Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Programiranje

Programiranje Za programere i one koji to žele postati ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2016., 09:42   #1
Razlike u brzini razvoja software-a (programiranja) mogu biti i do 20 puta

Jedan od tekstova koje sam nedavno pročitao kaže:

A study [12] conducted in the late 1969s found huge variations in individual programming productivity. Professional programmers with an average of 7 years’ experience were examined, and it is found that the ratio of initial coding time between the best and worst programmers was about 20 to 1; the ratio of debugging times over 25 to 1; the ratio of program size 5 to 1; and of program execution speed about 10 to 1. No relationship between a programmer’s amount of experience, working hours, and code quality or productivity was identified. Those large differences in productivity of software/application development are later confirmed by many other studies as well [13,14,15,16,17].

Link na cijeli tekst: https://lnkd.in/eu2JeJs

Kakvo je vaše mišljenje? Da li je zaista moguće da postoje tolike razlike u brzini razvoja software-a, tj. u programiranju kod osoba koje imaju više od sedam godina radnog iskustva?

Za mene je ovo nevjerojatna stvar
Austrijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 15:08   #2
Quote:
Austrijanac kaže: Pogledaj post
Jedan od tekstova koje sam nedavno pročitao kaže:

A study [12] conducted in the late 1969s found huge variations in individual programming productivity. Professional programmers with an average of 7 years’ experience were examined, and it is found that the ratio of initial coding time between the best and worst programmers was about 20 to 1; the ratio of debugging times over 25 to 1; the ratio of program size 5 to 1; and of program execution speed about 10 to 1. No relationship between a programmer’s amount of experience, working hours, and code quality or productivity was identified. Those large differences in productivity of software/application development are later confirmed by many other studies as well [13,14,15,16,17].

Link na cijeli tekst: https://lnkd.in/eu2JeJs

Kakvo je vaše mišljenje? Da li je zaista moguće da postoje tolike razlike u brzini razvoja software-a, tj. u programiranju kod osoba koje imaju više od sedam godina radnog iskustva?

Za mene je ovo nevjerojatna stvar
S obzirom na iskustvo, ako je samo 20 puta, i razlika u brzini izvršavanja od samo 10 puta, to je dosta manje nego što bi očekivao.

Evo jedna stranica gdje se sakupljaju primjeri od najgorih:
http://thedailywtf.com/
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 15:41   #3
To znači:

- jedna osoba završi posao za mjesec i pol
- druga završi isti posao za tri godine
- obje osobe plaćaš isti na mjesečnoj bazi

Austrijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 16:35   #4
Dakle, govorimo o istraživanju koje je provedeno prije 47 godina? Moramo uzeti u obzir da se u međuvremenu promjenilo puno toga u vezi načina programiranja. Pa sama infrastruktura se promjenila i sada imamo brže, jače kompjutere, a da ne govorim o načinu i učenju programiranja (frameworks, forums itd.).

Ali što se tiče produktivnosti u programiranju, to je kao i u svakom drugom poslu. Sve je individualno. Netko će biti brži, netko sporiji, detaljniji, usmjereniji i sl.
Dubrovcanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 11:18   #5
Ovo ispod je moje privatno mišljenje.

Quote:
Dubrovcanin kaže: Pogledaj post
Dakle, govorimo o istraživanju koje je provedeno prije 47 godina?
Ovo je prvi faktor. Tad nije bilo puno programera i oni koji su se bavili programiranjem su se s tim bavili jer su to voljeli i jer su to živjeli. U pozadini je bilo i dosta matematike. Danas je programiranje ulaznica za bolju plaću, malo je pravih programera koji rade na sebi.

Drugi faktor je da se dosta promijenio i fokus aplikacija. Danas se većim dijelom proizvodi business apps, ovdje je fokus na brzom štancanju kako bi se pomoglo biznisu da odgovori na potrebe tržišta.

Quote:
Austrijanac kaže: Pogledaj post
To znači:

- jedna osoba završi posao za mjesec i pol
- druga završi isti posao za tri godine
- obje osobe plaćaš isti na mjesečnoj bazi

Sa 7 godina si senior i definitivno nisi plaćen isto kao netko tko ima manje godina iskustva. Naravno, govorimo o osobi koja 7 godina radila na projektima i na sebi. Neki ljudi rade 7 godina jedno te istu stvar, u takvim slučajevima nema pravog rasta.

https://blog.codinghorror.com/the-ye...perience-myth/
paprat984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 11:03   #6
Da nadodam, tu ima mnogo raznih faktora koji utiču na brzinu razvoja softvera i sasvim je logično da iskusni programeri i posebno oni koji znaju više programerskih jezika imaju prednost u razvoju, barem imaju potencijal za brzinu. Isti potencijal mogu imati i programeri početnici, ali ako nemaju iskustva onda je taj potencijal zasnovan na principu sreće.

Programiranje jednog softvera u programerskom jeziku Perl mi je uzelo par mjeseci, dok sam taj isti softver programirao u Lisp programerskom jeziku unutar par dana slobodnog vremena.
__________________
★★★ http://www.ulaganje.com ★★★
JLouisBiz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:42.