Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2006., 18:45   #1
Pankreatitis ili upala gušterače

prije 3 tjedna dijagnosticiran mi je akutni pankreatitis,nalazi su i dan danas koma,lipaze 208 (tada 322),AMS S 111(tada 284),AMS U 882 (tada 4416),GGT 79,pa 100; CRP 10.2
nemam bolove,nije mi muka, nisam zuta....a dali su mi kreon 25000 i IPP - Ortanol....napravila sam sve nalaze, i UZV i CT i gastroskopiju, ezofagoskopiju i duodenoskopiju...nasli distalni gastritis i nehomogenu glavu pankreasa.H.Pylori:negativan, EBV izgleda preboljen nekada davno a da nisam ni znala
MOje pitanje je: zar stvarno nema nacina saznati zasto se to dogodilo?ne pijem apsolutno nikad jer od alkohola umirem od migrene....i zar stvarno nema lijek za to? I sta sada da radim?do kad na toj dijeti?ima li itko ko mi moze dati bilo kakav savjet? iz malog sam grada, i isprepadali su me sa ozbiljnoscu bolesti pankreasa...
unaprijed hvala
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2006., 19:32   #2
Jedini slucaj akutnog pankreatitisa za koji ja znam bio je izazvan depozitom u zucnoj vrecici, ne kamencima, nego tim sitnim depozitom poput pijeska. Doticna osoba je provela tjedan dana na intenzivnoj i nakon toga slijedila bezmasnu dijetu do operacije zuci.
Pankreasu mozes pomoci jedino dijetom i to vrlo strogom. Kako to da ti nisu pronasli uzrok upale? Naime ima ih vrlo malo - alkohol, zucni kamenci i virusna oboljenja (obicno kod djece).
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2006., 20:13   #3
ne znam zasto nisu nasli zariste,ali nisu,Nije zuc, nije alkohol, nije virus,sve sam testove odradila.Zato me sve to skupa i muci toliko
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 16:52   #4
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Jedini slucaj akutnog pankreatitisa za koji ja znam bio je izazvan depozitom u zucnoj vrecici, ne kamencima, nego tim sitnim depozitom poput pijeska. Doticna osoba je provela tjedan dana na intenzivnoj i nakon toga slijedila bezmasnu dijetu do operacije zuci.
Pankreasu mozes pomoci jedino dijetom i to vrlo strogom. Kako to da ti nisu pronasli uzrok upale? Naime ima ih vrlo malo - alkohol, zucni kamenci i virusna oboljenja (obicno kod djece).
Jedini slučaj u hr?Ako je tako onda sam to ja.To mi se dogodilo prije 12-ak godina,neznam ni sam koliko je prošlo Imao sam pijesak u žući koji je nadražio gušteraću i došlo je do akutne upale gušteraće.Bol je bila neopisiva.U bolnici sam proveo mjesec dana do smirivanja upale a onda su operirali žuć.Doktor mi reko da nisam imao sreće i da sam jedan od 100 da ti se to dogodi.Odtada sam na dijeti,nepijem alkohol i nisam imao više problema.Slučajno sam nabasao na ovaj thread Pozdrav svima
eonforever is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 00:01   #5
koje je pretrage potrebno napraviti ako se sumnja na kronični pankreatitis?
vadi li se to sve iz krvi ili i iz urina?
*SpHeRe* is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 00:05   #6
Quote:
*SpHeRe* kaže: Pogledaj post
koje je pretrage potrebno napraviti ako se sumnja na kronični pankreatitis?
vadi li se to sve iz krvi ili i iz urina?
Dosta toga. i krv i urin + drugi spec.nalazi
Kompletnu krvnu sliku, amilaze u serumu i urinu, lipaze, crp,gtt
uzv pankreasa,zuci....
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 14:29   #7
Quote:
*SpHeRe* kaže: Pogledaj post
koje je pretrage potrebno napraviti ako se sumnja na kronični pankreatitis?
vadi li se to sve iz krvi ili i iz urina?
KKS,CRP,amilaze s/u,lipaza,AST,ALT,GGT,ALP,GUK,bilirubin,kreatinin,e lektrolititi,lipidogram,
HBA1C. Koji su većnom u granicama normale ili lagano povišeni.
UZV abdomena / CT.
Inače ERCP je zlatni standard za dg. chr. pankreatitisa.

Zadnje uređivanje hrvoje dr. : 25.03.2012. at 14:37.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 19:19   #8
hvala puno!
*SpHeRe* is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 17:14   #9
ERCP nikako osim intervencije, ako nije upala ERCP će ju izazvati sigurno. danas postoje puno bolja metoda MR gušteraće sa kontrasom. To je neinvazivno i nimalo neugodno a rezultat bolji, o zraćenju i vještini internista i radiologa da i ne govorim. kad se to napravi mogu raditi ekspertize sa slikama kakve hoće i do kad hoće. Govorim iz svog iskustva(kronični pankreatitis). Radiolog
__________________
nemesis live forewer
NEMESIS66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 19:15   #10
Quote:
eonforever kaže: Pogledaj post
Jedini slučaj u hr?Ako je tako onda sam to ja.To mi se dogodilo prije 12-ak godina,neznam ni sam koliko je prošlo Imao sam pijesak u žući koji je nadražio gušteraću i došlo je do akutne upale gušteraće.Bol je bila neopisiva.U bolnici sam proveo mjesec dana do smirivanja upale a onda su operirali žuć.Doktor mi reko da nisam imao sreće i da sam jedan od 100 da ti se to dogodi.Odtada sam na dijeti,nepijem alkohol i nisam imao više problema.Slučajno sam nabasao na ovaj thread Pozdrav svima
Brate nisi jedini. Ja sam isto preživio sa 17. Bio sam debel i išao sam na djetu, jeo sam skroz slabo. Dobio neke bolove u stomaku. I tako mjesec dana, nedaj bože da se ponovilo .. Nakon toga pročitao u nekoj knjizi da treba jest maslinovo ulje, nemam pojma. Poslje maslinovog ulja završio u bolnici, neki kamenčići krenili i zaustavili se u gušterači. Jedva ostao živ, tako bar doktori kažu, meni nije tako parilo. To je bilo u njemačkoj. I nakon toga sam dvi godine jeo neke svinjske enzime za probavu, nemam pojma. Danas imam 30. i osječam se dobro, no primjetio sam da imam nadutost i da je to zbog toga šta je probava loša. Zaboravio sam kako su se zvali ljekovi koje sam pio za probavu. Dali netko zna koje da su dobri ?
__________________
..
yeeeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 21:22   #11
Quote:
yeeeah kaže: Pogledaj post
Brate nisi jedini. Ja sam isto preživio sa 17. Bio sam debel i išao sam na djetu, jeo sam skroz slabo. Dobio neke bolove u stomaku. I tako mjesec dana, nedaj bože da se ponovilo .. Nakon toga pročitao u nekoj knjizi da treba jest maslinovo ulje, nemam pojma. Poslje maslinovog ulja završio u bolnici, neki kamenčići krenili i zaustavili se u gušterači. Jedva ostao živ, tako bar doktori kažu, meni nije tako parilo. To je bilo u njemačkoj. I nakon toga sam dvi godine jeo neke svinjske enzime za probavu, nemam pojma. Danas imam 30. i osječam se dobro, no primjetio sam da imam nadutost i da je to zbog toga šta je probava loša. Zaboravio sam kako su se zvali ljekovi koje sam pio za probavu. Dali netko zna koje da su dobri ?
Vjerojatno se radilo o Kreonu.
Što se tiće sadašnjih tegoba potrebno je prvo napraviti osnovnu obradu /UZV abdomena,opća biokemija/ ev. dodatni pregledi i konzultacija GE te uvesti th. ako je potrebno prema zaključku obrade.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 07:32   #12
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
opća biokemija/ ev. dodatni pregledi i konzultacija GE te uvesti th. .

Gdje bi to sve mogao obaviti ? Jel ima neki dobar doktor u splitu šta je specijaliziran za to ?
__________________
..
yeeeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2006., 21:30   #13
Quote:
Patrizia kaže:
AMS U 882 (tada 4416)
4416!
meni je bilo oko 900 jednom i to mi se učinilo abnormalno abnormalnim. sad su oko 300-400 što je još dosta preko granice. svi ostali nalazi su uredni (osim bilirubina koji je oko 20, ali je to Gilbert, dakle kronično i nasljedno). nitko nema pojma od čega i zbog čega. mučnine i temperature dobijem 1-2 puta godišnje, obično nakon većeg stresa. napravim sve moguće nalaze, sve ok. držeći se žučne dijete, uspio sam to relativno iznormalizirati, ali se prestankom dijetovanja vratilo.
moraš na dijetu i jako se pridržavati onog što su ti rekli.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2006., 22:07   #14
ja sam bila na dvopeku i caju punih 10 dana i nalazi su se minimalno poboljsali,sada sam na toj pankreaticnoj dijeti i umirem od gladi,a nalazi i dalje ne pokazuju da se nesto bitno popravljaju.Stvar koja mene muci je sto nemogu naci uzrok.Bolovi su minimalni,nije mi muka samo sam nervozno/depresivna sa svom tom situacijom...da li cu do kraja zivota morati biti na toj dijeti?
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2006., 22:25   #15
nećeš do kraja života, ali ne možeš očekivati u par dana poboljšanje. ja sam skoro godinu dana bio na dijeti. ne znam što u tvojoj dijeti stoji, ja sam jeo mliječne light proizvode, kuhanu piletinu, ponekad sam si priuštio kuhanu govedinu, ribu sam na sve načine jeo (osim, dakako, prženu u dubokoj masnoći), povrće sam sve jeo sirovo i kuhano (iako baš zelje nisam smio, tak je pisalo, al sam ja jeo), čak sam si ponekad priuštio vrlo lagani čušpajz, npr mahune, ali vrlo vrlo lagani.
i mene je to bediralo totalno, ali pokušaj si to ne dopustiti. meni su se nalazi počeli popravljati nakon 3 mjeseca tek.
što su tebi napisali da jedeš?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2006., 22:31   #16
nesmijem jesti nista masno,nista przeno,nista sirovo,nista slatko,nikakvi zacini,nista protiv bolova (a patim od migrena) a to mi ne ostavlja bas neki izbor.znam da moram pokusati psihicki to izdrzati ali mi je ocajno.za 7 dana opet idem na sve kontrole krvi i umirem od straha da ce nalazi i dalje biti katastrofa,i sta onda?ako vec 3 tjedna ne jedem ili jaaako pazim sta i koliko jedem a nalazi su koma?u cemu je onda stos?zasto je to tako?i do kada?
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2022., 18:11   #17
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
nećeš do kraja života, ali ne možeš očekivati u par dana poboljšanje. ja sam skoro godinu dana bio na dijeti. ne znam što u tvojoj dijeti stoji, ja sam jeo mliječne light proizvode, kuhanu piletinu, ponekad sam si priuštio kuhanu govedinu, ribu sam na sve načine jeo (osim, dakako, prženu u dubokoj masnoći), povrće sam sve jeo sirovo i kuhano (iako baš zelje nisam smio, tak je pisalo, al sam ja jeo), čak sam si ponekad priuštio vrlo lagani čušpajz, npr mahune, ali vrlo vrlo lagani.
i mene je to bediralo totalno, ali pokušaj si to ne dopustiti. meni su se nalazi počeli popravljati nakon 3 mjeseca tek.
što su tebi napisali da jedeš?

Drug, ti zbilja nekakav hirovit. Molim te drugu godinu da mi se javiš, jer imam problem kao ti sa gilbertom i urinskim amilazama
Jedinica zandar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2006., 23:04   #18
nažalost, ja ti ne mogu dati odgovor na to. isto kao što sam i ja dobio odgovor da se vjerojatno negdje događa neka upala koja uzrokuje pojačano lučenje amilaza u urin (u serumu su totalno ok uvijek bile).
oko hrane - meni je isto bio šok. istina je da ako postoje problemi s pankreasom, da je potrebno izbjegavati sirovo voće. iako ja smatram da ti koja naranče ili paradajz ne bi trebali naškoditi.
ovo da za 7 dana ideš opet na kontrolu je sasvim normalno jer se nalazi moraju ponoviti u kratkom roku, pa opet u nešto duljem (npr. za 1-2 mjeseca). na hranu ćeš se naviknuti. jedi svaki dan u isto vrijeme.jedi mliječne proizvode.
imaš li možda problema s težinom?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 19:27   #19
znam da malo tko ima odgovor na sva pitanja koja ja sada imam,ali zahvaljujem na "slusanju" i podrsci..
Sto se tezine tice,nemam problema, cak sam mozda u zadnje vrijeme i koju kg premrsava
Vidjela sam da se na ovom forumu javljaju i doktori,pa sam se nekako nadala da ce se netko iz "struke" javiti i objasniti mi i dati neki savjet
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 20:00   #20
Pankreatitis je meni sad prije podosta godina jedan stari kirurg sasvim jednostavno opisao - to ti je stanje kad se probavni enzimi pankreasa iz nekog razloga aktiviraju u samom pankreasu i počnu ga "žderati". Ovo "nekog razloga" nije mi posebno ni objašnjavao jer je rekao da to, doduše nije loše znati, ali čak nije ni previše bitno jer je u liječenju najvažnije strogo pridržavanje dijete, dobra nadoknada tekučine te molitva Bogu da se ne razvije nekrotični, hemoragični pankreatitis.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:37.