Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2015., 17:06   #1
Question Udaljavanje radnika s posla ; Nemogućnost korištenja g.o.

Poštovani !
Imam dva pitanja / problema :
- djelatnik u jednom d.d. je udaljen s posla nakon alkotesta na radnom mjestu sa rezultatom ispod 0,5.Potom se sazna da je to bilo 2. testiranje u kraćem periodu, da je 1. test bio veći od 0,5. Kakav postupak slijedi i hoće li dobiti otkaz " bez puno rasprave" ili neku opomenu ?

- djelatnik u jednoj državnoj firmi već 15 mjeseci nije bio na g.o. jer se njegovi nadređeni ne mogu usuglasiti tko će ga doći zamijeniti. Taj problem se ponavlja godinama, jer djelatnik radi na, recimo tako, "periferiji" firme , u 2 smjene i subotom, a ostali iz firme samo 1. smjenu pon-pet, a i kada bi ranije dobio g.o. nikad ga nije mogao koristiti po želji i planu, već kad mu daju.

Može li tko dati savjet? Hvala!
scorpio rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 08:46   #2
Quote:
scorpio rose kaže: Pogledaj post
Poštovani !
Imam dva pitanja / problema :
- djelatnik u jednom d.d. je udaljen s posla nakon alkotesta na radnom mjestu sa rezultatom ispod 0,5.Potom se sazna da je to bilo 2. testiranje u kraćem periodu, da je 1. test bio veći od 0,5. Kakav postupak slijedi i hoće li dobiti otkaz " bez puno rasprave" ili neku opomenu ?

- djelatnik u jednoj državnoj firmi već 15 mjeseci nije bio na g.o. jer se njegovi nadređeni ne mogu usuglasiti tko će ga doći zamijeniti. Taj problem se ponavlja godinama, jer djelatnik radi na, recimo tako, "periferiji" firme , u 2 smjene i subotom, a ostali iz firme samo 1. smjenu pon-pet, a i kada bi ranije dobio g.o. nikad ga nije mogao koristiti po želji i planu, već kad mu daju.

Može li tko dati savjet? Hvala!
1. Ako u pravilniku firme stoji da mora biti 0,0 onda mora biti 0,0 i da, radnik će vjerovatno dobiti opomenu pred otkaz ili otkaz (ovisno o situaciji).
Ako firma provodi alkotestove, koji kuki onda netko uopće pije na radnom mjestu.
Pogotovo ako se u cijelu priču uplete Zakon o zaštiti na radu, osiguranje i slično.
Gdje je tom radniku uopće pamet?

2. Godišnji odmor radnik koristi prema odluci poslodavca. Samo 1 (ili 2 dana, nisam sad sigurna) radnik može koristiti prema svojim potrebama.
ZOR, pravilnik o radu i KU definiraju detalje. Ako je radnik zakinut, a meni se čini da jest, onda prvo treba podnijeti Zahtjev za zaštitu svojih prava poslodavcu, a ako se poslodavac u propisanom roku ne očituje, pravac odvjetniku i na sud.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 09:57   #3
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
1. Ako u pravilniku firme stoji da mora biti 0,0 onda mora biti 0,0 i da, radnik će vjerovatno dobiti opomenu pred otkaz ili otkaz (ovisno o situaciji).
Ako firma provodi alkotestove, koji kuki onda netko uopće pije na radnom mjestu.
Pogotovo ako se u cijelu priču uplete Zakon o zaštiti na radu, osiguranje i slično.
Gdje je tom radniku uopće pamet?


2. Godišnji odmor radnik koristi prema odluci poslodavca. Samo 1 (ili 2 dana, nisam sad sigurna) radnik može koristiti prema svojim potrebama.
ZOR, pravilnik o radu i KU definiraju detalje. Ako je radnik zakinut, a meni se čini da jest, onda prvo treba podnijeti Zahtjev za zaštitu svojih prava poslodavcu, a ako se poslodavac u propisanom roku ne očituje, pravac odvjetniku i na sud.
Zasto narkomani uzimaju šut i zašto kockari kockaju?
Užas kako ljudi riskiraju to malo šta imaju a onda razno razni Živi zidovi paradiraju i svi se pozivaju na svoja prava.
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 10:09   #4
U mojoj bivšoj firmi je lipo bilo izvješeno koje su posljedice za dosta toga.Uglavnom je bila riječ o zaštiti i to je imalo svoju cijenu.Ne dođeš u cokulama - 150 kn na plaći.Nađe te da brusiš bez naočala -600 kn manje.
Za alkohol je pisalo da radnik pod utjecajem alkohola odma mora napustiti radni prostor i dobija opomenu a idući put otkaz.
Ovo sa alkometrma sam vidio u praksi.Tročlana ekipa ide po pogonu i samo neka pokaže više od 0,0 i ideš doma.Idući put letiš.
Možda je rigirozno ali ima smisla.Reda mora bit.Alkohol i rad ne idu zajedno.Posebno ne pri radu sa mašinama i radu na visini.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 10:43   #5
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
U mojoj bivšoj firmi je lipo bilo izvješeno koje su posljedice za dosta toga.Uglavnom je bila riječ o zaštiti i to je imalo svoju cijenu.Ne dođeš u cokulama - 150 kn na plaći.Nađe te da brusiš bez naočala -600 kn manje.
Za alkohol je pisalo da radnik pod utjecajem alkohola odma mora napustiti radni prostor i dobija opomenu a idući put otkaz.
Ovo sa alkometrma sam vidio u praksi.Tročlana ekipa ide po pogonu i samo neka pokaže više od 0,0 i ideš doma.Idući put letiš.
Možda je rigirozno ali ima smisla.Reda mora bit.Alkohol i rad ne idu zajedno.Posebno ne pri radu sa mašinama i radu na visini.
Aj ti to objasni starom splitskom kirurgu koji bez casice zestije nije uzima skalpel u ruke

Ne odobravam alkohol na radnom mjestu
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 10:59   #6
Hvala svima na mišljenjima, toga se i bojim (otkaza) , jer je riječ o bliskoj osobi, a i za drugo je prisutan strah od posljedica, mada tražiš svoje pravo, a obveze se maksimalno poštuju.Lp.
scorpio rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 11:22   #7
Quote:
Moment torzije kaže: Pogledaj post
Užas kako ljudi riskiraju to malo šta imaju a onda razno razni Živi zidovi paradiraju i svi se pozivaju na svoja prava.
Upravo to.
Ne mogu vjerovat da je nekome problem 8 sati odraditi bez alkohola.
Ako im je problem ,nek se idu liječiti ili nek daju otkaz. Ima ljudi koji žele raditi, imaju volje, znanja, savršeno funkcioniraju bez kapi alkohola, a nemaju priliku.

Dok s druge strane netko ima siguran posao, prima redovno plaću, a onda pije na radnom mjestu i na taj način, možda ugrožava sigurnost svog kolege, i takav onda traži svoja prava.
Što je sa pravima onih čiju je sigurnost možda time ugrozio?!
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 15:07   #8
Quote:
miky0 kaže: Pogledaj post
Aj ti to objasni starom splitskom kirurgu koji bez casice zestije nije uzima skalpel u ruke

Ne odobravam alkohol na radnom mjestu
I kad zajebe nešto onda to proglase komplikaciom ?
Ni on kriv za to nego njegov nadređeni i taj bi meni prvi letio.

Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Upravo to.
Ne mogu vjerovat da je nekome problem 8 sati odraditi bez alkohola.
Ako im je problem ,nek se idu liječiti ili nek daju otkaz. Ima ljudi koji žele raditi, imaju volje, znanja, savršeno funkcioniraju bez kapi alkohola, a nemaju priliku.

Dok s druge strane netko ima siguran posao, prima redovno plaću, a onda pije na radnom mjestu i na taj način, možda ugrožava sigurnost svog kolege, i takav onda traži svoja prava.
Što je sa pravima onih čiju je sigurnost možda time ugrozio?!
Više je tu riječ o nekom egu u stilu: Ma to je samo kap i ča će meni neki reć smin popit čašicu ili ne.
Takvi se posle vade kad im se sprema otkaz da oni imaju djecu i to im je jedini posao da bi i dalje ostali na poslu računajuć na dobru volju poslodavca koji će uglavnom progledat kroz prste.Na drugoj strani imaš poprilično drugih koji imaju volju i znanje i ne piju.Nimalo pošteno ali takav je život.
Što se tiče ugrožavanja drugih tu više nije kriv on nego njegov nadređeni i opet imaš situaciju da prostiš najebe onaj koji ni kriv ni dužan.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 15:33   #9
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Što se tiče ugrožavanja drugih tu više nije kriv on nego njegov nadređeni i opet imaš situaciju da prostiš najebe onaj koji ni kriv ni dužan.
Upravo to. Ako se desi nesreća na radu, dođe inspekcija, sve ispitaju... cijela procedura. Kaznu dobije firma kao takva + direktor/vlasnik. A niti firma, niti direktor/vlasnik nemaju veze s tim što netko ne može odoliti čašici.
Vlasnik firme ima zakonsko pravo zabraniti alkohol upravo radi toga. Onaj tko to ne želi poštivati, nek da otkaz.

Pušenje je zabranjeno da bi se zaštitili nepušači, isto tako treba zabraniti i alkohol da bi se zaštitili oni koji ne piju od onih koji vole popiti i onda rade probleme i ugrožavaju sigurnost.

Kod nas u firmi ide opomena pred otkaz prvi put, a drugi put nema pomoći, otkaz i kvit. I slažem se s tim. Kom se pije i fešta, nek to radi poslije posla.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 08:45   #10
Je ljudi, to je zbilja tako. Ni za moj pojam uopće nema rasprave o tome može li malo ili nimalo alkohola, nema i gotovo ! Teško mi je jer se radi o bliskoj osobi, ali ako tako bude, bit će po onoj sam pa, sam se ubija. A što kažete na ovo drugo, glavni šef i pomoćnik se ne mogu usuglasiti oko toga tko će zamijeniti djelatnika koji zbog toga nikako ne može otići na GO, i to tako traje do unedogled?
scorpio rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 08:51   #11
Quote:
scorpio rose kaže: Pogledaj post
A što kažete na ovo drugo, glavni šef i pomoćnik se ne mogu usuglasiti oko toga tko će zamijeniti djelatnika koji zbog toga nikako ne može otići na GO, i to tako traje do unedogled?
S obzirom da ta osoba radi u državnoj firmi, nek si pročita kolektivni ugovor da vidi što tamo stoji, a onda nek potraži pomoć sindikata.
Bar državne firme imaju sindikat i ima tko pomoć radniku koji je zakinuti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 09:38   #12
Zašto si se uhvatio te brojke 0,5?
Poslije 0,0 totalno je svejedno, je li 0,1 ili 1.0 promil. Prema Zakonu o zaštiti na radu, poslodavac je dužan spriječiti konzumiranje alkohola na radnom mjestu.

Što se tiče sankcija, one su propisane internim aktima poslodavca, mogu sezati od obveznog liječenja, postotka na plaći, do opomene pred otkaz.

Što se tiče nemogućnosti korištenja godišnjeg, možeš podnijeti zahtjev za zaštitu prava, ako to ne upali, moraš ići na sud. Činjenica je da tuđi alkoholizam nije tvoj problem, a nije niti organizacija rada, tako da imaš elemenata tražiti to.

Jedini ti je problem što poslodavac ima pravo određivati korištenje GO, ali neiskorišteni GO ti mora platiti.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 22:19   #13
Quote:
scorpio rose kaže: Pogledaj post
A što kažete na ovo drugo, glavni šef i pomoćnik se ne mogu usuglasiti oko toga tko će zamijeniti djelatnika koji zbog toga nikako ne može otići na GO, i to tako traje do unedogled?
Poslodavac je dužan omogućiti korištenje godišnjeg do 30.06., a kad će to biti, njegova odluka, nevažno iz kojeg razloga.
Nema se tu šta reći.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:10.