Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2014., 11:07   #121
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
off topic si glede štednje!
Kako Hrvat može štedit, pa kruv ti poljubim usporedi plaće u te tri države na (Švecka, Švica i Švabija) i prosječnu plaću u HR, od čega da štedi!??

A ovo što kažeš za meso i vino to je "cultural thing!". U HR ljudi najviše piju pivo jer je najeftinije. Žalosno je da je hrana u DE u trgovinama dobrim dijelom jeftinja nego kod nas(osobno se uvjerio).

i tako ti veliš, da odem kod big bossa i kažem "Batali Cognos sklepaću ti ja izvještaj u SQL-u, malo skarabudžim PHP-a, CSS-a i eto lovušine?! napisao mi jedan lik na forum ha eru"
Za obican report tipa evidencija dolazaka i odlazaka s radnog mjesta ne treba nista vise od toga pod uvjetom da firma ima povezanu portu sa racunovodstvom te da se podaci automatski insertaju u bazu, na temelju toga izradati dadu se izraditi platne liste ili sto vec.

Jos nisam cuo da itko u praksi koristi cisti SQL da pronadje veze medju podacima te izracuna vjerojatnosti uspjenosti neke misije (da primjena teorije vjerojatnosti za poboljsanje poslovnih rezultata).

Da je sve te alate lako razviti u domacoj radinosti onda ne bi postojale firme koje se bave iskljucivo razvojem alata za poslovnu inteligenciju i "rudaranje" podacima.
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 11:17   #122
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
i tako ti veliš, da odem kod big bossa i kažem "Batali Cognos sklepaću ti ja izvještaj u SQL-u, malo skarabudžim PHP-a, CSS-a i eto lovušine?! napisao mi jedan lik na forum ha eru"
Pravili smo mi nekada tako aplikacije za BI izvještaje, analize, planiranje. nekad davno.
dontbeeevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 14:36   #123
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
i tako ti veliš, da odem kod big bossa i kažem "Batali Cognos sklepaću ti ja izvještaj u SQL-u, malo skarabudžim PHP-a, CSS-a i eto lovušine?! napisao mi jedan lik na forum ha eru"
Istinita prica: ja sam pola godine za jednu megafirmu izvjestaje iz baze podataka obradjival v AWK-u, bez pardona i problema, i to podatke koji su imali many to many relacije, a radilo se o izvjestajima o tome tko ima koja sigurnosna prava odnosno privilegije... za cijelu megafirmu. I to je islo bez problema, jos je skvadra bila sretna jer su mogli za pola sata dobiti odgovore na pitanja koje je prije bila znanstvena fantastika dobiti.

Osim toga, kaj imas sefu pricati ovo-ono? Jesu tebe uposlili da budes strucnjak tam, profesionalac, ili prek veze? Ak je ovo prvo, onda zemi stvar v svoje ruke i odradi kak spada! Kaj ti pitas sefa i kad smijes na WC? Mislim stvarno

A apropos stednje, od nekuda se mora poceti. Stednja u firmama stvara mogucnost novih radnih mjesta ili povecanja placa, naravno ako sredite korupciju i pohlepu paralelno s tim mjerama. Razmisli.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 14:39   #124
Quote:
logit kaže: Pogledaj post
Jos nisam cuo da itko u praksi koristi cisti SQL da pronadje veze medju podacima te izracuna vjerojatnosti uspjenosti neke misije (da primjena teorije vjerojatnosti za poboljsanje poslovnih rezultata).
Je znam ja da ti nisi cul, zato takvim mladim telcima i njihovim uguzenim sefovima firme i mogu uvaljati smece poput Cognosa, jer niti jedan niti drugi uopce pojma nema kak to izvesti. A firme kesiraju lovu na ljudskom neznanju.
Quote:
Da je sve te alate lako razviti u domacoj radinosti onda ne bi postojale firme koje se bave iskljucivo razvojem alata za poslovnu inteligenciju i "rudaranje" podacima.
Vidi gore.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 19:30   #125
umro sam od smijeha na ovo sa portom i spajanjem sa računovodstvom To znači da se uopće ne mjeri produktivnost ljudi već samo to da li su formalno došli i otišli na vrijeme. Iako, kod nas se tipično dobivaju bonusi za sve št ofirmi uštedi lovu.... jebote balkan, ali da Annatar je u pravu. U HR se ne štadi pa se tak ona svojem iphone 4-6 žali kako je ve u govnima, i to usred radnog dana na kavici, a onda kada dođe šef i da otkaz jer usred radnog vrmeena piješ pivu u bircu umjesto da rdiš se za sve optuži gorki kapitalizam.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 20:01   #126
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Istinita prica: ja sam pola godine za jednu megafirmu izvjestaje iz baze podataka obradjival v AWK-u, bez pardona i problema, i to podatke koji su imali many to many relacije, a radilo se o izvjestajima o tome tko ima koja sigurnosna prava odnosno privilegije... za cijelu megafirmu. I to je islo bez problema, jos je skvadra bila sretna jer su mogli za pola sata dobiti odgovore na pitanja koje je prije bila znanstvena fantastika dobiti.

Osim toga, kaj imas sefu pricati ovo-ono? Jesu tebe uposlili da budes strucnjak tam, profesionalac, ili prek veze? Ak je ovo prvo, onda zemi stvar v svoje ruke i odradi kak spada! Kaj ti pitas sefa i kad smijes na WC? Mislim stvarno

A apropos stednje, od nekuda se mora poceti. Stednja u firmama stvara mogucnost novih radnih mjesta ili povecanja placa, naravno ako sredite korupciju i pohlepu paralelno s tim mjerama. Razmisli.
Es getht nicht!
Na HR JOQ!
Nisam u poziciji donositi takve odluke, jebga.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 20:14   #127
Ajmo škvadro, OpenZFS developer summit je v toku v San Franciscu, prikaz uživo možete pratiti ovdje:

http://open-zfs.org/

malo prije je bila prezentacija o stanju ZFS-a na Linuxu.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 21:07   #128
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Je znam ja da ti nisi cul, zato takvim mladim telcima i njihovim uguzenim sefovima firme i mogu uvaljati smece poput Cognosa, jer niti jedan niti drugi uopce pojma nema kak to izvesti. A firme kesiraju lovu na ljudskom neznanju.
Zato ti stari konj znaš kada mi mladi telci neznamo
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 02:39   #129
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Es getht nicht!
Na HR JOQ!
Am einfachsten ist es "es geht nicht" zu sagen. So erledigt man nichts.
Quote:
Nisam u poziciji donositi takve odluke, jebga.
Nemoj donositi odluke, neg jednostavno napravi. To je Zen.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 17:58   #130
Moram se evo nadostukati na neke tu iznesene stvari. Annatar, vidim da poznajes tematiku.ALi moram te ispraviti u nekim stvarima. Da, nekad se particioniralo diskovlje na hrpu particija jer su diskovi bili mali pa je bilo nuzno raditi particijsku shemu na posluzitelju. Danas je to manje bitno. Netko to radi, netko to ne. Doduse ako se jos uvijek radi o mehanickim diskovima i gleda se performance u mikron, onda je i bitno jel nesto na pocetku diska ili nesto na kraju. Pa se onda particionira i s tim uzevsi u obzir, ako zelis jel, rezervirati specificni dio diska za neke podatke. No danas je fakat hw tak jak da je to manje bitno.
Izjava da je hackiranje kad sustav ima /boot je lupetanje, nemoj se ljutit. To znaci da ti tvrdis da je cijeli debian community, redhat takodjer i vecina distri i paketara u krivu Minimal install nosi /boot sa sobom, tako da to nije hackiranje
Trece, automatizacija instalacije servera npr. preko cobblera te danje konfiguriranje putem nekog od centralnih alata za upravljanja ala Puppet, Chef, Salt itd. ne sluzi da natjeras sistemca da napravi posao kako se spada ili da ga natjeras da zna radit s OS-om. To je potpuno krivi prisput. Ako ti sitemac radi ogromne kemije na OS-u, to ne rjesavas Puppetom vec uzmes drugog sistemca Puppet i slicni alati imaju namijenu da automatiziras i olaksas administraciju i upravljanje sa vecim brojem identicnih servera npr. hrpom web posluzitelja i backedna koji dostavljaju video sadrzaj. Tu ti onda treba i neki centralni distributed FS ala gluster, ceph, BeegFS itd. Ako imas deset servera na kojem su specificne instalacije i servisi, to ne stavljas u Puppet/Chef jer dok takav server prebacis u Puppet/Chef da bi onda imao taj jedan server u centlranom upravljanju, ode vrijeme. A vrijeme kosta. A obzirom da je server u produkciji, onda je to prpljav posao. Cobbler takodjer je upitan jer generalno serveri rade, pogotovo VM-ovi koji imaju po defaultu underlaying HA pa je pitanje raditi automatizaciju jednog specificnog posluzitelja. Uostalom ako se i stroj skrsi na nacin da je totalno kaput(nisam jos to dozivio), iz lokalnog backupa se vrati kompletno stroj sa zadnjim stanjem u roku par sati do jednog dana... Puppet i ini su super stvar kad imas hrpu identicnih servera da ne moras ponavljat ko robot na svakom istu stvar. To sto netko smatra da ce time educirat sistemca je krivi pristup jer Puppet ne sluzi tome...
I za kraj, vidim da forsas svoj nacin i pristup na linuxu. Linux je open source i mozes sto te volja i neko ako zeli korisnike moze stavatlju u /banane a /boot moze preimenovati u /kokos. Nadam se da kuzis gdje je tu sloboda i da nije sve crno-bijelo Sad, to sto je to kemija, to je drugi par rukava, ali kak ide ona "tko si ti da im sudis"
-lama- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 20:06   #131
Quote:
-lama- kaže: Pogledaj post
Izjava da je hackiranje kad sustav ima /boot je lupetanje, nemoj se ljutit. To znaci da ti tvrdis da je cijeli debian community, redhat takodjer i vecina distri i paketara u krivu Minimal install nosi /boot sa sobom, tako da to nije hackiranje
Rista, Debian i Ubuntu su najsklepaniji sustavi v povijesti računalne industrije; da si probal malo razvijati software za te sustave, bilo bi ti jasno o čemu sem pisal.



A redhat je hackeraj po drugoj strani: em lažu gdi stignu, em nisu v stanju garantirati kompatibilnost između vlastitih verzija operativnog sustava koje sami izdaju, em im je bug tracker pun bugova koje su sami uzrokovali, ili v kojima se prepiru z mušterijama i jednostavno ne popravljaju greške.

Hoćeš mi molim te objasnit', kak se uopće može dogoditi da RHEL dolazi s memory overcommit-om uključenim, odnosno da nisu isključili out of memory killer po defaultu? Kak se to smije uopće dogoditi? Objasni mi koje to posljedice može imati.

I onda se možeš kladit' da da, osporavam im kvalitetu kao i kompetentnost, jer pravi inžinjeri to nikada ne bi išli delati. Stabilnost je svetinja v enterprise okruženju, a nje nemre biti bez arhitekture. Niti Debian, niti RHEL bazirani sustavi nemaju niti interface stabilnosti, niti arhitekture. (Ovo potonje povlači ovo prvo.)

A apropos /boot, ili si preletil po onome kaj sem ja napisal, ili nisi skužil: /boot NE IDE NA ZASEBNU PARTICIJU JER ZA TO NEMA APSOLUTNO IKAKVE POTREBE, POD UVJETOM DA SISTEM ADMINISTRATOR ZNA KAJ DELA (hint: rješenje je v mkinitrd(8) / dracut(8)).

Nadam se da sem sad bil kristalno jasan.

Kaj se teme "crno-bijelo" ili "sloboda" tiče, da, postoji točno određeni, matematički način da se osigura end-to-end data integritet, isto kak i postoji samo jedan jedini, točno određeni način da se v enterprise okruženju osigura reprodukcija i enkapsulacija. Postoji samo jedan jedini, točno određeni, jasno definirani proces i metodologija za sustave v enterprise okruženju gdje je jedini nepredvidljivi faktor hardware, tako da po tom pitanju nema nikakve filozofije niti alternativa. To nije tema gdje se može filozofirati ili raspravljati ako treba osigurati te GARANTIRATI da stvar radi, jednom ili vsaki put.

Ostatak tvojega eseja, nisam više uopće bil siguran jel' ti argumentiraš protiv, ili za ono kaj sem napisal, pa nemrem dalje ni komentirati.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 22.02.2015. at 20:22.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 20:21   #132
Ak ces gledat tak, onda je cijeli linux hackeraj jerbo se stalno nesto nadogradjuje patchira zaobilazi. Ali to nije nista cudno, obzirom da ga razvija mali milion ljudi. Uglavnom, vrlo stabilan i siguran OS. Ne znam kakva ti imas iskustva, al meni se ne ruse serveri, a niti servisi osim kada developer nesto sprtlja pa je potrebna intervencija...
Debian pogotovo, koji prodje hrpu faza. Kad Debian nesto ubaci u support onda je to dobrano istestirano i rock solid je.
-lama- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 21:14   #133
Što se toga svega tiče particije nisu specijalno problematične. Mene osobno na linuxu muče neke druge stvari (ne znam kako je to izvedeno na ostalim nix), a to je konkretno da ako upgradaš shared libove onda nema načina da ih nekako reloadaš (ili ja bar nisam svjestan) u aplikacije koje se vrte osim ako imaju hookove. U praksi praktički to napravi jedino init i to je to. Znači, svaki security upgrade znači rastart aplikacije. Svaki kernel upgrade povlači system reboot. To je žešće sranje. I još nešto. Uopć mi nije jasno kako su geniji uspjeli toliko dugo ostaviti trneutno stanje da u biti jedino btrfs/zfs mogu vrtiti fsck na mountanom sustavu. Ajde još kužim to do u doba ranih 90ih, ali hebemu patak, mogli su to puno prije riješiti. Sve te stvari su teški hakeraj i amaterizam. Moga obih sada održati o tome koliko su vrhunski glupo dizajnirani recimo i nginx/apache2 ali sam već dosta raspižđen samo na ideju pisanja oko toga.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 21:30   #134
Quote:
-lama- kaže: Pogledaj post
Ak ces gledat tak, onda je cijeli linux hackeraj jerbo se stalno nesto nadogradjuje patchira zaobilazi.
Normalno da bum tak gledal, jer je stabilnost svetinja, a pod stabilnosti ponajmanje mislim na krahove (iako je bilo i toga, kad RHEL pokušava na već odmontirani datotečni sustav napraviti fsync(2)). Radi se o ABI stabilnosti. Jesi li upoznat z tim konceptom?
Quote:
Ali to nije nista cudno, obzirom da ga razvija mali milion ljudi. Uglavnom, vrlo stabilan i siguran OS. Ne znam kakva ti imas iskustva, al meni se ne ruse serveri, a niti servisi osim kada developer nesto sprtlja pa je potrebna intervencija...
I tebi je to sasvim normalno te prihvatljivo?
Quote:
Debian pogotovo, koji prodje hrpu faza. Kad Debian nesto ubaci u support onda je to dobrano istestirano i rock solid je.
Je, do prvog trganja konfiguriranog sustava. Ne radi se tu samo o krahovima, nego trganjima postojeće konfiguracije tokom povlačenja upgrades.

Nemreš na hackeraju graditi enterprise sustave.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 21:38   #135
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Što se toga svega tiče particije nisu specijalno problematične. Mene osobno na linuxu muče neke druge stvari (ne znam kako je to izvedeno na ostalim nix), a to je konkretno da ako upgradaš shared libove onda nema načina da ih nekako reloadaš (ili ja bar nisam svjestan) u aplikacije koje se vrte osim ako imaju hookove.
Jedini operativni sustav za koji ja znam da je to v stanju napraviti je AIX, no on je isto tak jedini operativni sustav koji u statičnim .a arhivama sadrži i statične i shared object biblioteke...

Dakle ako ti treba takva funkcionalnost, budi pripremljen iskeširati peneze za POWER hardware i AIX licence.
Quote:
I još nešto. Uopć mi nije jasno kako su geniji uspjeli toliko dugo ostaviti trneutno stanje da u biti jedino btrfs/zfs mogu vrtiti fsck na mountanom sustavu.
ZFS nema fsck(8), niti koncepta istog: ZFS scrub doslovno tretira vse blokove, čak i z metapodacima, kao sirove blokove. Ak najde blok kojem checksum ne štima, jednostavno ga prebriše z korektnom kopijom istog, naravno pod uvjetom da je ima.
Quote:
Ajde još kužim to do u doba ranih 90ih, ali hebemu patak, mogli su to puno prije riješiti.
Ne, jer je većina škvadre koja drka po Linuxu entuzijasti, koji su prešli z Windowsa na njega. Većina ih nema čak ni profesionalne računalne izobrazbe. Većina tih ljudi nije nikada delala kao sistem inžinjer ili arhitekt. Većina nema apsolutno nikakve predodžbe o tome, pa se sukladno tome nemre očekivati da to odrade kak spada.

Hajde reci sada, kad sem ja prije pisal o tome, bilo je to teške povjerovati, jel' da? To je valjda nekaj kaj čovek more povjerovati sam kad to iskusi na vlasititoj koži, izgleda.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:59.