is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 14:46   #16
Zato sam spomenuo da u pitanju ne mora biti neki random app nego moue biti google+ ili hangouts (koji dolaze predinstalirani konkretno na nexusima). Razumijem sto ciljas reci, i isto se zelim sloziti s tobom. Jednostavno ne mogu se sloziti da je razlog kreshanja clean stock moba iskljucivo hardver jer sam imao suprotna iskustva Eto, toliko od mene

O rusenju appova (force closed) necu govoriti, mislim da cemo se sloziti oko toga jer je prilicno jasna stvar
__________________
♕ Keep calm and fastboot oem unlock. ♕
xlr is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 21:58   #17
Neznam di pa cu ovdje pitati. Dakle dosao u njemacku,stavio nkemavku karticu i lokacija ukljucens. E sad me zanima, zasto mi je pola app na hr,eng i sad na njemackom neke? Recimo otvorim google preko browsera,oni otvara odmah google.de. Odem na google.hr,spremim kao bookmark otvorim taj bookmark i opet mi bude .de. koja pm? Sta trebam i di promjeniti,da mi bude sve kso dok sam bio u hr. Hvala
Btw. mob je p9 lite dual sim

From Tapatalk

Rijesio sam. Maknuo sam iz postavki jezika, engleski i njemacki, ostavio samo hr i sd je sve ok

From Tapatalk
__________________
https://t.me/pump_upp

Zadnje uređivanje assassin : 01.06.2017. at 06:17. Reason: Spojeno
DIO$ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 14:59   #18
Pitanje zašto na android uređaju imam galeriju koja se spaja za google i ništa više od toga? Dakle,nemam mapu koja je zasebna i nije povezana sa googlom. Stvarno mi nije jasno.
tirkizno is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 16:44   #19
Vjerovatno je to od prizvođača tako napravljeno, koji uređaj imaš?

U zadnje vrijeme neki miču vlastite galerije i ostavljaju samo google photos.
__________________
"Pogled u oči je pogled u dušu"
AnđeoGabrijel21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 17:36   #20
Quote:
AnđeoGabrijel21 kaže: Pogledaj post
Vjerovatno je to od prizvođača tako napravljeno, koji uređaj imaš?

U zadnje vrijeme neki miču vlastite galerije i ostavljaju samo google photos.
Imam neki random kineski, odnosno nije neka poznata marka.

Zanima me na koji način mogu zaštiti fotografije i podatke općenito jer ne želim da mi je baš sve povezano sa googlom. Malo mi je glup taj način.
tirkizno is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:49.