Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2017., 21:31   #41
U zadnje pokrštavam prastare virusima zarežene laptope sa win xp sa lubunutom.
I rade i ne pitaju puno, istina korisnici nisu zahtjevni, ali stari ocvali laptop doživješe novu mladost.

I ne moram više čistit viruse.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 23:52   #42
Jel radiš i euharistijski spomen?
Usluga mora bit potpuna...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 14:05   #43
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
Jel radiš i euharistijski spomen?
Usluga mora bit potpuna...
Održim bdijenje odn. parastos za windowse! Uz pečeno prasence te kakvu oslepaču, kako dolikuje kršćenom čeljadetu.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 00:04   #44
moram priznati da sam neugodno iznenađen MINT distribucijom... sestri je jučer riknuo laptop pa je kupila neku asus jeftinjaru u linksu, međutim, problem je što za WIN7 na kojem je inače radila nema drivera na cd-u kojeg je dobila. ništa, na moju preporuku je instalirala MINT (xfce) i bome sam ispao tukac. u čemu je problem, u tome što je sustav osjetno tromiji od sedmice. uzalud službeni zahtjevi od minimalno 512 rama (njezin laptop ima 4 gb), uzalud u task manageru piše da koristi samo 250-300 mb nakon pokretanja, razlika se fakat osjeti.

da se razumijemo, MINT u životu nisam koristio i preporučio sam ga prije svega jer sam pročitao na desetke članaka u kojem se MINT navodi kao alternativa sedmici, kao što je svojevremeno Lubuntu bio alternativa prastarom xp-u. to mi je bila jedina misao vodilja, tako da nisam imao pojma koliko je zapravo zahtjevan.

inače radi u knjžnici pa ako ga i upali tokom dana, uglavnom piskara u najstandardnijim office programima. ne treba joj ništa jače od toga, a sedmica je naprosto letjela na prethodnom laptopu, osobito uz uključeni classic menu. ovdje je i samo bootanje sporije, konkretno taj prijelaz iz boot screena u desktop. dakako, MINT je ekspresno zamijenio Xubuntu koji sada radi kao sedmica nekoć.

ja također spadam među nezahtjevne korisnike pa i na DELL laptopu kupljenom prije par mjeseci s 8 gb imam instaliran Lubuntu, a imao bih ga i na najjačem gaming laptopu koji postoji. jednostavno ne patim na izgled niti bih značajnije profitirao kad bih koristio standardni ubuntu. doslovno nemam ništa od toga osim sporijeg rada.

kasnije sam instalirao MINT na 3 godine stari pc od 2 gige kojeg koristim isključivo za gledanje filmova, ali s jačim procesorom i grafom nego na sestrinom laptopu i također se osjeti pad performansi u odnosu na WIN7. driveri se instalirali, sve naštimano, ali i dalje se osjeti ta nedefinirana težina. novi MX16 mi s druge strane radi savršeno.

jbg, sad sam se malo raspisao, zapravo sam samo želio reći da mi je smiješno kako uvijek iskače ova distra kao alternativa sedmici kad god upišeš nešto tipa 'win7 alternative' u google, ali ja to uopće ne vidim. možda je to vrijedilo kad je sedmica tek izašla, ali za ove zadnje MINT verzije po meni ipak ne. na istim konfiguracijama mi sedmica radi kao da koristim prastari win xp, dok za MINT imam osjećaj da sam jedva zadovoljio minimalne zahtjeve, bar ako je suditi po iskustvima na ovim konfama. još mi jedino ostaje isprobati ga i na vlastitom laptopu, ali mislim da neću, nije mi toliko bitno.
seskal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 00:45   #45
Pa, ako ima 4 gb rama, može uredno isprobat radit s novim Kubuntuom ili Ubuntu Gnomeom, ne vjerujem da bi bili puno sporiji od Lubuntua ili Xubuntua, a jedan i drugi nude konzistentije i lakše iskustvo rada i više opcija, tim više što će Gnome u sljedećem izdanju Ubuntua postati i službeni "flavor" te distre. Ja sam nedavno instalirao Kubuntu na neki prastari 32-bitni Pentium 4 s 2 gb rama, i vrti se odlično. No ipak, sve ovisi o tome, kakav je procesor ustvari na tom laptopu, jer ako su ti prodali neki Atom, onda moje preporuke padaju u vodu...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 01:12   #46
instaliraj void sa xfceom ak vec mora linux
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 21:27   #47
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
No ipak, sve ovisi o tome, kakav je procesor ustvari na tom laptopu, jer ako su ti prodali neki Atom, onda moje preporuke padaju u vodu...
trebao sam provjeriti prije odlaska, ali brijem da je nešto ovakvo https://ark.intel.com/products/91831...up-to-2_24-GHz , pošto na stranici linksa vidim da uglavnom takve i stavljaju na te slabije ASUS prijenosnike. da se razumijemo, jasno je njoj da je to dno ponude, ali za WIN7 joj nikad nije ni trebalo više. rade savršeno, samo što bez drivera nema net, a time joj prijenosnik gubi svrhu. jedna od opcija je bila jedan od onih vanjskih mrežnih adaptera, ali ipak je na moj nagovor stavila linux. iskreno, mislim da njoj ta razlika u brzini nije smetala ni približno kao meni, a Xubuntu sam odabrao prije svega jer je valda najlakša distra koja po defaultu dolazi s Libre Office paketom, a i ono, nakon ne baš sjajnog iskustva s Mintom mi se baš i nije dalo zajebavati s još "zahtjevnijim" okruženjima, bar sam ja čitao da su zahtjevnija. da živimo u istom gradu, pozabavio bih se detaljnije time, ovako baš i nemam prilike za prčkanje i isprobavanje.

al' ajde, jasno mi je da MINT možda nema šta tražiti na toj mizeriji od laptopa, ali više me *ebe što sam isto doživio i na tom starijem kompu na kojem su inače Athlon II X2 250 Regor Dual-Core 3.0 i radeonka HD 6670 na WD-u red od 2tb. to je ništa, dakako, ali za WIN7 i više nego dovoljno. držim ga isključivo za gledanje filmova jer ne volim natrpavati najjači laptop i nikakvog štucanja nema (kako bi i bilo kad koristim isključivo VLC i browser :klap. međutim, čim sam metnuo MINT xfce, razlika se itekako osjetila, također najviše kod bootanja gdje mi je znalo bar minutu vrtiti onaj kružić ili šta već, već sam i zaboravio. znači 30 sekundi MINT logo i onda potom minuta tog drugog, šta god je to bilo. tek onda dolazim na onaj log in screen i onda ponovno desetak sekundi učitavanja desktopa... jbg, na istoj konfi tog nije bilo kod WIN7 iako se s bootanjem pale i antivirus i ostale pizdarije.

dakako, prihvaćam da je tako samo kod mene, u prvom slučaju jer je sekin laptop slabašan, u drugom jer je možda bilo došlo do izoliranog problema s driverima ili čime već... treba biti objektivan i reći da je sedmica napravila majstorski posao na tom polju.



Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
instaliraj void sa xfceom ak vec mora linux
ovo više izgleda kao nešto što bih ja mogao probati u bližoj budućnosti. za sestru je ipak prerano da se bakće s ovakvim stvarima, ipak je jučer prvi put probala jbni (X)ubuntu. svejedno, zanimljiv prijedlog.
seskal is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 09:04   #48
Quote:
seskal kaže: Pogledaj post
trebao sam provjeriti prije odlaska, ali brijem da je nešto ovakvo https://ark.intel.com/products/91831...up-to-2_24-GHz , pošto na stranici linksa vidim da uglavnom takve i stavljaju na te slabije ASUS prijenosnike.
To je sasvim solidan procesor. Ljudi često potcjenjuju hardver zbog niske cijene ili starosti, kao što sam ti prije rekao, ja sam stavio kubuntu na pentium 4, i super se vrti, a kubuntu ne spada u light distre...no xubuntu je također solidan izbor, ali sam siguran da bi se i bilo koji drugi spin ubuntua vrtio solidno na tom laptopu, kad već ima 4 gb rama, razlika u njegovoj potrošnji bila bi zanemariva...

Što se minta tiče, ja ga ne preferiram već samo zbog toga, što isporučuje poneke promijenjene pakete u odnosu na default (tako npr. Firefox u njihovoj verziji ne možeš narihtat da kao defaultnu tražilicu koristi Google, što je čisti debilizam po mom sudu)...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 17:55   #49
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
To je sasvim solidan procesor. Ljudi često potcjenjuju hardver zbog niske cijene ili starosti, kao što sam ti prije rekao, ja sam stavio kubuntu na pentium 4, i super se vrti, a kubuntu ne spada u light distre...no xubuntu je također solidan izbor, ali sam siguran da bi se i bilo koji drugi spin ubuntua vrtio solidno na tom laptopu, kad već ima 4 gb rama, razlika u njegovoj potrošnji bila bi zanemariva...

Što se minta tiče, ja ga ne preferiram već samo zbog toga, što isporučuje poneke promijenjene pakete u odnosu na default (tako npr. Firefox u njihovoj verziji ne možeš narihtat da kao defaultnu tražilicu koristi Google, što je čisti debilizam po mom sudu)...
kaj? kak uopce mogu tak nesto blokirat, sta su modificirali firefox da nemos postavljat razne trazilice

mislim po meni sve te velike distribucije su zesce govno, i mint i ubuntu, bloatana govna ko windowsi, pogotovo kad cujem ovak nesto
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 19:33   #50
Lubuntu ili Xubuntu, odn bilo što šta dolazi sa xfce. Sve ostalo su nabudženi neoptimizirani bloatwareovi koji Windozama ne mogu da pljunu ni u dvorište nuz tarabu.

Windoze su daleko ispoliraniji i bolji GUI. To je činjenica.


Evo već 15 god radim na linuxima, ali jedino preko ssh.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 20:57   #51
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
kaj? kak uopce mogu tak nesto blokirat, sta su modificirali firefox da nemos postavljat razne trazilice

mislim po meni sve te velike distribucije su zesce govno, i mint i ubuntu, bloatana govna ko windowsi, pogotovo kad cujem ovak nesto
Možeš kao homepage postavit Google, ali ne i kao default tražilicu u panelu, tak da moraš koristit duck-duck-go, ili tak neko smeće, e sad, dal se to promijenilo od kad sam zadnji put probal mint, ne znam, nek veli neko tko ga koristi...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 21:04   #52
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Windoze su daleko ispoliraniji i bolji GUI. To je činjenica.

Evo već 15 god radim na linuxima, ali jedino preko ssh.
Kad buju windowsi izgledali ovak?

__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 21:58   #53
ni ja baš nisam ljubitelj tih glomaznih distribucija. bloat mi čak i ne smeta toliko ako ima svoju svrhu, npr. ima specijaliziranih distribucija koje dolaze s gomilom softwarea koji je primjeren svrsi distre, tipa Parrot ili Kali, kao i mnoge edukativne distribucije. nikad ih ne bih koristio, ali recimo da to razumijem.

a ne da mi npr. ubuntu MATE dođe s internet preglednikom, VLC i libre office paketom i na račun toga mi već na prvom bootu vuče 650, 700 mb i još ga imaju obraza predstavljati kao lakšu verzija ubuntua. poštujem tuđe mišljenje i pravo da windowse smatra smećem, ali ovakve distribucije nisu ništa bolje po tom pitanju.

po meni se najbolje stvari kod linuxa (ako si prosječan korisnik) viđaju u onim lakšim distrama, od kojih su mi najbolje Lubuntu kojeg godinama koristim, Xubuntu te MX16 (također xfce), LXLE i Zorin LITE koji je stravično dobro optimizran s obzirom na eye candy. ako mi komp služi uglavnom za net, filmove, mjuzu i takve stvari, nema razloga da za tu svrhu stavljam jednu od tih glomaznijih distra od kojih uglavnom ne dobijem ništa osim većih zahtjeva i programa koji mi uopće ne trebaju.

evo, konkretno situacija kod Xubuntu distre... iz nekog razloga dolazi bez audio playera i normalno, upišem best audio player linux u google i izbaci mi članke tipa - https://beebom.com/linux-music-player-apps/ .

"Audacious - It simply plays your already downloaded music on your hard drive and does nothing else."

još ispadne da je to nešto negativno... zar je toliko nepojmljivo da ne želim nikakve library managere da mi se pale uz player, nikakve konvertere, online trgovine, last.fm scrobblere, lyrics pluginove i slične pizdarije? toliko je čudno da samo želim da mi mjuza iz foldera svira kad kliknem play? općenito mi se riga od tih all in one playera...
seskal is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 22:06   #54
bas zbog bloatwarea najbolje je uzet neku minimalisticku distribuciju i onda sam izgradit sve, znaci bez GUIa da dolazi i DEa, onda sam puknes kaj oces, mislim inace je lakse windowse koristit realno dodje na isto ubuntu obican i windowsi npr.
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 22:28   #55
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
bas zbog bloatwarea najbolje je uzet neku minimalisticku distribuciju i onda sam izgradit sve, znaci bez GUIa da dolazi i DEa, onda sam puknes kaj oces, mislim inace je lakse windowse koristit realno dodje na isto ubuntu obican i windowsi npr.
Ja to samo djelomično razumijem, jer:

- današnji kompjuteri su višestruko brzi i to dozvoljava da si priuštim korištenje komfora funkcija OS-a poput expo-like funkcije u gnomeu ili activitiesa u kde-u, koje olakšavaju rad na kompjuteru, prebacivanje iz aplikacije u aplikaciju i omogućuju koncentriranje na rad

- minimalizam bih preferirao da moram koristiti neku stvarno antiknu kantu, npr. da još uvijek koristim neki pentium 4 s 1,5 gHz, a čak i s pentiumom 4 s 3 gHz koji još uvijek čuvam, na to ne moram obraćati pozornost

- bez obzira na to biram aplikacije koje služe funkciji, a ne sranja poput Amaroka, isto tako za web razvoj ne korstim wordpress platformu, već lagane python static site generatore (jer sam se opeko na ruby rukotvorine tipa octopress i jekyll)...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.

Zadnje uređivanje sotonik123 : 11.06.2017. at 22:40.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 21:26   #56
Trebam odgovor na pitanjce. Zelim se s Ubuntua prebacit ili na Mint ili na Manjaro. Želim biti sigurna, mogu li se na Mintu i Manjaru instalirat isti programi ko i na Ubuntu preko terminala (sudo apt-get install). Ne pitam za sve distribucije linuxa, specificno za te tri jer se jos uvijek držim onih distribucija koje nisu previše advamced
__________________
I'm a hexagon. All my hecks are gone.
like a boss is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 21:34   #57
Quote:
like a boss kaže: Pogledaj post
Trebam odgovor na pitanjce. Zelim se s Ubuntua prebacit ili na Mint ili na Manjaro. Želim biti sigurna, mogu li se na Mintu i Manjaru instalirat isti programi ko i na Ubuntu preko terminala (sudo apt-get install). Ne pitam za sve distribucije linuxa, specificno za te tri jer se jos uvijek držim onih distribucija koje nisu previše advamced
mint koristi apt ali manjaro ne, on koristi arch-ov pacman...
sto se apta tiče, prije nekog vremena pojednostavljena je sintaksa pa tako sad više nije potrebno upisati sudo apt-get install, već samo sudo apt install...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 23:28   #58
isti programi

...što se tiče "istih programa", oni u principu svi postoje kao source c0de, na svojim izvornim repozitorijima Projekata, a onda se "downStream" pakiraju, više ili manje distribucijski obojano (vanilla-ness), ponekad i optimizirano, u neke od paketnih standarda (.deb, .rpm, .tarGnuZip -- .tgz), za tzv. ELF(2) binary-je, koji najčešće sadrže "inteligenciju" o međuZavisnostima paketa -- dependency (tipa štoMiOnoJošFali)...
...ono što distre GNU O.S.-a zapravo razlikuje, iznad jezgre -- kernela, je konfiguracijska sintaxa, paketni sustavi, skriptno "ljepilo" i namjena distre...desktop korisnici kao "razliku" najčešće 1. uoče razlike u desktopEnvironmentima, windowManagerima,...

3 zanimljivosti, tog legoKocke pristupa:

- Projekt "Fink" je pokušaj portanja Debian dpkg-a / APT-a, kao i dijela userLanda na MacOS X (OpenDarwin), efektivno Mach 3.o microKernel + FreeBSD unix + Aqua GUI...:

https://en.wikipedia.org/wiki/Fink

- Debian GNU/Linux razvojni ciklus...:

https://i.stack.imgur.com/nLXu9.jpg

- linuxFromScratch procedura prikupljanja izvornog programskog koda, kompajliranja, i slaganja u odgovarajuće direktorijsku strukturu, na u početku gostujućoj distri (kokošJaje problem)...:

http://www.linuxfromscratch.org/lfs/...ble/index.html

(super da nećemo morat ići ovako "nisko" za naš novi Milanski quadPower8 OSHW notebook \o/ <(") https://www.powerpc-notebook.org )

dGs
drGspot is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2018., 14:18   #59
Solus (Budgie verzija) postaje sve popularniji i popularniji... ja ga koristim već godinu dana i prezadovoljna sam:
https://solus-project.com
solesole is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2018., 14:21   #60
Quote:
solesole kaže: Pogledaj post
Solus (Budgie verzija) postaje sve popularniji i popularniji... ja ga koristim već godinu dana i prezadovoljna sam:
https://solus-project.com
Cool veoma interesantno.

Da li ti voliš da njušiš svoje prdce kao u ovome veselom slikopišćiću?
https://www.youtube.com/watch?v=mxuwXczWQC0

Tako mi to otprilike djeluje, djeluje kopija Appleta, pogledaj video iznad, to je tipičan Apple user.
Majmudin Adžaba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:35.