Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2007., 18:26   #41
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
U HR gdje je preko 80% katolika?
Pa kako to objašnjavaš?
80% ih se izjasnilo katolicima. treba nešto više da se to i bude. u britaniji ih se dosta izjasnilo kao sljedbenici sile koliko čujem, ali vidi vraga nemaju moći! valjda sila nije bila s njima baš tad!

a meni recimo smeta što je u svakoj učionici izvješen hrvatski grb iako u hrvatskoj ima i manjina, a na centralnom zagrebačkom trgu imamo spomenik plačenom ubojci. ali hej, ako jedan simbol religije koja promovira takve gluposti kao što su npr. "ne ubij" smeta nekome, bacimo ih sve u vatru! 'će oni nas učit!
eventualan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 19:47   #42
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Znači bolnički bijeli zidovi po školama? Jer apsolutno sve kaj se stavi na zid može nekome biti neki simbol nečega što on ne podržava...
To tebe podsjeća na bolnicu, tako da bi tvojim načinom raspravljanja moglo ići u nedogled.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 20:45   #43
Quote:
eventualan kaže: Pogledaj post
a meni recimo smeta što je u svakoj učionici izvješen hrvatski grb iako u hrvatskoj ima i manjina, a na centralnom zagrebačkom trgu imamo spomenik plačenom ubojci. ali hej, ako jedan simbol religije koja promovira takve gluposti kao što su npr. "ne ubij" smeta nekome, bacimo ih sve u vatru! 'će oni nas učit!
nit je duhovito, nit ima veze s vezom.
manjine su dio hrvatske drzave i koliko god vjesanje zastava i grbova gdje god se stigne u biti predstavlja iskompleksiranost nacije koja to radi - hrvatski grb nema sta nekog smetat. nije rijec o internacionalnim skolama.
dakle, Srbi, Talijani, Cesi, Albanci, Bosnjaci...oni su svi drzavljani Hrvatske, pa je to u svakom slucaju i njihov grb, a Zidovi, pravoslavci, ateisti, muslimani...nisu dio katolicanstva, niti zive, barem po Ustavu, u nekakvoj zatucanoj religijskoj drzavi.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 20:47   #44
[QUOTE=[B]Minsc[/B];7884116]Kao što rekoh, raspela su dio kulture. U suprotnom bi neka osjetljiva dušica mogla tražit rušenje ili prekrivanje crkvi jer, eto, koji qratz ih on mora gledati u sekularnoj državi.

Da kršćanske kulturne baštine, ali nisu svi ljudi na svijetu kršćani, ali zato su kulturna baština muzeji, spomenici i sl. Vjerske ustanove i obrazovne vjerske ustanove, također mogu imati po sebi vjerska obilježja, jer rapelo to je (vjersko obilježje) , ali javne škole su multikulturalne i i multietničke bar za sad, zato nam ne moraš objašnjavati što je raspelo, nego je riječ o tome gdje mu je mjesto.
dragona1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 21:55   #45
Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
nit je duhovito, nit ima veze s vezom.
manjine su dio hrvatske drzave i koliko god vjesanje zastava i grbova gdje god se stigne u biti predstavlja iskompleksiranost nacije koja to radi - hrvatski grb nema sta nekog smetat. nije rijec o internacionalnim skolama.
dakle, Srbi, Talijani, Cesi, Albanci, Bosnjaci...oni su svi drzavljani Hrvatske, pa je to u svakom slucaju i njihov grb, a Zidovi, pravoslavci, ateisti, muslimani...nisu dio katolicanstva, niti zive, barem po Ustavu, u nekakvoj zatucanoj religijskoj drzavi.
a križ nije dio ove nacije? kršćanstvo je integralni dio mentaliteta hrvata od devetog stoljeća, vatikan nas je prvi priznao i u doba zvonimira i kao republiku. 80% hrvatskog stanovnika se izjasnilo katolicima. a križ k tome nije ograničen samo na katoličanstvo nego je univerzalan za cjelokupno kršćanstvo. tako da i dio manjina recimo pravoslavne vjeroispovjesti ne vidi u križu ništa strano. oduzeti križ iz povijesti ove države bilo bi kao i oduzimanje šahovnice grbu.

i pokušavao sam samo djelomično bit smješan, stvarno me smeta kip jelačića.
eventualan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 22:08   #46
je, u pravu si za katolicanstvo-krscanstvo.
ali ove ostale stvari se necemo slozit hrvatski grb je hrvatski grb, a kriz je nesto sto jest vezano uz hrvatsku povijest i jest bitno mnogim stanovnicima Hrvatske, ali nije drzavni simbol. ja sam na pocetku spomenuo da mene ne bi smetao, ne bih ga ni primjetio niti bi mi ista negativno ili pozitivno znacio, ali doista mislim da mu nije mjesto u "ne-vjerskim" ustanovama.

i to nema veze s povijescu - ne mislim kako se o krscanstvu ili katolicanstvu u ovim krajevima i svemu sto si naveo u svojim postovima ne treba uciti, ne mislim da je ista lose u tome da klinci na skolskom izletu posjete zagrebacku (ili bilo koju drugu) katedralu bez obzira sto vjerojatno nece svi bit vjernici...to su stvari koje se ticu postivanja hrvatske povijesti i religije kojoj pripada bitna vecina stanovnika ove zemlje.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 07:42   #47
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
ako bi se zatekla na nekom okupljanju moje sire obitelji i tamo deklarirala ateizam, vjerojatno bi te neki od prisutnih blijedo gledali. negdje drugdje bi bila toplo prihvacena s odobravanjem. dakle, ovisi to dosta o sredini i ljudima s kojima se sreces. ali, opcenito govoreci, mislim da je slucaj upravo obratan - teze je danas u drustvu biti vjernik nego ateist.

glede vjerskih obiljezja i razdvajanja sekulatnog i sakralnog, najmanji su problem krizevi. s ekstremnog sekularnog stajalista postavlja se pitanje zasto su npr. bozic i uskrs drzavni praznici? zasto na te dane (isto tako i na najvece muslimanske i zidovske blagdane) ljudi ne moraju na posao? ipak su to vjerski blagdani i samim time nema razloga da ih drzava promovira time sto ih svojim zakonom navodi kao drzavne praznike i proglasava neradnim danima...uglavnom, svasta ce jos vjernici dozivjeti, a sve manje i manje dobroga...
Ja osobno jesam za to da se svi vjerski blagdani ukinu i da to budu neradni dani samo za one koji dotičnu religiju i prakticiraju. Istina, falit će mi ti slobodni dani, ali princip ispred konformizma!
N3M1R is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 07:47   #48
Quote:
eventualan kaže: Pogledaj post
80% ih se izjasnilo katolicima. treba nešto više da se to i bude. u britaniji ih se dosta izjasnilo kao sljedbenici sile koliko čujem, ali vidi vraga nemaju moći! valjda sila nije bila s njima baš tad!

a meni recimo smeta što je u svakoj učionici izvješen hrvatski grb iako u hrvatskoj ima i manjina, a na centralnom zagrebačkom trgu imamo spomenik plačenom ubojci. ali hej, ako jedan simbol religije koja promovira takve gluposti kao što su npr. "ne ubij" smeta nekome, bacimo ih sve u vatru! 'će oni nas učit!
Već su ti rekli, ali možda treba ponoviti. Prema Ustavu RH grb i zastava su državni simboli, a ne simboli hrvatskog naroda kao što je Hrvatska država svih hrvatskih građana, a ne samo Hrvata, tako nacionalne manjine nema što smetati grb ili zastava. To znakovlje pripada svakom hrvatskom državljaninu pa bio on Hrvat, Srbin, Bošnjak, Mađar, Talijan, Mongol ili buljooko čudovište s Rigela 23 (iako za ovo zadnje nisam ziher ).

Zadnje uređivanje N3M1R : 28.03.2007. at 08:57.
N3M1R is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 08:08   #49
Quote:
eventualan kaže: Pogledaj post
a križ nije dio ove nacije? kršćanstvo je integralni dio mentaliteta hrvata od devetog stoljeća, vatikan nas je prvi priznao i u doba zvonimira i kao republiku. 80% hrvatskog stanovnika se izjasnilo katolicima. a križ k tome nije ograničen samo na katoličanstvo nego je univerzalan za cjelokupno kršćanstvo. tako da i dio manjina recimo pravoslavne vjeroispovjesti ne vidi u križu ništa strano. oduzeti križ iz povijesti ove države bilo bi kao i oduzimanje šahovnice grbu.

i pokušavao sam samo djelomično bit smješan, stvarno me smeta kip jelačića.
Mislim da Hrvati imaju malo dulju povijest od 9. stoljeća, ne misliš li? Zar ne bi trebalo u ime kulture oživjeti i staru slavensku mitologiju?
N3M1R is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 08:43   #50
Križ nije simbol hrvatske države, koja je sekularna, a ne religijska, prema tome nije mu mjesto u državnim školama.
Anicet is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 08:44   #51
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Evo pitao sam brata koji je ateist i frenda, koji nije siguran da li vjeruje. Obojici ne smetaju križevi u učionicama, jer je to dio naše kulture i povijesti
Dio naše kulture su sablje i mačevi, pa hip smo negdje gonjali Turke i koga sve ne...da li da stavljamo sablje po zidu u poštama i trgovinama...možda bi dobro došlo radnicam pri pljački...skine sablju i jatagan i zamaše njome a frajeru odmah spadnu gaće od straha jer je žena probudila stari zaspali hrvatski gen ....preživjeti u nemogućim uvjetima...

ili da stavimo samo kravate jer i to je dio kulture našeg naroda kao i

nakurnjake
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 08:54   #52
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Znači bolnički bijeli zidovi po školama? Jer apsolutno sve kaj se stavi na zid može nekome biti neki simbol nečega što on ne podržava...
U državnim školama u laičkoj državi, sasvim sigurno ne bi smjelo biti vjerskih simbola.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 09:37   #53
Naravno da treba križ,mi smo ponosan kršćanski narod
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 09:46   #54
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
Naravno da treba križ,mi smo ponosan kršćanski narod
Država je odvojena od vjere, prema tome dolaze u obzir samo grb RH i ništa više.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 09:48   #55
Čovjek koji nije vjernik taj križ ne bi trebao niti primijetiti. A onih 1200 učenika + stotinjak članova osoblja u mojoj školi koji su vjernici taj križ može spasiti, osokoliti kada je teško, spriječiti da načine neku glupost i tako to...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 09:50   #56
Quote:
dragona1 kaže: Pogledaj post
Da kršćanske kulturne baštine, ali nisu svi ljudi na svijetu kršćani, ali zato su kulturna baština muzeji, spomenici i sl. Vjerske ustanove i obrazovne vjerske ustanove, također mogu imati po sebi vjerska obilježja, jer rapelo to je (vjersko obilježje) , ali javne škole su multikulturalne i i multietničke bar za sad, zato nam ne moraš objašnjavati što je raspelo, nego je riječ o tome gdje mu je mjesto.
Dakle, kao što rekoh, slažem se da je vješanje raspela po školama blesavo, ali mi ne pada na pamet kmečat zbog toga niti se osjećati uvrijeđenim.
__________________
Minsc and Boo stand ready.
Minsc is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 09:54   #57
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Čovjek koji nije vjernik taj križ ne bi trebao niti primijetiti. A onih 1200 učenika + stotinjak članova osoblja u mojoj školi koji su vjernici taj križ može spasiti, osokoliti kada je teško, spriječiti da načine neku glupost i tako to...
Onda bi trebali križeve stavljati na karoserije automobila, aviona i kamiona, na bicikl da se ne sudare, djeci tetovirati na čelu da ne načine neku glupost...kirurzima staviti na plastične očale da bolje operiraju, politčarima tetovirati na nosu da donašaju bolje odluke i da si nos ne čohaju kad lažu....
povješati ih u voćnjak da bolje rodi i na polje da šećerna repa podivlja i da velike prinose, u Dukatu da daje bolje mijeko i konstruirati svemirske brodove u obilik križa da sretno dođu do Marsa, Venere i odmah kolonijaliziraju neku drugu civilizaciju kao što su već odavno Maje....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 10:09   #58
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Čovjek koji nije vjernik taj križ ne bi trebao niti primijetiti. A onih 1200 učenika + stotinjak članova osoblja u mojoj školi koji su vjernici taj križ može spasiti, osokoliti kada je teško, spriječiti da načine neku glupost i tako to...
a ogromni krizevi bi trebali stajat i u svakoj ulici, svaka malo ozbiljnija prometnica bi trebala imat dvorednu aleju krizeva, podrazumijeva se da bircevi i nocni klubovi ne mogu dobit dozvolu za rad ako u sredistu nije kriz, i tako dalje...

a sto se tice 1200 ucenika i stotinjak clanova osoblja u tvojoj skoli - kao prvo, njih jedno 70% zabole qrac za kriz kada su u pitanju neke druge stvari.

a kada su u pitanju doista iskreni vjernici, nemam nista protiv (doista, sad nisam ironican) da si u skolu ponesu krizic na lancicu, Bibliju ili krunicu i u osobito teskim trenucima patnje i agonije (tako cestim i redovitim u jednoj skolskoj ustanovi) si pomognu molitvom ili pogledom na svoj osobni kriz.


edit: ovo mi je 666. post, umro sam od smijeha kad sam to vidio
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 10:10   #59
Quote:
Bibliju ili krunicu i u osobito teskim trenucima patnje i agonije (tako cestim i redovitim u jednoj skolskoj ustanovi) si pomognu molitvom ili pogledom na svoj osobni kriz.
Da, svi znamo kako je težak život srednjoškolaca. Ah ta patnja.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 10:13   #60
Pa s obzirom na količinu mozga kojom raspolažu u kontaktu s količinom hormona - treba im sva pomoć koju mogu dobiti.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:54.