Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2014., 12:51   #21
Quote:
neutralxx kaže: Pogledaj post
Uopce se ne mislim udati u crkvi za ovog covjeka. Znas zasto? Zato jer kod svakog problema trci mamici i tatici a ja sam sama za Bozic. Studiram u Engleskoj i kad god se vratim on je kod mame i tate. Ne misli raditi i nezaposlen je godinama.
E asti. Tu ti niti jedan svećenik ne može pomoći.
Pa ako si se udala 'zbog papira', a on je takav da ti očito ne može biti napet, lijepo živiš s njim 'kao sestra' i nećeš imati problema na ispovijedi.
Bogdana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 13:01   #22
Quote:
neutralxx kaže: Pogledaj post
Ne ljutim se ja na to sto me nije pljeskao po ledima vec zato jer mi je jedva dao oprost i ponasao se maltene ko da sam imala abortus. Kao da sam dno dna. Ako je to nacin ljude zadrzati u crkvi onda idu u krivom smjeru i radije cu otici u protestante ili neku drugu vjeru gdje se ne osudjuje covjeka tako beskrajno bez razumijevanja. Ja sam u vjeri po Isusu koji mi olaksava zivot svojom ljubavi i dobrotom a ne po nekom sveceniku koji bi me pljunuo da moze
Crkva je institucija, svećenici su dio te institucije koji provode pravila te institucije.. On tebi mora reći da je grijeh ono što je po pravilima te insitucije grijeh! Razumiješ?!
Ako je tebi potrebno da ti takav da oprost, ako ti je potreban posrednik u tvom odnosu s Bogom, ako ti je potreban kao posrednik svećenik te crkve, onda trpi, jer, eto, to su njegova pravila..
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 13:10   #23
Quote:
neutralxx kaže: Pogledaj post
Uopce se ne mislim udati u crkvi za ovog covjeka. Znas zasto? Zato jer kod svakog problema trci mamici i tatici a ja sam sama za Bozic. Studiram u Engleskoj i kad god se vratim on je kod mame i tate. Ne misli raditi i nezaposlen je godinama.
Nitko nije sam za Božić.

Kad budeš opet sudila "ovom čovjeku" sjeti se kako su sudili tebi.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 13:20   #24
Quote:
Ahryman kaže: Pogledaj post
Nikad mi neće biti jasna ta vaša ljubav prema onima kojima je osnovna doktrina da ste bića drugog reda, stvorena samo za rađanje i služenje.
Istina
Inzistiranje na crkvenom vjenčanju je čisti formalizam.
Vjenčati se možeš i pored hrasta, bitnije od svega je obostrano raditi na svojoj vezi.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 13:29   #25
svecenik se ljuti,jer mu "omalozavas"i ugrozavas posao,a i nisi mu u dzep nista "stavila".a opcinski maticar mu je itekako konkurencija.jer mu dobar dio posla odvodi na svoj mlin.da se oni pitaju ukinuli bi drzavne organe potpuno.strast za vlascu,moci i novcem nema granica.svecenici,hodze,popovi itd..su najveci politicari,sa ubjedljivo najjacom retorikom-religijom,po principu svako svog konja hvali.
MayoSenf is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 16:09   #26
Quote:
neutralxx kaže: Pogledaj post
O cemu ti to? Tko je to mislio? Jel ti mozda znas moje zivotne okolnosti da mi mozes suditi? Da li masturbiras i uredno to prijAvljujes u crkvu? Ako ne, onda ne upiri prstom u moj zivot! U 35oj sigurno nisam htjela cekati nekog vjernika da me zeni u crkvi koji nije nikad stigao , niti ce. Vecina muskih vjernika koje znam nije bas normalna u Zagrebu i ne bi im bila blizu a kamoli zenom, samo zato jer su katolicke vjeroispovijesti. Npr.obozavaju osudjivati za svaku glupost, a nekog sitnicavog koji bu me psihicki maltretirao ne trebam hvala


Ti dakle poznaješ intimno većinu muških vjernika u Zagrebu ?
Opaaa

Nisi ti bila vjernica.
To su bedastoće. Način na koji pišeš to otkriva.Došla si tu malo provocirati i trolati ha ?


No da ti odgovorim.

Nisi vjenčan(a) u crkvi, nemaš sakrament vjenčanja i po crkvenim pravilima živiš u grijehu. Sorry ali je tako. Koliko ja znam mislim da ti čak nije dopušteno odrješenje od grijeha jer ga činiš svjesno i ponovo, niti se kaješ , niti smatraš to grijehom. Civilno vjenčanje nije vjersko vjenčanje.
Tu nema sakramenta vjenčanja po kojem bi se to priznalo brakom.
Nisam sigurna jer sam laik ali zapravo se takva osoba sprda sa vjerom i sa Bogom, sa sakrametnom svete ispovijedi. To ne rade ni mnogi ateisti.
Živiš u grijehu svjesno.. tak je kak je.
Vjenčati se u crkvi ne želiš pa zašto da ti svećenik blagoslovi grijeh ?

No ostajem pri prvom mišljenju da ti si neki zaigrani provokator ateist....ali curo draga to se tak' amaterski ne dela !

PS. sada pročitah kakav ti je muž i kakva si ti. bolje da se ne vjenčate u crkvi.
ne bu to potrajalo.

Zadnje uređivanje pozitivax : 27.12.2014. at 16:21.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 19:52   #27
Quote:
neutralxx kaže: Pogledaj post
Ja sam inace bila jako jaka vjernica i svake nedjelje crkva, jaka vjerovanja. Cak sam u jednom periodu htjela i u casne sestre. Ali u zadnje vrijeme kod ispovijedi cesto nabasam na moram to tako reci kretene od svecenika koji su se maltene ponijeli prema meni kao da sam ubila nekog ili najgora na svijetu. Zasto? Zato jer sam prvo zarucena zivjela s deckom a trenutno sam u samo civilnom braku. Nakon takvih slucajeva ja kojoj je vjera bila sve doslo mi je da odustanem od crkve. Toliko su mi smucili zivot. Sad razumijem vise ljude koji ne zele u crkvu.zbilja ima takve gamadi od svecenika- oprosti mi boze sto tako moram reci.
A stvarno si jaka (katolička) vjernica kada ti to što se svećenik pridržava katoličkih pravila može sjebat vjeru.

Zamisli da ja kažem kako su mi pripadnici Armade smučili Rijeku jer mi seru što idem na utakmice Hajduka sa šalom od Torcide. Alo!!! Katolička crkva je organizacija istomišljenika koji imaju jednake pogleda na moral. Za katoličku crkvu brak sklopljen izva crkve nije brak. I gotovo. Ako ti to ne paše odjebi iz katoličke crkve. Osnuj svoju sektu gdje to neće biti grijeh.

Danas su ljudi toliko razmaženi da mi se bljuje od toga. Svi misle da imaju nekakva prava. Svi misle da su nekakvi prinčevi. Vaše pravo je da radite i plaćate rate kredita. A u katoličkoj crkvi vaše pravo je da dođete na misu i ispovjed i da slušate svećenika koji je po nauku Katoličke crkve KRSIT NA ZEMLJI! Dakle, katolkinjo, ti si za Isusa rekla da je kreten i gamad jer je svaki svećenik, čak i onaj koji siluje djete Isus na zemlji i govori i djeluje kako to katolička teologija kaže "in persona Kristi" - u osobi Isusa Krista. Naučite već jednom šta vjerujete i kakvoj organizaciji pripadate.
__________________
Sjeti se vale da si more!
ripaparazzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 13:46   #28
Quote:
neutralxx kaže: Pogledaj post
Ja sam inace bila jako jaka vjernica i svake nedjelje crkva, jaka vjerovanja. Cak sam u jednom periodu htjela i u casne sestre. Ali u zadnje vrijeme kod ispovijedi cesto nabasam na moram to tako reci kretene od svecenika koji su se maltene ponijeli prema meni kao da sam ubila nekog ili najgora na svijetu. Zasto? Zato jer sam prvo zarucena zivjela s deckom a trenutno sam u samo civilnom braku. Nakon takvih slucajeva ja kojoj je vjera bila sve doslo mi je da odustanem od crkve. Toliko su mi smucili zivot. Sad razumijem vise ljude koji ne zele u crkvu.zbilja ima takve gamadi od svecenika- oprosti mi boze sto tako moram reci.
Iz ovog posta ja bih rekao da si ti jedna vrlo razmažena osoba. Napisat ću ti nešto rukovodeći se dobrom namjerom.

Kažeš da si bila jako jaka vjernica. Izjaviti tako nesto je vrlo neozbiljno. Nazivati sveštenike svoje Crkve ili bilo koga kretenima je vrlo bezobrazno. Ti bi prilagodjavala Crkvu sebi, umjesto da sebe prilagodjavaš Crkvi i da se ravnaš po njenom vjekovnom opitu. Mi prolazimo, Crkva ostaje. S nama ili bez nas.
Kad se ispovjedaš staješ pred sveštenika, ali ti ustvari staješ ispred samog Hrista, samom Gospodu se ispovjedaš, a taj sveštenik je samo sprovodnik Božije blagodati, posrednik između vas dvoje, kojemu je ta vlast dana. Ovako čitajući te čovjek dobije dojam da su sveštenici ljudožderi, a ni ne primjećuješ koliko ti je on ustvari snishodio..kako bi ostala u lađi kojoj je sam Hristos krmanoš i na kojoj si sigurna kad udare razne nevere i visoki valovi. Ti bi radije ljuskom oraha brodila podivljalim morem? Imaš pravo i na to. Bog ti je dao slobodu, nisi uvjetovana ničim.
Sjeti se samo prvog čuda koje je Gospod učinio u Kani galilejskoj, blagoslovivši time brak.

Znaš li što je i kakva je jako jaka vjera? Evo ti jedan primjer iz žitija svetih:
Sveti Marko Tračerski živio je u Atini i nakon što je svršio visoke škole, umreše mu roditelji. Tada je on pomislio da je smrt za njega neizbježna i da se treba pripremati blagovremeno za častan izlazak iz ovog svijeta. Razdao je sve imanje sirotinji, sjeo na jednu dasku u moru, s tvrdom vjerom u Božiju pomoć i s molitvom, da ga Bog odvede gdje je njegova volja. I Bog Promislitelj sačuva ga i dovede u Etiopiju, u tračersku planinu. Tamo se Marko podvizavao dugi niz godina ne vidjevši ni čovjeka ni zvijeri. Nakon trideset godina najžešćeg stradanja pobijeđeni demoni pobjegli su od njega..Pred samu smrt posjetio ga je sv.Serapion koji je poslije i objavio čudesno ovo žitije sv.Marka.
Upitao je Marko Serapiona, da li sad u svijetu ima hrišćana, koji kad bi rekli gori ovoj: "Digni se odavde i baci se u more",-da se tako i zbude? U tom času pokrete se planina, na kojoj bijahu, poput mora, a Marko samo mahnu rukom i zaustavi je.

Nemamo mi jako jaku vjeru, jer takva vjera gore premješta.
I ako ne možemo biti prvoklasni svetitelji kao sv.Marko ne trebamo opustiti ruke i reći: od nas ne može biti ništa. Trebamo uložiti trud, udvostručiti svoje talante. U domu Oca Mojega mnoge su obitelji, rekao je Gospod. Ako zaslužiš da se nastaniš i u najmanju od tih obitelji, bit ćeš slavniji i sretniji od svih careva na zemlji, koji su ikada postojali. Svak prema svome talentu. Niti ćeš ti biti sv.Marko niti će sam sv.Marko zauzeti cijelo Carstvo Božije.

Čestitam ti buduća magistrice klavira, što si jedna od dvije upala tamo.. i ne zamjeri na grubosti. Ne rukovodi se duhom vremena, nego duhom vječnosti.
Pozdrav i svako ti dobro.
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 15:52   #29
Quote:
neutralxx kaže: Pogledaj post
........... Vecina muskih vjernika koje znam nije bas normalna u Zagrebu i ne bi im bila blizu a kamoli zenom, samo zato jer su katolicke vjeroispovijesti..............
Quote:
neutralxx kaže: Pogledaj post
............Steta sto sva ona moja molitva za takvog nije upalila pa sam sad ja jedini krivac kaj nema normalnih muskih vjernika koji bi me zenili u mom okruzju...........
.
Quote:
neutralxx kaže: Pogledaj post
Uopce se ne mislim udati u crkvi za ovog covjeka. Znas zasto? Zato jer kod svakog problema trci mamici i tatici a ja sam sama za Bozic. Studiram u Engleskoj i kad god se vratim on je kod mame i tate. Ne misli raditi i nezaposlen je godinama.
ha, čuj...kad već ne možeš naći normalnog vjernika, naletiš na "normalnog" nevjernika

i ovo je zanimljivo baš...

Quote:
neutralxx kaže: Pogledaj post
JA sam rekla tom sveceniku da cim dobijemo termin u crkvi da cemo se zeniti. ...........

Quote:
neutralxx kaže: Pogledaj post
Uopce se ne mislim udati u crkvi za ovog covjeka. ...........
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 18:18   #30
Quote:
neutralxx kaže: Pogledaj post
Ja sam inace bila jako jaka vjernica i svake nedjelje crkva, jaka vjerovanja. Cak sam u jednom periodu htjela i u casne sestre. Ali u zadnje vrijeme kod ispovijedi cesto nabasam na moram to tako reci kretene od svecenika koji su se maltene ponijeli prema meni kao da sam ubila nekog ili najgora na svijetu. Zasto? Zato jer sam prvo zarucena zivjela s deckom a trenutno sam u samo civilnom braku. Nakon takvih slucajeva ja kojoj je vjera bila sve doslo mi je da odustanem od crkve. Toliko su mi smucili zivot. Sad razumijem vise ljude koji ne zele u crkvu.zbilja ima takve gamadi od svecenika- oprosti mi boze sto tako moram reci.
Alp ideš u crkvu to ti je kao da si član nekog kluba. Ti članovi kluba traže od tebe nekakvo ponašenje u društvu kada dođeš kod njih.
Svećenici nisu gamad, nego su vrhovnici kluba koji sporovode načela prihvaćenih po nekom autoritetu za koji oni misle da je nešto posebno i specijalno.
A istina je rečena u ovome postu:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...postcount=1465

A time da u Crkvi nema nikog tko bi se složio sa procesom kako nastaje dogma:
Kad bi duhovni učitelj i njegovi učenici počeli svoju večernju meditaciju samostanska bi mačka stvarala takvu buku da je to jako ometalo meditaciju. Zato je učitelj zapovijedio da se mačku veže za vrijeme večernje.
Godinama kasnije kada je učitelj umro i dalje su vezivli mačku za vrijeme večernje meditacije. A kada je i mačka uginula donijeli su drugu pa su nju vezivali.

Stoljećima kasnije učeni naslijednici duhovnog učitelja pisali su učene rasprave o religijskom značaju vezivanja mačke za vrijeme meditacije


A jedna od osnovnih dogmi je da je seks veliki grijeh ako nije u kršćanskom braku ! Dakle, možeš i dalje živjeti sa svojom civilnim mužem, ali samo kao brat i sestra. Jer inače kršiš DOGMU !


Quote:
Riječni rak Znaš li što je i kakva je jako jaka vjera? Evo ti jedan primjer iz žitija svetih:
Sveti Marko Tračerski živio je u Atini i nakon što je svršio visoke škole, umreše mu roditelji. Tada je on pomislio da je smrt za njega neizbježna i da se treba pripremati blagovremeno za častan izlazak iz ovog svijeta. Razdao je sve imanje sirotinji, sjeo na jednu dasku u moru, s tvrdom vjerom u Božiju pomoć i s molitvom, da ga Bog odvede gdje je njegova volja.
Jaka vjera je ona koju definira ELEKTRONIČNA NAPRAVA a ne nekakva priča. Dakle, jaka vjera je kada imaš maksimalno jedan netočan odgovor: https://www.forum.hr/showpost.php?p=50936474&postcount=6


Inače je Božja volja smotana stvar. Nikad ne znaš kamo će te odvesti: http://www.jutarnji.hr/nakon-12-mjes...vjeru/1264652/
ŽIVOTNA PRIČA SVEĆENIKA 'Pokušao sam živjeti bez Boga i evo, godinu dana poslije, u njega više ni ne vjerujem'

Zadnje uređivanje krena : 30.12.2014. at 18:28.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 22:12   #31
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
.....

Inače je Božja volja smotana stvar. Nikad ne znaš kamo će te odvesti: http://www.jutarnji.hr/nakon-12-mjes...vjeru/1264652/
ŽIVOTNA PRIČA SVEĆENIKA 'Pokušao sam živjeti bez Boga i evo, godinu dana poslije, u njega više ni ne vjerujem'
da, lakše je odreći se boga nego ga prihvatiti...
ali da bi ga se odreklo, mora se prvo prihvatiti, tako da se ovaj možda i nije odrekao..

komformizam je neodoljivo primamljiv....
Quote:
Kako su mjeseci prolazili, Bell se počeo osjećati sve ugodnije u svom, novom životu, a trenutno sebe opisuje kao 'blagog ateista', te priznaje da je dobar osjećaj ne znati odgovore na pitanja o smislu života.
pogotovo kad osoba traži "uvjerljive dokaze" za postojanje boga
Quote:

Sad kad je pri kraju svog 'eksperimenta', Bell kaže kako više ne vjeruje u Boga.
'Istražio sam većinu argumenata i smatram kako ne postoje uvjerljivi dokazi',............
meni se čini da je taj i kao svećenik vjerovao u boga, koliko i ja u to da će nas vlada izvući iz krize do kraja mandata
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 10:16   #32
Quote:
neutralxx kaže: Pogledaj post
Ja sam inace bila jako jaka vjernica i svake nedjelje crkva, jaka vjerovanja. Cak sam u jednom periodu htjela i u casne sestre. Ali u zadnje vrijeme kod ispovijedi cesto nabasam na moram to tako reci kretene od svecenika koji su se maltene ponijeli prema meni kao da sam ubila nekog ili najgora na svijetu. Zasto? Zato jer sam prvo zarucena zivjela s deckom a trenutno sam u samo civilnom braku. Nakon takvih slucajeva ja kojoj je vjera bila sve doslo mi je da odustanem od crkve. Toliko su mi smucili zivot. Sad razumijem vise ljude koji ne zele u crkvu.zbilja ima takve gamadi od svecenika- oprosti mi boze sto tako moram reci.
Da si ti jaka vjernica,ne samo da bi se vjenčala u Crkvi,nego ne bi govorila za svećenike (makar i da su u krivu) da su kreteni,gamadi i slično.
Crkva ne zagovara predbačni život,ako si prava i jaka vjernica to bi znala i poštovala.
Koliko vidim ti želiš Crkvu prilagoditi sebi,neznam zašto onda ideš u nju,radi sela?
Onda si se mogla tako moliti i doma.
mia14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 16:30   #33
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
da, lakše je odreći se boga nego ga prihvatiti...
On je Boga prihvatio ali je skužio da su to sve obične ludorije. A smišljene u cilju da se izbjegne egzistencijska dihotomija: https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...0&postcount=20


Quote:
ali da bi ga se odreklo, mora se prvo prihvatiti, tako da se ovaj možda i nije odrekao..
On je Boga prihvatio kao da je to neko nadnaravno biće koje traži od nas da se ponašamo po nekim strogo definiranim normama.

Ali je skužio da su sve te norme naučavanja ljudska. A mi samo pokušavamo normama dati neki nebeski uzvišeni karakter i smisao.
Quote:

komformizam je neodoljivo primamljiv....
pogotovo kad osoba traži "uvjerljive dokaze" za postojanje boga
meni se čini da je taj i kao svećenik vjerovao u boga, koliko i ja u to da će nas vlada izvući iz krize do kraja mandata

Ako ti netko cijeli život puni glavu da je Bog točno to što je zapisano u nekoj svetoj knjigi, a tebi činjenice govore suprotno, ti ćeš se radije opredjeliti za Hegela i reći: tim gore po činjenicama !
Jer je život bez vjere u Boga isprazan, bez smisla ,bez reda i poredka !

Evo kako vrlo gadne činjenice uništavaju vjeru u Nadnaravno biće: http://slobodnadalmacija.hr/Zadar/ta...6/Default.aspx
Branko Lustig zadarskim osnovnoškolcima: Da Bog postoji, ne bi bilo holokausta ni Jasenovca

Normalno, netko će se naći da situacija nije tako crna. Evo kako je Bog bio jednom intervenirao: http://zupajastrebarsko.hr/svetac_da...jesec=1&dan=25

Ali mu je kasnije nedostajalo inspiracije za intervencijama. Ako ne prema opasnim ateistima, onda je mogao malo intervenirati prema velikim vjernicima (npr. inkvizitorima) i reći im u snu da ne izvode smrtonosne ludorije.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 23:06   #34
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
On je Boga prihvatio ali je skužio da su to sve obične ludorije. A smišljene u cilju da se izbjegne egzistencijska dihotomija: https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...0&postcount=20




On je Boga prihvatio kao da je to neko nadnaravno biće koje traži od nas da se ponašamo po nekim strogo definiranim normama.

Ali je skužio da su sve te norme naučavanja ljudska. A mi samo pokušavamo normama dati neki nebeski uzvišeni karakter i smisao.



Ako ti netko cijeli život puni glavu da je Bog točno to što je zapisano u nekoj svetoj knjigi, a tebi činjenice govore suprotno, ti ćeš se radije opredjeliti za Hegela i reći: tim gore po činjenicama !
Jer je život bez vjere u Boga isprazan, bez smisla ,bez reda i poredka !
pa nije se on odrekao boga opisanog u "svetim knjigama" kao takvog.
nego boga uopće.
Quote:
Evo kako vrlo gadne činjenice uništavaju vjeru u Nadnaravno biće: http://slobodnadalmacija.hr/Zadar/ta...6/Default.aspx
Branko Lustig zadarskim osnovnoškolcima: Da Bog postoji, ne bi bilo holokausta ni Jasenovca
gospon Branko priča budalaštine jer vjerovatno nije baš upoznat sa djelovanjem kršćanskog boga za kojega je iz biblije jasno zašto ne sprječava "Jasenovce" i "holokauste".
(ali to je već druga tema)
Quote:
Normalno, netko će se naći da situacija nije tako crna. Evo kako je Bog bio jednom intervenirao: http://zupajastrebarsko.hr/svetac_da...jesec=1&dan=25

Ali mu je kasnije nedostajalo inspiracije za intervencijama. Ako ne prema opasnim ateistima, onda je mogao malo intervenirati prema velikim vjernicima (npr. inkvizitorima) i reći im u snu da ne izvode smrtonosne ludorije.
ok.
vidim da (ne)shvaćaš slično kao i gosn' Branko, pa neću duljiti o ovome
a,... o "svecima" pogotovo ne bih.
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 22:53   #35
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
pa nije se on odrekao boga opisanog u "svetim knjigama" kao takvog.
nego boga uopće.
Moj pogled na Boga je malo drugačiji. Bog opisan u svetim spisima je biće, veliko, uzvišeno, pametno i svemoguće i zveznajuće.
A Boga kako ga opisuje znanost nije biće nego prirodni zakon. Odnosno, Bog znanstvenika jako obožava kocke. Zbog toga mora stvoriti na milijarde planeta u milijarde galakika, a izgleda i milijarde raznih svemira da bi na kraju uspio napraviti čovjeka !??

Quote:
gospon Branko priča budalaštine jer vjerovatno nije baš upoznat sa djelovanjem kršćanskog boga za kojega je iz biblije jasno zašto ne sprječava "Jasenovce" i "holokauste".
(ali to je već druga tema)
ok.
vidim da (ne)shvaćaš slično kao i gosn' Branko, pa neću duljiti o ovome
a,... o "svecima" pogotovo ne bih.
Vidim da pismoznanci ne vole teološke probleme: Savao (Pavao) je imao viđenje Krista i odmah je postao njegov sluga. Nije ga više proganjao.

Krist se nije htio ukazati Hitleru da ovaj prestane ubijati židove ?!!?
To je valjda TAJNA VJERE !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 00:25   #36
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Moj pogled na Boga je malo drugačiji. Bog opisan u svetim spisima je biće, veliko, uzvišeno, pametno i svemoguće i zveznajuće.
A Boga kako ga opisuje znanost nije biće nego prirodni zakon. Odnosno, Bog znanstvenika jako obožava kocke. Zbog toga mora stvoriti na milijarde planeta u milijarde galakika, a izgleda i milijarde raznih svemira da bi na kraju uspio napraviti čovjeka !??



Vidim da pismoznanci ne vole teološke probleme: Savao (Pavao) je imao viđenje Krista i odmah je postao njegov sluga. Nije ga više proganjao.

Krist se nije htio ukazati Hitleru da ovaj prestane ubijati židove ?!!?
To je valjda TAJNA VJERE !
Je li to ona ista znanost koja je stoljećima skakala oko toga što je svjetlost? Malo je bila čestica, malo val i na kraju ispada da su napravili kompromis pošto ima svojstva i jednog i drugog. Jesu li možda ovoga puta shvatili o čemu se radi ili će za kojih 50-ak godina naići netko novi i pokazati da su cijelo vrijeme zapravo bili u mraku? Zbilja znanost je nepokolebljivi kamen :klap:

Ne znam zašto uvlačiš Hitlera u temu gdje rimokatolička crkva jednostavno ne podržava brak koji nije u skladu s njihovim vjerovanjima (tj. koji nije podržan od Boga), no to nije ništa strano od ljudi s tvojim svjetonazorom.
__________________
Ovdje ide nešto pametno / lukavo / smiješno / dubokoumno / mračno / nešto što vlasnika ovog potpisa definira kao osobu. Pick your poison.
NOBUNAGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 09:44   #37
Quote:
NOBUNAGA kaže: Pogledaj post
Je li to ona ista znanost koja je stoljećima skakala oko toga što je svjetlost? Malo je bila čestica, malo val i na kraju ispada da su napravili kompromis pošto ima svojstva i jednog i drugog. Jesu li možda ovoga puta shvatili o čemu se radi ili će za kojih 50-ak godina naići netko novi i pokazati da su cijelo vrijeme zapravo bili u mraku? Zbilja znanost je nepokolebljivi kamen :klap:
Znanost za razliku od vjere ima jednu pozitivnu stvar: odmah odbacuje usvojeno mišljenje ako se pronađu DOKAZI za teoriju koja bolje objašnjava neku problematiku.
Kod vjera tako nešto nemamo. One su konačne i neopozive i ne mogu se mijenjati.

Quote:
Ne znam zašto uvlačiš Hitlera u temu gdje rimokatolička crkva jednostavno ne podržava brak koji nije u skladu s njihovim vjerovanjima (tj. koji nije podržan od Boga), no to nije ništa strano od ljudi s tvojim svjetonazorom.
Hitler je samo primjer ekstema gdje Bog nije želio intervenirati. Jer je jedan od glavnih postulata vjere da Bog intervenira svojom providnošću u ovaj svijet.
I biblija je puna primjera tih intervencija.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%BEja_providnost

Božja providnost je Božji zahvat u svijetu; Božji čin uređivanja događaja, njegovo predviđanje, upravljanje i briga za čitav svijet. Vjerovanje u Božju providnost glavno je kršćansko vjerovanje.

Također se koristi kao naziv za Boga. Postoji razlika između "opće providnosti", koja se odnosi na Božje kontinuirano potvrđeno postojanje i prirodni poredak svemira i "posebne providnosti", koja se odnosi na Božje izvanredne intervencije u životu ljudi.

Riječ dolazi od latinske riječi "providentia" (hrv. "dalekovidnost"). Trenutno značenje riječi je "znanje o budućnosti" ili "sveznanje", za što kršćani vjeruju, da su atributi Boga.

Sveti Augustin uvelike je doprinio kršćanskom nauku o Božjoj providnosti na Zapadu. Sv. Toma Akvinski u djelu "Summa Theologica" razvio je kršćanski nauk o providnosti u srednjem vijeku. Koncept providnosti, kao Božju skrb u svemiru i briga za njegovu budućnost intenzivno su razvijali tomisti, nasljednici Tome Akvinskoga i on sam. Jedan od najistaknutijih suvremenih tomista, dominikanac Reginald Garrigou-Lagrange napisao je studiju o providnosti pod nazivom "Providnost: Božja ljubav i briga za čovjeka i potreba za povjerenjem u Svemogućeg Boga". U studiji, predstavlja i rješava prema katoličkom nauku, najteža pitanja što se odnose na providnost.

U Bibliji se na više mjesta govori o Božjoj providnosti npr.: "Nemojte dakle zabrinuto govoriti: 'Što ćemo jesti?' ili: 'Što ćemo piti?' ili: 'U što ćemo se obući?' Ta sve to pogani ištu. Zna Otac vaš nebeski da vam je sve to potrebno. Tražite stoga najprije Kraljevstvo i pravednost njegovu, a sve će vam se ostalo dodati. Ne budite dakle zabrinuti za sutra. Sutra će se samo brinuti za se. Svaki dan ima dosta svoje muke (Mt 6, 31-36)."


Nisam baš siguran da li je naš Nebeski Otac znao što treba ljudima u Konc-logorima !

A što se tiče braka i njegove svetosti čovjek samo pokušava društveni dogovor pretočiti da je u pitanju zakon i volja nadnaravnog Bića. Onda se ljudima pokušava uvući strah u kosti ako žele odstupiti od pravila koja su inače stvar ljudskih dogovora. A brak je inače osnovan dogovor dviju ljudskih jedinki vezan za zajednički život u cilju boljeg produžetka vrste.
Razlika je samo u tome što u civilnom društvu sud prijeti onima koji se ne drže ugovora, dok kod religija je prijetnja božjim sudom.
Društveni sud prijeti alimentacijom a božji sud prijeti paklom nakon smrti.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 15:23   #38
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Znanost za razliku od vjere ima jednu pozitivnu stvar: odmah odbacuje usvojeno mišljenje ako se pronađu DOKAZI za teoriju koja bolje objašnjava neku problematiku.
Kod vjera tako nešto nemamo. One su konačne i neopozive i ne mogu se mijenjati.
Ako je voljna promijeniti svoje nauke, to samo znači da nije u potpunosti sigurna u ono što tvrdi. Ako nakon x promijena nije u stanju lupiti šakom u stol i reći "ovako stvari stoje i to je nemoguće opovrgnuti", ako se dogodi da nikad neće doći do tog stanja (a nekako sam uvjeren da će tako biti), što će mi takva istina? Po čemu se točno znanost razlikuje od religija (osim što je znanost varijabla, dok su religije konstante), ako su obje strane potencijalno u mraku?

Ono što pokušavam reći jest da se ne isplati koristiti jedno da bi se opovrgnulo drugo, osobito ako su obje strane labilne po pitanju činjenica (naravno ako su činjenice "end all and be all").
__________________
Ovdje ide nešto pametno / lukavo / smiješno / dubokoumno / mračno / nešto što vlasnika ovog potpisa definira kao osobu. Pick your poison.
NOBUNAGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 22:49   #39
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
............



Vidim da pismoznanci ne vole teološke probleme: Savao (Pavao) je imao viđenje Krista i odmah je postao njegov sluga. Nije ga više proganjao.

Krist se nije htio ukazati Hitleru da ovaj prestane ubijati židove ?!!?
To je valjda TAJNA VJERE !
zašto bi mu se ukazivao ?
Krist je bio poznat Hitleru kao i većini ovdje koji pljuju po njemu, a da je imao volje bolje ga upoznati, mogao je.
ali to ga nije zanimalo, pa i da mu se Krist osobno ukazao, ne mora značiti da bi to promjenilo njegov naum.
kao i mnogi od protivnika Krista sa ovog foruma, možda bi prije pomislio da ima nekakve halucinacije, nego da mu se Krist stvarno ukazuje...
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 05:12   #40
Quote:
Patriarchy999 kaže: Pogledaj post
Nisam vjernik, al što si očekivala? Da će lizat pod po kojem hodaš? Crkva ima neke stavove po kojim se vjernici ravnaju i ako npr. izvršiš abortus neće te pljeskat :klap:. Tako imaju stavove i za suživot prije braka i još xy stvari.
ajd ne seruckaj, da drže do stavova ne bi u Crkvi vjenčali parove od kojih mlada ima trbuh do zuba
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:56.