Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2006., 09:37   #1
Mac OS X

Jedno malo pitanje, mada ne znam da li mu je mjesto ovdje ali svejedno...

Da li se Mac OS X može instalirati na bilo koju mašinu ili isključivo apple?

To me susid od 45 godina pita a ja neman pojma.

Kažu da je to najbolji OS ali tko zna dok ne probaš...

Recimo njegova mašina je Athlon 1.0GHz, 256 SDRAM, 30GB HDD, GeForce 2 64MB grafička.
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 10:54   #2
Može (zasada) na Apple!
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 11:18   #3
volija bi to vrtit na svom kompu
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 13:07   #4
Quote:
Bilobrkster kaže:
Da li se Mac OS X može instalirati na bilo koju mašinu ili isključivo apple?
Samo na Apple, u tome i jest kvaka.

Ako hoces OS X, moras kupiti Apple hardware.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 17:52   #5
isto vezano za apple

a jeli se mogu prištekat obični lcd monitori na appleovu mašinu ili to moraju bit oni jaako lijepi ali jaako skupi njihovi? SKoro te monitor dođe ko cijela mašina
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 19:16   #6
Da li se Mac OS X može instalirati na bilo koju mašinu ili isključivo apple?

Moze, trazi na Torrent x86 verziju.

a jeli se mogu prištekat obični lcd monitori na appleovu mašinu ili to moraju bit oni jaako lijepi ali jaako skupi njihovi? SKoro te monitor dođe ko cijela mašina

Mogu, gdje ima stvari koje su jaako lijepe i jaako jeftine?
fatcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 20:49   #7
Nažalost desetka ide samo na Macove..

I molim lijepo monitori su prvoklasni.. 30" Cinema Display zaslužuje samo klanjanje.
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 23:13   #8
Quote:
fatcat kaže:

Mogu, gdje ima stvari koje su jaako lijepe i jaako jeftine?
Bit će ih sad u Njemačkoj oko 50000 pa odaberi jednu
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 05:11   #9
Quote:
bariole kaže:
Nažalost desetka ide samo na Macove..

I molim lijepo monitori su prvoklasni.. 30" Cinema Display zaslužuje samo klanjanje.
OSx86 Project (http://www.osx86project.org/) je slavio svoj prvi rodjendan 06.06.2006...



Wikipedia OSx86 FAQ: http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/FAQ

Wikipedia OSx86 Installation Guide:http://wiki.osx86project.org/wiki/in...llation_Guides

ZDNet Review (09.12.2005):http://reviews.zdnet.co.uk/software/...9235916,00.htm
__________________
Yesterday is history.
Tomorrow a mystery.
Today is a gift, that's why it's called the present!
fatcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 08:58   #10
Mislim da je Bilobrkster pitao, da li se OS X može bez nekog velikog predznanja stavit na pc. X86-project ipak zahtijeva neki veći stupanj informatičke pismenosti, koje prosjećni korisnik baš i nema..
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 21:51   #11
Quote:
German kaže:
Mislim da je Bilobrkster pitao, da li se OS X može bez nekog velikog predznanja stavit na pc. X86-project ipak zahtijeva neki veći stupanj informatičke pismenosti, koje prosjećni korisnik baš i nema..
Links sam stavio posto je podforum: Za napredne korisnike.

Instalacija nije problem za prosjecne korisnike ili kao sto kaze ZDNet:
All this is possible simply by starting the setup CD; a Windows setup is light-years away from the user-friendliness of a Mac installation.
__________________
Yesterday is history.
Tomorrow a mystery.
Today is a gift, that's why it's called the present!
fatcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 17:23   #12
Pitanje za one koji su radili na ili trenutno rade i na OS X-u i Windowsima. Za koju vrstu aktivnosti je OS X bolji u odnosu na Windows operacijske sustave (npr. Win7 pošto vjerujem da je najrasprostranjeniji) i koje su prednosti i nedostaci jednog i drugog.
MatejR is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 18:40   #13
Postoji i http://en.wikipedia.org/wiki/Darwin_...ting_system%29
Trebao bi raditi na PCju iako nisam koristio.
Prema Applu "Beneath the easy-to-use interface of OS X is a rock-solid, UNIX foundation."
U osnovi je to FreeBSD.
timba is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 20:57   #14
Quote:
MatejR kaže: Pogledaj post
Pitanje za one koji su radili na ili trenutno rade i na OS X-u i Windowsima. Za koju vrstu aktivnosti je OS X bolji u odnosu na Windows operacijske sustave (npr. Win7 pošto vjerujem da je najrasprostranjeniji) i koje su prednosti i nedostaci jednog i drugog.
Prisutan je trend da se dosta razvoja radi na OS X računalima.
To je unix pa imaš fino terminal pa kuckaš do mile volje u tome, a imaš i super lijepo GUI sučellje ako ti treba word.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 08:29   #15
Koji nije OS X i nema njegov GUI.

Quote:
U osnovi je to FreeBSD.
Nije. U osnovi je to OS ispod mekolikog GUI-a.
https://wiki.freebsd.org/Myths
FreeBSD is Just OS X Without the Good Bits
Johnny O is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 08:50   #16
Quote:
MatejR kaže: Pogledaj post
Pitanje za one koji su radili na ili trenutno rade i na OS X-u i Windowsima. Za koju vrstu aktivnosti je OS X bolji u odnosu na Windows operacijske sustave (npr. Win7 pošto vjerujem da je najrasprostranjeniji) i koje su prednosti i nedostaci jednog i drugog.
OS X je bolji za korištenje kao desktop, i budući da je primarna razvojna platforma za većinu aplikacija v današnje vrijeme, kao desktop nema nedostataka. Budući da je UNIX, čak je v nekim specifičnim situacijama podoban i kao server, ali to su vrlo specifične situacije. Nedostataka nema, bar ih ja u zadnjih tri godine korištenja kao desktop nis uspjel najti.

Windows 7 je OK kaj se stabilnosti tiče, ali pati od sporosti te neučinkovitosti. Jednostavno po brzini, OS X je svjetlosnih godina ispred Windows 7, a vrti vse aplikacije koje se vrte i na Windowsima. Vertikalno je integriran z hardwareom na kojem se vrti, i vse jednostavno dela, i to brzo.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 08:57   #17
Quote:
Johnny O kaže: Pogledaj post
Koji nije OS X i nema njegov GUI.
Darwin je srž OS X, a samo zato kaj Aqua nije open source ne znači da nije OS X. Aqua je samo GUI dio.
Quote:
FreeBSD is Just OS X Without the Good Bits
To nije točno. OS X je BSD userland (preuzet iz FreeBSD-a plus NeXT i Apple specifični dodaci) na Mach kernelu.

FreeBSD je BSD userland na FreeBSD kernelu (vidi još i Debian GNU/kFreeBSD). Bitna razlika. OS X i FreeBSD imaju neke aplikacije koje su identične (BSD dio), dok su im kerneli potpuno drugačiji te nekompatibilni.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 27.04.2015. at 09:14.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 21:22   #18
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Darwin je srž OS X, a samo zato kaj Aqua nije open source ne znači da nije OS X. Aqua je samo GUI dio.
Koliko znam Darwin ne moze pokrenit OS X Aqua aplikacije iako je srz OS X-a.

Quote:
To nije točno. OS X je BSD userland (preuzet iz FreeBSD-a plus NeXT i Apple specifični dodaci) na Mach kernelu.
Da, nije tocno nego je mit. Trebao sam kopirati citavi odlomak umjesto samo naslova:
Quote:
This is as much a myth about OS X as about FreeBSD: that OS X is just FreeBSD with a pretty GUI. The two operating systems do share a lot of code, for example most userland utilities and the C library on OS X are derived from FreeBSD versions. Some of this code flow works in the other direction, for example FreeBSD 9.1 and later include a C++ stack and compiler that were originally developed for OS X, with major parts of the work done by Apple employees. Other parts are very different.

The XNU kernel used on OS X includes a few subsystems from (older versions of) FreeBSD, but is mostly an independent implementation. The similarities in the userland, however, make it much easier to port OS X code to FreeBSD than any other system. For example, both libdispatch (Grand Central Dispatch in Apple's marketing) and libc++ were written for OS X and worked on FreeBSD before any other OS.
Quote:
(vidi još i Debian GNU/kFreeBSD).
Ima jos barem i Gentoo i Arch sa FreeBSD userlandom al vjerujem da je to podjednako koristeno kao Darwin
Johnny O is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 08:24   #19
Quote:
Johnny O kaže: Pogledaj post
Koliko znam Darwin ne moze pokrenit OS X Aqua aplikacije iako je srz OS X-a.
Jasno je da Darwin nemre pokrenuti Aqua aplikacije jer mu fale Aqua biblioteke, ali da ih ima, ne bi bila potrebna nikakva dodatna modifikacija.

Darwin bez problema može pokrenuti Mac OS X CLI, te applikacije za X window system (da, postoje i takve).
Quote:
Ima jos barem i Gentoo i Arch sa FreeBSD userlandom al vjerujem da je to podjednako koristeno kao Darwin
To je drugi par rukavica; poanta je bila da v današnje vrijeme postoje mješavine userlanda i kernela iz različitih operativnih sustava.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 21:25   #20
Evo kako nema puno tema na naprednima da odgovorim. Osx se može staviti na mašine koje imaju hardver kao i onaj koji se stavlja trenutno na Apple uređaje. Znači Apple sad nema svoje CPU koriste intelove i slično.
Ja sam osobno stavio na svoj laptop (HP Probook 4520s) i sve šljaka kako bi trebalo (imam Radeon grafu tako da sam tu morao malo čeprkat' ali ima tutorijala i jednostavno je).

Onaj tko bi htio Hackintosh bez problema može staviti ako ima odgovarajući hradver, može i ako nema ali "your mileage may vary". Tako prvo provjerite.

Inače ako nitko nije čitao njihov TOS to je ilegalno jer nebitno što si kupio njihov sustav nesmiješ ništa mijenjati ni modificirat ili stavljati na konfu koju nije Apple napravio.

U prijevodu ako kupiš Mac ili bilo koji njihov uređaj - ti ga ne posjeduješ, kupio si samo prava da ga koristiš i to onako kako oni žele.

Neznam koja je fora sa tim, probao sam i ne sviđa mi se ni malo...a još kad čujem Apple fanboye kako macovi nemogu dobiti viruse i slično....toplo mi oko srca nekako.
Ne samo da si dao za komponente 2 puta više love, koje inače možeš kupiti u svakom dućanu nego si i uvjeren da si siguran....wow...da vas je bar više takvih hipstera život bi mi bio jednostavniji.

To je bio sarkazam za vas koji ne kužite, mac ne samo da nije siguran nego i bez malwarea je prijetnja vama i vašim osobnim podatcima. Ja imam par verzija na virtualci samo da mogu testirati koliko ste sigurni. Odgovor je "jako".
R00t-Sec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:07.