Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2010., 22:05   #21
4 sata nakon uzimanja tiroksina treba izbjegavati soju i dodatke kalcija:
http://www.mayoclinic.com/health/hyp...oidism/AN00454

Poneko voce moze djelovati goitrogeno, ali na njega ne upozoravaju.

Postoje jogurti od sojinog mlijeka (i od zobenog ili rizinog u nekim dalekim drzavama). U bio&bio imaju Sojade, u Gardenu isto Sojade, a u Moj Bio Provamel. Doduse, ne znam iz kojeg si grada, pa koje ducane imas. Nazalost, Joya jogurta vise nema za kupiti u hr. Ti jogurti imaju razlicite bakterijske kulture, tak da provjeri koji ti trebaju.

Ja i sama radim jogurte, zimi, na radijatoru, teglicu isperem kipucom vodom, ulijem sojinog mlijeka (obicno vanilijastog), dodam zlicicu Sojade obicnog jogurta i ostavim 8-20 sati. Taj jogurt nije tako gust kao ovi iz ducana (osim ako im dodam zgusnjivace koji se dodaju kupovnima).

EDIT: Sad vidjeh da ipak spominje sve ostalo sto moze smanjiti apsorpciju tiroksina. Popis je ovdje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Goitrog...trogenic_foods

Ja ipak ne izbjegavam sve. Ako ispadne da moram sve to izbjegavati 4 sata nakon tiroksina, prebacit cu tiroksin na vecer.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 16:25   #22
patientia, hvala!!
dakle i ti si na tiroksinu, a ipak ne izbjegavas vlakna, voce i sojino mlijeko za dorucak?

skinula sam cron-o-meter, trebat ce mi neko vrijeme da se ushemim...
lik iz bajke is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 16:39   #23
Jesam, uzimam tiroksin. Ne izbjegavam to nabrojano 4 sata nakon tiroksina, ali imaj na umu da doruckujem samo crni caj, tak da, jedno 2-3 sata nakon tiroksina to ne konzumiram. Ali sve se vise bavim mislju da tiroksin prebacim na navecer.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 21:28   #24
Ja sam vegetarijanac, ali imam problem sa zeljezom oduvijek, i rjesavala sam ga tako sto pijem noni sirup, da mi je samo da znam koliko kojih namirnica moram unijeti, i trebam skinuti 5 kg svakako a i radi sto boljeg zdravlja, dorucak odlicno zvuci, budem ga probala ovih dana
Littleaigrl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 11:32   #25
Quote:
Ah! kaže: Pogledaj post
Jedem hranu bez ikakvih životinjskih proizvoda - ništa meso, jaja, mlijeko, riba, niti išta što ih sadrži. Hranim se voćem, povrćem, žitaricama, grahoricama, sjemenkama, orašarima. Od ove godine uzgajam i vlastito povrće i voće. Hrana mi ima bolji okus nego ikada, kao da su mi se okusni pupoljci probudili iz mrtvila. Jedem fino i gubim kile niti ne razmišljajući o tome. Tajna je veganska prehrana s minimalnim udjelom rafiniranih proizvoda. Gledam da svoje namirnice uzimam u izvornom obliku. Ne uzimam nikakve dodatke prehrani.

Eto, post je dug, no možda će se nekome dat pročitat. Problem je što svi žele čarobnu pilulu i rješenje koje neće uključivat promjenu njihovih navika dugoročno. A to jednostavno ne pali! Veganska prehrana ima i puno drugih prednosti (etičke, ekološke, zdravstvene, pa i financijske), zbog koje sam je prvenstveno i izabrala, što dodatno olakšava odluku da to bude prehrana za cijeli život bez izvijanja, a ne tek još jedna loptica u jojo nizu.
počelo je kao dijeta, sada mi je to način prehrane, zadnjih 5 mjeseci nisam jela meso niti išta životinjskog porijekla. to mi je drugi puta da sam u potpunosti izbacila meso iz prehrane. dobro se osjećam, drugačije
nije mi bio problem izbaciti meso jer nikada i nisam bila pretjerani ljubitelj istoga.
e sad, moj problem je da mi je ponestalo ideja za jela.puno radim, imam obitelj, nemam vremana kuhati i nakuhavati , skuham za njih pa posebno za sebe tako da se sva moja ishrana zadnjih 5 mjeseci bazira na voću i povrću, gljivama, riži, žgancima, krumpiru ( i to samo u varivu jer mi je sam, kao prilog postao bljutav i težak), u pitanju su jako jednostavna jela. potpuno sam izbacila tijesto, ne jedem slatko (inače nisam ljubitelj) tako da ne patim za kojekakvim kolačima i sl.
ovom prilikom molim forumaše linkove na jednostavne recepte
može i na pm -))

Zadnje uređivanje božur : 12.12.2010. at 11:40.
božur is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2010., 17:41   #26
Pozdrav

na koji način pripremate žitarice prije kuhanja ili već? Da li ih fermentirate prije? Možda da si to malo proučite.

Nemam ništa protiv Vegana ni Vegetarijanaca ali imam iskustva u užem krugu prijatelja koji su naglo prešli na vegansku prehranu i totalno se razboljeli..on je čak doživio moždani udar, da ne spominjem viroze, bakterije, gljivice itd. koje rastu na škrobu tj. ugljikohidratu koji se pretvara u šećer.

Europljani se ne mogu uspoređivati sa npr. Indijcima, nismo isti i ne probavljamo isto hranu, čak nemamo ni iste enzime u organizmu..

Ako upotrebljavate dosta masnoća u prehrani tipa maslinovo, kokosovo ulje onda je ok...ipak su nam masnoće potrebna jer grade, popravljaju i hrane organizam.

Ja sam mesožder, kao i moji preci od prije tko zna koliko tisuća godina i meni osobno veganska prehrana ne odgovara jer sam od nje stalno gladna i od toga nervozna. Probala sam, ali to je bilo muka. Pronašla sam svoj idealan način prehrane od kojeg se odlično osjećam, zdrava sam ko dren i što je najbolje, ispravila sam kilažu.
__________________
Jedina razlika izmedju teskog i nemoguceg je sto za nemoguce treba malo vise vremena. (Thomas Edison)
bigmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2010., 18:31   #27
Daj se drzi LCHF-a, vegani ne trolaju po vasem topicu, pa nemoj ni ti po topicu o veganstvu.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2010., 22:18   #28
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Daj se drzi LCHF-a, vegani ne trolaju po vasem topicu, pa nemoj ni ti po topicu o veganstvu.

dobar odgovor i argument..ok..bye
__________________
Jedina razlika izmedju teskog i nemoguceg je sto za nemoguce treba malo vise vremena. (Thomas Edison)
bigmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 01:18   #29
Svakako bolji nego tvoji post hoc ergo propter hoc.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 01:46   #30
@bozur
evo ti link na moj blog.
http://mojadalmacijadownunder.blogspot.com/

tu ces naci dosta ideja za ukusna i hranjiva veganska i vegetarijanska jela (buduci da ja, poput tebe, kuham i za obitelj, ima i mesnih pa ih preskoci ako te ne zanimaju). na desnoj strani ces naci linkove na druge blogove medu kojima ima dosta onih s vegetarijanskom i veganskom kuhinjom.

nadam se da ces naci nesto sto ce ti odgovarati...
daldowunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 19:53   #31
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Kad sam postala veganka, skinula sam 7 kila, a onda sam otkrila koliko slatkisa u ducanu je zapravo vegansko. Tak da, moram se disciplinirat iako sam veganka, bez problema pojedem 100g Bajadera, a to je preko 500 kcal.

koji su to?
__________________
::moj album::
topshop, miss selfridge, benetton, fred perry, zara :)
amiee is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 21:58   #32
http://www.prijatelji-zivotinja.hr/i...=&k=slatki%B9i
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 10:40   #33
Dobri veganski recepti. Tu :-)
__________________
Jebe mi se. A vama?
wolfpack is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 17:30   #34
Flertam s veganstvom vec dvije godine i isprobala sam hrpe recepata. Ako kome treba pomoc ili iskustvo, slobodno pitajte. Radila sam sve, od veganskih kolaca, preko sireva i umaka.

Sto se mog iskustva tice, primijetila sam da mi tijelo puno bolje reagira na vegansku prehranu: koza mi je sjajnija, imam vise energije, kosa i nokti mi brze rastu.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 11:05   #35
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Flertam s veganstvom vec dvije godine i isprobala sam hrpe recepata. Ako kome treba pomoc ili iskustvo, slobodno pitajte. Radila sam sve, od veganskih kolaca, preko sireva i umaka.

Sto se mog iskustva tice, primijetila sam da mi tijelo puno bolje reagira na vegansku prehranu: koza mi je sjajnija, imam vise energije, kosa i nokti mi brze rastu.
S obzirom da vodim računa o dnevnom unosu makro nutrijenata želim znati kako da računam unos proteina iz vega namirnica?
Znam da bi trebalo kombinirati namirnice da bi se dobile sve esencijalne aminokiseline ali ne znam kako to u praksi računati.
Jel se samo zbrajaju proteini jedne i druge namirnice ili?
Hvala.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 11:50   #36
Najsigurnije ti je jedno vrijeme, dok se ne uhodaš, upisivati namirnice u cron-o-meter, on ti automatski izračunava i izbacuje čega ti fali ili ima viška.

U praksi, kompletni aminokiselinski profil (cijeli protein) ima soja ili kombinacija mahunarke i žitarice, koje kombiniraš kak ti paše. Sve svjetske kuhinje imaju tu kombinaciju kao bazu, neku osnovu prehrane i na to dodaju sezonski dostupno (npr. slanutak i ječam/pšenica na Mediteranu, grah i kukuruz/teocint u Americi, leća i riža na indijskom potkontinentu...).

Ali opet, ak ubaciš jedan dobar kuhani objed, nešto orašastih i zelenjave, teško da će ti nečeg falit.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 12:23   #37
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
U praksi, kompletni aminokiselinski profil (cijeli protein) ima soja ili kombinacija mahunarke i žitarice, koje kombiniraš kak ti paše. Sve svjetske kuhinje imaju tu kombinaciju kao bazu, neku osnovu prehrane i na to dodaju sezonski dostupno (npr. slanutak i ječam/pšenica na Mediteranu, grah i kukuruz/teocint u Americi, leća i riža na indijskom potkontinentu...).

Ali opet, ak ubaciš jedan dobar kuhani objed, nešto orašastih i zelenjave, teško da će ti nečeg falit.
Nisi shvatio moje pitanje. Mene zanima kako kalkulirat unos proteina u slučaju veganske prehrane a da taj iznos podrazumijeva cjeloviti aminokiselinski sastav kao i meso?
Kod mesa mi je jednostavna računica jer trebam samo znati koliko je proteina po težini. Kod biljne hrane ne znam kako računati da mi iznos po sastavu i količini bude jednak onime što dobijem mesom.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 17:25   #38
Cron-o-metar ti izbacuje postotak i grame pojedenih metionina, leucina, lizina i dr. esencijalnih aminokiselina. Kombiniraš namirnice tak da pokriješ sve kiseline, u jednom obroku, jel, i to je to. Sori ak je fulan odgovor, mislila sam da tak nešto tražiš.

Evo screenshot nečijeg jelovnika. Vidi se samo razbijanje unesenih masnoća, al isto tak imaš i za protein.

Peace.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 18:22   #39
https://en.wikipedia.org/wiki/Biological_value


Nije neka mjera jer gotovo nikad ne jedes samo jednu namirnicu (a kombinacija namirnica utjece na BV), ali ti moze posluziti kao polazna tocka.

Generalno su proteini dobiveni iz biljnih izvora manje BV od onih dobivenih iz zivotinjskih izvora.


Ako ces se hraniti veganski, samo tribas paziti na unos lizina (40-50 g / kg tjelesne mase ako nisan falija ), ostalo ces sigurno popuniti ako jedes dovoljno.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 13:15   #40
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
Cron-o-metar ti izbacuje postotak i grame pojedenih metionina, leucina, lizina i dr. esencijalnih aminokiselina. Kombiniraš namirnice tak da pokriješ sve kiseline, u jednom obroku, jel, i to je to. Sori ak je fulan odgovor, mislila sam da tak nešto tražiš.

Evo screenshot nečijeg jelovnika. Vidi se samo razbijanje unesenih masnoća, al isto tak imaš i za protein.

Peace.
Po logici stvari trebao bih poznavati kvantitativni odnos aminokiselina jedne i druge namirnice da dobijem cjelinu!? I onda zbrajam sve pojedinačne iznose da dobijem ukupan iznos proteina?

Hvala.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:27.