Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Trčanje

Trčanje Još samo 500 m...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2013., 17:59   #81
perskindol je ista stvar ko deep relif, deep heat, voltaren itd samo sta nema ibuprofena u njemu nego je samo "prirodan"
ja kao izbjegavam nepotrebne lijekove pa tako i ibuprofen a i ne da mi se razmisljat koliko cesto smijem mazat pa sam zato uzela perskindol (koji je btw bio sponzor zgb cenera)
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 18:00   #82
čitam, i svako malo se netko žali na ozljedu. moram pizrnati da mi je to jako čudno, jer se ipak većinom radi o rekreativcima sa cca. 150-200 km mjesečno.

da li je problemu u neadekvatnom zagrijavanju, istezanju, genima ili pak možda u preslabo razvijenim mišićima
far-pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 22:24   #83
smotani je negdje napisao - prebrzo i prejako, početnici...
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 22:34   #84
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
smotani je negdje napisao - prebrzo i prejako, početnici...
I genetika, nazalost.
no!name is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 22:57   #85
Ja mislim da je to kod mnogih, izuzev zbog onog klasičnog početničkog too much too soon (što je vjerojatno i najčešći razlog ozljeda početnika), također i zbog raznih mišićnih disbalansa, pogotovo ako je trčanje dominantni sport a drugim sportovima se bave/imo jako rijetko...općenito čak i nešto ozbiljniji trkači imaju mnogo više ozljeda od npr. triatlonaca, iako triatlonci imaju masu više treninga kad se gleda ukupno...

A vjerojatno i zbog određenih posturalnih problema, mnogi živimo prilično sjedilački i teško je sa u prosjeku sat vremena treninga dnevno (bilo da se radi o treninzima snage, trkačkim, plivačkim ili nekim drugim treninzima) nadoknadit svu onu štetu koju tijelu napraviš dugotrajnim sjedenjem i buljenjem u ekran
ForumasRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2013., 09:54   #86
kad razmisljate o razlozima povrjeda zapitajte se kolko cesto vidite nekog da trci lagano fluidno , bez napora ko kad gledate djete od 5 godina kad trci po igralistu ili kad love jedno drugo . na zalost jako rijetko . vecina trkaca izgleda dok trce ko da na ramenima nose cjeli svjet . a druga stvar koja je isto bitna je zasto trkac sam ne osjeti kada je previse , ili prejako , svako bi sam morao imati dovoljno dobar osjecaj sto i koliko . ko drugi ako ne svako za sebe
Aleš Ernst is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2013., 18:50   #87
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
smotani je negdje napisao - prebrzo i prejako, početnici...
Po mojem iskustvu, 99% ozljeda uzroci su upravo ovi.

Ni ja na početku scvoje trkačke "karijere" nisam bio drugačiji.

Edit: Aleš, - upravo tako.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 20:50   #88
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
smotani je negdje napisao - prebrzo i prejako, početnici...
Je, i ja sam vec imala dosta tih upala, ozljeda, samo zato jer sam malo pretjerala sa intenzitetom. Bolovi su u sva tri slucaja sami prosli, uz to da sam najmanje dva tjedna pauzirala sa trcanjem i izbjegavala hodanje.

Morala sam prihvatiti da jednostavno imam preosjetliva stopala za duze staze od 8-12km. Odma mi je sve puno zuljeva
bluewater1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 00:03   #89
Quote:
bluewater1 kaže: Pogledaj post
Je, i ja sam vec imala dosta tih upala, ozljeda, samo zato jer sam malo pretjerala sa intenzitetom. Bolovi su u sva tri slucaja sami prosli, uz to da sam najmanje dva tjedna pauzirala sa trcanjem i izbjegavala hodanje.

Morala sam prihvatiti da jednostavno imam preosjetliva stopala za duze staze od 8-12km. Odma mi je sve puno zuljeva
Jesi li razmotrila mogucnost da imas neodgovarajuce tenisice? Mozda bi trebala lagano produzavati trcanje, kilometar po kilometar svaka dva tjedna.
AndorDrakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 21:43   #90
Quote:
AndorDrakon kaže: Pogledaj post
Jesi li razmotrila mogucnost da imas neodgovarajuce tenisice? Mozda bi trebala lagano produzavati trcanje, kilometar po kilometar svaka dva tjedna.
Mijenjala sam vec vise puta tenisice, medutim kod svakih me nesto drugo zasmetalo. Ja sam zapravo zadovoljna sa svojim kracim stazama, to me ispunjava. Pokusavam vise raditi na brzini nego izdrzljivosti a kod plivanja obrnuto, jer me tamo nista ne zulja
bluewater1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 15:37   #91
Evo imam i ja nekih bolova nakon trčanja, pa prije nego što odem do nekog doktora da vidim ima li još netko ovakvih problema...
Uglavnom počeo sam trčati prije cca godinu dana. To su bile kratke dionice do 5 km i to cca 2-3 puta tjedno. U devetom mjesecu sam počeo intenzivnije trčati, 5-6 puta tjedno sa daljinama od 10-15 km. I to je sve bilo ok do prije cca mjesec - mjesec i pol dana.
Uglavnom nakon trčanja i istezanja kada se ohladim ili čak iako ne trčim a duže vremena sjedim ili spavam skočni zglob lijeve noge postane mi bolan toliko da ne mogu normalno hodati. Tada ne hodam nego šepam ko Her Flick, a kada se zagrije (razgiba) hodajući onda ta bol gotovo u potpunosti nestaje. Bol mi se javi i kada sam zagrijan ako zagazim tako (npr na stepenicama) da mi peta lijeve noge bude ispod razine pristiju (kao istezanje). Bol nije oko ahilove tetive nego baš oko zgloba (vanjski dio me više boli)...
Cener u zagrebu sam istrčao sa elastičnim zavojem, nakon toga 3 dana sam imao pulsiranje iz tog zgloba da sam uzeo i tabletu protiv bolova.
__________________
Be present, it's a gift.
cincilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 18:30   #92
iz mojih iskustva je obično uzrok bolova vanjske strane ljijevog skočnog zgloba taj da više težine stavjate na vanjsku stranu lijeve noge . hodajte prema ogledalu i gledajte kako vam se stopalo kreče , dal idete dosta po vanjskom luku noge , ili pogledajte kako vam se troši đon cipele. uzrok za takvo hodanje ( suplinator walk http://teamdoctorsblog.com/wp-conten...Safe_Range.jpg ) su prekratki adductori lijeve noge. vrlo vjerovatno je to povezano sa osječajem, da kad stojite na miru osjetite da je na lijevom stopalu više težine i da su vam prsti lijeve noge više van od crte sredine nego prsti desne noge zbog zategnutijih mišiča oko lijevog kuka no nije nužno . prezategnuti adductor isto znači da je skračen korak lijeve noge i da tada više udarate na ljevu petu i nogu što još dodatno izaziva opalu mišica lijevog skočnog zgloba.
Aleš Ernst is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 19:15   #93
Da istina derem vanjski rub lijeve tenisice vise nego od desne. E sad to je kod mene vjerojatno posljedica toga sto sam imao tri frakture lijeve potopjenice nakon cega mi se hod lijevog zgloba skratio. Sada mi je u fazi kada mi je noga okomita na kuk maximalan hod 90 stupnjeva. Tako da sanm razmisljao da odem izraditi uloske. Plus sto su mi tetive prstiju lijeve noge bile skracene kao posljedica atrofije misica stopala nakon oteknuca (nisu mi stavili led na nogu nakon operacije, misljenje nekih doktora) pa sam iimao produzenje tih tetiva operativnim putem
__________________
Be present, it's a gift.
cincilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 20:33   #94
cincinator

razumijem . onda je to što vas boli normalna posljedica smanjene mobilnosti kuka , koljena i stopala . do toga dođe zbog traume i kao odgovor na udarac dolazi do imobilizacije tog dijela tjela zbog zaštite sitema no nakon par tjedana takvog stanja dolazi do promjene vrjednosti dužina mišiča i ti ostaju skračeni u usporedbi sa stanjem prije povrjede. mozak to novo stanje prihvati kao novo normalno i osoba izgubi osječaj zategnutosti iako je taj isti ko prije jer se na njega navikne . problem onda nastane zbog smanjene pokretljivosti dijela tjela ili tjela u cjelini no to se ne primjeti , primjete se tek posljedice te zategnutosti u vidu bolova i ograničenja koji na prvi pogled nemaju neki logički razlog.
ako zglob ( kod vas kuk i skočni zglob ) nema fizičkih razloga u samom zglobu za smanjenu pokretljivost je uzrok za to napeti mišiči oko kuka . kad se ponovo vrati sposobnost savjesnog osječaja opuštanja nad gluteusom , harmstrigom , hip flexorima i quadricepsom se vrati i normalna pokretljivost kuka i tim pravilnije kretanje koljena i skočnog zgloba i nestanak bolova kod hodanja i trčanja. a to nečete nikako riješiti iztezanjem , uloščima ili operacijom jer nije uzrok problema u tjelu nego u glavi

Zadnje uređivanje Aleš Ernst : 18.11.2013. at 21:27.
Aleš Ernst is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 09:34   #95
Quote:
ForumasRi kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je to kod mnogih, izuzev zbog onog klasičnog početničkog too much too soon (što je vjerojatno i najčešći razlog ozljeda početnika), također i zbog raznih mišićnih disbalansa, pogotovo ako je trčanje dominantni sport a drugim sportovima se bave/imo jako rijetko...općenito čak i nešto ozbiljniji trkači imaju mnogo više ozljeda od npr. triatlonaca, iako triatlonci imaju masu više treninga kad se gleda ukupno...

A vjerojatno i zbog određenih posturalnih problema, mnogi živimo prilično sjedilački i teško je sa u prosjeku sat vremena treninga dnevno (bilo da se radi o treninzima snage, trkačkim, plivačkim ili nekim drugim treninzima) nadoknadit svu onu štetu koju tijelu napraviš dugotrajnim sjedenjem i buljenjem u ekran
slažem se s napisanim. mislim da ljudi imaju vecinu zakrzljalih misica i onda se najednom odluce za trcanje ,i kad se ufuraju ne kombiniraju nikakve druge vjezbe.
jako je vazno imati cvrste trbusne misice, ledne pogotovo. a to samim trcanjem neces nikad dobiti
far-pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 10:42   #96
osnovna greška je jačati mišiče nad kojima nemaš dovoljno dobru kontrolu. kad osoba polako gubi osječaj nad mišičima zbog lošije propriocepcije ( stres prisiljeni pokreti , fokusiranje samo na okolinu ... ) mišič polako gubi sposobnost oputštanja i bude sve više u kontrakciji 24 sata dnevno . zbog toga imamo onda osječaj da smo slabiji i prije umorni mada je mišič dovoljno jak samo ga više ne možemo odmorit kak treba i iskoristit sve što može nego samo dio toga . kad onda idemo takav mišič ili grupu njih jačat naporom i treningom bez da prije toga vratimo propriocepciju desi se dvoje . pokreti su krivi jer zbog lošije kotrole mišici ne opustaju sukladno kontrakciji antagonist zateže pa zglobovi rade po anatomsko krivim putanjama i prisljavaju mozak u kompenzacije i korištenje drugih manje primjerenih mišiča te dolazi do čestog pretreniranja istih i strech reflexsa što samo pogoršava situaciju .
ako nešto ne osječaš dobro ne možeš ni kotrolirat dobro i onda nije pametno opterečivat i jačat isto . ko da imate u autu lošu kontrolu nad gasom , kočnicama i upravljačem a odlučite stavit nutra jaču mašinu iako je posotječa sasvim dovoljno jaka a ne vuče kak treba jerjoj rade samo 2 cilindra od 4 :-)
zato je tolko povrjeda i krivog trčanja. malo djete netrebate učit kako pravilno trčat ono još uvjek osječa samo sebe dovoljno dobro da zna pravilno trčat
Aleš Ernst is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 02:07   #97
pozz svima,molio bih vas da u cijelosti procitate ovaj post,jebeno mi ide na zivce vise

treniram nogomet 9 godina,od malena nikakvih ozljeda/problema nisam imao...
prije 1 godinu bas u ovo vrijeme igrali smo utakmicu,morao sam izaci sa terena nakon samo 10 minuta,imao sam takvu bol u trbuhu,neznam kako bih to opisao,sto sam dalje trcao ona je vise rasla dok nisam mogao vise korak napravit
i od tada krece najgore razdoblje mog dosadasnjeg zivota...imao sam naviku da ne jedem prije treninga jer sam obicno trenirao ujutru i to mi nikad nije predstavljalo problem,pa sam krenuo i prije treninga da jedem nebili se mozda stanje promjenilo,medjutim intenzivno vjezbanje cca 30 min je max bio za mene
nakon tog prvog puta probava se mjenja drasticno,mljeko kad bih popio bolovi su bili na rubu plača,stolica i po 3-4 puta na dan različite tvrdoće i boje,nadutost,vjetrovi svaki dan i k tome još u školi kad se jave problemi :/
do dan danas nisam rjesio taj problem,ometa me u onome sto najvise volim nogometu,probava je za plakat,nemogu bez brige nekad ni kucu napustiti jer se bojim da ce se bolovi javit kad sam sa prijateljima

snimao sam komplet stomak kod doktora,nista nije otkrio,bez ikakvih problema,odem i drugi put i opet mi govori da je sve 'fenomenalno' ,a ja nevjerujem...
normalno starcima je to bilo dovoljno da se uvjere da je samnom sve uredu,pa me na svaki sljedeci razgovor cesto ignoriraju ili govore tipa : "doktor je rekao da nema problema,nemoj biti dosadan..."
razumijem da i moji starci imaju milijun problema,pored toga sto jos imam dvije starije sestre pa nisam ih toliko ni smarao o svojim problemima,al sto je dosta dosta je !
hocu opet da normalno igram nogomet bez ikakvih bolova u trbuhu i sa normalnom probavom jer mi ovo vec jebeno ide na zivce,neznam sta vise da radim

bol se javlja nakon dužeg intenzivnog trčanja cca 20-30 min nekada ispod rebara i donjem trbuhu,nekad ljeva a nekad desna strana...probava : čaša obične,malo hladnije vode izaziva erupciju u meni...jedino sto smijem piti je caj i nista vise...mljeko i mljecne prozivode izbjegavam jer mi oni uvijek stavaraju probleme i grčeve

molim vas pročitajte u cijelosti post,pokusajte me shvatiti,i naravno da predlozite sto bih mogao napraviti,kakav pregled obaviti ili sto da radim prije intenzivnog trcanja/jedem/pijem itd
wtb is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 21:21   #98
Da li su te provjeravali, recimo, na celijakaliju ili intoleranciju na gluten? Možda intoleranciju na laktorzu (jer spominješ mlijeko u kontekstu tegoba)?

Ili, iritabilni kolon?

Ima puuuno bolesti koje mogu na taj način pokazati simptome, a ne mogu se odmah otkriti. Ako ti nije dobro, nemoj povjerovati onima koji tvrde da ti "nije ništa" već inzistiraj na daljnjim pretragama.

Razumijem te, jer sam ja imao sličan problem...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 21:56   #99
smotani

ja sam isto pomislila na iritabilni kolon.
kod tog sindroma upravo i je stvar da je organski nalaz u redu, ali pacijent tome unatoč ima simptome, to je dakle funkcionalni poremećaj.
i ima lijekova koji mogu olakšati te simptome, ovako na prvu mi padaju napamet spazmolitici, recimo spasmex.
pa bi ti bilo lakše trenirati ako bi to popio prije treninga, jer bi ti spriječilo grčeve.

a uz sve navedene simptome, trebalo bi svakako isključiti i glutensku enteropatiju.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 23:19   #100
tihonsee,

Doktorica po vokaciji?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:51.