Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2007., 02:38   #61
Quote:
labellina kaže: Pogledaj post
nije starost tako strašna
ako si okružen svojom djecom , unucima i prijateljima
ako si ih zadužio svojom ljubavlju i uvažavanjem za života
ako nisi živio ko sebični gad
tada nema straha ni od starosti ni od smrti
Umireš voljen i miran...

Počni se već sada pripremati
...A šta ti je ljubav tvojih bližnjih,kad te na kraju krajeva (dok ti je najpotrebnije) pošalju u starački dom i boli ih kita za tebe...Jedanput te godišnje posjećuju i to za Božić il Novu godinu...Rođendan su ti već odavno zaboravili,kad žive u "mladosti", tj, dobu nove generacije...
__________________
Ne vidi glupan isto drvo kao i mudrac!
DeviantLilith is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 12:35   #62
Quote:
DeviantLilith kaže: Pogledaj post
ja moram samo priznati da se NE BOJIM SMRTI, već STAROSTI...Ljudi moji, vi bi se prije trebali bojati starosti, a ne smrti...Smrt dolazi u trenu, a starost je daleko bolnija i duža[/U][/U][/U]
starost je onakva kakvu si ju napraviš.. ne mora biti strašna ako se pomiriš sa činjenicom da slabiš, da ti "moć" slabi, da tvoje vrijeme prolazi...
ElessarOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 12:37   #63
Quote:
DeviantLilith kaže: Pogledaj post
...A šta ti je ljubav tvojih bližnjih,kad te na kraju krajeva (dok ti je najpotrebnije) pošalju u starački dom i boli ih kita za tebe...Jedanput te godišnje posjećuju i to za Božić il Novu godinu...Rođendan su ti već odavno zaboravili,kad žive u "mladosti", tj, dobu nove generacije...
ako ti je obitelj tako u komi gledaj to tako da ćeš sada barem imati mir, mislim kad umreš, star si doći će brzo, naravno da je bolno to gledati, ali što se može, ideš dalje tako da ti bude št lakše... probaš...
ElessarOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 17:05   #64
Quote:
ElessarOne kaže: Pogledaj post
ja sam skontao da je tebi poslije ovoga veliko ništa.
Krivo si skontao. Kao prvo, napisao sam da se nisam još opredijelio, a kao drugo, nisam JA taj koji tvrdi da je poslije ovoga veliko ništa. Nego to tvrde neki drugi, i iz toga izvode zaključak kako se 'nemamo čega bojati' (jer nema ničega, pa se kao nemamo čega bojati, LOL, da smiješne li konstrukcije koja sematički izgleda kao da ima smisla, ali kad zagrebeš ispod površine, vidiš da je logički posve besmislena).

Ja ne znam što ima poslije ovoga, tj. ima li ičega; no SADA trenutačno me itekako plaši to čega ima ili nema poslije smrti. Kad umrem više me, naravno, neće biti strah - no svakako ne vidim na koji način bi to trebalo dokinuti SADAŠNJI osjećaj straha (ne nužno od samog 'procesa umiranja' - nego baš od smrti, od nepostojanja. Ili možda nekog alternativnog, ali recimo groznog postojanja).
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 17:11   #65
Quote:
*ante* kaže: Pogledaj post
Život je kao jedan dan, a smrt kao odlazak na spavanje. Neda nam se ići spavati ujutro, pa tek smo se probudili. Tako se i mlad čovjek boji smrti. Ali, navečer, ako smo radili, napravili nešto lijepo, umorili smo se i veselo idemo na počinak.
Da, tako je to u romanima i filmovima. Nego reci, jesi li kad nazočio posljednjim danima neke bliske ti osobe?

Super mi je kako danas moderni ljudi svoje stare trpaju u staračke domove a onda pišu poeziju o veselom umiranju. Jest, vrlo veselo - samo nek je što dalje od mene. :
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 01:24   #66
smrt? zamislite samo koliko je ljudi umrlo do sada. koliko ostalih živih bića. ona nije ništa novo. to je samo jedan segment u veličanstvenom toku prirode što nas okružuje. upravo sam pogledala film 300. ono - taj te film ostavlja bez daha. ljudi bi trebali umirati spokojno i s očekivanjem.
no opet... nameće mi se uvijek pitanje: zašto svako biće koje postoji želi što duže živjeti a ne umrijeti. priroda je obićno najbolji pokazatelj svih istina. ona nam daje odgovore a mi ju samo trebamo slušati. vjerujem da cijeli svemir ima svoj neki skriveni plan. a da bismo činili ispravno ponekad osjećam da trebamo živjeti u skladu s prirodom.
smrt je ionako neizbježna
oblak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 10:23   #67
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Krivo si skontao. Kao prvo, napisao sam da se nisam još opredijelio, a kao drugo, nisam JA taj koji tvrdi da je poslije ovoga veliko ništa. Nego to tvrde neki drugi, i iz toga izvode zaključak kako se 'nemamo čega bojati' (jer nema ničega, pa se kao nemamo čega bojati, LOL, da smiješne li konstrukcije koja sematički izgleda kao da ima smisla, ali kad zagrebeš ispod površine, vidiš da je logički posve besmislena).

Ja ne znam što ima poslije ovoga, tj. ima li ičega; no SADA trenutačno me itekako plaši to čega ima ili nema poslije smrti. Kad umrem više me, naravno, neće biti strah - no svakako ne vidim na koji način bi to trebalo dokinuti SADAŠNJI osjećaj straha (ne nužno od samog 'procesa umiranja' - nego baš od smrti, od nepostojanja. Ili možda nekog alternativnog, ali recimo groznog postojanja).
Možeš li objasniti tu besmislenost? ja ne vidim pogrešku u logici..
ElessarOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 23:29   #68
Kojeve:

"...Ali treba umrijeti kao covjek da se bude covjekom.Smrt mora biti slobodno prihvacena; to mora da bude prisilna smrt u borbi, a ne rezultat jednog fizioloskog procesa."
__________________
U ustavu pise da se Hrvatska temelji na partizanskoj borbi.Kad su otisli da odaju pocast na grob vrhovnom komandantu te borbe? Pise u ustavu..Pise i na tarabi sladoled pa je niko ne lize..
Watrous is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 01:04   #69
gledo sam onaj film(crtić) waking life iliti probuđeni život po naški i malo se zamislio....... možda je ovo sve oko mene kaj se događa, vi , forum dio mog velikog lucidnog sna(vrlo realnog) ... i onda kad kao umrem se probudim. :?
F1L1P is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 03:27   #70
to si i ja danas razmišljah
šta ak je ovo ko u igricama pa je iza ovoga sljedeći teži nivo
što onda?
oblak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 07:11   #71
moja je kci, kad joj je receno da umire, rekla da ne moze jer je zauzeta i jer nema vremena....na kraju je priznala da se boji
nekoliko tjedana nakon toga toliko je oslabila da je u jednom trenutku rekla da se ne moramo birnuti za nju jer se njoj nista gore ne moze desiti od onoga sto joj se desilo....dakle, smrt koja je uslijedila za tjedan dva nije bilo ono najgore u njenom zivotu

ja sam se jako bojala smrti....svoje smrti......ali vise ne jer sam shvatila da postoji nesto gore od vlastite smrti.....smrt onoga tko ti je sve
__________________
"She was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest"
Una67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 10:52   #72
Slažem se sa onom konstatacijom da smrt zapravo i ne postoji (pojedinčeva vlastita), već postoji samo strah od smrti, kao strah od nepoznatog, a pošto je svaki strah iracionalan i neiskustven, mi sami čin smrti često povezujemo i izjednačujemo s nekom fobijom. Snovi po meni igraju veliku ulogu u vezi sa smrću i oni dođu kao neka uvertira u istu. Iskreno plašim se jedino velikog i beskrajnog ništavila kojeg jednim dijelom i živimo kroz čitavu povijest čovječanstva. Smrt smatram okrutnom jer je trenutna, stvar trena i uvijek iznenadna, čak i kada ju očekuješ, čak kada je zaslužila nastupiti. No iskreno govoreći volio bi da bude potpuno ništavilo kao kada se rodimo, isto to stanje prazne glave, a možda i je obrnuto, duša nakon smrti tijela odumire do potpunog ništavila i onda se obnavlja u uzlaznom procesu rasta svijesti djeteta., pa su mogući prethodni i budući životi

nisam cijelu noć spavao pa su moguće inertne rečenice gore
njuškalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 10:57   #73
Quote:
njuškalo kaže: Pogledaj post
Smrt smatram okrutnom jer je trenutna, stvar trena i uvijek iznenadna, čak i kada ju očekuješ, čak kada je zaslužila nastupiti.
i toliko bolno finalna.....zavrsna
__________________
"She was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest"
Una67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 11:30   #74
Mama je umrla dva mjeseca nakon što sam došao iz Afganistana. Dugo je bolovala, i kao da je samo čekala da me vidi opet. Otac je umro godinu dana nakon nje. Kad je ona umrla, on je zapravo umro s njom, izgubio je svrhu života. Svoje smrti se ne bojim. Previše puta sam joj bio toliko blizu, da sam ju mogao dotaknuti. Ove dvije me bole.
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 11:59   #75
Quote:
BluesCat kaže: Pogledaj post
Kad je ona umrla, on je zapravo umro s njom, izgubio je svrhu života.
vidis.....cesto razmisljam o tome.......tragam za svrhom.....sve mi je poljuljano
__________________
"She was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest"
Una67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 16:55   #76
Quote:
Una67 kaže: Pogledaj post
vidis.....cesto razmisljam o tome.......tragam za svrhom.....sve mi je poljuljano
Una, ti još imaš vremena naći novu svrhu. Mojem je ocu ipak bilo preko 70 godina.
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 16:30   #77
Ja se takodje vise bojim smrti svojih najblizih nego svoje sopstvene smrti. ne verujem da postoji u zivotu veca bol od one koju covek dozivi kada zauvek izgubi svojeg najmilijeg. mozda postoji strah da ih vise nikada necemo videti. nikada.
dushica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 02:50   #78
Quote:
BluesCat kaže: Pogledaj post
Una, ti još imaš vremena naći novu svrhu. Mojem je ocu ipak bilo preko 70 godina.

da, imam vremena......samo imam i neke sulude misli.....ponekad se bojim da ne prevagnu

nemam rijeci da bih opisala borbu u sebi
__________________
"She was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest"
Una67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 17:56   #79
Quote:
Una67 kaže: Pogledaj post
da, imam vremena......samo imam i neke sulude misli.....ponekad se bojim da ne prevagnu

nemam rijeci da bih opisala borbu u sebi
Ne trebaš ništa opisivati Svi koji su te čitali i čitaju te,skamene se od straha i pobjegnu na drugi topic.
( I ja bježim mjesecima od tvojih upisa )
Upravo ti potvrđuješ onu izjavu da ne postoji realni strah od smrti
nego strah od života u patnji.

A to što se bojiš "suludih" misli ,znači da ipak imaš svrhu.
Prevari bol i pretoči ju u ljubav za tu "Svrhu" kojem sigurno nedostaješ
pušimalboro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 00:43   #80
Za mene je gora pomisao na to kako ću umrijeti nego što ću umrijeti....
Acido is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:57.