Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2010., 10:22   #1
Question palenta ili kukuruzna krupica

zna li netko koliko točno palenta ili kukuruzna krupica ima kalorija?
pronašla sam podatak da u 100 g ima 70 cal.
na pakiranjima proizvoda stoji od 330-350 cal.

koje je točno?
BubaMara5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 13:12   #2
možda se radi o 100 g kuhane (manje kalorija na 100 g jer je dodana voda) i 100 g suhe (više kalorija)
iako mi zvuči malo tih 70cal
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 16:27   #3
Suha ima 369 kcal na 100g (barem je imao uzorak kojeg je USDA ispitala, moze varirati kao i kod svake druge namirnice). Moj prijedlog je da, kao sto i ja radim, izvazes suhu palentu, pa ju onda skuhas. Ako svaki put kuhas u jednakom omjeru s vodom, mozes izvagati i kuhanu, pa ces poslije znati koliko % kuhane palente je voda.

http://www.nutritiondata.com/facts/c...d-pasta/5811/2
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 10:33   #4
ja uvijek računam nekuhane namirnice.
međutim, na raznim internet stranicama su različite informacije (govorim isključivo za nekuhanu palentu od 100 g)
recimo:
http://www.zupa-svkriz.hr/zdravlje/palenta.htm

isto, tako i moja doktorica tvrdi da u 100 g nekuhane palente ima 70 cal.
možda se energetska vrijednost povećava dodavanjem masnoće (maslac) kod kuhanja, a ja to ne dodajem.

zna li netko?
BubaMara5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 12:17   #5
Ne ne, toliko moze imati 100g nekuhane ako je, recimo, namocena u vodi. Sve zitarice kad su sirove i suhe imaju preko 300 kcal/100g.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 16:04   #6
Quote:
BubaMara5 kaže: Pogledaj post
ja uvijek računam nekuhane namirnice.
međutim, na raznim internet stranicama su različite informacije (govorim isključivo za nekuhanu palentu od 100 g)
recimo:
http://www.zupa-svkriz.hr/zdravlje/palenta.htm

isto, tako i moja doktorica tvrdi da u 100 g nekuhane palente ima 70 cal.
možda se energetska vrijednost povećava dodavanjem masnoće (maslac) kod kuhanja, a ja to ne dodajem.

zna li netko?
u tvom linku piše da 60 g kuhane palente ima 44 kcal, to znači da 100g kuhane ima 73 kcal.
tekst u nastavku nema smisla:
Quote:
Palenta je nutritivno vrijedna namirnica koja pritom ne opterećuje organizam suvišnim kalorijama. Naime, 60 g kuhane palente (otprilike jedno serviranje) sadrži svega 44 kcal, 2 g masti, pri čemu prevladavaju višestruko i jednostruko nezasićene masnoće, i 44 g ugljikohidrata.
Kalorijska vrijednost palente uvelike ovisi i o sastojcima koji joj se dodaju, primjerice, dodatak samo [B]20 grama maslaca, podiže kalorijsku vrijednost palente na 370, pri čemu se sadržaj masnoća povećava za otprilike 15 g
.
20 g maslaca ima oko 150 kcal, tako da se tu zbrajaju kruške i jabuke.

prava kalorijska vrijednost ti piše na pakiranju proizvoda.
Ako skuhaš 100g palente (300 kcal) u 100g vode, dobit ćeš 200g kuhane palente koja ukupno opet ima 300 kcal
ako tome dodaš 10g maslaca (75 kcal), imat ćeš obrok od 375 kcal.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:31.