Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2004., 00:24   #1
Bubrežni kamenci

Pozdrav

Imam dva kamena u lijevom bubregu i jedan u desnom, pravi kamenolom
Sta mi je ciniti? Imali neko savjet,preporuku nekog caja...?


Dobra_vila
__________________
dyct
Dobra_vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 03:35   #2
U bolnicu da ih razbiju onim nekim posebnim ultrazvukom ili kirurški izvade. Ako ti slučajno začepe mokračovode ne gine ti uremija, a s tim se nije samo tako za zafrkavati.
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 11:41   #3
Quote:
Toco1980 kaže:
U bolnicu da ih razbiju onim nekim posebnim ultrazvukom ili kirurški izvade. Ako ti slučajno začepe mokračovode ne gine ti uremija, a s tim se nije samo tako za zafrkavati.
Jedan moj prijatelj je išao na razbijanje i veli da je osjećaj takav kao da štemajzlom lupa po bubrezima. I ja imam jedan kamenac i pitao sam ga za savjet. On mi je preporučio da ne idem ako me ne boli. Slično mi je preporučila i moja doktorica, kaže da postoji mogućnost da se ponovo formira posle razbijanja.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 11:54   #4
ja sam čula da je protiv kamenaca dobra jedna biljka koja kao korov praktički raste uz cestu, ima malecke barkaste listiće koji se lijepe za odjeću. Tu u primorju je zovu šćirenica( ). Ne znam baš za razbijanje, ali je dobro za sprečavanje, jer neki ljudi su skloni tim kamencima. Navodno je liječnik to preporučio nekom pacijentu, pa ako netko zna više o tome, neka kaže.
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 12:20   #5
Ja sam isto imal kamen u desnom bubregu ali sam ga sam popišal van.

Istina bog, trebalo je godinu i pol da izađe van.
kpt. Willard is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 13:37   #6
Moja mama je pila neke tablete, nemam pojma kak se zovu, ali znam da nisu išle preko osiguranja.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 18:04   #7
Rovatinex?
 
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 18:05   #8
Mislim da je čak to.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 19:00   #9
Je . to su te tablete. prestrašne za gutat.
Michaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 20:40   #10
I ja sam dobila Rovatinex i Buskopan za bolove.Zasad mi je bolje.Pijem puno uvinog caja.
Hvala svima
__________________
dyct
Dobra_vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 22:39   #11
Zašto je Rovatinex prestrašan? I moj tata je to pio - to izgleda kao žute prozirne kuglice, jelda? Meni su se baš sviđale bila sam malo ljubomorna na tatu.

Inače, mom tati su (nakon Rovatinexa) pokušali bezuspješno razbiti kamen laserom, i na kraju (zapravo, isti dan) mu operirali bubreg.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 15:57   #12
Bubrežni kamenci a? Hm, nije to za zanemariti. Bolovi koje ti kamenčići uzrokuju smatraju se među top 5 svih bolova.

Ako te ne boli onda imaš sreće. A da te ne bi ni počelo boliti bilo bi dobro to nekako istjerati van. Svakako to treba procjeniti urolog koji ti može to sve lijepo objasniti.
Bitna stvar koju nisam vidio da piše je da li su ti kamenci u samom bubrežnom tkivu ili van njega u bubrežnoj nakapnici ( pijelonu ) ili mokraćovodu.
Bez obzira na lokalizaciju, prvo što će ti svaki urolog preporučiti je obila hidratacija. Što više tekućine, uvina čaja i tako pokušati istjerati kamen. Uz to nije loše cugati i uroantiseptika ( nolicin recimo ) jer isti taj kamen može "pogrebati" bubrežno tkivo i navući nekakav infekt. Većina kamena tako obično i izađe van.

Ako tako ne ide u obzir dolazi ESWL ili litotripsija ili razbijanje kamenaca. Ovo šljaka na principu elektrohidrauličkih valova ( extracorporeal shock wave lithotripsy ).
Ako su ti kamenci baš u bubrežnom tkivu a ne van njega onda nisam sigurtan može li se ESWL raditi. Naime, to baš nije bezopasna stvar i postoji tkz. "colateral damage" odnosno može se povrijediti zdravo tkivo oko kamenca ako se stvar ne "nanišani" dobro ili je kamenac mali. A ako je u bubrežnom tkivu onda što ti vrijedi razbiti kamenac tamo kad fragmenti kamenca ne mogu nigdje otići. U ovo nisam baš siguran pa se vrijedi raspitati.
Ukoliko urolog procjeni, može te zadesiti i kirurško liječenje. To je malo rijeđe al ako je kamen u samom bubrežnom tkivu, radi se tkz. perkutana nefrolitotomija.
A ako te boli, e onda se naoružaj analginima, panadonima i sl. ljekarijama i "gruvaj" bez milosti.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 10:01   #13
Uvin caj, caj od presuna, caj od svile kukuruza,...
Odvratnog su ukusa, ali vremenom se naviknes....

Bar 2l dnevno, a jednom nedeljno praviti tzv. "vodene udare" kad popijes 1l caja za manje od sat vremena...

Srecno
lyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 11:04   #14
Meni uvin uopće nije odvratan a ove ostale nisam pil.
kpt. Willard is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 00:13   #15
ma odi ti to razbij samo!
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 22:45   #16
Jedan mi je u mokracovodu,velicine 2mm a drugi su u bubregu velicine 5 i 7mm.
Pijem i ja taj caj od kukuruzne svile,ljudi moji,uzasan je blaga rijec!

Jel vam se nego,ko pije Rovatinex,zalio na pojacan apetit?
__________________
dyct
Dobra_vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2004., 14:39   #17
Za kamanje u bubregu dobar je konjogriz.
Delfino is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 12:31   #18
joj, nadam se da ti je sad bolje, slucajno sam naletila na tvoj post.

iz osobnog iskustva, u zivotu nisam osjetila goru bol!
a pocelo je odjednom i sve jace, zavrsila na hitnoj drugi dan u bolnici, nista mi nije pomoglo da mi smiri bol, pa su mi ustrcali morfin to je smirilo bol u roku keks, ali ne za dugo ( normalno je 12 i vise sati) ja sam mijaukala vec nakon 5 sati! ispovracala sam dusu iz sebe, na kraju su mi busili otraga neke dve rupe, zasto neznam, bila sam sta od boli, sta od ljekova...

nakon dva dana su mi ga razbijali s ultrazvukom...jedan se dio smrvio jedan je ostao, ali se nadam da onakvu bol vise necu dozivit iako me bocka svako toliko...

grozno je to!
__________________
Zaplaci kad te nitko ne vidi....
Kleine is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 15:56   #19
Re: kamen u bubregu

Quote:
Dobra_vila kaže:
Pozdrav

Imam dva kamena u lijevom bubregu i jedan u desnom, pravi kamenolom
Sta mi je ciniti? Imali neko savjet,preporuku nekog caja...?


Dobra_vila

Čaj od žita, imaš kupiti u biljnoj ljekarni, i čaj od biljke "preslica"... najvažnije je da se pije po 2-3 litra na dan...
komplicirana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 17:25   #20
Imam jedno pitanje, a vezano je uz ovu temu. Naime, procitao sam da je kod bubreznih kamenaca dobro jesti lubenicu koja, navodno, prirodnim putem razbija kamenac! Zna li netko nesto o tome?
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:29.