Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2017., 13:34   #441
Zeleni crustless quiche



Za kalup od 23 cm:

– 4 jaja
– 125 g fete
– oko 200 ml sl. vrhnja
– začini po želji (bosiljak, dimljena paprika, ili nešto drugo
– poriluk (oko 150 g)
– brokula (blanširana)
– šparoge (blanširane)
– smrznuti mladi grašak (oko 2 žlice)

Pirjati poriluk na maslacu s malo češnjaka.
Blanširati brokulu narezanu na manje komade, ubaciti grašak, ocijediti.

Blanširati šparoge (zapravo, otkinem onaj tvrdi dio pa ih držim za vrhove i uronim u kipuću vodu, prokuham minutu, a onda samo nakratko spustim i vrhove u vodu pa odmah procijedim).

Umutiti jaja, razmrviti fetu u njih, dodati slatko vrhnje, poriluk, svježe mljeveni papar, začine (pašu i talijanske ili provansalske mješavine). Soli dodati prema potrebi jer feta je slana.

Uliti u kalup pa gore poslagati povrće.

Peći 25-30 min (ili dok ne dobije lijepu boju) u pećnici prethodno zagrijanoj na 175 C.

Pečem na razini malo ispod sredine, tako da i ispod dobije lijepu koricu.
Poslužiti sa zdjeletinom zelene salate.



_________
__________________
“Just because you’re offended, doesn’t mean you’re right.” – Ricky Gervais
IG: *livin' la vida low carb*
jjinxie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 21:29   #442
Pogačice

Za oko 30 pogačica
- 100 g kokosovog brašna
- 200 g maslaca
- 200 g punomasnog sira
sol, bjelance, sjemenke lana, sezama, suncokreta



Umijesiti tijesto od brašna, maslaca i sira, najbolje mikserom da se ne grije. Oblikovati valjak promjera cca 5 cm i rezati 1/2 cm debele pogačice. Premazati bjelancem, posuti sjemenkama i peći na 200 C 10-15 min.
__________________
Guzica u mom avataru služi kako bi plitki ljudi imali gdje prilijepiti etiketu.
b'elana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 19:05   #443
HOBOTNICA by Donata
" U prošlu nedjelju sam pravila hobotnicu u pećnici, bila je od 1.80 kg očišćena. Najprije sam ju pofurila u kipućoj vodi da se lijepo ukovrčaju krakovi (držiš ju za glavu i potapaš u kipuću vodu, vadiš i potapaš nekoliko puta, kad se ukovrčaju krakovi cijelu ju potopiš na par minuta i onda ispereš u hladnoj vodi) Na mladi luk sam bacila nekoliko cherry rajčica (ove s mog placa su kao usred ljeta fine i slatke, sa Sicilije), jednu malu frišku papriku (veličine malo većeg feferona) koja se ovdje tradicionalno prži, a okusom nalikuje na naše paprike babure, pola čaše crnog vina, lovor, češnjak u komadu, malo ljute papričice, sve prelila preko hobotnice u vatrostalnoj zdjeli i stavila peći na jedno sat vremena. Odlično paše i uz zeleni karfiol kuhan u bijelom vinu i uz kuhanu sicilijansku brokulu."

PLAVA RIBA by Donata
"Kupiti plavu ribu, mogu plavice, škombri, palamide ... ovisno o veličini riba se može pripremati u komadu ili filetirana.
Zakuhati litru vode s 80 gr soli, lovorovim listom, paprom u zrnu, šnitom limuna jednim režnjem češnjaka. Blanširati ribu u tako pripremljenoj vodi, ali na laganoj vatri, oko pola sata ako je veći komad ribe u pitanju, dovoljno je 15 minuta za manje komade. Ohladiti ribu na papirnatom ručniku, očistiti od kostiju, paziti da se sačuvaju što veći komadi. Tako priređenu ribu posuti svježe mljevenim paprom ili suhim papričicama, pokapati s malo svježe cijeđenog limunovog soka, fino paše i malo ribane korice, zaliti s maslinovim uljem i ostaviti na hladnom barem 12 sati.
Prirediti povrće po izboru, može recimo razna zelena salata uz obavezni dodatak rige ili radiča (može se dodati rotkvice, komorač, kad je sezona krastavci), mogu rezanci od tikvica i mrkve uz dodatak stabljike zelenog celera, mogu kuhane tanke boby mahune, filetirana pečena paprika i rajčice, a na tanjur povrća začinjenog po želji stavljaju se fileti plave ribe ..."
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 23:44   #444
Eo ko ima FB
https://www.facebook.com/twistedfood...7052758000583/
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 21:14   #445
pogačice od kokosovog brašna i psyllium ljuskica i pizza od njih

Quote:
honeychild kaže: Pogledaj post

4 jaja, dobro ih umuti,pa dodaj 1- 1,5 dec vode
4 dobre žlice kokosovog brašna dodaj i muti
dodaj pecilnog,cca.pola male vrećice, ja kupim onaj vinski u dm-u(zdravi) ,al možeš i obični.
2 žlice psyllium ljuskica , dodaj i samo muti

posoli, ja solim himalajskom, dodaj začine po želji ili ne moraš. ja dodala origano.

pusti da kakvih 10 minuta odstoji. (zgusne se)

e sad, trebaju ti manji kalupi(ja sam svoje ubola u lidlu) u svaki staviš šeflju i pol smjese i rasporediš(koristit peko papir). ne želiš staviti u uski veliki kalup jer pogačica bude iznutra malo mokra,ali ako već staviš, kad se ispeče prepoloviš na pola, pa staviš još malo u pečnicu da se sasuši


pečeš u vrućoj pečnici, ja stavim na 220 dok se ne zgrije, pa smanjim na 200 i stavim peć na ccc. 30-40 min o, ovisno kak pečnica grije.

Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 07:12   #446
malo sam eksperimentirala i ispalo odlično pa dijelim

MUFFINI SA TIKVICAMA, MENTOM I FETA SIROM

za 12 muffina
  • oko 700g tikvica (3 srednje tikvice, naribane na krupno, lagano posoljene, odležane 1h i procijeđene)
  • 3 do 4 jaja
  • 200g fete Veronika
  • 2 jušne žlice milerama
  • peršin, melissa, menta - po 1 stručak (obrađeni u multpraktiku sa jajima i mileramom)
    - peći na 180 stupnjeva, dok ne posmeđi


Također se može peći u plehu kao ''zlevanka'' ili quiche.

Sljedeći put od ovog recepta radim popečke ali ću dodati grubo mljevene sjemenke buče/suncokreta te bademovo ili kokosovo brašno (1 žlica)

Stravila sam velike stručke ''trava'' i činilo se da će biti žestoko/too much, ali se lijepo sljubilo
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 08:33   #447
Kopriva na dva načina

Nabavila sam svježu koprivu pa evo uspješni eksperimenti:

Quiche od koprive i poriluka
- dvije obilate šake koprive
- šaka sitno narezanog zelenog dijela poriluka
- 4 jaja
- 100 g punomasnog kiselog vrhnja
- 400 g punomasnog svježeg sira
- razne sjemenke (lan, sezam, suncokret)
- sol, papar

Blanširati koprivu, ocijediti i grubo nasjeckati. Sve sastojke pomiješati, izliti u namazan kalup, po vrhu posuti sjemenkama. Peći na 200 C dok ne porumeni i očvrsne (cca 20 min)

Rižot od koprive
- dvije obilate šake koprive
- šaka zelenog dijela poriluka
- dvije manje ljutike
- 1 češanj češnjaka
- maslinovo ulje
- dvije male šalice riže
- oko pola litre mesnog temeljca
- malo maslaca
- dvije žlice parmezana
Na maslinovom ulju prodinstati sitno sjeckanu ljutiku i poriluk, pri kraju dodati sitno nasjeckan češnjak , čim pusti miris, ubaciti svježu koprivu. Posoliti, prodinstati dok ne povene. Skloniti s vatre i usitniti štapnim mikserom. Vratiti na vatru, dodati rižu i nadoliti temeljcem. Po potrebi dodati vode. Kad je riža kuhana, dodati kockicu maslaca i parmezan, dobro izmiješati, poklopiti i ostaviti da se malo domori.
__________________
Guzica u mom avataru služi kako bi plitki ljudi imali gdje prilijepiti etiketu.
b'elana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 15:49   #448
TEKUĆE SLADILO OD STEVIJE

10 grama suhog lista stevije uspite u 1 litru prokuhane hladne vode, ostavite da odstoji 24 sata, procijedite i otopinu čuvajte u hladnjaku. S tom litrom otopine možete zasladiti 5-6 litara napitaka.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 16:07   #449
Bučini žličnjaci za juhu

Umutiti 1 jaje s žlicom masti i malo soli. Dodati bučino brašno do gustoće kao griz knedle. Ostaviti desetak minuta. Spuštati žličnjake u kipuću juhu, kuhati desetak minuta.
__________________
Guzica u mom avataru služi kako bi plitki ljudi imali gdje prilijepiti etiketu.
b'elana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 12:11   #450
Iako je Tasty sinonim za ugljikohidrate omakne im se nekad i lchf recepata.

Cauliflower rice 4 ways
Asian chicken salad
Breakfast frittata
Cauliflower grilled cheese
Cloud bread
Steak and pesto veggies
Chicken fajita bombs
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 14:13   #451
Utov

https://www.youtube.com/watch?v=Ss-tfVCXjUk
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 06:48   #452
Pita od puretine&mladog kupusa
  • Puretinu (750g) sitnije nasjeći (kockice ili trake) i ubaciti u wok na naglo sa željenim začinima (dimljena crvena paprika i vegeta*)
  • nakon par minuta dodati narezani mladi kupus (300g) + malo blitve dok povrće malo ne ''uvene'' (ili bilo koje drugo povrće pri ruci)
  • maknuti sa vatre, pustiti da se malo ohladi
  • u smjesu Umijesati 4 jaja, naribati Pecorino (50g); stavila sam i 50ml kokosovog vrhnja
  • uliti u pleh i zapeći

*vegeta= razno povrće nasjeckano vrlo sitno u multipraktiku (celer, pastrnak,peršin...) pomiješano sa solju
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 10:55   #453
Smile

Što mi treba?
  • 160g neslanog očišćenog kikirikija
  • 180g vrhnja
  • jušna žlica i pol psyllium praha
  • 2 jaja
  • žličica sode bikarbone
  • 100g gouda sira

Kako da to napravim?

Sameljite neslani očišćeni kikiriki dok ne dobijete prah pa ga stavite u zdjelu. U posebnoj zdjelici razmutite dva jaja pa ih dodajte preko preha, stavite sve ostale sastojke: psyllium prah, vrhnje i gouda sir kojeg ćete naribati. Kada ga ribate, na vama je kakvu strukturu tijesta želite, finu ili čupavu. Za finu strukturu naribajte ga na što sitnije, a čupavoj strukturi pridonijet će ribanje sira na trakice. Smjesu ostavite da stoji pet minuta kako bi psyllium prah odradio svoje (povećava volumen i povezuje stvari, brzo se zgušnjava). Pečnica je zagrijana na 180, pečete oko 25 minuta. Ovo je smjesa dovoljna za pet lepinja!

Recept je preuzet sa: http://eatdifferent.hr/recepti/zdrav...racaju-udarac/
__________________
Different je edukativna platforma za zdrav način života.
different.hr
Eat Different is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 14:00   #454
Što mi treba za zdrave tortilje?
  • 2 jaja
  • 60 grama lanenih sjemenki

Kako da napravim zdrave tortilje?

Sameljite lanene sjemenke i umiješajte ih u kajganu koju ste prethodno izmutili. Ova smjesa dovoljna je za četiri tortilje, a slobodno ih možete peći na kapi kokosovog ulja, ghee maslacu, svinjskoj masti.

Recept je preuzet sa: http://eatdifferent.hr/recepti/kako-...rave-tortilje/
__________________
Different je edukativna platforma za zdrav način života.
different.hr
Eat Different is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 11:47   #455
lepinje

Quote:
Davorček kaže: Pogledaj post
15dkg mljevenih oraha,lješnjaka,indijskih oraščića,badema,kikirikija sve orašasto ja uzimam svega pomalo
2 jaja
1 žličica psyllium praška
1 prašak za pecivo (2grama)
10-15dkg ribanog sira nekog tvrđeg tipa grana padano,parmezan ali i sa gaudom je ispalo ok
2 dl kiselog vrhnja ono masnije mi je bolje
Sve zamješamo ostavimo bar 5min da se ˝digne˝
Smjeso podjelimo na 5 ili 6 hrpica oblikujemo MOKRIM rukama i stavljamo na papir za pečenje i pečemo na 200°c cca zavisno od pečnice 5min ja imam ventilatorsku i još uključim jače grijanje sa donje strane kad se lepinje još malo dignu spustim temp. na 180 i pečem još cca 20min dok lepinje ne porumene

Same lepinje su obrok za sebe i još kakva pašteta gore idealno za ovak u hodu pojesti
Držim ih u hladnjaku pošto 1 jedam dnevno fino sam 5 dana ali sad mi se čitava familija na njih napalila pa pečem 15 lepinja u jednoj rundi
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 13:19   #456
LCHF Brownies



– 55 g kokosovog brašna*
– 55 g kakaa
– pola žličice morske soli
– žličica praška za pecivo
– pola žličice sitno mljevene kave (može i instant)
– 6 velikih jaja
– žličica ekstrakta vanilije
– 175 ml nezaslađenog bademovog mlijeka
– 100 g eritritola + stevija u prahu u količini koja zamjenjuje 100 g šećera**
– 75 g rastopljenog maslaca
– 60-70 g sjeckanih oraha/badema/lješnjaka
– komadići kakaa (po želji)
– prejev od tamne čokolade (po želji)

Dobro izmiješati sve mokre sastojke, dodati pomiješane suhe, kratko miješati dok se sve ne poveže, ubaciti sjeckane orahe i komadiće kakaa.
Ostaviti da smjesa odstoji 5 minuta da kokosovo brašno upije tekućinu.

Izliti u kalup obložen papirom za pečenje (moj je 23x23 cm), peći na 175 C 20-25 minuta. Pečeni su kad se sredina više ne trese jako, ali treba paziti da ih se ne prepeče.

Po želji preliti preljevom od tamne čokolade (85-90% kakaa) otopljene u slatkom vrhnju i dodatno posuti sjeckanim orasima/bademima/lješnjacima.

Kad se ohlade, narezati ih i spremiti u dobro zatvorenu kutiju preko noći u hladnjak. (Čekanje se isplati. )

Budući da kokosovo brašno "navlači vlagu", ako se browniesi drže u zatvorenoj kutiji u hladnjaku svakim će danom postajati sve više fudgy i sve sočniji. Što dulje stoje, to su bolji i intenzivniji je okus čokolade.

Treći-četvrti dan postanu čisti čokoladni grijeh.
Mogu stajati i do 7 dana u hladnjaku.

__________

* ovisno o kokosovom brašnu koje stavite, smjesa će biti rjeđa ili gušća, ali na kraju ne bi trebalo biti veće razlike; ja koristim Nutiva ili Bob's Red Mill kokosovo brašno.

** nisu sve stevije jednako slatke, tako da se treba držati omjera navedenog na pakiranju. Ja stavljam Wisdom Natural SweetLeaf steviju u prahu, 1 mjernu žlicu.

___________

Još jednom: zaista, zaista, zaista se isplati pričekati da odstoje.
Trust me on that.
__________________
“Just because you’re offended, doesn’t mean you’re right.” – Ricky Gervais
IG: *livin' la vida low carb*
jjinxie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 15:04   #457
Crumble od jabuka

4-6 jabuka (kiselije vrste tipa granny smith)
150g maslaca
250g brašna od badema(ja sam obične bademe pretvorio u prah)
1 žličica stevije
100g narezanim badema,lješnjaka i oraha

Jabuke ogulimo i narežemo na šnite stavimo kuhati u vodu ali vode samo do pola količine jabuka
Ocijediti i staviti u posudu za pečenje
Omekšani maslac pomješati sa brašnom i sjeckanim orašastim plodovima i time prekriti jabuke
Zapeči na 180°C 30min
Poslužiti toplo sa tučenim slatkim vrhnjem
Dobar tek
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 23:22   #458
Kruh sa češnjakom

500g mozzarele
250g bademovog brašna
40g mekog sira
1 jaje
1 jušna žlica psyllium praška
2-3 češnja češnjaka
1 jušna žlica maslinovog ulja

Rastopite mozzarelu da postane mekana, dodajte svježi sir,jaje,psyilium,bademovo brašno, sol i papar sve dobro promješati da se dobije gusto tijesto ako je vodenasto dodati još malo bademovog brašna
Malo ostaviti da miruje podjeliti u dvije kugle koje raširimo u lepinje veličine cca 15cm u te lepinje lagano utiskujemo narezani češnjak na listiće i namazati maslinovim uljem
Peči 30min na 180°c
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 18:20   #459
Fiiino

Ne znam jel bilo ovo, ali prefino je i jednostavno:

Narezati jabuke na tanje snite, onako okomito, s korom, da budu sto vece povrsine.

Premazati kikiriki maslacem ( pozeljno onim s komadicima kikirikija)

Posipati preprzenim usitnjenim bademima

Takodjer stevijom

Takodjer cimetom

Najbolje je kad se dobro ohladi (ak se moze izdrzati)

Njami
Eyecandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 06:35   #460
pulled pork by Davorček

https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=5092
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:24.