Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2011., 18:29   #81
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Zato jer je 326. ubio svog najstarijeg sina Krispa, ženu Faustu, nećaka, ženinog oca i sestrinog muža. Mislim da je to dovoljno da se svrsta u još jednog od ludih careva ubojica koje je imalo Rimsko tj. Bizantsko carstvo.
Nama se može učiniti iz današnje perspektive da je on zaista bio takav, ali treba imati u vidu vreme u kojem je Sveti Car Konstantin carovao, koje je bilo prilično surovo i gdje su se odvijale velike političke igre i spletke. Nekada su carevi bili prinuđeni učiniti i stvari koje se nama čine neopravdanim, ali ako se pokušamo staviti u njegovu poziciju, stvari drugačije izgledaju. Lako je meni suditi njemu, caru, a nikada nisam bio ni predsjednik odjeljenja u školi, a kamo li car, pa još tolikog carstva. Osim toga, moral nije ono što nekoga određuje kao svetog ili nesvetog, u pravoslavnoj Crkvi nema takvog moralizma. Ono što je opredjeljujuće jeste njegovo pokajanje.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 18:34   #82
Question

Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Današnja forma Sinoda je otprilike usvojena negdje u 16. stoljeću i on predstavlja izvršni organ Sabora, što znači da mu je uloga podređena Saboru kao najvišoj instanci pomjesne crkve.
Znači sabor je iznad sinoda? Zašto to nije slučaj u SPC?

Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Nama se može učiniti iz današnje perspektive da je on zaista bio takav, ali treba imati u vidu vreme u kojem je Sveti Car Konstantin carovao, koje je bilo prilično surovo i gdje su se odvijale velike političke igre i spletke. Nekada su carevi bili prinuđeni učiniti i stvari koje se nama čine neopravdanim, ali ako se pokušamo staviti u njegovu poziciju, stvari drugačije izgledaju. Lako je meni suditi njemu, caru, a nikada nisam bio ni predsjednik odjeljenja u školi, a kamo li car, pa još tolikog carstva. Osim toga, moral nije ono što nekoga određuje kao svetog ili nesvetog, u pravoslavnoj Crkvi nema takvog moralizma. Ono što je opredjeljujuće jeste njegovo pokajanje.
Negdje između 15. maja i 17. juna 326. godine u Puli je Konstantin svog najstarijeg sina Krizpa utamničio i usmrtio otrovavši ga. U julu iste godine je Konstantin svoju ženu caricu Faustu dao ubiti ispred svoje majke Helene tako da ju je usmrtio u vreloj kupelji. Njihov pomen je namjerno izbirsivan iz hrpe tadašnjih dokumenta, no srećom nisu mogli baš sve dokaze izbrisati na taj strašan zločin.

Sad ti meni reci, kakav to čovjek može pobiti i na takav način usmrtiti svoju obitelj i onda postati svetac? Postoje li još sličnih slučajeva među svecima-ubojicama ili je ovo jedini?
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 18:35   #83
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
U punoj Njegovoj sili sigurno nije. Ali Bog je uzimao izvjesna obličja i javljao se ljudima. Najposle se javio u osobi Isusa Krista Bogočovjeka.
Ako je apsolut u svemu što postoji onda je i u čovjeku.
Što će mu ikakve obličja kad je u svemu i može da se obrati putem duha kome god hoće.
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 18:37   #84
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Znači sabor je iznad sinoda? Zašto to nije slučaj u SPC?



Negdje između 15. maja i 17. juna 326. godine u Puli je Konstantin svog najstarijeg sina Krizpa utamničio i usmrtio otrovavši ga. U julu iste godine je Konstantin svoju ženu caricu Faustu dao ubiti ispred svoje majke Helene tako da ju je usmrtio u vreloj kupelji. Njihov pomen je namjerno izbirsivan iz hrpe tadašnjih dokumenta, no srećom nisu mogli baš sve dokaze izbrisati na taj strašan zločin.

Sad ti meni reci, kakav to čovjek može pobiti i na takav način usmrtiti svoju obitelj i onda postati svetac? Postoje li još sličnih slučajeva među svecima-ubojicama ili je ovo jedini?
Ali zato Herod koji je sličan profil imao i ubio ženu i sinove je postao okrutni ubica.
Naravno jer nije kršćanin.
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 18:48   #85
[QUOTE]
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Znači sabor je iznad sinoda? Zašto to nije slučaj u SPC?
Jeste.


Quote:
Negdje između 15. maja i 17. juna 326. godine u Puli je Konstantin svog najstarijeg sina Krizpa utamničio i usmrtio otrovavši ga. U julu iste godine je Konstantin svoju ženu caricu Faustu dao ubiti ispred svoje majke Helene tako da ju je usmrtio u vreloj kupelji. Njihov pomen je namjerno izbirsivan iz hrpe tadašnjih dokumenta, no srećom nisu mogli baš sve dokaze izbrisati na taj strašan zločin.

Sad ti meni reci, kakav to čovjek može pobiti i na takav način usmrtiti svoju obitelj i onda postati svetac? Postoje li još sličnih slučajeva među svecima-ubojicama ili je ovo jedini?
Rekao sam, nije lako suditi o tuđim postupcima nemajući u vidu u kakvom je vremenu živio, u kakvom duhu je odgajan (u mnogobožačkoj vladalačkj obitelji u kojoj je vladala surovbost prema oponentima), kakvu je funkciju obavljao i slično. To je osuđivanje bez realnog uvida u istinu. Tako da sve to što si naveo nema apsolutnu težinu. Osim toga, spomenuo sam ččinjenicu pokajanja koja je u svetosti nečijoj prevashodnija od njegovih ''moralnih'' kvaliteta koje mi svojim racionalnim rasuđivanjem ne možemo spoznati objektivno. Kao što sam rekao, pokajanje! Konstantin je inače, da spomenem i taj fakat, kršten neposredno pred svoju smrt 337. godine.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 18:49   #86
Quote:
Pater Petar kaže: Pogledaj post
Ali zato Herod koji je sličan profil imao i ubio ženu i sinove je postao okrutni ubica.
Naravno jer nije kršćanin.
Ne nego zato što ne znamo jeli se pokajao.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 18:51   #87
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Odgovorio sam ti na sva

Sinod je nastao kao mali Sabor, kada su se formirale pravoslavne autokefalne patrijaršije, te da se ne bi sazivali Sabori svake godine, slali su se pojedini predstavnici na zasedanje Sinoda, skraćenog Sabora. Današnja forma Sinoda je otprilike usvojena negdje u 16. stoljeću i on predstavlja izvršni organ Sabora, što znači da mu je uloga podređena Saboru kao najvišoj instanci pomjesne crkve.

Uloga patrijarha jeste da saziva Sabor i Sinod i da njima predsjedava.
Da, ali nisi brz, prontan, kao da su te malo pokolebala pitanja ocekivao si slab odziv. Je li u patrijarsijama bilo zabave dosta? Iako ta rijec dolazi od rijeci Patria - domovina, a mozda i Ocevina - Pater.

Meni je sabor u Efezu omiljeni bas. Mislim da je bio 451. godine, not sure.
Quels is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:05   #88
Quote:
Quels kaže: Pogledaj post
Da, ali nisi brz, prontan, kao da su te malo pokolebala pitanja ocekivao si slab odziv. Je li u patrijarsijama bilo zabave dosta? Iako ta rijec dolazi od rijeci Patria - domovina, a mozda i Ocevina - Pater.

Meni je sabor u Efezu omiljeni bas. Mislim da je bio 451. godine, not sure.
Ne može brže, vas je više a ja sam.

Od ''patrijarhis'' - ''uprava očeva'' . Efez - 431. treći po redu

Ok ako nisi podrugljiv, ispričavam se
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:15   #89
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Ne nego zato što ne znamo jeli se pokajao.
Pa onda ako ne znate onda bi bilo logično da se ne tretira tako kako ga tretirate.
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:18   #90
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
U punoj Njegovoj sili sigurno nije. Ali Bog je uzimao izvjesna obličja i javljao se ljudima. Najposle se javio u osobi Isusa Krista Bogočovjeka.
Meni si odgovorio " Drugo lice Svete Trojice koji je u jednom historiskom trenutko postao čovjek poput svih nas, ujedno zadržavajući svoje božanske osobenosti, ali ispoljavajući ih u skladu sa zadatkom koji je došao izvršiti. "

Je li se Bog pojavio u osobi Isusa Krista, ili je to Sin, drugo lice Svete Trojice ?
Ahmed Nurudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:20   #91
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Ne može brže, vas je više a ja sam.

Od ''patrijarhis'' - ''uprava očeva'' . Efez - 431. treći po redu

Ok ako nisi podrugljiv, ispričavam se
Promasio 20 godina za Efez

Znam da je bio prvi 325. godine (Nicej). Na tom Saboru je i makedonski biskup sudjelovao kako pise dolje u linku.

Nisam siguran kako se pise ovaj naziv, ali znam da vjernici pravoslavne crkve, osobito u Srbiji idu placati mise (katanmise ili katamise) u svrhu kletve odredenog pojedinca, znaju se cuti price o (prokletstvu cijelog pokoljenja, zatiranju sjemena, da mu se razum pomrsi, itd.) Dakle, kletve, koje se placaju i koje svecenici uredno zaprimaju.

Obzirom da si vjerojatno iz Makedonije Kako mislis da ce se rijesiti situacija sa Grckom oko naziva imena Makedonija. Znam da je Makedonija pokrajina, koja zadire i u Grcku i u Makedoniju, ona grcka strana se naziva Egejska Makedonija.

Ciji je zapravo Aleksandar Veliki ili Makedonski, jer zracna luka u Skopju nosi njegovo ime, sto Grcima prilicno smeta. Sto Makedonija namjerava s tim poduzeti, inace mi je smijesno da Grcka blokira pregovore za EU i NATO, sasvim nepotrebno.

http://www.katolicki-tjednik.com/vijest.asp?n_UID=34

Zbog cega su makedonski katolici bili protjerani iz Grcke?

http://www.zhrm.org.mk/index.php?opt...=135&Itemid=27

Zadnje uređivanje Quels : 29.06.2011. at 19:26.
Quels is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:25   #92
Quote:
Ahmed Nurudin kaže: Pogledaj post
Meni si odgovorio " Drugo lice Svete Trojice koji je u jednom historiskom trenutko postao čovjek poput svih nas, ujedno zadržavajući svoje božanske osobenosti, ali ispoljavajući ih u skladu sa zadatkom koji je došao izvršiti. "

Je li se Bog pojavio u osobi Isusa Krista, ili je to Sin, drugo lice Svete Trojice ?
Otac, Sin i Duh Sveti su isti po svojim osobenostima, u svoj Trojici ponaosob vidimo jedno te isto Božanstvo, tako da kada vidimo jednog, isto je kao kada vidimo svu Trojicu u jedinstvu, slično kao kada vidimo plamen jedne svijeće, taj plamen je isti kao kada u jedno spojimo tri plamena svijeće koji onda također formira jedan plamen.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:26   #93
Quote:
Ahmed Nurudin kaže: Pogledaj post
Meni si odgovorio " Drugo lice Svete Trojice koji je u jednom historiskom trenutko postao čovjek poput svih nas, ujedno zadržavajući svoje božanske osobenosti, ali ispoljavajući ih u skladu sa zadatkom koji je došao izvršiti. "

Je li se Bog pojavio u osobi Isusa Krista, ili je to Sin, drugo lice Svete Trojice ?
Selam Ahmed Jesi ti islamske vjeroispovijesti?

Kakav je inace odnos izmedu pravoslavne i islamske vjeroispovijesti?

Jesu tvoji potomci bogumila bosanskih?
Quels is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:27   #94
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Otac, Sin i Duh Sveti su isti po svojim osobenostima, u svoj Trojici ponaosob vidimo jedno te isto Božanstvo, tako da kada vidimo jednog, isto je kao kada vidimo svu Trojicu u jedinstvu, slično kao kada vidimo plamen jedne svijeće, taj plamen je isti kao kada u jedno spojimo tri plamena svijeće koji onda također formira jedan plamen.
Da li se vama kršćanska teologija čini zapetljanom običnom čovjeku ?

Quote:
Quels kaže: Pogledaj post
Selam Ahmed Jesi ti islamske vjeroispovijesti?

Kakav je inace odnos izmedu pravoslavne i islamske vjeroispovijesti?

Jesu tvoji potomci bogumila bosanskih?
We alejkumu selam, Quels. Hvaljen Isus

Da, ja sam pripadnik islamske vjeroispovjesti .

Islam pripadnike kršćanske i židovske vjeroispovjesti gleda s poštovanjem i oni su u Kur'anu oslovljeni kao " Sljedbenici Knjige " , tj. Tore i Evanđelja .
Nažalost, na našim prostorima, odnos tih dvaju vjeroispovjesti nije baš najsjajniji, iz sviju nam poznatih razloga ..
Nisam istraživao lozu svoje porodice, ali meni je svejedno, bili moji preci bogumili, kršćani ili Turci

Zadnje uređivanje Ahmed Nurudin : 29.06.2011. at 19:36.
Ahmed Nurudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:29   #95
Quote:
Ahmed Nurudin kaže: Pogledaj post
Da li se vama kršćanska teologija čini zapetljanom običnom čovjeku ?



We alejkumu selam, Quels . Hvaljen Isus

Krscanska teologija je jasna uglavnom. Samo su problem, barem mislim brojne prispodobe, koje manje obrazovani shvate. Takoder je bio problem bogosluzje na latinskom u Katolickoj crkvi, jer je malo tko bas znao latinski.
Quels is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:34   #96
Quote:
Quels kaže: Pogledaj post
Krscanska teologija je jasna uglavnom. Samo su problem, barem mislim brojne prispodobe, koje manje obrazovani shvate. Takoder je bio problem bogosluzje na latinskom u Katolickoj crkvi, jer je malo tko bas znao latinski.
Uglavnom sam mislio na Trojstvo ?
Ahmed Nurudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:35   #97
[QUOTE]
Quote:
Quels kaže: Pogledaj post
Promasio 20 godina za Efez

Znam da je bio prvi 325. godine (Nicej). Na tom Saboru je i makedonski biskup sudjelovao kako pise dolje u linku.

Nisam siguran kako se pise ovaj naziv, ali znam da vjernici pravoslavne crkve, osobito u Srbiji idu placati mise (katanmise ili katamise) u svrhu kletve odredenog pojedinca, znaju se cuti price o (prokletstvu cijelog pokoljenja, zatiranju sjemena, da mu se razum pomrsi, itd.) Dakle, kletve, koje se placaju i koje svecenici uredno zaprimaju.
Uh, nema tako nečega, neka je dezinformacija u pitanju, takve se stvari smatraju za ozbiljan grijeh i jedan vjernik ne smije sebi dozvoliti tako nešto. Za takva djela se onaj tko je to počinio na izvjesno vrijeme odaljava od Svete Pričesti - Eukaristije.
Quote:
Obzirom da si vjerojatno iz Makedonije Kako mislis da ce se rijesiti situacija sa Grckom oko naziva imena Makedonija. Znam da je Makedonija pokrajina, koja zadire i u Grcku i u Makedoniju, ona grcka strana se naziva Egejska Makedonija.

Ciji je zapravo Aleksandar Veliki ili Makedonski, jer zracna luka u Skopju nosi njegovo ime, sto Grcima prilicno smeta. Sto Makedonija namjerava s tim poduzeti, inace mi je smijesno da Grcka blokira pregovore za EU i NATO, sasvim nepotrebno.

http://www.katolicki-tjednik.com/vijest.asp?n_UID=34

Zbog cega su makedonski katolici bili protjerani iz Grcke?

http://www.zhrm.org.mk/index.php?opt...=135&Itemid=27
Nadam se da će admin oprostiti mali offtopic (nećemo više). Problem je složen i višeslojan. Naziv Makedonija je izvorno vezan za Grke (iako se javljaju istraživači koji to pokušavaju negirati), ali fakat je da slavenski živalj tu živi već cirka 1400 godina pa i više i da je za njih taj pojam podjednako ako ne i više bitan. problem kompliciraju i sljedeće stvari: Egejska Makedonija je do 1912. godine bila sa većinskim makedonskim življem koji su usled nekih političkih okolnosti protjerani odatle u Bugarsku (i katolici tj, grkokatolici). Ima još uvjek dosta Makedonaca tamo ali im prava nisu obezbjeđena...


Grci sa druge strane ne žele priznati da današnji Makedonci imaju nasljeđeno od starih Makedonaca dio kulture koju su tamo zatekli, te da je Aleksandar vezan i za ovaj dio Makedonije (R. Makedoniju). Kako će se rešitiproblem, ne znam. Grci su tvrdoglavi, a i makedonska strana. Vjerojatno će se ići na izvjesni dodatak u ime R. Makedonija.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:37   #98
imam još jedno pitanje dali katolik može kumovati na pravoslavnom vjenčanju i krštenju? i obrnuto? ili to ovisi o svećeniku?
AnnaLena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:38   #99
Quote:
Ahmed Nurudin kaže: Pogledaj post
Uglavnom sam mislio na Trojstvo ?
Lako je shvatiti, kao tri svijeće
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:43   #100
Quote:
Ahmed Nurudin kaže: Pogledaj post
Da li se vama kršćanska teologija čini zapetljanom običnom čovjeku ?



We alejkumu selam, Quels. Hvaljen Isus

Da, ja sam pripadnik islamske vjeroispovjesti .

Islam pripadnike kršćanske i židovske vjeroispovjesti gleda s poštovanjem i oni su u Kur'anu oslovljeni kao " Sljedbenici Knjige " , tj. Tore i Evanđelja .
Nažalost, na našim prostorima, odnos tih dvaju vjeroispovjesti nije baš najsjajniji, iz sviju nam poznatih razloga ..
Nisam istraživao lozu svoje porodice, ali meni je svejedno, bili moji preci bogumili, kršćani ili Turci
Ma pusti ti Radu i njegove provjere krvnih zrnaca.
U manjini su takvi.
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:29.