Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2016., 20:21   #21
@ ambientt

kako sve financira zdravsto u dk? iz proračuna ili korisnici plaćaju osiguranje?

u austriji jednostavne zahvate (bijle plombe, etc...) kod stomatolga plaća osiguranje, ostalo je skupa. ja sam navlake platio 660.-€ po komadu.
znam da su mađarskoj puno jeftinije (100.- do 200.- € ) ali ja nijma jednostvno ne vjerujem mislim da bi i u zagrebu jeftinije prošao.
inače, pola austrije ide u sopron, györ i hegyesalom kod zubara
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 01:04   #22
Quote:
DrSigmundFreud kaže: Pogledaj post
@ ambientt

kako sve financira zdravsto u dk? iz proračuna ili korisnici plaćaju osiguranje?

u austriji jednostavne zahvate (bijle plombe, etc...) kod stomatolga plaća osiguranje, ostalo je skupa. ja sam navlake platio 660.-€ po komadu.
znam da su mađarskoj puno jeftinije (100.- do 200.- € ) ali ja nijma jednostvno ne vjerujem mislim da bi i u zagrebu jeftinije prošao.
inače, pola austrije ide u sopron, györ i hegyesalom kod zubara

Iz propracuna no jako je skupo te najveci dio od oporezivanja ide za zdravstvo. Masovno je optereceno upravo zbog pristupacnosti svakom gradjanu. U zdravstvo spada svi tretmani i medicina unutar bolnice koja je drzavana ili kod privatne ako drzavna uputi tamo. Svi pregledi kod specijalista ili ljekara (licnog) takodjer. Placa se medicina na recept - za to se moze napraviti neko osiguranje da bude jeftinije isto kao i za stomatologa. No vjeruj mi za stomatologa morati ces ici jako cesto da se isplati clanarina takog osiguranja. Inace kod nas opravka zuba moze da komotno kosta 300-600€ samo slikanje je 120€ Ja sam opravljo zube u Baltickim drzavama i nemogu se pozaliti nikako. Pogotovo Latvija i Estonija su na dobrom nivou. U Litvaniji nisam pa necu nemogu nista reci. No ni tamo nije "jeftino" ono je u usporedbi s Danskom opet Slovenija je jeftinije od njih. Sve ostale usluge medicine kao fizoterapeut, maseri i sl. su van zdravstvenog sistema i to se palca. Unutar bolnice ima na kraci period poslje operacije samo, da se uhodate onda ide na vlastiti dzep. Redovi su dugi za bilo sto, obicno se pacienti zi kraja u kraj pebacivaju gdje je kraci red. Pravo prednosto imaju svi politicari i njihovi najblizi oni mogu da preskacu redove i imaju prioritet. Zbog jako opterecenog zdravstva moze se desiti odnosno cesto je tako, da pregledi nisu temeljiti. Sad da vi redovno gledate krvnu sliku i sl. tesko, da ce vam htjeti a ako idete u privatne bolnice za tako nesto racunajte samo za krvnu sliku 300€. Ljekovi su poskupi za obican sirup sam jedne pilike platio 250kn tj. cca. 35€
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 01:44   #23
I kod nas u SAD-u se dosta ide u druge zemlje u medicinski i zubarski "turizam". Npr. ovi na sjeveru idu u Kanadu po lijekove. Oni na jugu u Mexico. Meni se više isplati letjeti u Costa Ricu zubaru za neki ozbiljniji tretman. Ili letjeti u Francusku, Njemačku, i ići tamo privatnom doktoru ili u bolnicu, za kakvo ozbiljnije liječenje. Thailand je također vrlo popularan.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 17:34   #24
u austriji svi medikamenti sa receptom koštaju € 5,70, za penzionere su jeftiniji a postoji i kategorija koja ništa ne plaća
prije par mjeseca u apoteki je jedan penzioner bio ispred mene i kad mu je apotekarka donijela medikament se je nasmijao i rekao da je taj medikament zapakovan ko da je zlato unutra, ona mu je uzvratila da košta preko 1.200.- €.
od 2015e javna osiguranja plaćaju i terapiju za skoro sve slučajeve hepatitis-c, što im je dignulo budget za skoro3%. lijek za 12-tjednu terapiju košta 84.000.-€
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2016., 16:48   #25
Quote:
Austrheim kaže: Pogledaj post
Prijateljica mi radi u ovoj bolnici u Vancouveru i kaze da je na razini karlovacke bolnice,
dakle nista kao Rebro gdje je prije radila:




vec i prema slici izgleda kao teska socijala, kao i karlovacka bolnica:
Ja sam neki dan bio na Rebru u Zagrebu radi potreba za blisku rodbinu. Sve super, uredno i čisto, moderno, osoblje susretljivo. Doktorica se maksimalno potrudila više nego šo joj je u radnom opisu. Šta reći nego svaka im čast, ne vidim da je to iskustvo lošije nego na zapadu. I sve besplatno, a ne 5000 USD po danu kao u USA.

Za razliku od kod nas ovdje, u Americi te ne gledaju kao pacijenta nego uglavnom kao novčanik. Ako je novčanik plitak i usluga će biti takva.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 08:19   #26
evo jedan slučaj na relaciji hrvatska - austrija

http://www.jutarnji.hr/life/zivotne-...orima/4131081/
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 14:53   #27
Zdravstvo u hrvatskoj nije besplatno, svi ljudi koji rade su prisiljeni uplacivati u njega bez mogucnosti odabira da/ne/nesto drugo.

To je velika razlika izmedu hrvatske i nekih drugih zemalja.


Evo koliko je jeftino hrvatsko zdravstvo naprama UK, za jednu nad prosjecnu placu u ITu. U engleskoj se isto uplacuje osnovno zdravstveno kao i u hrvatskoj obavezno unutar place.

80000 GBP godisnja placa :

Zdravstvo UK : ~4000 kuna mjesecno
Zdravstvo HR : ~8000 kuna mjesecno

Iz osobnog iskustva mogu reci da englesko zdravstvo bolje, kvalitetnije i uljudnije nego hrvatsko.

A hrpa zemalja (recimo svicarska je blizu i tako funkcionira) zdravstveno ugovaras sam i placas sam. Po svojim potrebama ili zeljama.
maliburek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 15:44   #28
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
I kod nas u SAD-u se dosta ide u druge zemlje u medicinski i zubarski "turizam". Npr. ovi na sjeveru idu u Kanadu po lijekove. Oni na jugu u Mexico. Meni se više isplati letjeti u Costa Ricu zubaru za neki ozbiljniji tretman. Ili letjeti u Francusku, Njemačku, i ići tamo privatnom doktoru ili u bolnicu, za kakvo ozbiljnije liječenje. Thailand je također vrlo popularan.
Ok ako je nešto što može čekati, ali što ako je žučni ili bubrežni napad? Ono kamen se zaglavio i mora hitno van? Ili ako te naglo zabolio zub? Ima li neka private jet kompanija koja hitnoće fura do Thailanda?
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 18:41   #29
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Ok ako je nešto što može čekati, ali što ako je žučni ili bubrežni napad? Ono kamen se zaglavio i mora hitno van? Ili ako te naglo zabolio zub? Ima li neka private jet kompanija koja hitnoće fura do Thailanda?
Nema. Ako je kaj hitno, odeš prvom doktoru i moliš se svakom postojećem bokcu da nećeš morat kuću prodati da platiš račun. To sve da si i najveći mogući ateist.

Ali ako imaš solidno osiguranje, nije neki problem...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 19:26   #30
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Nema. Ako je kaj hitno, odeš prvom doktoru i moliš se svakom postojećem bokcu da nećeš morat kuću prodati da platiš račun. To sve da si i najveći mogući ateist.

Ali ako imaš solidno osiguranje, nije neki problem...
Ok tako sam nešto i mislio. Inače, što se događa s onima koji ne mogu platiti liječnički račun koji premašuje vrijednost nekretnina i svega što posjeduješ? Pretpostavljam da ima i takvih slučajeva kad se i za ovakve benigne stvari dobije $90.000. Mogu samo zamisliti koliko dobije netko tko je imao klasičnu prometnu nesreću ili pao s motora i razvalio se ono "do koske".

Taj je multimilijunaš u bolničkim dugovima. Kako onda ide postupak? Zatvor? dobrotvorni rad ili te odguraju van iz bolnice kompletno zagipsanog, onim kolicima za kutije?
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 23:02   #31
A šta misliš da se događa?
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2016., 15:59   #32
InterMezzo,
Sto podrazumijevas pod solidnim osiguranjem? 14,5% od place bi bilo dovoljno za neko osiguranje di ti nece uzet kucu ako ti se nesto dogodi tvojom krivicom?
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2016., 17:23   #33
Koliko kuzim USA nema osnovno zdravstveno osiguranje kao CA ili Hrvatska? U tom osiguranju su svi osnovne zdravstvene potrebe koje covjek treba. Pored toga, svaka ili vecina firmi placa dodatno osiguranje koje pokriva zubara, okulista, psihologa, neke lijekove(inzulin), ortopeda, dermatologe i sl, koje zapravo nisu osnovne stvari. To dodatno osiguranje mene kosta oko 100$ mjesecno ja mislim.
Postoji i opcija da sam ne zaposlen pa si uzmem osiguranje, ovisno o tipu moze me kostati od 100-200$.

Kakav je onda sustav u USA i koliko kosta mjesecno to osnovno osiguranje koji bi pokrilo sve bolnicko lijecenje i obiteljskog doktora?
amstel is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2016., 17:26   #34
Iskeno mislim da bi osnovno zdravstveno osiguranje trebalo biti pravo i besplatan temelj svakog drustva ukoliko placa porez. Cak i da Kanada nama ne daje besplatno zdravstvo, ali da su nam takse puno manje, ja bih uplacivao za to osnovno bez problema. Jer ako mogu/moram placati auto osiguranje i hrpu drugih gluposti, ne vidim zasto ne bih placao zdravstveno. Ne znam da li Amerikanci imaju malo iskrivljen pogled na to ili jednostavno je sustav jaaako los?
amstel is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2016., 19:57   #35
Meni se recimo USA princip svidja, samo ne znam kako je u praksi.
Ako si radno sposoban, radis, uredno placas poreze, osiguranja i imas ugodan zivot. Ako si radno sposoban, a svojevoljno ne radis nista cime bi mogao biti koristan zajednici i radis probleme, tko te jebe, crkni.
E sad, djeca, starci(mirovinski fondovi?), invalidi, to su vec druge stvari koje jos trebam prouciti.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 14:42   #36
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
Meni se recimo USA princip svidja, samo ne znam kako je u praksi.
Ako si radno sposoban, radis, uredno placas poreze, osiguranja i imas ugodan zivot. Ako si radno sposoban, a svojevoljno ne radis nista cime bi mogao biti koristan zajednici i radis probleme, tko te jebe, crkni.
E sad, djeca, starci(mirovinski fondovi?), invalidi, to su vec druge stvari koje jos trebam prouciti.

Djeca su osigurana sva ,ako ne privatnim osiguranjem onda drzavnim .
Ja imam dobro osiguranje samo zahvaljujuci poslu svoga muza koji je u jakom sindikatu .Ja i djeca imamo osiguranje preko njega ,njemu se odbija nekih 14-15% od place taj novac i nevidi .Placam u doktora 12$(ER 35$, specijalista nista ).Rodila sam u privatnoj bolnici oba puta ,C-Section ,muz bio samnom ,on operaciju kicme isto privatna bolnica ,nista nismo platili ali stojis u bolnici samo 3-4 dana i onda van ,nema lezanja danima posli poroda ka u HR i dva dana prije i 5 dana posli .Toga nema .

Mozes ti radit i tri posla a opet ne imat novaca za dobro osiguranje .Vladine sluzbe ,drzavne sluzbe i sindikati imaju dobra osiguranja .
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!

Zadnje uređivanje spalatinaS : 28.06.2016. at 14:57.
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 18:32   #37
Nisam baš siguran da su baš sva djeca osigurana. Naime kad si to spomenula sjetio sam se priče Lancea Kirklina jednog od sretne djece koja su preživjela pucnjavu u srednjoj školi Columbine 1999. On je dobio nekoliko metaka u čeljust s boka. Čeljust mu je bila totalno uništena(slike an ovom linku su poslije kiruške rekonstrukcije lica, nekoliko njih).

http://crimeandcolumbine.tumblr.com/...pas-the-soccer

Išao je na nekoliko plastičnih operacija rekonstrukcije čeljusti i kući su mu poslali račun od $229.000. I to samo za prvih 5 operacija. A trebao ih je imati još 5 stoga bi vjerojatno to zaokružili na oko $460.000.

https://news.google.com/newspapers?n...,8605677&hl=en


Mislim, bokte mazo. Oružje koje je široko dostupno svima pa i svakakvim budalama(zahvaljujući državi i Ustavu) koja te iz zajebancije prostrijeli i dovede u budući "homeless people" status ako te već ne ubije. I to je ok. S druge strane obavezno zdravstveno osiguranje za sve je tabu tema. Ne razumijem.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 22:21   #38
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Nisam baš siguran da su baš sva djeca osigurana. Naime kad si to spomenula sjetio sam se priče Lancea Kirklina jednog od sretne djece koja su preživjela pucnjavu u srednjoj školi Columbine 1999. On je dobio nekoliko metaka u čeljust s boka. Čeljust mu je bila totalno uništena(slike an ovom linku su poslije kiruške rekonstrukcije lica, nekoliko njih).

http://crimeandcolumbine.tumblr.com/...pas-the-soccer

Išao je na nekoliko plastičnih operacija rekonstrukcije čeljusti i kući su mu poslali račun od $229.000. I to samo za prvih 5 operacija. A trebao ih je imati još 5 stoga bi vjerojatno to zaokružili na oko $460.000.

https://news.google.com/newspapers?n...,8605677&hl=en


Mislim, bokte mazo. Oružje koje je široko dostupno svima pa i svakakvim budalama(zahvaljujući državi i Ustavu) koja te iz zajebancije prostrijeli i dovede u budući "homeless people" status ako te već ne ubije. I to je ok. S druge strane obavezno zdravstveno osiguranje za sve je tabu tema. Ne razumijem.

U NY state trebas imat dozvolu za posjedovanje oruzja i moras ga drzati pod kljucem ,mislim da je samo za osobnu zastitu mozes dobit dozvolu nikako za nosenje .
Nisam upoznata sa detaljima tog nesretnnog slucaja koji spominjes ali pricas o plasticnoj kirurgiji ,znaci estetici ,ali opet i dosta plasticara radi promocije rade pro bono,cudno da nitko nije to napravio za free !

Bolnica salje racun ,ali ovisi o tvom osiguranju kakav deal ima sa odredenom bolnicom .

Svako osiguranje ima svoj network doktora ,bolnica ,specijalista etc ,ako ides out of network ,zavisi koliko pokriva ili jeli ista pokriva .
Doktori i bolnice rade sa nekoliko osiguravajucih kuca i pokrivaju odredene planove .Nije to bas jednostavno .

Ja ti tvrdim da je svako dijete koje je rodeno u NY state ima pravo na osnovno zdravsteno osiguranje drzavno ( treba prijavit mislim u roku od 30 dana ),jos ako je socijalni slucaj ima i placen trosak i javnog prevoza bus/train za pregled kod doktora .Pokriveno je osnovno ako je neka bolest teza za to ne znam .( min. je 620 $ za family od 3 per week ) ako je zarada prelazi taj prag onda se placa nesto nesto topa 10-20 $ )mjesecno i to do middle school (5 razred ),za to sam sigurna, a poslije ne znam ali mislim da je ovaj Obamacare i to rijesio za osnovno osiguranje .Ja imam privatno siguranje i moja djeca ali neka djeca u pk su imala ovaj drzavni children health plus ,znam da pokriva cjepiva ,prelome ,djecje bolesti ..
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 01:01   #39
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
Meni se recimo USA princip svidja, samo ne znam kako je u praksi.
Ako si radno sposoban, radis, uredno placas poreze, osiguranja i imas ugodan zivot. Ako si radno sposoban, a svojevoljno ne radis nista cime bi mogao biti koristan zajednici i radis probleme, tko te jebe, crkni.
E sad, djeca, starci(mirovinski fondovi?), invalidi, to su vec druge stvari koje jos trebam prouciti.
Kad bi ti taj sistem probao, sumnjam da bi ti se svidio. Nije zapravo srž problema u opcijama oko osiguranja. Srž problema je da se zdravlje ovdje tretira kao commodity. Nelogično paprene cijene za sve i svašta, od najbanalnijih proizvoda ili usluga na gore. Npr. radio sam isti pregled u Njemačkoj jednom, i u Miamiu nakon nekih dvije godine. U Njemačkoj nisam imao osiguranje i platio sam nekih 400injak Eura kod privatnika. U SAD me co-pay (participacija) koštao 850 dolara, ostatak računa za pregled od 15 minuta platilo je osiguranje, nekih 4300+ dolara. A ja imam zapravo jako dobro osiguranje u SAD. To je samo jedan primjer, da ne govorim dalje o prepaprenim cijenama lijekova na recept ili cijenama bolničkog liječenja.

No jbg. tako je to kad tu svaki jebeni poludoktor živi u uvjerenju da mu je zbog te diplome obavezno imati kuću od milijun dolara i ergelu skupih automobila. A pola ih školovao onaj Castro na Kubi.

Quote:
spalatina-nyc kaže: Pogledaj post
U NY state trebas imat dozvolu za posjedovanje oruzja i moras ga drzati pod kljucem ,mislim da je samo za osobnu zastitu mozes dobit dozvolu nikako za nosenje .
Jedino kaj je problem u tome što kriminalce boli kuki za zakon a mogu kupiti kaj im se prohtije na crnom tržištu. Tako da te dozvole su jedino za law abiding citizens poput tebe i mene.

No dođe li meni na vrata takav neki krimos, nema frke, InterMezzo, koji je inače zbogom oružje tip čovjeka, će ga znati poslati na vječna lovišta a ima i čime (sve s dozvolama, naravno).
__________________
Sing, baby, sing!

Zadnje uređivanje InterMezzo : 29.06.2016. at 01:11.
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 12:13   #40
Znaci ne postoji savrsena zemlja di je sve kak treba. Od USA me odbijaju zdravstvo i skolstvo jer su pretjerali u odmaku od socijalne europe di svatko ima sve na pladnju iako cesto nije zasluzeno. Kanada je mozda negdje na pola puta, al opet njoj fali ono nesto.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:46.