Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2007., 06:01   #41
Quote:
Iron_Fist kaže: Pogledaj post
mislim da svi mi znamo onu verziju kako je biblija bila pisana u prvih 300 g , al ipak neznamo tko ju je uistinu napisao. Mozda je to bio moj pokojni prapra...djed kojemu je bilo jako dosadno.
Eh ja se pitam to ovdje vec godinama, jos mi niko nije odgovorio, a kako bi kad ne znaju odgovor.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2007., 09:11   #42
Quote:
inverter kaže: Pogledaj post

[I]DUH Božji nije Sveti duh..
Ja vjerujem u Bibliju.Ti kažeš da isto vjeruješ u Bibliju i da je DUH VJETAR.

A što je onda zapravo sveti duh? Da li je to za tebe treća Božja osoba ili što ili tko?
San Snova is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2007., 14:13   #43
Quote:
San Snova kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem u Bibliju.Ti kažeš da isto vjeruješ u Bibliju i da je DUH VJETAR.

A što je onda zapravo sveti duh? Da li je to za tebe treća Božja osoba ili što ili tko?
Ja vjerujem Bibliji kao kronološkoj knjizi koja opisuje vremenske događaje (naravno one koji je biblijska arheologija uspjela dokazati), a što se tiče Svetog duha, mislim da su ga izmislili teolozi da bi zamumuljili pravu istinu. Svemogućem Bogu ne treba nikakav pomagać u obliku nekog svetog duha. Bibliju, po meni, treba čitati baš onako kako je i napisana, a Duh sveti može biti onda i neka "pokretačka sila" pomoču koje se ostvaruju neke stvari. A to onda može biti i nekakva energija (tada bi naš Bog možda dobio pravu dimenziju). Vatikan (biblioteka-spisi koje su skupili kroz stoljeća) zna istinu i krije je. Sadašnji papa je neke stvari demistificirao još do dok je bio na čelu Kongregacije za nauk, doduše "sramežljivo", ali ipak je nešto zakotrljao.

Zdravi i veseli bili.
inverter is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 19:12   #44
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Eh ja se pitam to ovdje vec godinama, jos mi niko nije odgovorio, a kako bi kad ne znaju odgovor.
Biblija se sastoji od 10ak knjiga ako se ne varam, a pisalo (i još uvijek se pišu) ih je oko 40 autora.
__________________
Zašto je Vatikan među prvima priznao Hrvatsku klikni na link i saznaj

Zadnje uređivanje OneManArmy : 03.05.2007. at 22:14.
OneManArmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 08:16   #45
Quote:
OneManArmy kaže: Pogledaj post
Biblija se sastoji od 10ak knjiga ako se ne varam, a pisalo (i još uvijek se pišu) ih je oko 40 autora.

66 knjiga, i davno su zavrsena pisanja!
islandjanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 17:39   #46
Najprije sam napisao 60ak pa sam mislio da sam pretjerao
__________________
Zašto je Vatikan među prvima priznao Hrvatsku klikni na link i saznaj
OneManArmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 01:05   #47
Duh Sveti je ljubav koja proizlazi iz vječnog zagrljaja Oca i Sina.

Biblija je zibrka knjiga koju Hebreji i kršćani na svoj način smatraju svetom. Nastala je u razdoblju od 1300. god. pr. Kr. i 100. god. po Kristu. Na njezino oblikovanje snažno je utjecala, osim hebrejske, mezopotamska, egipatska i kasnije grčko-rimska kultura.

Biblija je pisana hebrejskim (većina SZ), aramejskim(dijelovi Daniela i Ezre) i grčkim(NZ, Knjiga Mudrosti) jezikom. Danas postoje samo prijepisi biblijskih knjiga, izvornici su izgubljeni (kao i kod većine djela iz tog razdoblja).

Biblija se sastoji od 73 knjige. Od toga je 46 knjiga SZ, a 27 knjiga NZ. Po književnom vidu biblijske se knjige dijele na mudrosne, proročke i povijesne. Suprotno našem shvaćanju koje je oblikovano pod utjecajem gčko-rimske kulture, Hebreji nisu imali namjeru kronološki bilježiti povijesne događaje već samo prenijeti smisao najvažnijih događaja. Tako u Bibliji razlikujemo dokumentiranu povijest (npr. prva i druga Samuelova knjiga) i pučku povijest. Pučka povijest se dijeli na zapisanu usmenu predaju (npr. povijest Abrahamova) i romansirane prikaze (Judita, Tobija). U proučavanju mudrosnih biblijskih knjiga važno je obratiti pozornost na temljne zakone hebrejske stilistike:
1. postupno izražavanje
2. usporednost misli ili paralelizam (u Bibliji nalazimo sintetički, antitetički i sinonimski)
3. poseban poredak riječi
4. zaokruženost ili inkluziju
Također, hebrejski stil je konkretan i slikovit. Rječnik im je vrlo siromašan. Imaju, uvjetno rečeno, samo dva glagolska vremena (futur i perfekt) te 7 glagolskih oblika. Nemaju zavisno složenih rečenica već samo usporedne.
Što se tiče proročkih knjiga, proroštvo treba promatrati kao sadržaj i književnu vrstu. U proročkim knjigama najčešće se prikriveno donosi sud o sadašnjosti. Unutar proročke vrste nalazimo i apokaliptičnu književnu vrstu koju karakteriziraju fantastične slike, mistični brojevi, jake metafore i sl.
Novozavjetna literatura dijeli se na epistolarnu povijest(znakovite su Pavlove poslanice) i evanđeosku povijest. Pisci evanđelja su Matej, Marko, Ivan i Luka. Glede postanka najstarije je Markovo evanđelje (oko 70. god). Matejevo, Markovo i Lukino su sinoptička evađelja. Najmlađe je Ivanovo evanđelje, a najmlađa biblijska knjiga je Otkrivenje koja se smješta na kraj 1. stoljeća. Napisao ju je apostol Ivan u progonstvu u Efezu.
Phronesis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 18:59   #48
Quote:
inverter kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem Bibliji kao kronološkoj knjizi koja opisuje vremenske događaje (naravno one koji je biblijska arheologija uspjela dokazati), a što se tiče Svetog duha, mislim da su ga izmislili teolozi da bi zamumuljili pravu istinu. Svemogućem Bogu ne treba nikakav pomagać u obliku nekog svetog duha. Bibliju, po meni, treba čitati baš onako kako je i napisana, a Duh sveti može biti onda i neka "pokretačka sila" pomoču koje se ostvaruju neke stvari. A to onda može biti i nekakva energija (tada bi naš Bog možda dobio pravu dimenziju). Vatikan (biblioteka-spisi koje su skupili kroz stoljeća) zna istinu i krije je. Sadašnji papa je neke stvari demistificirao još do dok je bio na čelu Kongregacije za nauk, doduše "sramežljivo", ali ipak je nešto zakotrljao.

Zdravi i veseli bili.
Davno prije Isusova života ne Zemlji,u Egiptu i Babilonu obožavali su grupe od TRI božanstva ili TRIADE.Očito je da je Crkva još davno preuzela taj poganski običaj i time smatra da je BOG TROJSTVO,što se u Bibliji nigdje ne spominje.

Bog se NE sastoji od tri osobe,nego od JEDNE OSOBE, njega samog.

"A Isus je odgovorio:Prva je:Čuj Izraele,Jehova je naš Bog,JEDAN je Jehova."(Marko 12:29)

Tu dolazimo do pitanja što je zapravo sveti duh,ako nije Božja treća osoba?

Biblija govori da je sveti duh BOŽJA DJELUJUĆA SILA,odnosno BOŽJA AKTIVNA SNAGA.Ivan Krstitelj je rekao da će Isus krstiti svetim duhom,kao što je on sam krstio vodom.Kao što voda nije osoba,tako ni sveti duh nije osoba.(Matej 3:11)Kada je nakon Isusove smrti i uskrsnuća izliven sveti duh na njegove sljedbenike,koji su se sakupili u Jeruzalemu,bilo je to ispunjenje Ivanova proročanstva.

U Bibliji čitamo:"Svi se oni napuniše duha svetoga!"(Djela apostolska 2:4)
Jesu li se napunili osobom? Ne,bili su napunjeni Božjom aktivnom snagom.Kako bi sveti duh mogao biti osoba,ako je njime bilo istovremeno napunjeno 120 učenika?

Činjenice jasno pokazuju da TROJSTVO nije Biblijska nauka! Crkva ima svoje tajne! A te su tajne dostupne svakome oku,samo što su ljudske oči zaslijepljene lažima,jer tako želi onaj koji vlada ovim svijetom. Sotona. Istina se nalazi u Bibliji i ona je dostupna svakome čovjeku.
San Snova is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 19:50   #49
Quote:
San Snova kaže: Pogledaj post
Činjenice jasno pokazuju da TROJSTVO nije Biblijska nauka! Crkva ima svoje tajne! A te su tajne dostupne svakome oku,samo što su ljudske oči zaslijepljene lažima,jer tako želi onaj koji vlada ovim svijetom. Sotona. Istina se nalazi u Bibliji i ona je dostupna svakome čovjeku.
istina se nalazi svuda oko nas, a ne u nekoj knjizi staroj 2k+ godina

treba pocet razmisljat a ne samo citat knjige i vjerovat svemu sto u njima pise
sotona? on je samo nepostojeci tip kojim su primitivni svecenici kontrolirali svoje jos primitivnije sljedbenike. slicna stvar ti je i s bogom, samo kaj on nagraduje a sotona kaznjava, obojica sluze za kontrolu i nista vise

biblija ti je rani oblik science fiction-a, nesto ko star wars, ali primitivnije
biblija ima krscane dok star wars ima one "use the force" tipove, oboje vjeruju u nesto sto nemogu dokazati=> SF
satori@sanitarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 19:56   #50
Quote:
Iron_Fist kaže: Pogledaj post
mislim da svi mi znamo onu verziju kako je biblija bila pisana u prvih 300 g , al ipak neznamo tko ju je uistinu napisao. Mozda je to bio moj pokojni prapra...djed kojemu je bilo jako dosadno.
Omg kaj je moderno se praviti glup navodno je napisao Sv. Jeronim od onog što pisalo ko zna kolko njih, i ko zna koliko je puta do danas promijenjena.
__________________
ja sam ja pušač cancer man
dubravka* is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 20:18   #51
Ko je napisal

Religija je Stvar Vjere, od ljude za Ljude napisano, Nema veze jer se neko sa religiom slaze ili ne. Mnogo ljudi Trebaju swoju Religiju jerbo njima snagu daje i wodi njih. I ako se ta knjiga dosta puta prebisala, kako se za religiju bas trebalo. Puno stwari su se izbrisavale sta je Religioni smetalo. Naprimer Inkarnaciona.
Maud is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 20:19   #52
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Ljudi.
Prvo, postovanje za odgovor,
drugo, postovanje za potpis.

Jel pripadas Vojvodini ili ne?
up99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 20:25   #53
Quote:
Maud kaže: Pogledaj post
Religija je Stvar Vjere, od ljude za Ljude napisano, Nema veze jer se neko sa religiom slaze ili ne. Mnogo ljudi Trebaju swoju Religiju jerbo njima snagu daje i wodi njih. I ako se ta knjiga dosta puta prebisala, kako se za religiju bas trebalo. Puno stwari su se izbrisavale sta je Religioni smetalo. Naprimer Inkarnaciona.
yes
__________________
ja sam ja pušač cancer man
dubravka* is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 09:14   #54
Quote:
satori@sanitarium kaže: Pogledaj post
istina se nalazi svuda oko nas, a ne u nekoj knjizi staroj 2k+ godina

treba pocet razmisljat a ne samo citat knjige i vjerovat svemu sto u njima pise
sotona? on je samo nepostojeci tip kojim su primitivni svecenici kontrolirali svoje jos primitivnije sljedbenike. slicna stvar ti je i s bogom, samo kaj on nagraduje a sotona kaznjava, obojica sluze za kontrolu i nista vise

biblija ti je rani oblik science fiction-a, nesto ko star wars, ali primitivnije
biblija ima krscane dok star wars ima one "use the force" tipove, oboje vjeruju u nesto sto nemogu dokazati=> SF
Biblija je znanstveno točna.Ona sadrži informacije koje su bile daleko ispred svog vremena.Naprimjer,u vrijeme kada su postojale pogrešne predođbe o obliku Zemlje u Bibliji je stajalo da je ona okrugla,odnosno da ima oblik kruga.(Izaija 40:22)Biblija je točno navela da je Zemlja ni o što obješena.(Job26:7)Naravno da Biblija nije znanstvena knjiga.Ali ipak,kada govori o znanstvenim temama,ona navodi točne podatke.Zar to ne očekujemo od knjige koja je od Boga?

Biblija je povijesno točna i pouzdana.Njeni su izvještaji detaljni.U njima se ne spominju imena ljudi nego se navode i obiteljske loze.(Luka:23-38)Biblija sadrži brojna proročanstva od kojih su se neka već ispunila.Ako je Jehova Bog u prošlosti ispunio svoja obećanja,onda možemo biti uvjereni da će ispuniti obećanje o rajskoj Zemlji.

"Bog nije čovjek da laže,ni sin čovječji da se pokaje.Što kaže neće li učiniti,što reče neće li izvršiti?"(4.Mojsijeva 23:19)
San Snova is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 10:29   #55
Quote:
Iron_Fist kaže: Pogledaj post
mislim da svi mi znamo onu verziju kako je biblija bila pisana u prvih 300 g , al ipak neznamo tko ju je uistinu napisao. Mozda je to bio moj pokojni prapra...djed kojemu je bilo jako dosadno.
Biblija nije "napisana" - još se piše!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 11:32   #56
Quote:
San Snova kaže: Pogledaj post
Biblija je znanstveno točna.Ona sadrži informacije koje su bile daleko ispred svog vremena.Naprimjer,u vrijeme kada su postojale pogrešne predođbe o obliku Zemlje u Bibliji je stajalo da je ona okrugla,odnosno da ima oblik kruga.(Izaija 40:22)Biblija je točno navela da je Zemlja ni o što obješena.(Job26:7)Naravno da Biblija nije znanstvena knjiga.Ali ipak,kada govori o znanstvenim temama,ona navodi točne podatke.Zar to ne očekujemo od knjige koja je od Boga?

Biblija je povijesno točna i pouzdana.Njeni su izvještaji detaljni.U njima se ne spominju imena ljudi nego se navode i obiteljske loze.(Luka:23-38)Biblija sadrži brojna proročanstva od kojih su se neka već ispunila.Ako je Jehova Bog u prošlosti ispunio svoja obećanja,onda možemo biti uvjereni da će ispuniti obećanje o rajskoj Zemlji.

"Bog nije čovjek da laže,ni sin čovječji da se pokaje.Što kaže neće li učiniti,što reče neće li izvršiti?"(4.Mojsijeva 23:19)
krug nije kugla

a gdje su to znanstvene teme u bibliji u kojima se govori istina?

a koje se to prorocanstvo ispunilo? mislis ona prorocanstva iz starog zavjeta a koja se dogadjaju u novom? opet, kaze knjiga sama za sebe da je tocna
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 06:40   #57
Tko je pisao bibliju

Tko je pisao bibliju? U povjesti je zapisano da je Babilon zauzeo Zidovsko kraljestvo 586 BC.Razorili su Salomonov hram a u Babilon poveli su sve Zidovsko nauceno stanovnistvo. Perzija je zauzela Babilon Zidovi poslije 70 godina poravka u Babilonu vratili su se natrag Palesinu. U isto vrijeme Zidovi su skupljali price od sjecanja starijih ljudi od njivovih prica postala je BIBLIJA To je bilo 500 godina poslije kralja Davida.
Pitamo se dali gresaka u bibliji. Kada je Bog izveo Izraela iz Egipta Bog je rekao Mozesu da su oni izabran "Bozji narod da budu GLASNICI jednog Boga" Izraelci su zelili da se vrate natrag u Obecanu Zemlju Mozes bio je svjesan mora osvojiti zemlju ali nema ratnike. Docim Mozes bio je vjest i mudar covjek zato je odlucio da pripremi svoje borce trebalo muje 40 godina. Kada je Sargon II 721 BC zauzeo Izraelko kraljestvo vecina stanovnistva 10 plemena pobjeglo je u Zidovsko kraljestvo. Zidovi su jednostavno proglasili 10 Izraelskih plemen da su izgubljena plemena iako zive medju njima. Zidovi su izbrisali rijec GLASNICI od tog dana smatrali su se dasu Bozji narod nitko nije ravan njima a strance su zvali "GOJ" sto znaci nitko. Takodjer dodali su povjest bibliji oko 300 BC Samaratian odbili su pisanu povjest u bibliji oni su drzali samo Mosijeve knjige za svoju bibliju.
fisherman1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 08:17   #58
evo vam na ovom linku vjerodostojnost Biblije, povijesni dokazi kao i arheoloska otkrica kad razmisljate o autoru Biblije

http://izaija95.lolbb.com/Teologija-...ije-t284-0.htm
__________________
"Crucify, laid behind the stone, You lived to die, rejected and alone, like a rose, trampled on the ground, You took the fall and thought of me above all..."
Klikni na link
forestsilvy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 08:30   #59
Quote:
forestsilvy kaže: Pogledaj post
evo vam na ovom linku vjerodostojnost Biblije, povijesni dokazi kao i arheoloska otkrica kad razmisljate o autoru Biblije

http://izaija95.lolbb.com/Teologija-...ije-t284-0.htm
to je dokaz jedino da su ti mitovi malo stariji nego sto vecina ljudi misli
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 08:32   #60
Quote:
Veritaserum kaže: Pogledaj post
krug nije kugla

a gdje su to znanstvene teme u bibliji u kojima se govori istina?

a koje se to prorocanstvo ispunilo? mislis ona prorocanstva iz starog zavjeta a koja se dogadjaju u novom? opet, kaze knjiga sama za sebe da je tocna
Rekla sam krug,a ne kugla.Što se tiče znanstvenih tema,naprimjer u 3.Mojsijevoj stoji da su u drevnom Izraelu dani zakoni o karanteni i higijeni kada okolni narodi o tome nisu ništa znali.

Preko proroka Izaije Jehova je rekao da će grad Babilon biti uništen,(Izaija 13:19;14:22,23)Prorečeno je da grad Babilon više nikad neće biti nastanjen Izaija3:20)Postoje dokazi da su se te riječi ispunile.Nenaseljeno mjesto gdje se nalazio stari Babilon-oko 80 kilometara južno od Bagdada u Iraku,potvrđuje da se ispunilo Jehovino obećanje.

Također imamo mnoga mesijanska proročanstva koja su se ispunila na Isusu Kristu sve do najmanjeg detalja.Isus nije figura iz bajke.On je zaista kao čovjek živio na Zemlji.

U Egiptu na zidu templa nalaze se slike i natpisi koji izvještavaju o pobjedi koju je izvojevao faraon Sesak pred 3000 godina nad Judejskim kraljevstvom.Biblija izvještava o istom događaju.(1.Carevima 14:25,26)

U Jeruzalemu postoji vodeni tunel dugačak 533 metara.On je jedan daljni dokaz istinitosti Biblije.Biblija izvještava da je kralj Ezehija dao izgraditi taj tunel pred 2500 godina.(2.Carevima 20:20;2.Dnevnika 32:2-4,30)

Moapski kamen original koji se nalazi u muzeju Louvre u Parizu,izvještava o ustanku moapskog kralja Mese protiv Izraela.Taj je događaj spomenut u Bibliji.(2.Carevima1:1;3:4-27)

Svi ovi dokazi govore da je Biblija zaista istinita.
San Snova is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:18.