Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2014., 12:46   #1
Elementi, nedostatak/prenaglašenost elemenata (voda, zrak, vatra, zemlja) u natalnoj karti

Surfajući internetom na temu astrologije naišla sam na zanimljive teme o nedostacima i/ili prenaglašenosti određenog elementa u natalnoj karti, te izazovi istih.

Koliko sam shavtila ne gledaju se samo znakovi u određenim elementima, nego i aktivnost kuća određenih elemenata.
Npr. ako nemate ni jednu planetu u zraku, ali su vam aktivirane zračne kuće ( 3., 7., 11.) ili imate aspkete sa uranom, Merkurom, venerom, to ukazuje da ipak postoji donekle "zraka" u karti.

S obzirom da tek istražujem ovu temu, voljela bi cuti iskusnije astrologe sto misle o tome, te kako prevladati nedostatak odeđenog elementa u karti.
kao i vaša iskustva.

Hvala
lilith_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 13:27   #2
Postoji jedna ajmo reći tablica koja je zgodna kada se želi vidjeti bazično koji element je najistaknutiji jer je zastupljenost elementa primarno određena položajem u znaku.



▪ Sunce - 10 bodova
▪ Mjesec - 8 bodova
▪ ASC - 8 bodova
▪ Mars - 7 bodova
▪ Merkur - 6 bodova
▪ Venera - 6 bodova
▪ Jupiter - 5 bodova
▪ Saturn - 5 bodova
▪ MC - 4 boda
▪ Uran - 3 boda
▪ Neptun - 3 boda
▪ Pluton - 3 boda
▪ vladar Sunca - 2 boda
▪ vladar ASC-a - 2 boda



Uravnotežena karta sadrži 18 bodova u svakom od elemenata, a karta koja sadrži od 26 do 36 bodova bilo kojeg elementa označava da je on vrlo naglašen. Više od 36 bodova govori o tome da je element "prenaglašen".

Karta koja sadrži 10 do 15 bodova nekog elementa govori o njegovu pomanjkanju (posebno ako su "sakupljeni" pretežno na osnovi vanjskih planeta), a ona koja sadrži manje od 10 točaka onda osobi "značajno nedostaje" određeni element u karakteru.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 13:39   #3
Evo i nekoliko odrednica čija pozicija "pomaže" u nadoknađivanju onoga što "nedostaje", ali važno je naglasiti da one nikada ne mogu "u potpunosti" nadomjestiti element koji "nedostaje":


Za vatru:
▪ Mars u vatrenom znaku posebno ako je u znaku ovna, sekundarno Mars na ASC ili u vrhu MC

Za vodu:
▪ Mjesec u vodenom znaku posebno u znaku raka, sekundarno Mjesec na ASC-u ili MC-u

Za zrak:
▪ Merkur u zračnom znaku posebno u znaku blizanca, sekundarno Merkur na ASC ili na MC-u

Za zemlju:
▪ Saturn u zemljanom znaku poseno ako je u znaku jarca, sekundarno ako je Saturn u vrhu MC ili na ASC
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 14:26   #4
Nedostaje mi zraka i vode opasno,ispod 9 bodova,a zemlja i vatra su tu negdje.
ZAnimljivo da su mi na astrotheme izracunali da imam malo vise vatre(valjda oni racunaju i Ic i Dc),a evo ovdje za 4 boda kao imam vise zemlje (30) i vatre (26)
Pa me zanima dali osobe sa naglasnenim odredjenim elementima,bolji odnos i slaganje(poslovni,ljubavni,prijateljski) imaju sa osobama koje imaju slicnu dominaciju istih elemenata(vatra sa vatrom npr),ili sa osobama koje imaju dominaciju elemenata koji ovima nedostaju.
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 15:45   #5
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
Nedostaje mi zraka i vode opasno,ispod 9 bodova,a zemlja i vatra su tu negdje.
ZAnimljivo da su mi na astrotheme izracunali da imam malo vise vatre(valjda oni racunaju i Ic i Dc),a evo ovdje za 4 boda kao imam vise zemlje (30) i vatre (26)
Pa me zanima dali osobe sa naglasnenim odredjenim elementima,bolji odnos i slaganje(poslovni,ljubavni,prijateljski) imaju sa osobama koje imaju slicnu dominaciju istih elemenata(vatra sa vatrom npr),ili sa osobama koje imaju dominaciju elemenata koji ovima nedostaju.
I kako osjećaj taj nedostatak zraka/vode?
Imas li aktivne kuce zraka/vode..aspekte?

U mom slučaju bez obzira na ovu tablicu, čini mi se da ipak aktivne kuće koje zastupaju određeni element imaju nekog utjecaja na zastupljenost elemenata u karti.
Dakle, ja u 3 kuci ( kuca blizanca) imam JU i Ne....volim komunicirati, obožavam čitati i pisati, imam jako puno interesa, sve me zanima...- malo mi je blizanacki ovaj dio mene.

A inace od zraka imam samo ASC u VAGI.

Isto tako Merkur kvadrat uran - daje mi neobicne vodenjačke ideje.
Kao i Venera kvadrat Uran - vidim i tu neke vodenjačke osobine!

Premda recimo nedostatak zraka mogu primjeitit u svom nelineralnom poimanju vremena.
Zracni znakovi puno lakse nesto organiziraju u vremenu,koliko sam skuzila. Znaju tocno procijeniti za ovo mi treba 2h da napravim.
ja redovito fulam u procjeni mislim da mi treba 2h,a ono mi treba 3 dana.
Ili obratno

Zadnje uređivanje lilith_zg : 14.08.2014. at 15:54.
lilith_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 15:51   #6
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
Nedostaje mi zraka i vode opasno,ispod 9 bodova,a zemlja i vatra su tu negdje.
ZAnimljivo da su mi na astrotheme izracunali da imam malo vise vatre(valjda oni racunaju i Ic i Dc),a evo ovdje za 4 boda kao imam vise zemlje (30) i vatre (26)
Pa me zanima dali osobe sa naglasnenim odredjenim elementima,bolji odnos i slaganje(poslovni,ljubavni,prijateljski) imaju sa osobama koje imaju slicnu dominaciju istih elemenata(vatra sa vatrom npr),ili sa osobama koje imaju dominaciju elemenata koji ovima nedostaju.
Da bi bili "kompletni" treba nam onoga čega nam najviše nedostaje, ali to najteže razumijemo.
Kad nađemo nešto slično nema nerazumijevanja, ali nema ni nadopunjavanja, nema strasti...
nimfaKalipso is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 16:04   #7
Voda - 34
Vatra - 16
Zemlja - 12
Zrak - 10

Znaci da je voda dominantna, a pomanjkanje je zraka i zemlje, ma da se i vatra nije proslavila .
No Mars je u 1. polju, sunce i pl u 5. polju. Mislim da su bitna polja koja su zastupljena.
Pa zato sebe nikad ne bih procijenila osobom koja spada u strogo vodeni tip. Jer voda je osjecajna, senzibilna, prilagodljiva, intuitivna, introvertirana itd. A ja sam od svega tog samo intuitivna Salu na stranu, uvijek bih rekla za sebe da je vatra dominantnija od vode pa tako da smatram da je bitno pogledati po prirodnim poljima gdje su planete smjestene. Jer meni je samo Mo i Me u vatri s tim da je Mo vladar karte.
opet u prirodnim zemljanim poljima je Mjesec, Merkur, Venera..
Kad sagledam sve moja osobna procjena bi bila da mi mozda fali vise zraka jer su tu samo Jupiter I Saturn, a prirodna zracna polja jedino 7. gdje su smjestene transpersonalne planete Ne Ur
Ice_scorpio is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 16:26   #8
Quote:
lilith_zg kaže: Pogledaj post
I kako osjećaj taj nedostatak zraka/vode?
Imas li aktivne kuce zraka/vode..aspekte?

U mom slučaju bez obzira na ovu tablicu, čini mi se da ipak aktivne kuće koje zastupaju određeni element imaju nekog utjecaja na zastupljenost elemenata u karti.
Dakle, ja u 3 kuci ( kuca blizanca) imam JU i Ne....volim komunicirati, obožavam čitati i pisati, imam jako puno interesa, sve me zanima...- malo mi je blizanacki ovaj dio mene.

A inace od zraka imam samo ASC u VAGI.

Isto tako Merkur kvadrat uran - daje mi neobicne vodenjačke ideje.
Kao i Venera kvadrat Uran - vidim i tu neke vodenjačke osobine!

Premda recimo nedostatak zraka mogu primjeitit u svom nelineralnom poimanju vremena.
Zracni znakovi puno lakse nesto organiziraju u vremenu,koliko sam skuzila. Znaju tocno procijeniti za ovo mi treba 2h da napravim.
ja redovito fulam u procjeni mislim da mi treba 2h,a ono mi treba 3 dana.
Ili obratno
Pa iskreno nisam do sada primjetio da su oni sa izrazenim zracnim elementnom na tom intelektualnom planu nesto jaci od mene,naprotiv.
Moguce da ne podnosim suplju pricu i forsiranje prazne teorije,bez jasnih i konkretnih dokaza koji potvrdjuju iste,pa se samim tim ipak osjeti da sam Zemljani tip.
Ovo za nedostatak vode bi povezao sa cinjenicom da nemam umjetnickih sklonosti,da nisam kreativan(osim sklonost ka muzici,mozda Egzaltirana Ve u Bikovskoj kuci,nadjacala sama neke druge polozaje )

Cini mi se da je Fish naglasila kako planete u znaku vise odredjuju kojem elemetnu pripadamo,nego u polju,ali imam SA0Mo u polju Skorpije(pa jesam i psiholog,dubokouman strasno),imam i Pl na Mc egzaktno,pa se ta skolonost ka introspekciji i i intuciji jos vise naglasava.
Ako bi se vodio i poljima,vatra bi mi bila daleko najzastupljenija,posto u 1 Ovnovskoj kuci u Jarcu imam i So i MA i Me,a vladar Aca Ju je u 5toj LAvovskoj u Biku .Sav sam zemljano vatreni,sto u prevodu znaci pretjerano jaka svijest o sebi i o onome sto zelim na tom materijalnom planu da ostvarim u zivotu.
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 16:31   #9
Quote:
nimfaKalipso kaže: Pogledaj post
Da bi bili "kompletni" treba nam onoga čega nam najviše nedostaje, ali to najteže razumijemo.
Kad nađemo nešto slično nema nerazumijevanja, ali nema ni nadopunjavanja, nema strasti...
Pitanje je zapravo ko zeli da bude kompletan.JA ipak mislim da emociju Vode npr najprije moze da razumije druga Voda,inteligenciju Zraka samo Zrak itd.

ALi eto taj partnerski odnos je opisan uvijek onim znakom preko puta,pa je mozda pozeljno da se petljamo sa osobama koje su nasa suprotnost,mada znam ovakvih i onakvih primjera.
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 16:33   #10
Ako sam dobro izračunala - ja imam samo 3 boda za vodu.
I kako da to tumačim?
S druge strane, za zrak imam 27 bodova...
__________________
Prije nego odgovorite na moj post, pokušajte prvo pročitati ga s razumijevanjem. Hvala.
Lillyrosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 16:39   #11
Quote:
nimfaKalipso kaže: Pogledaj post
Da bi bili "kompletni" treba nam onoga čega nam najviše nedostaje, ali to najteže razumijemo.
Kad nađemo nešto slično nema nerazumijevanja, ali nema ni nadopunjavanja, nema strasti...
fora mi je ova tablica i sad imam računanja.

glede nadopunjavanja, gledam kćer i zeta. Oni se super kompletiraju

zr ze vo vatr
ona 0 23 19 30
on 30 24 10 8
srcelence is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 16:40   #12
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro izračunala - ja imam samo 3 boda za vodu.
Pa dobro,dovoljno da imas bar malo duse u sebi

KAko mi je smijesan ovaj opis zemljanog elementa

"ZEMLJA: Bik, Djevica i Jarac.

Ovaj element predstavlja praktičnost i realnost. Djeca i osobe s naglašenom zemljom u natalnoj karti su mnogo tiša i smirenija nego vatrene osobe s izuzetkom JARCA . Oni su praktični i uvijek žele znati za što je nešto dobro. Njih baš ne zanimaju apstrakcije ali im jako dobro polazi za rukom pretvaranje tuđih snova u vlastitu realnost - ukoliko su ti snovi ostvarivi i korisni.
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 16:48   #13
Quote:
lilith_zg kaže: Pogledaj post
U mom slučaju bez obzira na ovu tablicu, čini mi se da ipak aktivne kuće koje zastupaju određeni element imaju nekog utjecaja na zastupljenost elemenata u karti.
Dakle, ja u 3 kuci ( kuca blizanca) imam JU i Ne....volim komunicirati, obožavam čitati i pisati, imam jako puno interesa, sve me zanima...- malo mi je blizanacki ovaj dio mene.

A inace od zraka imam samo ASC u VAGI.

Isto tako Merkur kvadrat uran - daje mi neobicne vodenjačke ideje.
Kao i Venera kvadrat Uran - vidim i tu neke vodenjačke osobine!

Premda recimo nedostatak zraka mogu primjeitit u svom nelineralnom poimanju vremena.
Zracni znakovi puno lakse nesto organiziraju u vremenu,koliko sam skuzila. Znaju tocno procijeniti za ovo mi treba 2h da napravim.
ja redovito fulam u procjeni mislim da mi treba 2h,a ono mi treba 3 dana.
Ili obratno
Mislim da je neke neke stvari jako važno razdijeliti kako bi ih razlikovali.

Primjerice kada se radi o promatranju karakterne strukture na bazi elementa onda se tu radi prije svega o promatranju položaja planeta u odnosu na znak jer se tako dobiva pregled strukture na bazi elemenata od kojih je sazdan naš karakter. S druge strane polja predstavljaju područja djelovanja (područja interesa) i životne okolnosti, pa planete u poljima jesu ogledalo naše veze s izvanjskim životom, izvanjskim situacijama i okolnostima. Njihov položaj u polju ukazuje na procese koji se zbivaju između dijelova individualnog karaktera i njegove okoline. Pozicija u polju označava i "pažnju" individue na to područja života (što je više planeta u nekom polju to je naravno veća "pažnja života" na to područje). Polja predstavljaju i okolnosti "u koje smo stavljeni" i s kojima se srećemo tijekom života, ali i naše individualne reakcije na njih...i to sve nema veze s našom karakternom strukturom na bazi elementa. Niti se položajem planete u polju može "nadoknaditi nedostatak" nekog elementa u našem karakteru.


Hoću reći, svijet i okolina nam uvijek uzvraćaju, mi smo uvijek u nekoj vrsti interakcije s njom i okolina nas na neki način konstantno oblikuje pa je i odnos između planete i polja neka vrsta našeg spajanja s izvanjskim i dio ovoživotne međuigre iznutra-van, van-iznutra. Ta igra je zapravo cijelo-životni proces prilagođavanja individue - prilagođavanja koje se odvija između okoline (planete u polju) i nasljeđa (planete u znaku) koje utječe na razvoj čovjeka i na njegovo konstantno oblikovanje.


U tom smislu zračna polja ukazuju naše društvene odnose, mentalne veze i mentalno razumijevanje koje imamo s okruženjem...individue koje imaju puno planeta u zračnim poljima žive u "području uma, veza i odnosa" a njihovi "životni problemi" se ogledaju kroz teškoće usklađivanja s aktivnostima (vatra), osjećajnim (voda) i materijalnim (zemlja) interesima. Također kada fali zraka onda fali i objektivnosti i sposobnosti "neutralnog" gledišta ili se pak osoba može stalno osjećati "neshvaćeno".

Zadnje uređivanje Fish 1968 : 14.08.2014. at 16:58.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 16:50   #14
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro izračunala - ja imam samo 3 boda za vodu.
I kako da to tumačim?
S druge strane, za zrak imam 27 bodova...
Izračunaj po redu pa ćeš vidjeti koji element je dominantan, koji uravnotežen a kojeg nedostaje. Iz toga se mogu izvući neki bazični zaključci vezani uz tvoj karakter.

Pomanjkanje vodenog elementa uvijek ide "na uštrb" povećanja nekog drugog. elementa.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 17:00   #15
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
Pitanje je zapravo ko zeli da bude kompletan.
Valjda je to onaj vrag koji nas stalno tjera da nešto mijenjamo, radimo... Osjetit ćemo zakinutost u onome što nam fali, pa ćemo biti primorani i na to obratiti pažnju.
nimfaKalipso is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 17:16   #16
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Izračunaj po redu pa ćeš vidjeti koji element je dominantan, koji uravnotežen a kojeg nedostaje. Iz toga se mogu izvući neki bazični zaključci vezani uz tvoj karakter.

.
27 zraka, 25 vatre, 17 zemlje i 3 vode.
Barem mislim da sam dobro računala.
Jedino ne znam što bi to trebalo reći o mom karakteru...
Ima negdje neka literatura o tome... ?
__________________
Prije nego odgovorite na moj post, pokušajte prvo pročitati ga s razumijevanjem. Hvala.
Lillyrosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 17:18   #17
Quote:
nimfaKalipso kaže: Pogledaj post
Valjda je to onaj vrag koji nas stalno tjera da nešto mijenjamo, radimo... Osjetit ćemo zakinutost u onome što nam fali, pa ćemo biti primorani i na to obratiti pažnju.
Vala ne zelim da mijenjam na sebi nista,zelim sa ovim sto vec imam ostvarim sto vise

Znaci jos vise aktivnosti,putovanja,love,uzivanja,sto je sve u vatreno zemljanom duetu
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 17:58   #18
Možda bi ovu temu bilo dobro proširiti i sa nedostatkom/prenaglašenošću kvaliteta i aspekata u natalnoj karti.
nimfaKalipso is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 18:39   #19
Quote:
nimfaKalipso kaže: Pogledaj post
Možda bi ovu temu bilo dobro proširiti i sa nedostatkom/prenaglašenošću kvaliteta i aspekata u natalnoj karti.
Bolje je da su teme što određenije. Možemo otvoriti drugu.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 18:48   #20
voda - 34
zrak - 22
zemlja - 8
vatra - 8

ne treba mi ova tablica da shvatim da mi očajnički fale vatra i zemlja....nikako nisam zadovoljan...

jedino me ovaj zrak spašava da se ne utopim u ovoj silnoj vodi...i ponekad imam osjećaj da sam podvojena ličnost, jer voda i zrak su prilično različiti....većinu vremena sam tipična voda...ali nekad me pukne pa znam biti "zračan" .....totalno zbunjujuće za mene i za osobe oko mene....
flamini is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:14.