Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2016., 16:57   #41
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Zivot traje kratko i moze se reci kao i da ne postoji ako se u obzir uzme da vecno nepostojanje naseg zivota upravo traje zauvek i da necemo naseg zivota biti svesni niti da bilo sta postoji,kao kad se nismo rodili.Sve je nebitno i moze se reci nista ne postoji.
Prvo moraš odgovoriti na pitanje zašto trajanje nečega određuje bitnost. Po toj logici je kornjača bitnija od čovjeka, ili čovjek koji živi 100 godina je bitniji od onoga koji živi 50. Ali da se ne zamaraš s tim, ti si odmah pošao od vječnosti. Pošto je vječnost beskonačno duža od bilo čega prolaznog, a po tebi je sve prolazno, znači da je sve nebitno. Pošto si vječnost pripisao jedino ništavilu, onda znači da je ništavilo ne samo najbitnije nego i jedino bitno. Toliko si se uplašio svoje prolaznosti da moraš poniziti život do ništavila da bi bar malo osjetio svoju bitnost.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 16:57   #42
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Nauka zna da je svest materijalne prirode i kakve granice pominjes? Ideja o vecnom zivotu je jedna budalastina teska.Ti si agnostik jel,ako smem znati?
Dobro, sad se udaljavamo od teme, a nisam nigdje spominjao "vječni život"... Uglavnom, nešto o čemu nemamo iskustva ne može se ni iskustveno dokazati, a empirija je polazište znanstvene metode.

Dakle, ono što tvrdiš, gradiš na svojoj mašti, a zašto tako gradiš, neću spekulirati, nije tema.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 17:00   #43
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Beskonačno ništavilo nema trajanje jer svijest koja bi ga opazila ni ne postoji (po DavMla).
Da, zato ljudi kada dođu svijesti i vele da osjećaju kao da nije prošla ni sekunda od onoga čega se zadnje sjećaju prije nego su izgubili svijest, bez obzira koliko dugo su bili u nesvijesti.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 17:10   #44
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Prvo, ne znam kako si mogao poći od pretpostavke da je DavMla u pravu.
A drugo, pa i ja sam reagirao na tvoju matematiku , kad kažeš da je bilo što "beskonačno puta duže od vječnog"...
To je poznata metoda. Često je dobro vidjeti što slijedi iz nečijeg stava, bez obzira da li vjerujemo u to ili ne.
Dobro si reagirao na moju "matematiku" ako gledaš doslovno. Ali razmisli, što je važnije, sekunda svijesti ili vječnost bez svijesti.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 17:11   #45
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
To je realnost,a ne verovanje.Nepostojanje je nista,bez ikakvog znanja,osecaja,bez icega.
To je vjerovanje u realnost. Ili vjerovanje u realnost vlastitog vjerovanja. U svakom slučaju je vjerovanje.
Nepostojanje je ništa - da, po definiciji. Po samom značenju riječi.
O nepostojećem ne možemo ništa reći. Ali o postojećem koje je prestalo živjeti (za nas ljude, prestankom disanja, smrću) ne znamo i ne možemo reći ništa više osim onog što "znamo" temeljem iskustava tuđe smrti i mentalnih opservacija na tu temu.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 17:22   #46
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Nauka zna da je svest materijalne prirode i kakve granice pominjes? Ideja o vecnom zivotu je jedna budalastina teska.
Nauka to ne zna. Ne zna se ni što je Svijest - nema jedne ili jednoznačne definicije, nema konsenzusa oko toga što je Svijest - što je Svijest nije ni pokazano ni dokazano, dok svjesnost ne trebaš brkati sa Sviješću.
Biti onesviješćen pa ne znati za sebe, ne znati ništa i biti svjestan, priseban, nije SVIJEST.
O tome što (tko misli da) je svijest ispisane su stranice i stranice... a Zna se uistinu?

))
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 17:24   #47
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Zaboravi na zivot,zivot je prevara,a pored toga okrutna glupa igra.Ako pogledas u prirodu videces nemilosrdnu borbu za opstanak,pogotovo u zivotinjskom svetu.Dakle celokupan zivot je jedna nepotrebna patnja,na kraju nisi svestan nicega,kao da nisi nista ni doziveo,kao da nisi ni ziveo zivot.Na engleskom to ide ovako:Life is Consumption,Reproduction,Addiction,Parasitism ili skraceno CRAP sto na engleskom znaci sranje.
Pošto je život sranje, sad to dokazuješ tako da sereš na forumu.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 18:23   #48
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Ma što je dokazano? ))) Čime to - dokazano, izmjereno? haha daj ne nasmijavaj me.
Što je to nematerijalno tijelo? A?
Ajde, što je? Pa je "dokazano" da nemamo nikakvo nematerijalno tijelo? Tko je To dokazao? Znamo o tome sve? Blago nama. ))
Ti si onaj koji vjeruje. Reći - ne znam - korektno je jer se ne može znati ono što se ne može znati nakon što prestanemo disati. Ako vjeruješ da znaš, onda si vjernik.
"Argumentacija" da "vecno nistavilo ne moze da se iskusi, jer kad si u nistavilu, nema nikakvih iskustava, sva iskustva se ponistavaju", samo su opservacije koje izvodiš iz značenja riječi Ništavilo kao polazišta. To baš i nije neka filozofija.
Dokazano je time sto je utvrdnjeno da svest nije nematerijalnog porekla.Nigde osim toga nije uoceno nematerijalno telo i sama ideja o njemu je nepotrebna,jednostavno visak,sve je objasnjeno bez njega.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 18:25   #49
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Prvo moraš odgovoriti na pitanje zašto trajanje nečega određuje bitnost. Po toj logici je kornjača bitnija od čovjeka, ili čovjek koji živi 100 godina je bitniji od onoga koji živi 50. Ali da se ne zamaraš s tim, ti si odmah pošao od vječnosti. Pošto je vječnost beskonačno duža od bilo čega prolaznog, a po tebi je sve prolazno, znači da je sve nebitno. Pošto si vječnost pripisao jedino ništavilu, onda znači da je ništavilo ne samo najbitnije nego i jedino bitno. Toliko si se uplašio svoje prolaznosti da moraš poniziti život do ništavila da bi bar malo osjetio svoju bitnost.
Potpuno pogresno.Uopste se nisam uplasio prolaznosti,drago mi je da je tako sve,drago mi je da je zivot besmislen i da sam ja nebitan,volim sto je to tako.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 18:28   #50
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
To je vjerovanje u realnost. Ili vjerovanje u realnost vlastitog vjerovanja. U svakom slučaju je vjerovanje.
Nepostojanje je ništa - da, po definiciji. Po samom značenju riječi.
O nepostojećem ne možemo ništa reći. Ali o postojećem koje je prestalo živjeti (za nas ljude, prestankom disanja, smrću) ne znamo i ne možemo reći ništa više osim onog što "znamo" temeljem iskustava tuđe smrti i mentalnih opservacija na tu temu.
O onom sto je prestalo ziveti mozemo reci jer imamo jaku spoznaju o tome na temelju opservacija.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 18:29   #51
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Potpuno pogresno.Uopste se nisam uplasio prolaznosti,drago mi je da je tako sve,drago mi je da je zivot besmislen i da sam ja nebitan,volim sto je to tako.
Besmisao oslobađa.
TheJudgement is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 18:30   #52
Quote:
TheJudgement kaže: Pogledaj post
Besmisao oslobađa.
Tacno.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 19:12   #53
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Dokazano je time sto je utvrdnjeno da svest nije nematerijalnog porekla.Nigde osim toga nije uoceno nematerijalno telo i sama ideja o njemu je nepotrebna,jednostavno visak,sve je objasnjeno bez njega.
Nije utvrđeno. Ništa nije utvrđeno. Postoje samo razne teorije.
Uočeno nematerijalno tijelo?
A kako se to misli uočiti nematerijalno tijelo?
Otkud ideja o materijalnom i nematerijalnom?
Jesmo li mi samo (materijalno) tijelo? Što su misli i otkud one, jesu li materijalne; što su sposobnosti uma i jesu li materijalne, je li inteligencija materijalna, imaginacija, ideje, uvidi, ljubav, zvuk, vibracije, svjetlost i sjenke, je li prostor materijalan, vrijeme, je li materijalno itd.

Ovo što ovdje navodiš, olako - "sve je već objašnjeno" - nema veze sa stvarnošću. Možda su i ljudi u vrijeme dok su još mislili da je Zemlja ravna ploča, vjerovali da je sve objašnjeno.
S takvim stavom, ovdje na filozofiji, nisi ozbiljan sugovornik. To kako nastupaš u raspravi je isključivost s kojom nemam ni najmanje volje više korespondirati (dopisivati se).
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 19:20   #54
Quote:
TheJudgement kaže: Pogledaj post
Besmisao oslobađa.
Čega? Fino što si oslobođen. To se zove konformizam.

Uživaj u komforu besmisla! Nekim ljudima život znači mnogo više a da bi željeli biti konformisti (to je odlika slabih).
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 19:32   #55
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
S takvim stavom, ovdje na filozofiji, nisi ozbiljan sugovornik. To kako nastupaš u raspravi je isključivost s kojom nemam ni najmanje volje više korespondirati (dopisivati se).
I meni je pomalo čudno što se ovakav isključivi tj zaglavljeni um našao vjerovati u "ništavilo" i propagirati smrt, kad bi mu prirodno mjesto prije bilo među vjernicima neke tvrdokorne sekte (gdje se obično takvi umovi nađu i međusobno glođu u onome što njima izgleda kao prijateljska razmjena mišljenja)

Ovo je donekle gore nego da pripada sekti, jer ovdje on toliko duboko vjeruje u smislenost smrti (u to da je odbacivanje fizičkog tijela=konačno spajanje s njegovom uobraziljom zvanom "vječno ništavilo", koju on štuje ko kakvog boga) da se u dokazivanju toga poziva na autoritet nauke, dakle na nekakvu "službenu istinu" koja bi kao imala važiti za sve jednako, drsko se i prezrivo iščuđavajući kako to da čitav svijet ne vidi stvari okom tog njegovog autoriteta i ne misli jednako kao on ....
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 19:45   #56
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
I meni je pomalo čudno što se ovakav isključivi tj zaglavljeni um našao vjerovati u "ništavilo" i propagirati smrt, kad bi mu prirodno mjesto prije bilo među vjernicima
Pa on je vjernik.

Baš kao i kršćanin ima svjetonazor koji se sastoji od različitih vjerovanja koja daju odgovore na ona 'velika metafizička pitanja', samo se sadržaji tih vjerovanja razlikuju..

Ne kažem sad da je naturalizam/materijalizam/nihilizam ili šta več to njegovo je religija, jer religija nije samo jedan određeni svjetonazor.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2016., 12:26   #57
Dodajem malo proljetnog ugođaja na ovu veselu temu.

Kad budem trava - Dobriša Cesarić

Možda će onda bolje da bude
Kada se jednoga dana preselim
U crve i u zemne grude.

Ljuljat ću se u travama veselim,
Mjesečinom i suncem poliven,
Rasitnjen i dobro skriven.

Ništa mi neće ostat od uma,
Nijedna misao mrtvoga duha;
Ja neću imat ni uha ni sluha,
Da slušam tišinu svojega šuma.

Ako me kada stanu i kosit,
Neće mi bola nanijeti kosa –
Jedini teret koji ću nosit
U novom životu biti će rosa.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2016., 21:19   #58
April is the cruellest month, breeding
Lilacs out of the dead land, mixing
Memory and desire, stirring
Dull roots with spring rain.
Winter kept us warm, covering
Earth in forgetful snow, feeding
A little life with dried tubers.
Summer surprised us, coming over the Starnbergersee
With a shower of rain; we stopped in the colonnade,
And went on in sunlight, into the Hofgarten,
And drank coffee, and talked for an hour.
Bin gar keine Russin, stamm’ aus Litauen, echt deutsch.
And when we were children, staying at the arch-duke’s,
My cousin’s, he took me out on a sled,
And I was frightened. He said, Marie,
Marie, hold on tight. And down we went.
In the mountains, there you feel free.
I read, much of the night, and go south in the winter.

What are the roots that clutch, what branches grow
Out of this stony rubbish? Son of man,
You cannot say, or guess, for you know only
A heap of broken images, where the sun beats,
And the dead tree gives no shelter, the cricket no relief,
And the dry stone no sound of water. Only
There is shadow under this red rock,
(Come in under the shadow of this red rock),
And I will show you something different from either
Your shadow at morning striding behind you
Or your shadow at evening rising to meet you;
I will show you fear in a handful of dust.
...
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 08:17   #59
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Po meni da bi nesto nazvali postojanim,moralo bi da postoji zauvek i da ne prestane.Medjutim,sve sto definisemo kao postojano je promenljivo i prolazno.Jednog dana nista za nas nece postojati,sve sto smo definisali,spoznali i doziveli zauvek ce nestati u nistavilu zajedno sa nama kao da niceg nije ni bilo.Postojanje bi definisao kao prevaru.

Zašto nije moguće zamisliti da baš ničega nema?
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 12:29   #60
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Zašto nije moguće zamisliti da baš ničega nema?
To da ničega nema je zapravo totalno mrtvilo i nepomičnost, i to se pokušava zamisliti ali je sliku moguće zadržati tek tren ili dva s obzirom da je um koji to zamišlja ŽIV, što hoće reći u stalnom pokretu, a to znači da svakako mora "ići dalje" (na nove slike i nova zamišljanja...)
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:43.