Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2008., 22:47   #61
Quote:
-ana- kaže: Pogledaj post
a kaj znaci uran u strijelcu u 12 kuci?
Evo kaj.


12. polje je posljednje polje natalne karte, posljednje polje jednog ciklusa, rekli bi KLFovci…Last train to transcendental. Ono ukazuje na vlastita ograničenja, jer unutar osoba posprema sve ono što joj je teško ili bolno da bi se s njim izravno suočila. Ili jasno i glasno priznala sebi. Tu se nalazi i sve ono u što osoba nije ni svjesna da vjeruje. Dvanaesto polje govori o iskušenjima nerazboritog i nesređenog života kako u fizičkom tako i moralnom smislu. Uvijek traži posvetu suptilnim potrebama duše, pa je i polje bolesti psihe koje nastaju ako se nutarnje potrebe ignoriraju ili zanemaruju.

Smatra se jakom karmičkom kućom i u sebi nosi snažan pečat osobne karme (u karmičkoj astrologiji ovo je kuća posljednje inkarnacije). Sve žudnje koje dolaze iz ove kuće imaju tendenciju nerazumjevanja jer osobi nije jasno odakle žudnje dolaze, niti ima jasno sjećanje na njih. Pokazuje način na koji bi individua trebala ulagati u sebe u duhovnom smislu jer se u njemu kriju sve tkz. "zamke vlastite sudbe".

12. kuća potiče odgovornost prema svim živim bićima koja se može ostvariti kroz neki oblik posvećenosti, duhovne vježbe ili nesebičnog predavanja. Istinsko razumjevanje ove kuće zahtjeva vrstu izolacije ili oblik povlačenja u nutarnji svijet da bi se došlo u kontakt s njenim energijama. To je način na koji se čovjek osobađa tereta prošlosti, odnosno njenih "mentalnih utisaka". 12. polje govori o nagonu za postignućem potpunog duševnog mira i predaji višem skladu osobođenjem od duhova prošlih misli ili djela.


• Kada se Uran nalazi u 12. polju postoji jaki rascjep između dviju energija. S jedne strane je energija 12.-tog polja koje vuče u iskupljenje dugova iz prošlosti ne bi li se osoba potpuno i konačno oslobodila mentalnih i duševnih utisaka. S druge je energija Urana koji stremi budućnosti i odsjecanju svih tragova prošlih životnih obrazaca. Za Urana je ovo zahtjevno polje jer je prisiljen "stati" i gledati nutar sebe, a on od toga bježi k’o vrag od tamjana.

Uran je tijelo čija je funkcija odstupanje od uobičajenog s težnjom da razvije neovisno i orginalno izražavanje. U današnjem svijetu u kojem je sve već "izmišljeno" to i nije lako. A posebno mu nije lako u 12. polju koje je prilično introvertirano. Zato je za Uran ovo izazovna i teška pozicija, prije svega psihički teška. Govori o rastrzanoj, nemirnoj i nestabilnoj psihi posebno ako Uran prima neskladne aspekte. Uran je zračna planeta, odnosi se na umnu aktivnost....u napetim i teškim aspektima ovo je aspekt "pomračenja uma".

12. polje je polje prošlih iskustava i "nekada donešenih odluka" koje ako se ne prihvate odgovorno, u cijelosti i kao vlastite (što je Uranu posebno teško) mogu u sadašnjem životu kroz psihu preuzeti dominantne modele ponašanja. Kako je Uran neosobna planeta, zbog Uranova inzistiranja na individualnosti mogu se javiti jaki problemi u interpretaciji ljudske realnosti, u obliku opasnih osobnih ideologija…raskoraka i nepoklapanja s onom vlastitom.

Uran se u ovoj poziciji nalazi na kraju jednog ciklusa, a lekcija koju mora savladati jest pronaći način na koji može svoj revolucionarni impuls upotrijebiti na odgovorniji, društveno prihvatljiviji, primjenjiviji i kreativniji način. U znaku strijelca naglašava pitanje filozofije, nauke, ali i odbacivanja morala u ime čovjekove spoznaje konačne istine…..ma što to značilo u današnjem svijetu. U ovom polju Uran treba naučiti da suočavanje s sudbom nije nužno "negativan" susret, a imperativ mu je razvoj samokontrole kroz neki oblik posvete duhovnim i višim ciljevima.

U 12. polju vrijede nematerijalni zakoni, svaka planeta koja se u njemu nađe mora naći načina da se izrazi kroz svijet univerzalnih kreativnih, mističnih i duhovnih vrijednosti. U dvanaestom polju istovremeno smo svjesni svoje odvojenosti i povezanosti sa svijetom oko nas.

Za primjer Urana u 12. polju uzeti ću Madonnu, koja u tom polju ima još tri tijela: Sunce, Merkura i Plutona. Svoje lavovsko Sunce je povukla iz Hollywooda i preselila na manje sjajnu i vidljivu pozornicu, dok svog Urana živi kroz mistični sustav kabale. Jest da je trendy, but….i to je Uran.


Ekstremni primjeri osobne ideologije u obliku Urana u 12. polju su često spominjani A. Hitler, C. Manson.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 08:41   #62
Prije svega želim ti se (fish) stvarno zahvaliti što si na ovom forumu astrologije toliko opširno opisala sve i kuće i profesije i sve sve ostalo, stvarno pomaže da naučim i malo se uputim u to sve..Stvarno ti hvala!!

A sad da te pitam, pošto ja nisam u ništa sigurna jer sam totalno smotana pa ću sve pobrkat, ako nađeš vremena molim te...

moja natalna karta...zbog ovog prvog http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?c...rbp=&rs=0&ast=

1. da li imam umetnute znakove 1. i 7. kuće ako je ne zatvara 1 stupanj kuća, (ali bar mislim) prelazi 30 stupnjeva, ili ne?
2.što znači pluton u 1. kući ako imam umetnuti znak
3.što se tiče profesije to je 10 kuća?tu imam merkur mars i saturn..što to sve znači...

hvala...
__________________

Moji snovi nisu tek puke želje, ja ne postojim bez njih.
Ja ne živim u snovima, oni žive u meni..


mystery is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 11:20   #63
Quote:
mystery kaže: Pogledaj post
Prije svega želim ti se (fish) stvarno zahvaliti što si na ovom forumu astrologije toliko opširno opisala sve i kuće i profesije i sve sve ostalo, stvarno pomaže da naučim i malo se uputim u to sve..Stvarno ti hvala!!
Baš lijepo od tebe....sve to kako si napisala.
Quote:
A sad da te pitam, pošto ja nisam u ništa sigurna jer sam totalno smotana pa ću sve pobrkat, ako nađeš vremena molim te...

moja natalna karta...zbog ovog prvog http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?c...rbp=&rs=0&ast=

1. da li imam umetnute znakove 1. i 7. kuće ako je ne zatvara 1 stupanj kuća, (ali bar mislim) prelazi 30 stupnjeva, ili ne?
Trebaš uvijek pogledati u ispis stupnjeva na kojima počinju kuće. Tvoje 2. polje započinje na 29º 43' scorpio, što znači da to polje ima više od 30º. Pa imaš umetnute cijele znakove strijelac-blizanac na relaciji 2. polje - 8. polje. Pošto u njima nema planeta, umetnutih planeta nemaš.
Quote:
2.što znači pluton u 1. kući ako imam umetnuti znak
Tvoj Pluton je u 1. polju i nema veze s umetnutošću. Imaš link na prvoj strani ovog topica o Plutonu kroz os 1. - 7. polje.
Quote:
3.što se tiče profesije to je 10 kuća?tu imam merkur mars i saturn..što to sve znači...
U 10. polju imaš Veneru, Mars i Jupiter. Budem ti za profesiju odgovorila na topicu Natalne karte idući tjedan.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 21:13   #64
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Baš lijepo od tebe....sve to kako si napisala.

Trebaš uvijek pogledati u ispis stupnjeva na kojima počinju kuće. Tvoje 2. polje započinje na 29º 43' scorpio, što znači da to polje ima više od 30º. Pa imaš umetnute cijele znakove strijelac-blizanac na relaciji 2. polje - 8. polje. Pošto u njima nema planeta, umetnutih planeta nemaš.

Tvoj Pluton je u 1. polju i nema veze s umetnutošću. Imaš link na prvoj strani ovog topica o Plutonu kroz os 1. - 7. polje.

U 10. polju imaš Veneru, Mars i Jupiter. Budem ti za profesiju odgovorila na topicu Natalne karte idući tjedan.
E hvala ti stvarno puno!!
Aha vidim ako je cijeli 1 znak u samo jednoj kući da, da...thanks...
hm, ne znam odakle mi merkur i saturn hehe, bila sam budna cijeu noć, pa sam onda vjerovatno zbrkala s 9. hehe...

dobro, ne moraš se žuriti...hvala
__________________

Moji snovi nisu tek puke želje, ja ne postojim bez njih.
Ja ne živim u snovima, oni žive u meni..


mystery is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 02:00   #65
Hmm. Ja bih malo zamolila za pojasnjenje znacenja prve kuce jer mi nije bas jasno njeno znacenje. Kaze se kao da ona oznacava orjentaciju na sebe, govori o osobi... ali sto konkretno? Meni su recimo sunce, merkur i venera u prvoj. Sto bi to znacilo u kontekstu prve kuce?
vilinska musica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 12:02   #66
Quote:
vilinska musica kaže: Pogledaj post
Hmm. Ja bih malo zamolila za pojasnjenje znacenja prve kuce jer mi nije bas jasno njeno znacenje. Kaze se kao da ona oznacava orjentaciju na sebe, govori o osobi... ali sto konkretno? Meni su recimo sunce, merkur i venera u prvoj. Sto bi to znacilo u kontekstu prve kuce?
Pretpostavljam da pošto si znak ovna da i jako dobro osjećaš značenje i što sve podrazumjeva biti..."prvi".

Prvo polje je netom ispod horizonta, u njemu nema nikakvih tajni niti primisli, sve je čisto i bistro k'o na dlanu. Čim je više tijela u 1. polju, stvari su jasnije za sagledavanje. Jer u njemu nema zakulisnih igara, ono je prirodno i jednostavno. Ono je stvarnost sama po sebi. Pokazuje kako se osoba izražava i perspektivu iz koje sagledava svijet oko sebe. Govori o vidljivoj i fizičkoj energiji kojom osoba zrači. Ono je prirodni identitet, vitalnost i energija, vidljiva je poput našeg potpisa na bijelom papiru.

Zbog toga se veli da su ljudi s Suncem u 1. polju prirodno samouvjereni, oni su jednostavno "ja jesam"....na kraju krajeva došli su na ovaj svijet da svjedoče o tome. Njih ljudi nemaju potrebu pitati "Kako si?" kada se jasno vidi da su fala bogu zdravi. Sunce svjedoči o zdravlju tijela, a Merkur da su i u glavi isto.

Ovo polje je prirodno tvom znaku ovna, pa je jedna od njegovih karakteristika da planete u njemu čini vođama. Po pitanju Sunašca to rađa organizatore i osobe čija osobnost zrači zdravom vitalnošću, nema potreba da osoba ističe poduzetnost kada je to jednostavno tako. Sunce u 1. polju nikada ne pita zašto smo ovdje, već jednostavno svojom toplinom svjedoči o životu kao takvom.

Merkur u 1. polju naglašava intelektualni nemir, pokretljivost, brzinu misli i elokventnost. Ovakvom Merkuru zbog orjentiranosti na vlastite misli teško ide shvaćanje tuđih, jer uvijek ima potrebu da izrazi svoje. Mišljenje naravno. Međutim čak i tako ovakav Merkur zadržava dozu racionalnosti vezanu uz svoj ego jer gleda i vidi stvari jednostavno i prirodno.

Venera u 1. polju tjera osobu da okolini uvijek pokazuje svoju ljepši obraz. Također pridonosi lakšem izražavanju zbog čega i svima okolo njena osobnost izgleda prirodno privlačnom i ljepuškastom. Time naravski dobiva i na popularnosti.

Prvo polje pokazuje i način kako započinjemo i ulazimo u razne životne faze. Ipak veliki broj tijela orjentiran prema prvom polju ma kako ta tijela bila "lijepa" govori o osobama koje su orjentirane na sebe i teško im je shvatiti potrebe i želje drugih.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 13:23   #67
..



evo da i ja napišem koji ozbiljni post...



sve planete su mi smještene u 6 kuća koje se nalaze u 1. i 4.om kvadrantu...
zaintrigirali su me postovi o u 12.kući ( kao karmičkoj kući i kući u kojoj se očituje potreba za postizanjem duhovnog mira ). obzirom da su mi tamo smješteni sunce (u lavu ) - kolko sam skužila ta pozicija baš i nije najsretnija za sunce koje više teži vanjskoj manifestaciji nego introspekciji
i jupiter (u djevici) - jupiter glavni i odgovorni za pretjerivanje , a djevica glavna i odgovorna za red, rad i disciplinu..... e... evidentno da sam se sad negdje zapetljala , pa ak mi netko može bar malo pojasniti ... ting iz da me uistinu rano počela pivlačiti duhovnost, a isto tako iza sebe imam i određenu količinu bed ikspirensa glede pretjerivanja u nekim drugim stvarcama...

pascimotanasanji is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 11:30   #68
Quote:
pascimotanasanji kaže: Pogledaj post
sve planete su mi smještene u 6 kuća koje se nalaze u 1. i 4.om kvadrantu... :
To znači da tvoja karta ima obrazac zdjele.
Quote:
zaintrigirali su me postovi o u 12.kući ( kao karmičkoj kući i kući u kojoj se očituje potreba za postizanjem duhovnog mira ). obzirom da su mi tamo smješteni sunce (u lavu ) - kolko sam skužila ta pozicija baš i nije najsretnija za sunce koje više teži vanjskoj manifestaciji nego introspekciji
i jupiter (u djevici) - jupiter glavni i odgovorni za pretjerivanje , a djevica glavna i odgovorna za red, rad i disciplinu..... e... evidentno da sam se sad negdje zapetljala , pa ak mi netko može bar malo pojasniti ... ting iz da me uistinu rano počela pivlačiti duhovnost, a isto tako iza sebe imam i određenu količinu bed ikspirensa glede pretjerivanja u nekim drugim stvarcama...

Nisi se zapetljala, vrlo dobro si izrazila ova dva tijela u 12. polju. Jer upravo nesrazmjer 12. polja koje je isposničko po pitanju ega i lava koji je sam ego u pjur obliku stvaraju suprotnost. Lavu (Suncu) je biti u 12. polju izuzetno teško, 12. polje traži da osoba neko vrijeme provede u samoći i tišini, a lav voli biti na svijetlu. Pače ono je samo svijetlo. Ovo je jedino dobra pozicija Sunca kada je osoba glumac jer je to jedna od rijetkih profesija kroz koju osoba na koliko toliko zdrav način može odživjeti razne aspekte unutarnje drame svoje osobnosti, a pri tom prave osjećaje sakriti iza fasade tj. uloge. A kako glumica nisi, vjerujem da ti ni lako.

Dobro je da je barem Jupiter u djevici, jer da je u lavu teško bi ti zadržala svu tu duhovnu ekspanziju. Ovako je takav Jupiter pokorniji, skromniji, rezerviraniji, ali i manje spontan. U kontekstu 12. polja opasnost ovakvog Jupitera se najviše ogleda u tome da osoba može idealizirati duhovne vrijednosti prekomjerno na način da ih primjenjuje tamo gdje ne bi trebalo ili da ih stavlja u intelektualne koncepte. Jupiter u djevici mora naći načina da na praktičan način izrazi svoju vjeru i nutarnje vrijednosti, njegova filozofija teži biti produktivna, a ne idejnog oblika. Ovakav spoj energija Jupitera i 12. polja ne daje osobi previše zdravog razuma, ali joj daje puno vjere. Toliko puno da osobu mogu odfurati u veće dubine, njeni su duhovni standardi visoki, ali istovremeno s malo poštovanja prema sebi i svojim potrebama.

Što se tiče pretjerivanja i bed ikspiriensa vezano uz 12. polje se uvijek javlja kada osoba ne uspjeva preusmjeriti energiju planeta koje se u njemu nalaze u neku vrstu ajmo reć’ ideala tj. neki oblik duhovnih vrijednosti. To je jedini način da se te sile kontroliraju, a za to treba koja godinica patnje ne bi li se toga nataložilo, jer sva tijela u 12. polju su problematična dok je osoba duhovno nezrela.

Kako spominješ karmičku astrologiju, ona smatra 12. polje poljem prethodne inkarnacije, a kada osoba ima važna tijela u tom polju sjećanja na nju su još "svježa", tj. vezanost postoji. A čim vezanost postoji, osoba nije slobodna.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 12:14   #69
hvala fish

Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post

U kontekstu 12. polja opasnost ovakvog Jupitera se najviše ogleda u tome da osoba može idealizirati duhovne vrijednosti prekomjerno na način da ih primjenjuje tamo gdje ne bi trebalo ili da ih stavlja u intelektualne koncepte.

Ovakav spoj energija Jupitera i 12. polja ne daje osobi previše zdravog razuma, ali joj daje puno vjere. Toliko puno da osobu mogu odfurati u veće dubine, njeni su duhovni standardi visoki, ali istovremeno s malo poštovanja prema sebi i svojim potrebama..
ovo je apsolutno rihtih ... uistinu često duhovne vrijednosti i shvačanja primjenjujem do te mjere da je fanatičnost just a step away...... i najčešće reagiram baš po principu povjerenja i predanosti, a tek ponekad na temelju zdravog razuma ...
da li kao nusprodukt svega toga, ili kao još jedna samostalna stavka... u cijeloj toj priči i više sam nego sklona negirati neke svoje potrebe, u biti prije bih rekla da je to impuls koji me 'mami' da ismijem i promatram neke realne ljudske potrebe kao trivijalne i bespotrebne .. što bi možda i bilo ok, da nema lava


Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Što se tiče pretjerivanja i bed ikspiriensa vezano uz 12. polje se uvijek javlja kada osoba ne uspjeva preusmjeriti energiju planeta koje se u njemu nalaze u neku vrstu ajmo reć’ ideala tj. neki oblik duhovnih vrijednosti. To je jedini način da se te sile kontroliraju, a za to treba koja godinica patnje ne bi li se toga nataložilo, jer sva tijela u 12. polju su problematična dok je osoba duhovno nezrela. .

...huh, s nekim stvarima treba i desetljeće

Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Kako spominješ karmičku astrologiju, ona smatra 12. polje poljem prethodne inkarnacije, a kada osoba ima važna tijela u tom polju sjećanja na nju su još "svježa", tj. vezanost postoji. A čim vezanost postoji, osoba nije slobodna
.
opa.... da, cijelo vrijeme se glede svih tih stvari osjećam kao da mi je nešto izmaklo pred nosom i ostavilo je samo onaj tanašni 'miris' i filing da je bilo tu još nedavno...

hvala ti još jednom fish...
pascimotanasanji is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 15:06   #70
a neptunček u 1. u škorpionu?

možda je i bilo već negdje na astrohelpu
elala is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 15:48   #71
Ja sam dobila neke informacije, ali ih ne znam protumacit pa ako neko zna da mi kaze bila bih zahvalna. Djevica sam, u podznaku strijelac, mjesec u skorpiji, jupiter u 10.kuci, sunce i saturn u 9, venera u 10, mjesec u 11
P.S. nemam pojma sto predstavljaju ove kuce
Joe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 01:11   #72
Quote:
elala kaže: Pogledaj post
a neptunček u 1. u škorpionu?

možda je i bilo već negdje na astrohelpu
Na ovo pitanje ti mogu samo ja odgovoriti, pošto jedina imam cijeli astro help u glavi.

Nije. I dok pišem ovaj post na TV-u je Bilićeva emisija u kojoj gostuju Arsen Dedić (lav) i Pero Kvrgić (riba), pričaju o načinu umjetničkog izražavanja i razlici između kreativnog i zanatskog izražavanja. Baš prigodno.


Neptunova funkcija u natalnoj karti jest da rastvori zastarjele i prerasle strukture osobnosti, da dezintegrira sve barijere i forme koje stoje na putu cjelovitosti osobe. Bogme, ambiciozan cilj je sebi striček Neptun zapasao.

Pri tome on ne koristi jasan i ljudskom umu logičan jezik ili bilo koji slijed, već koristi jezik simbola, slika, snova i svih drugih oblika nelinearnog toka misli. Svoje djelovanje pokazuje kroz intuiciju, vidovitost, duhovnost, Neptun je tkz. vančulna planeta. Ima sposobnost sveobuhvatnije percepcije realnosti. Što bi značilo da ono što Neptun "vidi" ne vidi s otorinolaringološkog stajališta, on vidi univerzalno i cjelovito. On je planeta unutarnje vjere, a dobar položaj u natalnoj karti govori o individui koja posjeduje i živi svoju duhovnu senzibilnost. Može se reći da je on čovjekova nutarnja duhovna muza.


Ono što je za Neptun najbitnije jest da ima fokus iz kojeg djeluje. Bilo da je to neki oblik kreativnog izražavanja ili pak…čista mistika, fokusa mora bit’.

Kuća u kojoj se nalazi Neptun je točka u kojoj je ego izuzetno ranjiv budući da su u njoj direktno suočena dva pola: jedan je ja (ego), a drugi univerzalno. Neptunova prirodna kuća je 12. pa je on u 1. polju prilično izložen na svjetlo dana. A to Neptun niti voli, niti se tu snalazi. 1. polje je prije svega polje identiteta, Neptun u 1. polju "rastvara identitet". Time osoba more bit’ dobiva na karizmi (scorpio), ali definitivno gubi na jasnoći izričaja.

Neptunu nedostaje konzistentnosti u vidljivom obliku pa osoba s tim tijelom u 1. polju drugima uvijek djeluje nedovoljno jasno ili sigurno. Neptun u 1. polju ima urođenu senzitivnost za svoju okolinu, on je poput kameleona koji se može maskirati i stopiti s okolinom do neprepoznatljivosti. Upravo tu i leži opasnost ovakvoga Neptuna. Jer mora naći načina da bude vidljiv i prepoznatljiv u svojoj okolini. On mora pronaći kanal jedinstvenog, potpuno svog i prepoznatljivog kreativnog načina izražavanja. U protivnom popije ga okolina.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 12:25   #73
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Na ovo pitanje ti mogu samo ja odgovoriti, pošto jedina imam cijeli astro help u glavi.
jupi

Quote:
Nije. I dok pišem ovaj post na TV-u je Bilićeva emisija u kojoj gostuju Arsen Dedić (lav) i Pero Kvrgić (riba), pričaju o načinu umjetničkog izražavanja i razlici između kreativnog i zanatskog izražavanja. Baš prigodno.
obožavam gledati b. bilića


Quote:
Neptunova funkcija u natalnoj karti jest da rastvori zastarjele i prerasle strukture osobnosti, da dezintegrira sve barijere i forme ..
hvala fish
neptun voli malo smotati čovjeka.
onako, nenadano pad koncentracije pa nastane zbrka

sretan rodjkas (ma kad bio)
elala is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 13:06   #74
Quote:
elala kaže: Pogledaj post
hvala fish
neptun voli malo smotati čovjeka.
onako, nenadano pad koncentracije pa nastane zbrka
Aa ne, Neptun ne želi smotati čovjeka. Čovjek se sam smota.

Gubitak koncentracije je vezan uz nezgodne aspekte Merkur-Neptun.
Quote:
sretan rodjkas (ma kad bio)
Hvala.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 18:40   #75
Hvala Fish! Evo da recimo dam povratnu informaciju.
Unatoc tome sto sam dvostruki ovan i s hrpom marsa, nisam bas neki rodjeni vodja - tj. bit cu vodja samo kad nema nekog kome bi se to vise dalo. Na moju veliku zalost (a i drugih koji ovise o meni), organiziranost mi nije vrlina broj jedan. A ovo za Veneru stoji... znam se ljudima prilicno zgodno prezentirat i toga sam svjesna.
A nije da sam orjentirana samo na sebe... nisam sebicnaa...
vilinska musica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 18:19   #76
Neptun u 1. kuci

Je jedan jako specifican polozaj. Da bude jos jasnije zasto je toliko specifican, bitno je znati da se radi o simbolici prve i 12. kuce. Odnosno, koji principi leze iza tumacenja Neptuna u 1. kuci, ma kakvo to tumacenje bilo.
Prva je kuca pocetak nase natalne karte, naseg putovanja, naseg zivota. 12. je kraj. Kraj koji se stapa s pocetkom, zatvara krug i cini cjelinu. Iako je dvanaesta kuca uvijek spominjana kao kraj, ona je u biti i prapocetak naseg pocetka. Ono prije prve kuce.

Zamislimo stanje prije naseg rodjenja......u majcinoj utrobi....ili jos prije. 12. kuca simbolizira upravo takvo stanje, stanje blazenstva i stopljenosti sa svime sto postoji. Bez svijesti o samome sebi kao pojedinacnoj osobi, u vodama beskraja, toplom i carobnom snu vjecnog jedinstva. Iz takvog sna naglo se budimo nasim rodjenjem, u prvu kucu. Udisemo svoj prvi samostalni dah, izlazimo na svjetlo dana, postajemo individua. Upravo to simbolizira prva kuca. To naglo budjenje, Big Bang , taj pocetak koji je zapravo pocetak putovanja, kroz preostale kuce natalnog horoskopa, do ponovnog stanja s pocetka price, ponovnog stapanja u 12. kuci. U prvoj kuci, kroz Ascendant, izdvajamo se kao pojedinacni dio ili aspekt univerzuma utjelovljujuci ga u nasoj osobi. Ovo je prirodna kuca Ovna (Mars) i simbolizira akciju, budjenje, pocetak, agresiju, naglo stvaranje, identitet i samostalnost.

Ascendant je uzdizuci znak, znak koji se nalazi na istocnom horizontu u trenutku naseg rodjenja, onaj koji se budi pa isto tako simbolizira nas koji se budimo, svanuce nase osobnosti (kao sto Sunce na istoku simbolizira svanuce novog dana).

Znak Ascendanta i eventualno planete koje su na njemu nalaze simboliziraju nas pogled na svijet, odnosno na zivot. Oni su nase lece koje su nam dane da kroz njih trazimo nas put. Duboko u sebi znamo da nas sve nosi isti val , da u svakome od nas tinja ista ona bozanska iskra zivota, a opet vise je nego ocigledno da su osobnosti beskrajno razlicite. Jednako kao sto su razliciti nasi pristupi tom zivotu pa i nasi dozivljaji samih sebe. Svatko od nas razlicito gleda na zivot, zivi ga onako kako ga i stvara. Zivot mozda jest jedan, ali iz pogleda svakog od nas on je drugaciji. Ascendant je taj nas subjektivan dozivljaj, ujedno ono sto gledamo i ono sto gleda.

Znak na Ascendantu, tj. sam Ascendant definira nas pristup rjesavanju problema svih ostalih kuca, odnosno boji cijelu nasu kartu. Stoga je ASC (i pripadajuca mu prva kuca) jako bitna tocka naseg natalnog horoskopa, jer daje dojam, uz Sunce i Mjesec, osnovne znacajke funkcioniranja individue.

Neptun je prirodni vladar 12. kuce. On je sve samo ne agresivan. Simbolizira upravo one energije koje plove podrucjem 12. kuce. Zavrsetak, krajnji cilj, ultimativno (ra)stapanje, sklapanje ociju i utonuce u san. On je ona teznja u covjeku da dosegne to stanje neizrecivog blazenstva, sanjar koji sniva o rastocavanju u beskraju, jedinstvu s apsolutom. Brise sve granice, zaobljuje ostrine, osjeca najfinije vibracije, neuhvatljiv je umu i rijecima. Ne predstavlja niti nas um niti nase emocije, niti religiju niti filozofiju niti zivotnu mudrost. Predstavlja nase snove, istovremeno nestvarne i neupitne, nase sjecanje na ono prvotno stanje ciste svijesti. Gdje god da se Neptun nadje, on uvijek nadilazi realnost. On je nasa vjecna patnja, patnja materijalnog covjeka.

S obzirom da je prva kuca upravo onaj dogadjaj koji nas izdvaja iz stanja kakvome Neptun tezi (12. kuca), ovo je jedno najgrublje mjesto gdje se Neptun moze naci. Mjesto gdje je zadatak definirati i izdvojiti. Neptun to ne radi. Neptun blazi, zamucuje i razvodnjava. A prva kuca zahtjeva suprotno, na neki nacin primorava da naucimo biti individue kako bi uspjesno prosli svih dvanaest koraka te na kraju uspjesno zatvorili krug.

Osoba s ovim polozajem Neptuna mozda se na neki nacin osjeca rastrgano, nelagodno i nostalgicno (za povratkom u maternicu ). Istovremeno biti individua i teziti jedinstvu vecem od samoga sebe - sigurno nije lako. Cesto gleda na svijet kao na cjelinu rasutu u komadice koji teze jednom ponovnom ujedinjenju. Na koji ce se nacin to izraziti, ovisi o svijesti same osobe. O ostatku karte. Cesto kazu da oni s ovim polozajem Neptuna znaju bjezati od zivota. Kao da se zeli vratiti do 12. kuce unazad, a ne kroz preostalih 11 kuca, kao sto svi moramo. ili je izrazito svjesna svog puta, od samog pocetka. Najljepse o ovome polozaju sto se moze reci jest da ukoliko je dobro integriran (obicno kroz razvijanje znaka na ASC-u), osoba mozda zna kako da zivi svoje snove.


I samo da se zna, ja sam procitala cijeli Astro help. :freak:
__________________
"Though the seas threaten, they are merciful. I have cursed them without cause."
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 00:06   #77
Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Neptun u 1. kuci
jako lijepo objašnjeno


Quote:
I samo da se zna, ja sam procitala cijeli Astro help. :freak:
ooo pa svaka čast
elala is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 12:59   #78
Osim simbolike 1 - 12, jako je zanimljivo pogledati i simboliku 1 - 7. Odnosno, prve i sedme kuce. Sljedeci post pisala sam inspirirana Saturnom u 7. kuci, na temi o retrogradnim planetama. Ja cu ga promatrati bez te male cinjenice da je retrogradan. Kao planet u polju:

Saturn u 7. kuci

ASC sam pokusala definirati. Vidim da je netko takodjer pokusao na temi o kucama i to je odlicno. Dakle, svanuce nase osobnosti, ono sto je prvo osvijetljeno, ono sto dolazi u prvi plan - znak na istoku. Suprotno njemu nalazi se Descendant. Znak na najzapadnijoj tocki naseg horoskopa, tamo gdje sunce zalazi. Znakovi na ASC-u i DC-u uvijek su suprotni, ali skladnog elementa. Dvije suprotnosti koje se jako dobro nadopunjuju. Primjerice znakovi: Blizanci - Strijelac. Zrak i vatra. Oboje muskog principa, aktivni, promjenjivog kvaliteta, oboje na neki nacin dualni, nemirni i zaigrani, slicni u koje cemu, a isto tako i razliciti. Uzeti cu neke primjere: Ne tvrdim da je jedan znak lazov a drugi postenjak, ali za Blizance se doista kaze da su pod vladarstvom Merkura (trickstera) skloni varkama, trikovima, smicalicama, vjesti na rijecima i lako prevare. Kako druge, tako i sebe. Strijelac je pak tragac za istinom i novim znanjima. Truth and nothig but the truth. On uvijek trazi, prosiruje (Jupiter). Isto tako Blizanac je pricaoc, ucitelj, dok je Strijelac slusaoc, ucenik. Blizanac sve zna, a Strijelac sve zeli znati. No, kao sto svi vec znamo cijeli Zodijak je jedna cjelina, svi znakovi zajedno (i njihove karakteristike) cine jednu cjelinu. U svakome od nas mijesaju se svi oni pomalo. Isto tako znakovi postavljeni na 180 cine jednu cjelinu za sebe, unutar ove vece cjeline te jedan kao da uvjetuje onoga drugoga. Istovremeno u svakome od njih spava onaj drugi.

Tako su Descendatom predstavljene one osobine koje, suprotno ASC-u, najmanje dolaze do izrazaja, koje ne zivimo svjesno i aktivno, za kojima na neki nacin tragamo. Sve ono sto sam JA predstavlja ASC, dok je DSC sve ono sto je suprotno od mene....drugi. Iako, i to smo opet mi.

Na Descendanu su dakle one nase osobine i karakteristike koje mi sami za sebe ne ispoljavamo, najcesce u sebi ne prepoznajemo, ali im tezimo. Stoga se kaze kako osoba trazi onakvog partnera kakvog bi ga opisivao DSC. Zasto? Zato jer u tome drugome, koji te osobine (naseg DSC-a) ima snazno izrazene na neki nacin vidimo sebe te nas istovremeno potice da pocnemo ispoljavati tu nasu "drugu stranu". To su dakle osobine koje djeluju kada smo u odnosu s drugima (7. kuca), a koje trebamo integrirati u sebe kao pojedinca. Tako kada se dogodi to prepoznavanje, zaljubljujemo se u tu drugu osobu, iako na kraju ispada da se zaljubljujemo u same sebe. Zapravo zaokruzujemo sebe kao osobu. Zelimo ih kraj sebe jer nas inspiriraju na siri i dublji pogled u samoga sebe. Cesto partneri jedan za drugoga kazu da ih cini "cjelovitim". 7. kuca je zato nas inner partner.

Postoji i drugo tumacenje 7. kuce koje govori o otvorenim neprijateljima: prihvacanje se dogadja ukoliko znamo prepoznati te osobine i uspjesno ih integriramo. Ukoliko se ne dogodi to prepoznavanje i nimalo nam se ne svidi to reflektiranje vlastitog nevoljenog dijela nase osobe, pocinjemo isijavati ljutnju, bijes i prezir. Zelimo se maknuti od toga jer se ne osjecamo dobro. Zbog toga se kaze takodjer da 7. kuca predstavlja i nase neprijatelje.

Opozicija je uvijek budjenje svijesti. A znakovi na ASC i DSC su u tocnoj opoziciji. Oni traze budjenje svijesti jedan o drugome. Kako bi ujedinili ta dva kraja naseg natalnog horizonta.

Dolaskom do 7. kuce covjek dolazi do spoznaje kako nista, pa tako niti on sam, ne postoji samo za sebe. Do 6. kuce on jest radio na sebi, ali sada kada je to jednom zavrsio, ceka ga jedan novi, veliki korak, a to je prihvacanje uz sebe i onoga sto nisam JA. 7. kuca je svjesno i voljno prihvacanje te cinjenice da je sljedeci potreban korak udruziti se u neku funkcionalnu zajednicu koja ce nam omoguciti daljnji uspjesni prolazak kroz preostala polja natalne karte (zivota/naseg puta). Onda kada integriramo tog drugog, ne-JA u sebe, probudili smo zapravo onaj nas "uspavani" dio. Na neki nacin, zivimo taj aspekt sebe kroz partnera. Ili u situacijama u koje nas ta osoba postavlja. Ne znaci to da smo zbog toga ovisni i nesposobni, nego potvrdjuje upravo cinjenicu da na kraju covjek zaista nije stvoren da kroz zivot vjecno kroci sam i nista ne stvori, da mora priznati i uvidjeti kako kad - tad dolazi trenutak potrebe za udruzivanjem u neku novu cjelinu koja stremi nasem najvecem ostvarenju. Ta spoznaja zadatak je 7. kuce.

(Dok je 7. kuca integracija samoga sebe (kroz partnera), 8. kuca je stapanje s tim partnerom (to sam vec pisala na jednoj temi....)....jer nas partner nikada nije samo Strijelac ili bilo koji drugi znak na DSC-u.)

Kao sto je vec mnogo puta spominjano, prvih sest kuca ticu se nas osobno, dok je drugih sest odnos s drugima, direktni dodir s vanjskim svijetom i medjusobna kooperacija. 7. kuca je prekretnica, odnosno pocetak te druge faze. To je izmedju ostalog i princip Venere (Vage) - sklad, harmonija, ljubav, potreba za cjelinom, za ravnotezom.


Sve planete u 7. kuci (kao i u bilo kojoj drugoj) ukazuju na energije koje ulazemo u problematiku tog polja. Ono sto nas veze za to polje. Ono sto ocekujemo ili ono sto nas ceka. Isto tako ono sto dajemo od sebe u tom segmentu. Iako, zapravo uvijek dajemo na neki nacin sve od sebe (ne iskljucujemo se jednim dijelom da bi se drugim ukljucili ), ali u razlicitim trenucima i razlicitim situacijama, razlicite nase potrebe dolaze do izrazaja. Neke vise, neke manje.

Izostavit cu sada sva ona silna tumacenja kako Saturn u 7. daje dugotrajnu samocu, skrtost u pristupu i prihvacanju drugoga, ogranicenja i bol. Bitno je naglasiti zasto bi to moglo biti tako. Tamo gdje je Saturn tamo kao da smo prepusteni samima sebi. Tamo ucimo najteze lekcije, ucimo se strpljenju i na kraju postizemo najvece rezultate s dojmom da smo SAMI to uspjeli. Sami samcati. Bez icije pomoci. Saturn ocekuje puno i trazi mukotrpan rad. Naime, on kao da tesko prepoznaje kod drugoga ono "nesto", kao da se sva ta integracija ili tzv. unutrasnje vjencanje mora dogoditi unutar same osobe na jedan tezi, ozbiljniji, samostalniji nacin. Saturn u 7. podsjeca me na princip Skorpiona. Saturn je inace prirodni vladar 10. kuce, naseg MC-a, navise tocke naseg horoskopa, najvise tocke na nebu koje se Sunce dotakne u podne. To je takodjer nebo koje kroz zivot nastojimo i sami dotaknuti. Simbol takve teznje smjesten u 7. kucu govori o tome kako osoba gleda ostvarenje tog polja.

Zato mi se jako svidjelo krsnikovo tumacenje.

Osim toga, 7. kuca je princip Vage, a Saturn je u Vagi u egzaltaciji. Njegova uloga, kakva god bila ovdje moze postici najuzvisenije rezultate.

PS. Mozda bi bilo zgodno pogledati ciji je vladar taj Saturn (pogledaj koja ti kuca pada u Jarca i koje planete imas u njoj), pa i na taj nacin, kad protumacis to polje, mozda bude jasniji i sam Saturn.
__________________
"Though the seas threaten, they are merciful. I have cursed them without cause."
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 14:04   #79
Quote:
Dorée kaže: Pogledaj post
Šta bi značio pluton u 5.polju (vladar škorpion)
Pluton je neosobno tijelo, oko Plutona se još nije ni slegla prašina oko proglašenja statusa planetina, a knjige o njegovom utjecaju u natalnoj karti još čekaju da budu odštampane u mega tiraži.

Ali evo nekih saznanja:

Pluton je neosobno i posljednje tijelo astrološkog sustava i vlada znakom Scorpia. Nalazi se iza Neptuna. Njegovi djelovi simbolički su duboko ukorijenjeni u ljudsku prirodu i psihu, a iskustva Plutona su duboka, jedinstvena i preobražavajuća. Pluton simbolizira "krajnju točku koncentrirane snage" koja se može korisno upotrijebiti ako je osoba duhovno orjentirana prema svom centru iznutra. Tada kroz njega može ostvariti vrlo dubinska iskustva unutarnjeg razvoja. U protivnom kada se okreće drugima je vrlo destuktivan.

Točka Plutona je točka natalne karte u kojoj se nalaze duboko ukorjenjeni psihički utisci koji nisu laki za kontroliranje, jer u svjesnom životu nameću prisilne i opsesivne obrasce ponašanja. U toj točci se ego osjeća snažnim i dominantnim, vidi sebe kao gospodara situacije. Plutonov položaj u natalnoj karti je točka u kojoj individua pokušava nametnuti svoju volju drugima. To je točka u kojoj se individua želi osoboditi "zla" iz svoje duše ne bi li integrirala te djelove. Ali za tu rabotu mora posjedovati izuzetno razvijenu svijest da to napravi na pravi način, tj. neuništavački. Za Pluton je karakteristično da on istovremeno sadrži sve starije psihološko emotivne oblike spremne na odrez, ali i snagu, silu koja će proizvesti te oblike.

Kada se to spusti na nivo individue koja nema razvijenu svijest o sebi i drugima Pluton je zaslužan za pretjerivanje, snažne emotivne poremećaje s željom da se demonstrira kompleks moći. Kao i zasljepljenost i težnja za upravljanjem drugima u svrhu ostvarenja vlastitih ciljeva. Kada bi ljudi postali besmrtni možda bi i ovladali prirodom Plutona, ali dok to ne ostvare, ostaje im da se bore s Plutonovim demonima.

5. Polje je prirodno polje Sunca, a Pluton je svojom energijom posve suprotan Sunčevu principu. Sunce grije, ono veliča život i širi, ono je faktor planetarne hijerarhije, dok Pluton snagu koncentrira u jednu točku i vlada tamnim djelovima psihe gdje nema ni tračka Sunca. Ipak ove dvije energije imaju sličnosti...kao što se Sunce ne može "ugasiti", tako se i Pluton ne može "uništiti". Točka Plutona u 5. polju ima naglasak na tome da osoba želi napraviti nešto izuzetno i biti najbolja, biti the best. Osnovna lekcija ovog položaja jest da osoba nauči biti zadovoljna svojim mjestom u svijetu, te da nađe konstruktivni oblik da izrazi svoje vlastito "ja" na način da svoju ogromnu energiju ovog polja usmjeri da napravi nešto izuzetno.

Energija tijela koje se nalazi u 5. polju ima veliku potrebu za priznanjem i potvrđivanjem, te ekstremnom pažnjom. Osobama s Plutonom u 5. polju je izuzetno teško prihvatiti vlastitu "sudbinu". Zato jer pod ostvarenjem sudbine podrazumjevaju izraz i ostvarenje svoje kreativnosti, te pohvale i priznanja za to, a ako ih ne primi u količini kojoj je očekivala nastaju veliki emocionalni problemi. Kako je 5. polje polje kreativnosti i osobnog izražavanja u koje spada i potomstvo, ovakav položaj osim što posjeduje snažnu kreativnu, posjeduje i reproduktivnu moć.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 11:56   #80
Znam da sam već pročitala da prazna kuća ne znači da se na tom polju ništa ne događa i da je bitan vladar kuće, ali ja imam čak pet praznih kuća ( 3., 4., 7., 9. i 12.) i to me pomalo zabrinulo - to znači da se u mnogim dijelovima mog života neće događati ništa posebno, ili ? A s druge strane - u 8. kući imam merkur, mars i sunce, a uopće ne znam što to znači niti što 8. kuća predstavlja. U prvoj kući imam urana i neptuna, ali moja prijateljica nema ništa u istoj kući - znači li to da sebe neće izgraditi kao osobu, da neće postati snažna individua ? Jer primjerice ja snažno osjećam tog urana u prvoj kući, a imam ga i direktno na ascedentu ( možda i to nešto znači ), pa sam svjesna koliko to čini za mene kao osobu ... pa sam se zapitala kako je to kad nemaš ništa u 1. kući. Pardon ako tema nije predviđena za ovakve postove, slobodno obrišite.
Hermione Granger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:28.