Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Programiranje

Programiranje Za programere i one koji to žele postati ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2017., 02:01   #21
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Kreni z instalacijom baze. Na UNIXu poput SmartOSa, ni v ludilu ne na Windowsima, da se razmemo.

Dokumentaciju za početnike imaš tukaj: two day DBA.

Ak ti je motivacija plaća, nemoj niš gledati, pusti to i idi. Inače, ak te baze podataka zanimaju radi baza samih, pogleč si još i Verticu, jer je bolja i elegantnija od Oracle baze podataka, a "community edition" se isto da besplatno skinuti nakon registracije:

https://my.vertica.com/download/vertica/
Za kojeg isus boga bi morao biti samo OS kojeg ti guraš? Zašto ne Linux ili Windows??? Što fali Linuxu, ili Windows Server OS-u? Imaš li ikakvo racionalno objašnjenje koje ne uključuje izraze "drkanje", "povraćanje", "ja sam najpametniji, ostali su svi budale"?
Lažeš u svim svojim postovima, pršti neznanje iz tebe, ali i dalje glumiš boga. Što je najžalosnije, moderatori nisu ništa bolji od tebe, pa puše sve što im staviš u usta.

Hipotetski, zabranimo sve osim Unixa. Što ćemo sa svim hardwareom koji nije podržan od strane Unixa? Hoćemo se vratiti u kameno doba, jer Annatar tako kaže? Hoće li to ikada stati?
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 09:19   #22
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Za kojeg isus boga bi morao biti samo OS kojeg ti guraš? Zašto ne Linux ili Windows??? Što fali Linuxu, ili Windows Server OS-u? Imaš li ikakvo racionalno objašnjenje koje ne uključuje izraze "drkanje", "povraćanje", "ja sam najpametniji, ostali su svi budale"?
Lažeš u svim svojim postovima, pršti neznanje iz tebe, ali i dalje glumiš boga. Što je najžalosnije, moderatori nisu ništa bolji od tebe, pa puše sve što im staviš u usta.

Hipotetski, zabranimo sve osim Unixa. Što ćemo sa svim hardwareom koji nije podržan od strane Unixa? Hoćemo se vratiti u kameno doba, jer Annatar tako kaže? Hoće li to ikada stati?
math_baby jesi to ti?
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 09:37   #23
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Za kojeg isus boga bi morao biti samo OS kojeg ti guraš? Zašto ne Linux ili Windows???
Zato jer je prvi operativni sustav igracka, a drugi vrlo lose napravljen i vuce probleme jos iz vremena MS-DOS-a odnosno BIOS-a i PC hardwarea iz 1981. Imas jos pitanja?
Quote:
Što fali Linuxu, ili Windows Server OS-u?
Linux nema garanciju kako niti unazadne, a tako niti buduce kompatibilnosti. Dok kernel u medjuvremenu ima ABI koji pokusava biti unazadno kompatibilan, isto ne vrijedi za glibc, jer GNU libc, za razliku od tradicionalnog UNIXa, dostavlja netko sasvim drugi.

LVM ne postuje write barriers, pa bi tako baza koja se vrti na jednom GNU/Linux operativnom sustavu mislila da je operacija pisanja zavrsila jer LVM laze da je I/O gotov iako je jos u tranzitu. Za baze podataka (a i vecinu ostalih aplikacija) je to pogubno, jer moze dovesti do tihe korupcije podataka. Zato na primjer Oracle preporuca koristenje ASM-a, no buduci da je Linux "Mickey Mouse" operativni sustav, morali su sklepati shared object biblioteku, ASMLIB koja emulira pristup bez medjuspremnika, jer Linux toga naravno - nema.

Pa je tu onda Multipathing i fiberchannel stog - pun bugova od najnizeg HBA drivera pa sve to multipathinga. Imam zapisnike iz kojih se jasno vidi da je doslo do tihe korupcije podataka jer multipathing nije funkcionirao kako spada, a imali smo redundantnu optiku do sustava za pohranu. Korupcija bi prosla neotkriveno da smo vrtili ext3, ext4, cak i XFS, no srecom u nesreci, bijahu osteceni Veritas VxFS metapodaci, pa je igrom slucaja VxFS otkrio tu korupciju. Za bilo kakvu ozbiljniju namjenu je GNU/Linux poguban.

No, lista ozbiljnih defekata u GNU/Linuxu tu ne zavrsava: po defaultu, out of memory killer je ukljucen, sto znaci da kad ponestane memorije, kernel aktivira algoritam koji pocne ubijati postojece procese na sustavu kako bi novom procesu osigurao memorije. UNIX bi uredno procesu koji trazi memoriju (kod na primjer curenja iste) vratio ENOMEM ("not enough core") i procesi za koje je memorija vec alocirana bi i dalje uredno nastavili s radom, a ne da ti kernel pocne ubijati Oracle procese... i onda imas korupciju... na clusteru od osam cvorova. Na kojem ti je cijeli logisticki lanac za ogromnu firmu. Dogodilo se meni, a i jos nekoliko ljudi.

Ovaj prosli tjedan kompiliram na Linuxu neki kod i rikne mi, jer Glibc i libstdc++ nisu unazadno kompatibilni. Mickey Mouse, operativni sustav koji je doslovno sklepan. Kod tradicionalnog UNIX-a poput FreeBSD-a, HP-UX-a, IRIX-a, Solarisa, illumos-baziranih sustava ili pak SmartOS-a je nezamislivo da netko drugi dostavlja libc i libstdc++, a jos manje /usr, jer je to osnovna srz sustava i uvijek se dostavlja kao jedan jedinstveni produkt, a u svrhu garancije da ce musterijama aplikacije i dalje raditi bez bilo kakvih problema.

Sto se WIndowsa tice, opce je poznato da je kreiranje procesa izuzetno skupa operacija na njemu, pa je tako tradicionalni nacin modularnog programa koji pokrece druge programe izuzetno spor, a bas je to ono sto aplikacije cini modularnima, brzima i ekonomicnima. Na Windowsima to nije opcija jer je sustav uzasno spor. Context switching, koji je i inace na UNIXu skupa operacija, je na Windowsima egzorbitantno skupa operacija, jer je uzasno spora. Windows jos uvijek koristi ECOFF, dakle sve prednosti ELF slotova kao na primjer RPATH - nema. Standardnih imenika poput /opt, /var/opt, /usr/bin - nema, pa su programeri prisiljeni aplikacije u dzuture trpati u C:\Program Files (x86), a jedini nacin da koliko-toliko osiguraju da im aplikacija radi je da .dll biblioteke potrpaju u isti imenik gdje je i aplikacija, ili da uz pomoc specijalnog assembly XML manifesta pokazu OS-u gdje se nalaze .dll biblioteke. Pa je onda tu problem da Windows ne koristi linker mape, koje bi mu omogucavale da verzionira razlicitie verzije API-a unutar jedne jedine .dll datoteke, kao kaj je to slucaj na pravom UNIX operativnom sustavu, pa tako imamo WxSYS - Windows side-by-side biblioteke gdje za jednu biblioteku ima 56 verzija iste, a isto vrijedi i za korisnicke aplikacije - nekoliko verzija iste biblioteke, sto dovodi do cestih nekompatibilnosti od verzije do verzije Windows operativnog sustava, te nuznosti rekompilacije jedne aplikacije za svaku novu verziju Windowsa. Na UNIXu poput SmartOS-a to nije slucaj - aplikacija kompilirana na Solarisu 2.5.1 u 1993. bez problema radi na nocas izgradjenom SmartOS-u u 2017. Isto na UNIX-u vrijedi i za drivere - zbog DDI/DDK driver napisan prije 30 godina se bez problema vrti na nocas svjeze kompiliranom OS-u. Na Windowsima, kao i na GNU/Linuxu, je to nezamislivo. Cista naucna fantastika.

Pa je tu i nedostatak ZFS ili ASM-a na Windowsima. Windows jos uvijek nema datotecni sustav koji za svaki blok zapisuje izracun, pa tako nije moguce osigurati integritet podataka.

Na kraju, tu je nedostatak dijagnostike: kad ti Windows kernel rikne, nemas kdb koji bi ti omogucio da OS podignes unutar debuggera te dijagnosticiras gresku on-the-fly, cak ju i popravis te nastavis dalje izvrsavanje. Taj problem ima i GNU/Linux. DTrace je naucna fantastika na Windowsima. To jednostavno nisu operativni sustavi podobni za produkciju, nego za obicnog potrosaca, a cak i obicni potrosaci vec desetljecima imaju drugi skup problema s njima.

S obzirom na sve to, Windows i GNU/Linux su ponajmanje podobni za kriticne aplikacije poput baza podataka, koje su izuzetno osjetljive na nekorektno funkcioniranje operativnog sustava.
Quote:
Imaš li ikakvo racionalno objašnjenje koje ne uključuje izraze "drkanje", "povraćanje", "ja sam najpametniji, ostali su svi budale"?
Lažeš u svim svojim postovima, pršti neznanje iz tebe, ali i dalje glumiš boga. Što je najžalosnije, moderatori nisu ništa bolji od tebe, pa puše sve što im staviš u usta.
Tebi je izgleda opet vrijeme za jos jedan crveni karton, ne zato jer me vrijedjas (pravo na vlastito misljenje je osnovno ljudsko pravo), nego zato jer nisi podastro niti jedan jedini tehnicki detalj, niti jedan jedini tehnicki protuargument, sto ce reci - opet trolas. A za trolove su crveni kartoni prikladan lijek. Molim, nema na cemu.
Quote:
Hipotetski, zabranimo sve osim Unixa.
TAKO JE! A gore sam, vjerujem, objasnio i zasto je to tako.
Quote:
Što ćemo sa svim hardwareom koji nije podržan od strane Unixa?
Umjesto da gubimo vrijeme na Mickey Mouse operativne sustave poput GNU/Linuxa, ili pak potrosacke igracke poput Windowsa, sjest cemo, prouciti detaljnu dokumentaciju o DDI/DDK, te napisati drivere za taj hardware. A ako ce to ljudima poput tebe biti pretesko ili prekomplicirano, onda se lijepo okani racunala i primi se necega sto ti ide.
Quote:
Hoćemo se vratiti u kameno doba, jer Annatar tako kaže? Hoće li to ikada stati?
Nece nikada stati, UNIX pokusavaju ubiti vec desetljecima i jos je #1, tako da cak i Windows dobija Ubuntu podsustav te time jasno ukazuje da je kapitulirao, a opisivati najmoderniju tehnologiju koja poganja internet i oblake kao "kameno doba" vise govori o autoru te izjave, odnosno koliko malo zna, nego o toj tehnologiji. Medjutim, ja imam razumijevanja za tebe: odrastao si u jednoj maloj, informaticko zaostaloj zemlji gdje su Windows i Microsoft bog otac i batina jos od pocetka '90.-ih proslog stoljeca, i buduci da si zivio u informatickoj izolaciji, sad ti fali to znanje. Zao mi je za tebe, ali trebao se si vise naprezati, istrazivati dalje od svoje PC-kante, poput nas ostalih koji smo otkrili da ima i siri svijet izvan nase ATARI ST ili Commodore Amiga scene.

Ovo si trebao otkriti pocetkom '90.-ih proslog stoljeca, umjesto PC-kante s MS-DOS-om odnosno Windows 3.1, ali nisi, iako si zahvaljujuci CARNetu imao mogucnosti:

http://sites.inka.de/pcde/site/sparc...20_front_1.jpg
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje grogo bolger : 21.05.2017. at 10:13. Reason: prevelika slika
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 10:15   #24
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Jebi ga Annatare, vjerujem da duboko iskreno imaš dobre namjere. Ali kud ćeš čovjeka u startu zatući sa SmartOS-om?
To je metoda selekcije. Oni koji su za to uspiju, njima treba samo kljucna informacija, oni koji nisu - crash & burn. Time automatski osiguravas da jednoga dana ne zaglavis s nekim "priucenim", pa poslije dobijes aneurizmu. Treba misliti dugorocno. Jel' se tebi jednoga dana radi s nekim kojemu je domet Microsoft Access? Kakav bi to radni odnos izmedju vas bio?
Quote:
Mislim da je to prevelik zalogaj za savladati odjednom.
Naravno da jest, ali onaj koji je za to, taj ce doci nazad pitati konkretna pitanja. Sjecas se Toola? wik91? Nidzo1981?
Quote:
Vertica kažeš? Viš viš nisam znao za to. I veliš dobra? Trošiš li je?
Vertica je fenomenalna, jedan od rijetkih programa koji radi tocno ono sto pise na kutiji! I cuva podatke, paranoidan komad softwarea do boli, a upiti te zapisi su fakat raspodijeljeni po svim cvorovima u clusteru. Jednostavno nevjerojatno dobar produkt, te jos k tome i brz (sprema medjuizracune, koje racuna automatski). Columnar data store. Danas je tako dobar produkt stvarno rijetkost.

Evo na primjer, nedavno se radio (zbog gore opisanog MPIO problema) preventivni upgrade. Gasen je cvor po cvor, nakon cega je sistem administrator radio OS upgrade, nakon toga je napravljen cluster rebalance, i onda sljedeci cvor ista pjesma. A Vertica je cijelo vrijeme radila bez prekida. I to ni vise ni manje nego u produkciji. Daj si zamisli!
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 17:21   #25
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Zato jer je prvi operativni sustav igracka, a drugi vrlo lose napravljen i vuce probleme jos iz vremena MS-DOS-a odnosno BIOS-a i PC hardwarea iz 1981.
Igračka? Jer neuki Annatar tako kaže?
Loše napravljen? U svakom drugom embedded deviceu se vrti.
Tvoja glupoća s vremenom eksponencijalno raste, MS-DOS nema nikakve veze sa današnjim Windows OS-om. To što si ti zaglibio u prošlosti je tvoj problem.

Ne laži ljude, moderatori bi te ipak mogli malo rezat zbog silnih laži i trolanja.
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 17:32   #26
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Umjesto da gubimo vrijeme na Mickey Mouse operativne sustave poput GNU/Linuxa, ili pak potrosacke igracke poput Windowsa, sjest cemo, prouciti detaljnu dokumentaciju o DDI/DDK, te napisati drivere za taj hardware. A ako ce to ljudima poput tebe biti pretesko ili prekomplicirano, onda se lijepo okani racunala i primi se necega sto ti ide
Vezano uz programiranje i libove nema smisla komentirati, jer je sve velika jebena laž.

Kako NISI programer i kako NE ZNAŠ programirati, tako NE ZNAŠ ni da je potrebna dokumentacija o nekom hardveru da bi se napisao driver. Tu dokumentaciju nećeš dobiti samo tako. Čak i ako uspiješ, novac koji moraš izdvojiti bi te odvratio od tih ideja. Trolčino...
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 17:40   #27
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Vezano uz programiranje i libove nema smisla komentirati, jer je sve velika jebena laž.
Pa ako nije točno, ukaži detaljima zašto nije točno, objasni u tehničke detalje, a nemoj kao buntovni teenager samo kontrirati odnosno trolati. Pobi tehničkim detaljima, ako možeš!
Quote:
Kako NISI programer i kako NE ZNAŠ programirati, tako NE ZNAŠ ni da je potrebna dokumentacija o nekom hardveru da bi se napisao driver.
Tebe su Windowsi i PC kanta stvarno zaglupili do übera. Za reverse engineering nisi čul, vidim

A inače, većina novijih drivera na illumos baziranim sustavima su portovi z FreeBSD-a, tako da je taj tvoj argument o specifikacijama nebitan.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 04:46   #28
lol volatile ti trolas ovdje zesce posto ne moras ni previse znati da znas da su windowsi govno od sustava, ovo sa .dllovima naprimjer obican korisnik moze iskusiti te probleme, da ne govorim ako vrtis windows sustav 24/7 kao obican korisnik nabasat ces na gro bugova poput random rusenja winexplorera i problema sa random punjenjem RAMa

sto se tice linuxa tri tone raznih distribucija i ovi problemi o kojima je annatar pricao upravo ukazuju na to da to nije ozbiljna platforma, i sam sam kao obican korisnik iskusio polagano trganje sustava pod nedostatkom RAMa i to je po meni nedopustivo

vecinu zivota sam na win sustavima, no namjera je preci na freeBSD posto mi se vise neda trpiti nelogicnosti i random trganja sustava, a novi windowsi donose jos vise kancera nego ikad, jednostavno kak covjek postaje stariji ne moze trpiti vise ta govna, jest da treba dosta toga nauciti da bi se efektivno preslo na unix al jbga i nije neka cijena za platit posto je svako znanje korisno cak i ak nisi te struke nuzno
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 10:15   #29
Ajme opet
@volatile tema nije annatar već baze podataka.
Ako ga napadaš probaj to uobličiti ne izravno "ad hominem", nego fino upakiraj da bude ontopic, štono bi se reklo opali protuargumente
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 21:51   #30
Quote:
dado228 kaže: Pogledaj post
pozdrav svima. Ima li tko da radi sa Oracle bazom i može li podijelit kakav dobar savjet za onog tko bi volio raditi takav posao, odakle krenuti (btw imam osnovna znanja baze podataka sa faksa) Hvala
Dado,

pretpostavljam da je znanje s faksa developersko, a ne administratorsko. Ako u tom smjeru namjeravaš nastaviti, možda je najjednostavniji izbor instalacija Oracle 11g Express Edition (XE) baze (iako je zadnja verzija 12c. Oracle dozvoljava da u edukacijske i evaluacijske svrhe skineš bilo koju verziju baze te da je koristiš potpuno besplatno. XE verzija je besplatna i u produkcijske svrhe, ali dolazi s nekim ograničenjima (broj CPU-va, količina RAM-a, količina korisničkih podataka no ta su ograničenja sasvim irelevantna za ovo što tebi treba). Ovdje je download dio OTN-a (Oracle Technology Network). Potrebna je besplatna registracija; preporučujem da koristiš neku "normalnu" e-mail adresu jer će ti ona kasnije poslužiti i kao username na OTN Forumu (vidjet ćeš link "Community"); nema spama s Oracleove strane, tak' da je to OK.

Instalacija softvera je vrlo jednostavna (u nekoliko "Next" klikova). Bilo bi dobro makar letimično pregledati Installation Guide (imaš verziju za Linux i Windows). Ostatak dokumentacije, barem za prvi dojam, je tipa "2 day" nešto.

Budući da je riječ o 11g bazi, ovdje je kompletna dokumentacija. Vidjet ćeš, ima mali milijun naslova. Naravno da ih nećeš čitati sve, ali bi bilo dobro pročitati Concepts knjigu jer objašnjava što Oracle jest i kako radi.

Dobra stvar u vezi XE baze je u tome što praktički odmah možeš početi nešto raditi jer se tijekom instalacije automatski kreira i sama baza. Command prompt alat za pristup bazi je SQL*Plus. Lakši rad u GUI sučelju omogućuje Oracle SQL Developer (i njega ćeš naći na downloads stranici).

Pripazi da svoje objekte ne kreiraš kao SYS ili SYSTEM; oni su specijalni, koristi ih samo za administraciju (ako uopće u prvo vrijeme to bude potrebno). Ak' njih zezneš, vjerojatno ćeš zeznuti cijelu bazu pa ti slijedi reinstalacija. Baza sadrži usera HR (Human Resources) koji već ima nekoliko tablica punih podataka tak' da možeš odmah vježbati što si naučio na faksu. Ako je HR user zaključan, spoji se kao SYS i otključaj ga i spoji se na njega ovako:
Kod:
C:\>sqlplus /nolog

SQL*Plus: Release 11.2.0.2.0 Production on Ned Svi 21 21:39:51 2017

Copyright (c) 1982, 2014, Oracle.  All rights reserved.

SQL> connect sys as sysdba
Enter password:
Connected.
SQL> alter user hr account unlock;

User altered.

SQL> connect hr/hr
ERROR:
ORA-28002: the password will expire within 7 days


Connected.
SQL> alter user hr identified by hr;

User altered.

SQL> select sysdate from dual;

SYSDATE
--------
21.05.17

SQL> -- Šibaj dalje sa svojim naredbama
Nadalje, uz XE bazu dolazi i Application Express (Apex) (mislim da je verzija 4.2; zadnja dostupna je 5.1. Kasnije lako napraviš upgrade) koji čak i potpunim laicima omogućuje kreiranje jednostavnih web aplikacija (stvarno je tako, imam kolegu koji nije informatičke struke, kreirao je nekoliko upotrebljivih programa koje koristi nekoliko ljudi). S druge strane, na HrOUG konferencijama naš (hrvatski) Oracle ACE, Deneš Kubiček, koji živi i radi u Njemačkoj, spominje kako u Apexu razvija aplikaciju za (ako se dobro sjećam) T-Com, s tisućama korisnika. Stoga - nemoj ga odbaciti kao nešto bezvezno. Link na Apex ćeš vidjeti (na Windowsima) na Start - All programs - Oracle XE - Get started.

Osim već spomenutog OTN foruma, posjećen je i OraFAQ forum pa, ako zatrebaš kakvu pomoć, baci pogled.

Da ponovim, ukratko:
- pročitaj Concepts
- instaliraj 11g XE
- instaliraj SQL Developer
- ne koristi SYS; otključaj HR
- uživaj
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 13:15   #31
Quote:
Littlefoot kaže: Pogledaj post
Dado,

pretpostavljam da je znanje s faksa developersko, a ne administratorsko. Ako u tom smjeru namjeravaš nastaviti, možda je najjednostavniji izbor instalacija Oracle 11g Express Edition (XE) baze (iako je zadnja verzija 12c. Oracle dozvoljava da u edukacijske i evaluacijske svrhe skineš bilo koju verziju baze te da je koristiš potpuno besplatno. XE verzija je besplatna i u produkcijske svrhe, ali dolazi s nekim ograničenjima (broj CPU-va, količina RAM-a, količina korisničkih podataka no ta su ograničenja sasvim irelevantna za ovo što tebi treba). Ovdje je download dio OTN-a (Oracle Technology Network). Potrebna je besplatna registracija; preporučujem da koristiš neku "normalnu" e-mail adresu jer će ti ona kasnije poslužiti i kao username na OTN Forumu (vidjet ćeš link "Community"); nema spama s Oracleove strane, tak' da je to OK.

Instalacija softvera je vrlo jednostavna (u nekoliko "Next" klikova). Bilo bi dobro makar letimično pregledati Installation Guide (imaš verziju za Linux i Windows). Ostatak dokumentacije, barem za prvi dojam, je tipa "2 day" nešto.

Budući da je riječ o 11g bazi, ovdje je kompletna dokumentacija. Vidjet ćeš, ima mali milijun naslova. Naravno da ih nećeš čitati sve, ali bi bilo dobro pročitati Concepts knjigu jer objašnjava što Oracle jest i kako radi.

Dobra stvar u vezi XE baze je u tome što praktički odmah možeš početi nešto raditi jer se tijekom instalacije automatski kreira i sama baza. Command prompt alat za pristup bazi je SQL*Plus. Lakši rad u GUI sučelju omogućuje Oracle SQL Developer (i njega ćeš naći na downloads stranici).

Pripazi da svoje objekte ne kreiraš kao SYS ili SYSTEM; oni su specijalni, koristi ih samo za administraciju (ako uopće u prvo vrijeme to bude potrebno). Ak' njih zezneš, vjerojatno ćeš zeznuti cijelu bazu pa ti slijedi reinstalacija. Baza sadrži usera HR (Human Resources) koji već ima nekoliko tablica punih podataka tak' da možeš odmah vježbati što si naučio na faksu. Ako je HR user zaključan, spoji se kao SYS i otključaj ga i spoji se na njega ovako:
Kod:
C:\>sqlplus /nolog

SQL*Plus: Release 11.2.0.2.0 Production on Ned Svi 21 21:39:51 2017

Copyright (c) 1982, 2014, Oracle.  All rights reserved.

SQL> connect sys as sysdba
Enter password:
Connected.
SQL> alter user hr account unlock;

User altered.

SQL> connect hr/hr
ERROR:
ORA-28002: the password will expire within 7 days


Connected.
SQL> alter user hr identified by hr;

User altered.

SQL> select sysdate from dual;

SYSDATE
--------
21.05.17

SQL> -- Šibaj dalje sa svojim naredbama
Nadalje, uz XE bazu dolazi i Application Express (Apex) (mislim da je verzija 4.2; zadnja dostupna je 5.1. Kasnije lako napraviš upgrade) koji čak i potpunim laicima omogućuje kreiranje jednostavnih web aplikacija (stvarno je tako, imam kolegu koji nije informatičke struke, kreirao je nekoliko upotrebljivih programa koje koristi nekoliko ljudi). S druge strane, na HrOUG konferencijama naš (hrvatski) Oracle ACE, Deneš Kubiček, koji živi i radi u Njemačkoj, spominje kako u Apexu razvija aplikaciju za (ako se dobro sjećam) T-Com, s tisućama korisnika. Stoga - nemoj ga odbaciti kao nešto bezvezno. Link na Apex ćeš vidjeti (na Windowsima) na Start - All programs - Oracle XE - Get started.

Osim već spomenutog OTN foruma, posjećen je i OraFAQ forum pa, ako zatrebaš kakvu pomoć, baci pogled.

Da ponovim, ukratko:
- pročitaj Concepts
- instaliraj 11g XE
- instaliraj SQL Developer
- ne koristi SYS; otključaj HR
- uživaj
Pozdrav, prije svega hvala na odgovoru. Evo vec neko vrijeme vježbam na nekim primjerima i to sam tražio, još popratno čitam i Concepts tako da se snalazim i drago mi je da imam konkretniji smjer kak dalje . Još jednom hvala
dado228 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 21:05   #32
Nema na čemu; ako hoćeš vježbati, baci pogled na OraFAQ (PL/)SQL forum gdje se svaki dan nađe ponešto novih pitanja. Ona loše sročena (bez test casea) preskoči, ali ona - koja su postavljena na pametan način - mogla bi ti biti zanimljiva. Ponekad se nađe neka teška artiljerija (tj. pitanja koja zahtijevaju dosta znanja), ali dobar dio ih je jednostavnijih, početničkih. Pa, eto, možeš pokušati riješiti takve probleme.

Također, obrati pažnju na odgovore iskusnih članova foruma (prepoznat ćeš ih po velikom broju postova na forumu), stvarno ima dobrih fora, prekrasnih queryja, ... ono, užitak za čitanje, a doznaš i neke nove fore, funkcije, naredbe. Nije loše. A kad stekneš malo sigurnosti (možda već i sad?), registriraj se i ponudi svoja rješenja. Neka te ne obeshrabre možebitni komentari kojekakvih pajceka koji misle da su pozobali svu pamet svijeta; ne znaju da treba imati takta, osobito prema početnicima.

I na kraju, sugestija: nemoj odgovarati citatom čitave poruke na koju se referenciraš, stvarno za to nema potrebe (osobito ako je dugačka). Dovoljna je rečenica-dvije ako misliš da je potrebno, no većinom je OK samo naznačiti kome odgovaraš.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 23:11   #33
Evo još jedan neloš resurs koji je meni dosta pomogao kad sam startao sa PLSQL-om: http://www.oracle.com/technetwork/is...ex-087690.html

Radi se o hands on beginner guideu za PLSQL, kratki primjeri, vjerujem da ćeš se snaći.
Napomena: nemoj startati od dna liste, kreni od March/April 2011, to je Part 1 kolekcije članaka o PLSQLu. Imaš i male kviziće na kraju svakog članka.
paprat984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2018., 17:34   #34
Pozdrav.

Je li ima netko da bi znao napraviti ER model - baze podataka rezervacija u restoranu, entiteti su sljedeći: rezervacija, stol, tip stola, gost?
selope is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2018., 17:47   #35
Quote:
selope kaže: Pogledaj post
Pozdrav.

Je li ima netko da bi znao napraviti ER model - baze podataka rezervacija u restoranu, entiteti su sljedeći: rezervacija, stol, tip stola, gost?
Ima

Poslano sa mog Moto E (4) Plus koristeći Tapatalk
master_dju is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:49.