Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2011., 11:37   #1
"Naivnost" hrvatskih vocara

Drži li kalkulacija vodu?






Kada se analizira slična, dakle 2007/2008 godina onda možemo reći kako su veleprodajne cijene jabuke u drugom dijelu prodajne sezone bile više nego 100% veće nego inače. Zlatni iz Tirola se prodavao po 1 EUR u box paleti iz hladnjače, nešto slično se može očekivati i ove godine. Odradimo mali scenarij pomoću kojeg ćemo se vezati na narednu temu o udruživanju.
Na osnovu svih tih informacija skupina od 15 voćara s urednom proizvodnjom (tehnološki i organizacijski urednom, suvremenog sortimenta, s navodnjavanjem i mrežom) iz više hrvatskih regija se dogovori 2.000 tona jabuke pospremiti u iznajmljenoj hladnjači po cijeni od 0,90 kn/kg, a za dodatnih 2.000 tona uzme kredit (ili u dogovoru s jednim od dobavljača hladnjača odradi ugovor o plaćanju putem jabuke) uz založno pravo na voćnjake ili privatne kuće te 5 sposobnih voćara odrade 5 hladnjača po 400 t po cijeni od 6 kn/kg.
Tih se 15 voćara udruži u proizvođačku organizaciju i sa svojih 4.000 tona jabuke (svaki dakle po 266 t jabuke prve klase). Sukladno očekivanjima svoju jabuku krenu bilo na domaće bilo na inozemno tržište plasirati od siječnja na dalje. U prodaju, lobiranje i marketing ulože dodatni 200.000 kn. Kakav je njihov saldo?

Tablica 1.: Projekcija prihoda, troškova i rezultat Proizvođačke organizacije „Organizirani, sustavni i hrvatski voćari“
Stavka JC kol ukupno (kn)
Prodaja jabuka 5 kn/kg 4.000.000 kg 20.000.000 kn
Poticaj RH za otkup 0,50 kn/kg 4.000.000 kg 2.000.000 kn
Subvencija EU za PO 10% 10% 20.000.000 kn 2.000.000 kn
Subvencija EU za PO 7% 7% 20.000.000 1.400.000 kn
IPARD 50% na hladnjače 50% 12.000.000 kn 6.000.000 kn
UKUPNO PRIHODI 31.400.000 kn
UKUPNO RASHODI 23.800.000 kn
Trošak proizvodnje 1 kn/kg 4.000.000 kg 4.000.000 kn
Skladištenje 0,9 kn/kg 2.000.000 kg 1.800.000 kn
Gradnja hladnjača 6 kn/kg 2.000.000 kg 12.000.000 kn
Trošak kredita - 15% 1.800.000 kn
Marketing 200.000 kn
Plaće 5 menagera 1.000.000 kn
Priprema robe 0,75 kn/kg 4.000.000 kg 3.000.000 kn
Razlika=prihodi-troškovi 7.600.000 kn
Ukupan rod 4.000.000 kg
Dobit po kg jabuke 1,90 kn
Prosječan rod po voćaru 267 t
Prosječna dobit po voćaru 507.300 kn
Prosječna površina za 267 t 6 ha

Zadnje uređivanje teta-elza : 28.02.2011. at 20:01. Reason: reklamiranje privatne savjetodavne sluzbe i foruma
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 15:15   #2
ne. nismo retardirani. ja naime imam mrezu u koju se hvataji naivci za ovaj projekt vec tjednima. tim vise, kompletnu ekipu sa popisa osobno poznajem i bjezim od nje ko vrag od tamjana.

ova prica ne drzi vodu. dobit po kili jabuke 1,31 kuna? pa za to necu paliti traktor.za to necu krvavo rintati od 6 ujutro do 23 navecer. sve je to nerealno, napuhano a ja znam za ciji se dzep radi i kakve su interesne grupe u igri.

dragi moji, ja sam hladnjacu kapaciteta 200 tona podigla jos davne 2000. danas otplacena i MOJA. znam koliki su rashodi, znam kolika je potrosnja struje, znam sve. a ovaj pamflet nek si lucic i kotar okace macku za rep jer im to nece proci. imam popis vocara, osobno ih sve poznam i znam da su svi odreda skrti ko vragovi. ima tu i clanova moje zadruge koji debelo skupa sa lucicem krse zakon, posto nasa zadruga vec ima formiranu po a na predavanju na kojem inace nisam bila je jasno bilo boldano-proizvodjac moze biti clan samo jedne po. i to je to.

ajd malo zaguglaj i vidi na tom forumu kolike su cijene savjetovanja. a savjetovanje se svodi na slanje sms-ova i mms-ova. stvarno super biznis. moj savjetnik mora barem jednom mjesecno doci na teren, prosetati plantazama, snimiti situaciju, pa tek onda dati savjet. a ne na temelju prica.

nemojte se dati vuci za nos, ne nasjedajte na suplje price kojekakvih sarlatana koji ce vam izmusti lovu i oderati kozu. savjwetovali su nekad i meneč. preporod sam dozivjela kad je muz popizdio i razjurio savjetnike. sad koristim usluge hrvatske savjetodavne sluzbe i super sam zadovoljna. a i ne trebam ih nesto pretjerano, naucila sma svasta kroz rad.

ne nasjedajte na spike molim vas. iza svakog ugla vreba prevarant.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 12:34   #3
Ajmo ovako
1.Ja nemam hladnjaću, i svu svoju jabuku dajem u ULO privatnika. Kad sve presortiraju i kad je obračun, pada mi mrak na oči( da se razumijemo, imam mrežu, navodnjavnje i 99 posto je 1. klasa). Sve zajebe kod skladištenja, strpaju meni(npr. zlatni je žuti u 3. mj.).
2.Ako napravim svoju hladnjaču(kapaciteta 200-300 tona, koja ne košta malo), za nekoliko godina(tj. kad država ukine poticaj za otkup jabuke)i kao solo igrač, kad svaka budala može dovesti jabuku iz Poljske ili bilo koje egzotične zemlje, hladnjača će mi služiti za igranje tenisa u zimskim vremenima.
3.Ja sam postavio pitanje drži li računica vodu bez obzira na imenovanu gospodu.
4.Kao odgovor na prethodno pitanje, ako ne drži vodu kalkulacija, zašto ja vozim starog golfa a svi vlasnici uLO hladnjača imaju ergele bijesnih BMW-a,mercedesa i ostalih auta s viškom konja.
5.Jebemu hoću i ja jedan,a ne da čekam 01.07. da mogu platiti registraciju za golfa.
6.Meni se ideja sviđa(da se razumijemo, bez nekih skupocjenih savejetnika, već da se nađe ekipa lokalnih voćara i da odrade taj projekt.
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 19:54   #4
Quote:
sale sitni kaže: Pogledaj post
Ajmo ovako
1.Ja nemam hladnjaću, i svu svoju jabuku dajem u ULO privatnika. Kad sve presortiraju i kad je obračun, pada mi mrak na oči( da se razumijemo, imam mrežu, navodnjavnje i 99 posto je 1. klasa). Sve zajebe kod skladištenja, strpaju meni(npr. zlatni je žuti u 3. mj.).
2.Ako napravim svoju hladnjaču(kapaciteta 200-300 tona, koja ne košta malo), za nekoliko godina(tj. kad država ukine poticaj za otkup jabuke)i kao solo igrač, kad svaka budala može dovesti jabuku iz Poljske ili bilo koje egzotične zemlje, hladnjača će mi služiti za igranje tenisa u zimskim vremenima.
3.Ja sam postavio pitanje drži li računica vodu bez obzira na imenovanu gospodu.
4.Kao odgovor na prethodno pitanje, ako ne drži vodu kalkulacija, zašto ja vozim starog golfa a svi vlasnici uLO hladnjača imaju ergele bijesnih BMW-a,mercedesa i ostalih auta s viškom konja.
5.Jebemu hoću i ja jedan,a ne da čekam 01.07. da mogu platiti registraciju za golfa.
6.Meni se ideja sviđa(da se razumijemo, bez nekih skupocjenih savejetnika, već da se nađe ekipa lokalnih voćara i da odrade taj projekt.
e ovak dragi moj, imam pitanjce. imas mrezu, imas navodnjavanje, imas proizvodnju. zasto si solo igrac? ja sam usla u zadrugu prije 5 godina mada sam imala osigurano trziste i urednu naplatu.

moja zadruga na podrucju velike gorice krece u izgradnju distributivnog centra. samim ti i hladnjace, premda nas vecina velikuh vocara ima vlastite hladnjace. polagano se sirimo, svake godine zasadimo nesto novo, hladnjace nam postaju tijesne. zadruga je formirala spomenutu po, dakle, poticaji se nece ukinuti. dobivat cemo ih iz fonda eu. uvjet? po koja mora imati odredjen promet, mora ispostovati neka pravila i to je to. dobivat cemo (joj nemoj me sada hvatati za tocan naziv, pojasnit cu ti seljacki) povrat novaca -to ti se prije zvalo povrat kapitalnih ulaganja. nece biti lose i ja s enimalo ne bojim.


ulo komora je strasna stvar. kad ju jednom otvoris moras robu plasirati u roku 7 dana. zato ja svoje jabuke ne dam u ula komore. zlatni delises se ne prodaje u ozujku, ja ga guram direktno sa plantaze. kak berem, tak ga prodajem. ono malo sitnoga prodam uvrecanoga. zasto cuvas zlatni dulje od 2 mjeseca kad on pozuti i tesko ga je cuvati? sa mutzu ista stvar. zato sam i pocupala mutzu. znas, imas jabuke koja se slabo cuva bez obzira na uvjete u komori koji mogu biti savrseni. slabo se cuva zlatni, mutzu, jonagold, gloster. ta se roba bas iz tih razloga prodaje odmah, nema cekanja i nema mudrovanja oko cijene koju ionako formiraju veliki lanci i ti tu ne mozes nista.

nadalje, majstor kod kojeg cuvas jabuku u komori ( vjerovatno gomolava, perajic ili onaj todoricev malac) te debelo navlace za nos. ti uvijek imas pravo otici do kalibratora kada pocnu raditi tvoju jabuku. kalibrator ima kompjuter. stani tamo i gledaj, pisi, kontroliraj. to je tvoje pravo. i obaveza kao proizvodjaca. zasto das da te slijepci varaju?

vlasnici ulo komora vozaju mercedese jer imaju ovce koje sisaju. ja sam podigla skupi kredit, nije bilo povrata pdv-a, povrata kapitalnih, nije bilo nicega. dala sam banci hipoteku, dobila lovu, pregrizla govno i izgradila hladnjacu. a racun mi je bio u minusu. ok, ja sam blesava pa uvijek ulijecem u velike projekte bez kune u dzepu. sreca valjda prati hrabre. da si uletio u rizik, sam bi vodio racuna o svojoj robi i zivo bi ti se fuckalo za prekuce/nakupce. jasno da vozaju mecke i bembure. pa i ti si im pomogao u kupnji. oderali su i tebe.

ekipe lokalnih vocara vec rade. nema nas puno. i odgovorno tvrdim, pronjuskaj malo bolje taj popis, dodji fino kod mene, sjest cemo za stol i ja cu ti pokazati da je ovaj troskovnik deranje koze proizvodjacima. a vi izvolite.

i jos nesto cu ti reci. radim sa svim i svakim, lutam posvuda. jabuka iz poljske je smece koje je nase trziste prepoznalo. jeftina je al ne valja nista. pojedine mutikase-NECU IMENOVATI- da ne zavrsimo svi skupa na sudu ju jos uvijek uvezu i to u trenucima kad nas idared pocne dozrijevati, sruse nam cijenu jeftinim smecem jer zatrpaju ponudama sve lance, blokiraju nama proizvodjacima prodaju, ljudi prestanu kupovati idared i onda medju trgovcima nastane panika. osobno ju nanjusim na kilometre i tocno znam po narudzbama kad stigne uvoz. a znam i kad roba ode u otpis i kad su svi zivcani. a greske rade iz sezone u sezonu.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 19:00   #5
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 09:51   #6
Ne razumijem.
Prvo govoriš da gore spomenuta kalkulacija ne drži vodu a sa druge strane,koliko sam razumio, tvoja ekipa je ušla u projekt PO, napravili ste distributivni centar i planirate izgradnju hladnjače.
Cijela poanta moje priče je da i ja sa svojom ekipom probam odraditi nekaj sličnog, dakle da se riješim uloparazitskih tajkuna, te kao konačni cilj-udruženje svih PO u Hrvatskoj i da konačno vočari reguliraju tržište jabukom. A ulo tajkuni neka vide kako je voziti se u golfu.
Vidim da si ogorčena na gore spomenuti dvojac(njihova kalkulacija mi je orjentir), ali sa manjm korekcijama ipak bi moralo funkcionirati.
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 16:13   #7
Quote:
sale sitni kaže: Pogledaj post
Ne razumijem.
Prvo govoriš da gore spomenuta kalkulacija ne drži vodu a sa druge strane,koliko sam razumio, tvoja ekipa je ušla u projekt PO, napravili ste distributivni centar i planirate izgradnju hladnjače.
Cijela poanta moje priče je da i ja sa svojom ekipom probam odraditi nekaj sličnog, dakle da se riješim uloparazitskih tajkuna, te kao konačni cilj-udruženje svih PO u Hrvatskoj i da konačno vočari reguliraju tržište jabukom. A ulo tajkuni neka vide kako je voziti se u golfu.
Vidim da si ogorčena na gore spomenuti dvojac(njihova kalkulacija mi je orjentir), ali sa manjm korekcijama ipak bi moralo funkcionirati.
zadruga je formirala po. a zadruga funkcionira vec 8 godina. ovom dvojcu zelim srecu mada ne vjerujem u uspjeh tog projekta. rade vec godinama, rezultata nema.( poznam ih osobno i to jako dobro). odi k njima, probaj. tvoj izbor. ja samo tvrdim da je kalkulacija vise nego stetna za komitente. ti tvrdis suprotno. vrijeme ce pokazati kao i svaki puta do sada. tebi zelim srecu.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 23:04   #8
upisnik trgovaca voćem i povrćem,da li sam zakasnio

Zanima me jel tko zna ,čitam danas da su svi proizvođači voća i povrća trebali se upisati u upisnik trgovaca voća i povrća ,bez obzira što su već u upisniku polj.gospodarstva,i to da je rok bio do 31.12.2010.ja se nisam uisao iz razloga neinformiranosti,a proizvodim dinju i lubenicu i prodajem na malo ispred kuće i šta sad ,jel se može naknadno upisat?
mtodor12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 00:20   #9
Quote:
mtodor12 kaže: Pogledaj post
Zanima me jel tko zna ,čitam danas da su svi proizvođači voća i povrća trebali se upisati u upisnik trgovaca voća i povrća ,bez obzira što su već u upisniku polj.gospodarstva,i to da je rok bio do 31.12.2010.ja se nisam uisao iz razloga neinformiranosti,a proizvodim dinju i lubenicu i prodajem na malo ispred kuće i šta sad ,jel se može naknadno upisat?
da, trebalo se upisati zakljucno sa 31.12. savjetodavna sluzba je slala obavijesti. trebalo je popuniti obrazac, priloziti biljeg od 70.00 kuna i sve skupa poslati u ministarstvo poljoprivrede.

najbolje ti je otici do prve savjetodavne sluzbe, iznijeti problem i naci rjesenje, jer sve se bojim da ce nas obilaziti inspekcije i kaznjavati. ili jos bolje, nazovi u ministarstvo i pitaj njih sto da radis.

sretno!
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 14:20   #10
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
da, trebalo se upisati zakljucno sa 31.12. savjetodavna sluzba je slala obavijesti. trebalo je popuniti obrazac, priloziti biljeg od 70.00 kuna i sve skupa poslati u ministarstvo poljoprivrede.

najbolje ti je otici do prve savjetodavne sluzbe, iznijeti problem i naci rjesenje, jer sve se bojim da ce nas obilaziti inspekcije i kaznjavati. ili jos bolje, nazovi u ministarstvo i pitaj njih sto da radis.

sretno!
hvala ,zvao sam ministarstvo,rok je bio31.12. za sve koji su već sad na tržnici a ja koji imam sezonski prodaju moram se upisati najmanje mjesec prije prodaje tako da dobijem rješenje navrijeme.
mtodor12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 17:32   #11
hvala na informaciji mtdor12
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 22:02   #12
Quote:
mtodor12 kaže: Pogledaj post
hvala ,zvao sam ministarstvo,rok je bio31.12. za sve koji su već sad na tržnici a ja koji imam sezonski prodaju moram se upisati najmanje mjesec prije prodaje tako da dobijem rješenje navrijeme.
pa dobro, da li si se sjetio pitati kako ces rijesiti taj problem? pazi, bez te papirologije ne znam kako ces raditi. inspekcije su na terenu, prijete nam kaznama. odi u savjetodavnu sluzbu i popitaj njih. nek ti pomognu.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 22:43   #13
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
pa dobro, da li si se sjetio pitati kako ces rijesiti taj problem? pazi, bez te papirologije ne znam kako ces raditi. inspekcije su na terenu, prijete nam kaznama. odi u savjetodavnu sluzbu i popitaj njih. nek ti pomognu.
teta-elza ,problema nema ,.mogu podnijeti zahtjev kad hoću ,a pošto je sad mrtva sezona i nisam na tržnici stignem to napravit dok ne stigne salata
mtodor12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 14:47   #14
Quote:
mtodor12 kaže: Pogledaj post
teta-elza ,problema nema ,.mogu podnijeti zahtjev kad hoću ,a pošto je sad mrtva sezona i nisam na tržnici stignem to napravit dok ne stigne salata
Da, samo ne znam kad ćeš dobiti rješenje,
nekidan sam čuo da je u Ministarstvo pristiglo oko 15000 zahtjeva, a još pristižu, tako da bi ti bilo dobro što prije poslati ispunjeni zahtjev
europe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 21:32   #15
meni je dopis stigao. postom na kucnu adresu.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 22:26   #16
Draga "teta elza" ... ne budite tako zločesti.

Upućen sam na ovu temu od kolega.
Poštovana "tete elza", naučite čitati. Znate li što je dobit? Svatko s imalo pojma o poslu zna da je dobit od 1,31 kn za 1 ha voćnjaka koji treba davati 40.000 - 60.000 kg u punom rodu jaaaako dobro. A oni koji znaju voćariti znaju da za takvo radno vrijeme o kojem vi govorite, ako se radi kako treba, jedan čovjek, izuzev prorjeđivanja i berbe, može odraditi 10 ha voćnjaka, a za normalno, ljudsko radno vrijeme 5 ha voćnjaka. Pa onda računajmo svi zajedno. Ako je voćnjak u banani onda je kalkulacija naravno potpuno drugačija.

Zatim, zašto klevećete dvojicu ljudi, a kasnije kažete "pojedine mutikase-NECU IMENOVATI- da ne zavrsimo svi skupa na sudu"? Očito vas pokreće gorčina neka, a s druge strane imate strah ... možda vas otkriju tko ste pa vam zagorče život baš kao što vi pokušavate zagorčati život lucicu i kotaru.
Stanite na loptu, "teta elza", i igrajte na kartu argumenta, a ne buke.
Radim sa spomenutim gospodinom i necu ulaziti u besciljne rasprave s ogorčenim ljudima poput vas, ali što govorite o njima (meni) je uglavnom neistina (istinabog imam i ja na nas primjedbi) i nema veze s njihovim načinom rada. Idite u Međimurje i pogledajte njihove rezultate, odnosno rezultate od tog kotara kojeg očito ne podnosite.

Zadnje uređivanje Geronimo1974 : 20.02.2011. at 22:50.
Geronimo1974 is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 20.02.2011., 22:48   #17
a otkud tebi ideja da ja ne podnosim kotara? a damir mi nije nista kriv. cak sma s njim pokusala dogovoriti preradu u sokove, no na zalost ostalo je sve na tome. ( relativno mala proizvodnja, odnosno prerada, totalno nezanimljiva na trzistu, nedostatak skladisnog prostora, kod mene naravno i nisam nasla racunicu). i bila mi je bitna cijena prerade, premda je damir bio spreman uz avansno placanje sniziti cijenu prerade. zato nemoj pricati ono o cemu nemas pojma. nismo se nasli u poslu sto je normalna pojava.

a ja sto imam reci kotaru, kazem mu u lice. damiru? s njim nisam ni u svadji, ni u braku, ni u ljubavnoj vezi. on zna svoje, ja svoje. i to ti je to.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 22:57   #18
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
a otkud tebi ideja da ja ne podnosim kotara? a damir mi nije nista kriv. cak sma s njim pokusala dogovoriti preradu u sokove, no na zalost ostalo je sve na tome. ( relativno mala proizvodnja, odnosno prerada, totalno nezanimljiva na trzistu, nedostatak skladisnog prostora, kod mene naravno i nisam nasla racunicu). i bila mi je bitna cijena prerade, premda je damir bio spreman uz avansno placanje sniziti cijenu prerade. zato nemoj pricati ono o cemu nemas pojma. nismo se nasli u poslu sto je normalna pojava.

a ja sto imam reci kotaru, kazem mu u lice. damiru? s njim nisam ni u svadji, ni u braku, ni u ljubavnoj vezi. on zna svoje, ja svoje. i to ti je to.
Poštovana , ostajmo onda i dalje na svojim pozicijama povjerenja.
Činimo najbolje što možemo da voćarstvo u RH bude dobro, a ne loše. Ako itko može učiniti nešto dobro po tom pitanju neka čini, bio bijel, crn ili žut.
Moji klijenti od mene očekuju da za njih učinim razliku i ja se profesionalno trudim u tom smislu raditi. Baš kao što sam se dao upravitelju zadruge koju spominjete kao jedini dipl. ing. agr. (voćarstva) i član te zadruge, i još k tome na doktoratu iz jedne iz sorata koju spominjete (fuji), da pomognem stručno ili kako god mogu. Ali, on to nije htio.

Prema tome, hajde da se međusobno ne blatimo i ajde da budemo pozitivni, pa možda bude pomaka na bolje za sve voćare.
S poštovanjem,

Zadnje uređivanje teta-elza : 21.02.2011. at 16:14. Reason: iznosenje osobnih podataka
Geronimo1974 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 10:13   #19
e pa ostani geronimo i dalje i nemoj mlatiti da ja koga mrzim. posebice tebe ili spomenutog gospona. a sad ajmo argumentirano, pametan si covjek.

zelis li mi ti to reci da medju nama proizvodjacima ne kruze razno-razni torbari, savjetnici i ostala gamad s ciljem da nam skupo prodaju svoje proizvode, bilo za zastitu, bilo za prihranu' kod mene je bio gospodin savjetnik koji mi je zelio podvaliti turbo skupi preparat. ne kazem da taj proizvod nije kvalitetan ali brate mili, ne mozes mi nuditi nesto sto cu staviti u atomizer, ici u drugi obilazak jer se preparat ne smije mijesati sa drugim sredstvima i na taj mi nacin poskupiti tretiranje za 3 500 kuna? a to se sredstvo preporuca-po rijecima i papirima tog istog savjetnika primjenjivati tijekom vegetacije 6-8 puta? halo, ja to ne mogu i ne zelim platiti. a takvih bisera imas na stotine i ti to jako dobro znas. zelis li me uvjeriti da nema menagera koji kupuju smece po evropskim hladnjacama i to isto smece od voca prodaju po smijesno niskim cijenama i na taj nacin ruse cijenu nasim proizvodima? ne pada mi na pamet imenovati nikoga, posebice mi ne pada na pamet tebi tu nesto pisati sa cime si osobno upoznat i sam.

za tvoj doktorat na temu sorte fuji nisam znala jer se nismo culi od ljeta. posadila sam fuji kiku i fuji nagafu. od prije imam onaj obican, zuti fuji cijom sam kvalitetom prezadovoljna. problem je u tome sto ima previse posla oko njega tijekom prorjedjivanja. ( kao i elstar ). ali, odradit cemo i to.

i ja ne blatim nikoga. zao mi je ako si pomislio da si ti spomenut negdje. necija strucnost nije nikada dovedena u pitanje. a sve sto imam za reci u stanju sam covjeka pogledati u oci i reci mu sto mislim. a ti budi ovdje od nekakve koristi i pisi.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 10:26   #20
Apsolutno ima torbara i managera, i oni su kugla oko nogu voćara.
Druga kugla je neujednačena kvaliteta proizvodnje voća u nas.
Prosječan kupac ne zna razliku između uvoznog i domaćeg smeća.
Zar nije smeće smeće? Ako ponovimo 500 puta da je uvozno smeće veće smeće možda nam netko i povjeruje, možda i svi, ali to zato neće postati istina.
Stvarno je istina da imamo pedoklimatske uvjete proizvoditi u prosjeku ukusniju i ljepšu jabuku (o tome se radi zar ne?) nego konkurencija.
Ali samo uz adekvatan upliv znanja, i vidim da se vi tome ne opirete, ali činjenica je da se mnogi voćari tome opiru i da će izgubiti utakmicu u trenutku kada ostane kvaliteta proizvoda jedini argument.

Što se tiče torbara. I tu je meni torbar torbar. Da li je u pitanju moj brat ili netko izvana meni svejedno.
Problem je uvijek mačak u kokošinjcu koji je radi privatnog interesa spreman žrtvovati nacionalne, regionalne, voćarske interese.
A takvih je među voćarima puno previše.

Zadnje uređivanje Geronimo1974 : 21.02.2011. at 10:32.
Geronimo1974 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:38.