Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > IT Help service

IT Help service Ovdje postavite sva vaša pitanja i probleme informatičke prirode
Podforumi: Tutorials, Security

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2007., 21:13   #1
Update BIOS-a

Može li mi netko pomoći,napravio bi update biosa,evo informacija:




Update bi napravio jer u ovome nemam mogučnosti dizanja napona,matična ploča je ASUS P4V800D-X,ja se slabo snalazim pa ako mi netko može naći link za download i napravit mali tutorial kako i šta,ipak ste vi napredni korisnici,hvala!!
enigma neo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 12:25   #2
Quote:
enigma neo kaže:
Može li mi netko pomoći,napravio bi update biosa,evo informacija:




Update bi napravio jer u ovome nemam mogučnosti dizanja napona,matična ploča je ASUS P4V800D-X,ja se slabo snalazim pa ako mi netko može naći link za download i napravit mali tutorial kako i šta,ipak ste vi napredni korisnici,hvala!!
Traži na stranici proizvođača matične.Nađi Express Bios Update (.exe),ako ima i samo ga instaliraj.
Wasp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 12:30   #3
http://support.asus.com/download/dow...odel=P4V800D-X
Wasp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 12:41   #4
REDOVNI scenarij:

1.”FORMAT a: /s”
2.kopiranje “flash utilitya” sa “weba”
3.kopiranje novog “bios-a” sa “weba” (bilo gdje)
4.”restart”
5.ulazak u “flash”-program
6.nekoliko Y za “yes”
7.”restart”
...
8.”restart”
...
[u sebi]="-Ne radi! .........

PAMETAN scenario:

1. Na “CD-u” od ploče (matične) locirati “read-me” file i uložiti potreban napor za razumjevanje.

2. Također pronaći odgovarajući “read-me” za “BIOS-FLASH” na istom “CD-u”

3. Kopirati “FLASH utility” na “3.5"“ disketu kao i originalni (sa “CD-a”) “IMAGE BIOS-a”

4. Posjetiti (ako je moguće) “web-stranicu” proizvođača “BIOS-a” te također pokupiti odgovarajuče programe i datoteke (pa na 3.5" disketu).

5. Obavezno 'skinuti' i odgovarajući progam za indentifikaciju “BIOS-a” ploče te isti staviti na butabilnu “3.5"“ disketu.

6. Provjeriti verzije “BIOS-a” na ploči i usporediti sa raspoloživim na disku.Usporediti podateke o proizvođaću te ih provjeriti.

7. Otiči na “web-stranicu” proizvođača ploče, te sa nje (“tecnical support/ downloads/[model ploce ili cip-set]/bios update”) skinuti odgovarajuče kako programe tako i datoteke. U slučaju razlike odlučiti se za ovaj set radije nego za ostale.

8. Provjerite da li imate “FLASH-ROM”, “EPROM” ili “ROM cip” na mjestu “BIOS-a:” Ako imate “ROM” odustanite od “FLASH-anja”!

9. Isključite zaštitu “Flashanja” (ovim dižete radni napon sa 5V na 12V i omogučujete pisanje i brisanje “BIOS-a”) ako ovo ne učinite također je moguć problem...

10. Stavite disketu za “Flash-anje” u “drive;Restart”

11. Snimite originalni “BIOS”, i to na istu disketu za “Flashanje”.”Flash-ujte”

12. Ni u kom slučaju ne prekidajte i ne gasite sada računalo.

13. Provjerite da li “BIOS” radi (ne restartajte još!)

14. U slučaju i najmanje sumnje, ponovite postupak jos jednom od točke 11. ali ne snimajte ništa (ako već jeste).

15. Ako se sumnja ponavlja vratite “BIOS” koji ste snimil iz flash-programa (ako ste bili mudri...)

16. Provjerite jos jednom da li možete pristupiti na “A: C: “itd (eto zašto je “CD-ROM driver” na “FLASH” disketi)

17. Pomolite se, kome se već molite, da sve bude u redu (sada je zgodan trenutak za to).

18. Konačno restartajte. Uđite sa “DEL” u “setup” i učitajte obavezno “default” za sve opcije. Pošto ste zapisali parametre za svoj “HDD”, sad ih provjerite i ako treba, ispravite. Ako niste, pročitajte ih sa etikete na kučistu “HDD-a “gdje se najvjerojatnije nalaze, prepuštene zaboravu.

19. U slučaju problema ili “BIOS-a” na “ROM-u” obratite se nekome ko može da vam 'snimi' “eprom” ili “flash-rom” koji odgovara vašem 'pokojnom' “BIOS-u” te istim zamjenite mrtvi čip sa ploče (ovo je jedini lijek za sada).

NAPOMENA: “Ne pokušavajte da “flash-ate” tuđom matičnom pločom vađenjem
“BIOS-čipova” na živo (ovo uspjeva u oko 3 od 100 slučajeva, da li se Vi osječate sretnim poslije “flashanja” sa ishodom koji vas stavlja pred ovakav izbor?)! To ne radi! Fuj!

20. Sada možete da ponovo udahnuti, sve je prošlo. Ako imate još i novi “BIOS” na ploči smatrajte da ste srena osoba.

NAPOMENA: Pojedini stariji “chip-setovi” mogu da “flashaju” samo sa 5.25" diska i sa “ISA video kontrolerom”. Pri tom je potrebno sve ostalo skinuti sa “PCI” , “ISA” i “IDE konektora”, pa čak i “3.5" drive”!

ZAKLJUČAK
Mnogo je lakše uprskati stvar nego osvježiti “BIOS”. Tek noviji modeli (verzije 6 i novije) pružaju minimum sigurnosti za ovaj postupa
Wasp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 16:03   #5
Hvala wasp,odustao sam od update-a,ipak treba netko stručniji za ovo,hvala na pomoći!!
enigma neo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 16:29   #6
Quote:
enigma neo kaže:
Hvala wasp,odustao sam od update-a,ipak treba netko stručniji za ovo,hvala na pomoći!!
Daj to nekome tko to radi jer može biti sranja.Ja sam napravio express update.To ti ono klikneš na Update .exe i gotovo za čas.Za ovim drugim nemam potrebe.Priznajem nisam nikad to radio.Sorry!
Wasp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 19:04   #7
Quote:
Wasp kaže:
Daj to nekome tko to radi jer može biti sranja.Ja sam napravio express update.To ti ono klikneš na Update .exe i gotovo za čas.Za ovim drugim nemam potrebe.Priznajem nisam nikad to radio.Sorry!
Wasp, nemoj pričati ljudima što nije istina, ja sam ti radio flash, a ti si išo u dučan po pive.

Nemoj flešat ako neznaš !

EDIT: Sad sam i pročitao cijeli tutor, i daj mi reci molim te, kakva je to "butabilna disketa ?"
__________________
Zaobilaženje pravila ovakvim metodama se neće tolerirat!
/AxMi-24
daaamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 21:24   #8
Quote:
daaamir kaže:
Wasp, nemoj pričati ljudima što nije istina, ja sam ti radio flash, a ti si išo u dučan po pive.

Nemoj flešat ako neznaš !

EDIT: Sad sam i pročitao cijeli tutor, i daj mi reci molim te, kakva je to "butabilna disketa ?"
Jesi flešao si i zato sad imam novu matičnu!
Wasp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 22:13   #9
Quote:
Wasp kaže:
Jesi flešao si i zato sad imam novu matičnu!
Da, onu od moje stare vešmašine !

Molim topicstartera da se ne obazire na postove Waspa jer isti samo pokušava napraviti od sebe znalca koji nije...nemoj flešat bios ako neznaš, radije odnesi komp u neki servis da ti to naprave, da se ne mučiš sa ovakvim kvazi informatičarima poput waspa, tj, to su wannabe informatičari !
__________________
Zaobilaženje pravila ovakvim metodama se neće tolerirat!
/AxMi-24
daaamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 22:23   #10
nemozes sa blio kolje web stranice skinuti faj koji ti je potreban za bios update, bitno je da je novijeg datuma, i pazi da ti se ne desi da ne upises stariju verziju bios-a
ungsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 22:23   #11
Quote:
daaamir kaže:
Da, onu od moje stare vešmašine !

Molim topicstartera da se ne obazire na postove Waspa jer isti samo pokušava napraviti od sebe znalca koji nije...nemoj flešat bios ako neznaš, radije odnesi komp u neki servis da ti to naprave, da se ne mučiš sa ovakvim kvazi informatičarima poput waspa, tj, to su wannabe informatičari !
To maestro,sjećaš se kad si flešao moj bios pa mi je matična prdnula!!
Wasp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 22:26   #12
Radije pričaj kako si prao HDD u perilici za suđe!!!!!
Wasp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 22:33   #13
Quote:
Wasp kaže:
Radije pričaj kako si prao HDD u perilici za suđe!!!!!
Da u pravu si, samo je problem što živiš u starom stojadinu iza moje kuće pa kad je centrifuga opalila cijeli stan ti je bio poplavljen !
__________________
Zaobilaženje pravila ovakvim metodama se neće tolerirat!
/AxMi-24
daaamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 22:34   #14
Quote:
ungsa_88 kaže:
nemozes sa blio kolje web stranice skinuti faj koji ti je potreban za bios update, bitno je da je novijeg datuma, i pazi da ti se ne desi da ne upises stariju verziju bios-a
U pravu si, to samo ovj Wasp prodaje fore, dobro da ga nije poslao na stranice od "Prvomajske"
__________________
Zaobilaženje pravila ovakvim metodama se neće tolerirat!
/AxMi-24
daaamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 22:46   #15
Na mom FAP-u sve ti piše!
Wasp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 22:48   #16
Quote:
Wasp kaže:
Na mom FAP-u sve ti piše!
Jesi ti neki rođak od CJa? Dobivam neki dojam !
__________________
Zaobilaženje pravila ovakvim metodama se neće tolerirat!
/AxMi-24
daaamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 22:48   #17
Quote:
daaamir kaže:
Da u pravu si, samo je problem što živiš u starom stojadinu iza moje kuće pa kad je centrifuga opalila cijeli stan ti je bio poplavljen !
Ali, tvoja žena je obožavala njegove ligensiceve!
Wasp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 22:54   #18
Quote:
Wasp kaže:
Ali, tvoja žena je obožavala njegove ligensiceve!
Ovo bih trebao prijaviti kao neprimjereni post. Ako ćeš takav biti izbaciti ću te sa svog zemljišta pa ćeš stojadina morati negdje drugdje parkirati. S obzirom da si gume spalio ko ogrijev neznam kako ćeš ga prevesti ! Ili ti žena još uvijek radi u komunalcu pa ga mogu natovariti u smetlarski kamion--onda kad je ona u smjeni !
__________________
Zaobilaženje pravila ovakvim metodama se neće tolerirat!
/AxMi-24
daaamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 23:35   #19
Bar joj nemoram stavljat kesu na glavu kao tvojoj ženi dok je peglam!!
Wasp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 23:58   #20
Quote:
Wasp kaže:
Bar joj nemoram stavljat kesu na glavu kao tvojoj ženi dok je peglam!!
Kaže dečko mog susjeda !
__________________
Zaobilaženje pravila ovakvim metodama se neće tolerirat!
/AxMi-24
daaamir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:52.