Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2010., 20:40   #61
Quote:
Fanpirica kaže: Pogledaj post
Ja sam vegeterijanac-na protivljenje mog tate, koji je doktor i kaze da "Necu dozivjet 20-u ak budem vegeterijanka"
Okladi se s njim Zaozbiljno, ako je stvarno uvjeren u to, bit ce mu lako okladiti se u pozamasnu svotu love.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 20:41   #62
Quote:
Slaven kaže: Pogledaj post
Dopunsko vam neće puno pomoć u bolnicama. Mislim da se to može riješit tako ih staviš pred svršen čin - Ili vi meni kuhajte što mi treba i želim ili ja sobom nosim mali šparhet s dvije ploče u bolničku sobu.
Ali navodno se s nekim privatnim zdravstvenim osiguranjima dobije dostojanstven tretman (Croatia se time hvalilo prije nego su amerikanizirali zdravstveni sustav). No, da, indukcijsko kuhalo bi bilo lako prosvercati, ali ne i frizider.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 21:19   #63
Nažalost, suosjećajnost prema vašem životnom stilu danas ćete dobiti samo ukoliko si to možete novčano priuštiti ili živeći u određenim zemljopisno - političkim sredinama, a koje su vam dostupne baš kao i hrpa love.
Neke bi se privatne klinike lako mogle dosjetiti da je to još jedan od dobrih načina za pridobivanje pacijenata. Kao konstanta u nejedenju mesa mi smo još nevažni, no mnogi mesožderi posežu za vegetarijanstvom i veganstvom u duljim ili kraćim razdobljima, zbog mode, zdravlja ili čega već. Konačno, naš i njihov broj raste. I to je jako dobro.
__________________
Raj na Zemlji postoji, no ljudima ipak treba neko prikladnije mjesto.
Slaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 04:22   #64
Vi još imate sreće ako ste 'samo' ostali gladni u bolnici, frendica je prije par godina bila na Rebru (ne tako davno) i čak su joj prijetili psihijatrom ako ne bude jela meso. Vegetarijanstvo se tamo smatra valjda psihičkim poremećajem. Srećom je bila upućena i imala se kome požaliti, pa su morali.
I poznanik koji tamo radi rekao je da bi svaki njegov kolega isto postupio, jer je vegetarijanstvo potpuna glupost.

A ovo s restoranima me podsjeća na jednu davnu prigodu kad sam djecu koju sam čuvala morala odvesti u McD's. Inače ne idem tamo nikad, ali tad se tako poklopilo da se nisam mogla izvući. Kad sam pitala imaju li nešto vegetarijansko, naravno da su mi ponudili riblji burger, a djevojčica koju sam čuvala, tada 6 godina stara, pogledala je u ženu predobrim 'you stupid woman' pogledom i odbrusila joj prezirnim, 'ajme, informiraj se' tonom: 'Rekla je da je vegetarijanka, ne jede ribu.'
Nikad nisam bila ponosnija na malu.

PS Pitanje za tetu kuharicu: povrće na žaru? Što jest sigurno u restoranima općeg usmjerenja?
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 09:15   #65
Quote:
Ms_Manners kaže: Pogledaj post
Vi još imate sreće ako ste 'samo' ostali gladni u bolnici, frendica je prije par godina bila na Rebru (ne tako davno) i čak su joj prijetili psihijatrom ako ne bude jela meso. Vegetarijanstvo se tamo smatra valjda psihičkim poremećajem. Srećom je bila upućena i imala se kome požaliti, pa su morali.
I poznanik koji tamo radi rekao je da bi svaki njegov kolega isto postupio, jer je vegetarijanstvo potpuna glupost.
ja bih to u novine stavila, da se meni desilo.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 09:34   #66
Skoro da pozelim da zavrsim u bolnici
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 11:26   #67
Quote:
yeya kaže: Pogledaj post
ja bih to u novine stavila, da se meni desilo.
Ona nije, jer tad na vidjelo izađu samo reakcije poput onih koje možeš naći na temi o vegetarijanstvu na Svijetu oko nas, koja služi uglavnom ispucavanju onih kojima nejedenje mesa smeta, a većina novinskih članaka koji se time bave i dalje upozorava da se ne pretjeruje, da je to opasno na duži rok i slično, nije im htjela davati dalje materijala. Tko god od nevegića je čuo tu priču složio se da je mogla 'bar dok ne ojača' jesti meso, bar juhicu od pilića, da si malo pomogne sirota.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 11:41   #68
Znam curu koja je tjedan dana bila na pretragama u bolnici, isla je doma kuhati i prespavati, a ujutro bi se pojavila prije 6, da ne bi primijetili da ne spava tamo.

No da i zavrsim u bolnici, ne vjerujem da bih jela njihovu hranu, nastojim se zdravo hraniti, a njihovi obroci ne zadovoljavaju RDA/RDI/DRI za vecinu nutrijenata, a puno pretjeruju u nekim drugima.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 17:23   #69
Zamislite naslov u novinama:

U KBC Zagreb bi vegetarijanstvo lijecili na psihijatriji

Kad su onu jadnu curu lijecili od homoseksualnosti u Lopači, novinari su poprilično napali takav stav i ponasanje ravnateljice (s punim pravom, naravno), tak da mislim da bi i pokusaj lijecenja vegetarijanstva na psihijatriji bio osuđen. Imam dojam da vecina ljudi u Hrvatskoj ne bi homoseksualcima dala nikakva prava, kao sto ni vegetarijancima ne bi dali pravo da u bolnici ne jedu meso. Mediji imaju moc da te ljude informiraju o rezultatima istrazivanja u zadnjih 50 godina i moc da mijenjaju zaostala razmisljanja. To je skoro jedini nacin da se nesto promijeni. Jos jedan nacin je da se strucno usavrsavaju profesori biologije koji predaju u skolama (i na fakultetima), da ne filaju djecu sa znantvenim spoznajama od pred 60 godina.

Sto se tice uravnotezenosti obroka u bolnici, slazem se da je to katastrofa. U Engleskoj su čak istrazivanjem dokazali da se puno kvalitetnije hrane zatvorenici u engleskim zatvorima, nego engleski pacijenti. Bojim se da kod nas ni u zatvorima nije bolje stanje, nego u bolnicama.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 18:33   #70
Quote:
yeya kaže: Pogledaj post
Zamislite naslov u novinama:

U KBC Zagreb bi vegetarijanstvo lijecili na psihijatriji

Kad su onu jadnu curu lijecili od homoseksualnosti u Lopači, novinari su poprilično napali takav stav i ponasanje ravnateljice (s punim pravom, naravno), tak da mislim da bi i pokusaj lijecenja vegetarijanstva na psihijatriji bio osuđen. Imam dojam da vecina ljudi u Hrvatskoj ne bi homoseksualcima dala nikakva prava, kao sto ni vegetarijancima ne bi dali pravo da u bolnici ne jedu meso. Mediji imaju moc da te ljude informiraju o rezultatima istrazivanja u zadnjih 50 godina i moc da mijenjaju zaostala razmisljanja. To je skoro jedini nacin da se nesto promijeni. Jos jedan nacin je da se strucno usavrsavaju profesori biologije koji predaju u skolama (i na fakultetima), da ne filaju djecu sa znantvenim spoznajama od pred 60 godina.
Eh, mediji su ih možda napali, ali sjećam se i onog ne tako davnog Pavličićevog članka, u kojem je usporedio vegetarijanstvo, mislim roditelje koji djecu tako odgajaju, s gay paradama, i tako uspio uvrijediti obje skupine, ali svekolika javnost ga je podržala u tome, Večernjakova 'zastupnica čitatelja' se pridružila bacanju blata, iako su i vegetarijanci i njihovi roditelji čitatelji. A to i nije bilo mišljenje nekog tko je stručnjak na području zdravlja nego pisac krimića.

A da se kod nas pokrene akcija za skupljanje uređaja za elektrošokove za liječenje homoseksualaca i vegetarijanaca, mislim da bi novac skupili prije nego za dječje domove.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 18:42   #71
Na jednom stranjskom forumu su stanje u Hrvatskoj sad usporedili sa stanjem u UK prije par desetljeca. Znaci, za par desetljeca ce mozda i biti veganskih obroka u bolnicama...
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 19:15   #72
Ako pola stoljeća treba čekat takvu zemlju (i bolnice), koja je dakle pouka?
__________________
Raj na Zemlji postoji, no ljudima ipak treba neko prikladnije mjesto.
Slaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 19:32   #73
Quote:
Ms_Manners kaže: Pogledaj post
Eh, mediji su ih možda napali, ali sjećam se i onog ne tako davnog Pavličićevog članka, u kojem je usporedio vegetarijanstvo, mislim roditelje koji djecu tako odgajaju, s gay paradama, i tako uspio uvrijediti obje skupine, ali svekolika javnost ga je podržala u tome, Večernjakova 'zastupnica čitatelja' se pridružila bacanju blata, iako su i vegetarijanci i njihovi roditelji čitatelji. A to i nije bilo mišljenje nekog tko je stručnjak na području zdravlja nego pisac krimića.
Stvarno? Mislila sam da je taj Pavličić ozbiljan čovjek (sad vidim i da je akademik i sram me). Ja (obična studentica) se potrudim upoznati s materijom, kad pišem post na blogu (za koji mi, za razliku od Pavličića, nitko ništa ne plaća), da ne izvalim neku glupost, a nisam čak tamo ni potpisana imenom i prezimenom.
Pokušala sam sad naci taj clanak, ali su ga maknuli. Nasla sam kopirani tekst na jednom forumu i komentare zastupnice čitatelja. Pavličićev tekst, u kojem se brine sto mali vegetarijanci ne mogu jesti pastetu i hrenovke necu ni komentirati, a argumenti zastupnice čitatelja su jednako loši kao taj tekst.
Mogao je Pavličić napisati da Židovi loše odgajaju svoju djecu, jer, eto, on tako misli. I Vecernji je to mogao objaviti i ne ispricati se, jer, eto, to je samo misljenje i nije bitno ima li tu ikakvih znanstvenih dokaza. Bas me zanima bi li se ispricali nakon reakcije zidovskih zajednica iz Hrvatske i svijeta.

Btw, ja nisam vegetarijanka.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 19:46   #74
Zdravu prehranu neki smatraju poremecajem i nazivaju ortoreksija nervoza

(Sluzbeno nije poremecaj, ali mogao bi se pojaviti u DSM-V skupa s ljutnjom, apatijom, hiperseksualnoscu i ljubavlju prema shoppingu: http://www.slate.com/id/2223479/entry/115187/)
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 19:55   #75
Da. Mislim da ja imam problema s tim. Zelim se, naime, osjecati čisto, zdravo i prirodno. Popričat su s doktoricom da mi da uputnicu za psihijatra.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 20:06   #76
1. Provodite li više od tri sata dnevno razmišljajući o zdravoj hrani?
Da i ne, neka jela koja smislim su relativno nezdrava (torte), ali zdrava u usporedbi s uobicajenim jelima iste vrste

2. Planirate li obroke nekoliko dana unaprijed?
Da, nema sanse da u jednom danu pojedem sve sto mi padne na pamet

3. Da li vam je prehrambena vrijednost obroka važnija od uživanja u jelu?
Ne

4. Jeste li primijetili da vam se kvaliteta života promijenila otkad se povećala kvaliteta vaše prehrane?
Da, povecala se (zar je trebala ostati ista???).

5. Jeste li postali stroži u izboru hrane koju jedete?
Da, ako strozi znaci izbirljiviji.

6. Jeste li se odrekli hrane u kojoj ste nekad uživali kako biste konzumirali samo pravu hranu?
Da, cipsa, bonbona, mnogih kekasa, ali da mi bas toliko fale, pojela bih ih s vremena na vrijeme

7. Povećava li vam konzumacija zdrave hrane osjećaj samopoštovanja?
Ne.

8. Osjećate li krivnju pojedete li nešto izvan vašeg jelovnika?
Ne jedem hranu izvan mog jelovnika, a tu i tamo pojedem nesto nezdravo, necu valjda ispeci sve te torte, bez da probam komadic???

9. Da li vas vaša prehrana izolira iz društvenog života?
Ne, ponesem svoju hranu Na rostiljanju se povrce pece prvo i tak. Ne druzim se s ljudima poput Pavlicica :>

10. Osjećate li potpuni mir i kontrolu nad sobom kada se zdravo hranite?
Mir da, kontrolu ne.

I, jesam prosla, jesam prosla, jel da sam ortoreksicarka?
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 22:12   #77
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Zdravu prehranu neki smatraju poremecajem i nazivaju ortoreksija nervoza

(Sluzbeno nije poremecaj, ali mogao bi se pojaviti u DSM-V skupa s ljutnjom, apatijom, hiperseksualnoscu i ljubavlju prema shoppingu: http://www.slate.com/id/2223479/entry/115187/)
Negdje vjerojatno još imam mail u kojem mi je netko poslao članak iz jednih naših novina (ne sjećam se točno, neke dnevne), koji nabraja anoreksiju, bulimiju, ortoreksiju, prejedanje, a onda kao poremećaj u prehrani navodi i vegetarijanstvo, a pogotovo veganstvo. Ili onaj jedan koji povezuje vegetarijanstvo s pojavom anoreksije i bulimije, ili možda obrnuto, ne sjećam se točno, samo znam da su tvrdili da postoji neka povezanost. Sad mi je žao što ne odvajam takve stvari u posebnu mapu, teško da bih sad to uspjela naći...

npr. http://www.jutarnji.hr/veganstvo-nije-za-djecu/254252/

Nije čudo da bi onda to sve liječili, samo bi vjerojatno i pozatvarali roditelje.

Promise, zadnji offt.

Zadnje uređivanje Ms_Manners : 27.01.2010. at 23:06.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2010., 16:44   #78
Covjek bi pomislio da je barem u UK stanje bolje.

Vegetarijanku u bolnici hranili mesom dok je bespomocno lezala u krevetu:
http://www.mirror.co.uk/news/top-sto...5875-22278473/
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2010., 22:49   #79
Ovo je užasno.
pítā is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 09:15   #80
idem u četvratk na rebro na pretrage i ne znam koliko ću ostati u bolnici...
sad, nisam veganka, jedem životinje, ali se bojim da će njihova hrana za mene biti neprihvatljiva, a čitajući vaše dojmove nije mi ni preporučljivo reći da sam veganka, proći ću još gore...
nekako se nadam da će mi biti dovoljno imati svoje voće, krekere i soja pudingiće, možda i muesli, pa istrpjeti...

kako oni stoje s dijeljenjem zapakirane hrane, tipa kad daju jogurt, dobiješ zatvorenu čašicu? ili toče neke tekuće u šalice?

moj je problem (zapravo, nije moj problem ) što u pravilu ne jedem hranu koju nisam sama pripremila (izuzev ručka kod tetke i bake), te nekoliko provjerenih restorana
__________________
skupljačica snova
finky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:33.