Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2017., 16:38   #2521
Hvala na postovima pogotovo na ovome airnb i na savjetima malo cu cackat netom jos vidim da ima nekih soba namjestenih,znam i ja da te gore ne ceka vila trokatnica jer ko to ocekuje onda bolje da ne ide,samo sam rekao da bi radje zivio po starim kucama ili garsonjerama (cak i ne namjestenim sada kad znam) nego sa cimerima,jednostavno volim sam sve planirat,i ne volim kad imam osjecaj da me netko sputava,pogotovo koga neznam,ono rodbina bi dosla nekako u obzir cisto da me uvedu,kasnije se mogu i sam snaci,cilj mi je polozit ovaj Goethe ustedit nesto i gas alone. .
Officer123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 18:31   #2522
Quote:
Officer123 kaže: Pogledaj post
Hvala na postovima pogotovo na ovome airnb i na savjetima malo cu cackat netom jos vidim da ima nekih soba namjestenih,znam i ja da te gore ne ceka vila trokatnica jer ko to ocekuje onda bolje da ne ide,samo sam rekao da bi radje zivio po starim kucama ili garsonjerama (cak i ne namjestenim sada kad znam) nego sa cimerima,jednostavno volim sam sve planirat,i ne volim kad imam osjecaj da me netko sputava,pogotovo koga neznam,ono rodbina bi dosla nekako u obzir cisto da me uvedu,kasnije se mogu i sam snaci,cilj mi je polozit ovaj Goethe ustedit nesto i gas alone. .
U njemackoj kod mladi ljudi pogotovo studenata popularan WG znaci djelenje stana je isto mozda mogucnost.
Ima svak svoju sobu i djeli se WC, kupatila, kuhinja. Posto vecina njemaca ne zabada toliko nos U tude stvari to ne mora uopce biti neugodno.

Naravno može biti problema oko plana ciscenja i mjesta ili stvari U frizideru.

Ali stan sa 4 sobe +kuhinja + WC + kupatilo nije 4x skuplji nego jednosobni Stan + kuhinja +kupatilo.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 21:13   #2523
Quote:
Night Creature kaže: Pogledaj post
Slažem se da bide teško, ja samo htjedoh ilustrirati koliko.
A ako netko dolazi na kratko, ako želi veću zaradu, onda mora smanjiti troškove najma.

Previše se laprda o obećanoj zemlji, a ljudi ne poznaju ni vlastite troškove u hr, a očekuju da će im netko pogoditi potrebe za njemačku. Nekidan je lik rekao da ima puno ušteđeno, 1000 eura i jel mu to dosta za koji mjesec

Meni każu da sam nerealna kad kažem da bez 20 tisuća ne dolaze. Jel, ako napamet moramo procjenjivati što je nekome dosta, eto, 20k valjda bude poslužilo. /sarkazam

Da, ljudi se uspiju snaći i preživjeti na malo, no mislim da to ne bi trebao biti cilj, niti da itko od nas može procijeniti koliko malo je nekome dovoljno da preživi.

A padanje k'o kruška bez vještina, posla, smještaja i jezika mi je posebno apsurdno...
20.000 eura????

Onaj tko u Hrvatskoj ustedi 20.000 eura taj ima dobar posao i dobro zivi i takvi u pravilu ne trebaju ici u inozemstvo.

U inozemstvo uglavnom idu oni koji u Hr rade za malu placu i nemaju nikakve mogucnosti napretka ili ne mogu naci posao i gledaju da nekako skupe novce da prezive par mjeseci dok ne pocnu dobijat placu.

Dobro MrsGahan kaze, prva godina je slaganje kockica, svaki mjesec malo po malo, ali da treba 20.000 eura, ne treba, ni ja ih nisam imao nego sam prvo sam a kad je dosla supruga onda smo zajedno malo pomalo stavljali stvari na svoje mjesto.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 01:32   #2524
Pa 20.000€ za obitelj je ono da odmah zivis "normalno". Kaucija dobri stan+ Makler 6.000€. kuhinja dobra 6.000 i 8.000 za ostali namjestaj. TU ce svi imati svoj novi krevet i skoro sve. Jos ako oboj radi , ti veci Problem docekati namjestaj nego Ave drugo. ;-)

Ali realno ce biti prva godina teska jer rijetko tko ima novac za kauciju a ne za Ovi drugo...

Ali neka se malo prica o svotama i tezini, radije bi sama negdje ocekivala teze i iznenadila se da Sam uspjela nego price "sve pada sa neba" i nakon 2-3 mjeseca vidim da nemam Plana i da Sam izgubila 3 mjeseca.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 01:43   #2525
Ja sam počela govoriti za tih 20k kad ekipa krene sa 'koliko mi novaca treba živin dok nađem posao i stan i ne znam jezik'. Ono ne pada mi na pamet reći da je dosta 1000 pa da budala povjeruje i dođe bez ikakve pripreme. Ovako se neki možda poplaše i izračunaju vlastite troškove pa onda i pokušaju realnije sagledati situaciju. Ne dolaze u njemačku samo iz hrvatske.

Iako iz naših krajeva viđam najviše ovih pitanja druge kategorije gluposti 'jel ima posla'. Bez da kažu svoje vještine

Mislim, prošlo je doba da sjedneš na vlak, ispadneš negdje i sad će se sve nekako posložiti. Ako ne znaš ni reći što znaš raditi, vala jedino tko će ti ponuditi pomoć je vjerojatno netko tko te želi preveslati...

A ljudi srljaju kao muhe bez glave, a internet pun informacija... I onda im nije pravo kad ne ispadne kako su si zamislili...
__________________
You see life as an opportunity. So, it doesn't matter too much how difficult the road ahead may look, it's still a road, and roads go places!
Night Creature is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 01:53   #2526
Meni je najteze sa onima Koji pocimu "Pa ti si gore rodena, imas sigurno koju vezu".
To je ono sto ljudi ne shvacaju da nije odvje dovoljno nekome donjeti prsut ili GA pozvati na veceru jer je netko kojeg si preporucila razocarao 100%
Nema tu "Sin od brata" itd. Ili netko valja ili ne valja i gotovo.
Preporuke ja dajem samo za ljude s kojima sam radila duze od 6 mjeseci.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 04:28   #2527
Ovo sa iznosima koji su dovoljni za početak mi se uvijek činilo nekako premalo, ove zadnje spominjane svote mi se čine nekako realnije. Da ne spominjem da sam na više mjesta čuo da ti je dovoljno 100€ jer posao nađeš odmah i to ti je dovoljno do plaće ili jedna žena koja me prije dva tjedna uvjeravala da je dovoljno mjesec dana da naučiš njemački ako ga prije nikad nisi učio. Drugi čovjek mi govori da je dovoljno znati 100 riječi i da ti je to dosta a tih 100 riječi naučiš gore kad odeš za dva tjedna - pa naučim ja 100 riječi i za puno kraće od dva tjedna ali što ću sa tim. Najluđe što oni stvarno vjeruju u to što govore jer kao oni su bili u njemačkoj prije x godina i znaju neke stvari.

Njemački učim već dva mjeseca, nikad ga prije nisam učio niti me imalo zanimao, ispisao sam već skoro dvije bilježnice (jer učim i pisati naravno a ne samo govoriti i da znam složiti par rečenica), gdje god idem slušalice u uši i slušam audio lekcije, doma čitam aktualnosti na njemačkom, naravno da puno toga ne razumijem ali prevodim, trudim se... aplikacije, kanali na YouTube-u. Još uvijek mi se ne čini da dovoljno napredujem a ponekad da se uopće mičem sa mjesta tek kad pogledam unazad pa vidim da sam ipak nešto napravio u zadnja dva mjeseca mogu se malo nasmješiti. Još uvijek mi se sve čini dosta komplicirano(iako manje nego na početku).

Krajem ljeta kad sam se odlučio da idem raditi vani prvo sam pomislio Irska, ali nakon malo googlanja odlučio sam da je Njemačka ipak bolji izbor, iako engleski jako dobro govorim i pišem(ne samo dopisivanje sa prijateljima u Americi nego i puno poslovnih mailova, pročitanih knjiga) a njemački tada nisam znao doslovno ništa izabrao sam Njemačku. Od mnogih koji su otišli u Irsku čuo sam da je osnovni razlog zašto su izabrali Irsku taj jer znaju engleski (iako bi se ja sramio usta otvoriti sa takvim engleskim kojeg su oni "znali").

Prvo sam se ovdje na forumu raspitao da vidim koji bi posao uopće tražio prema mojim sposobnostima i što bi mi se najviše financijski isplatilo, gdje bih najprije našao posao. Tako sam se odlučio po preporuci jednog kolege da ću tražiti posao montera dizala i odmah sam upisao i prekvalifikaciju za elektroinstalatera jer mi je rekao da je uvjet da uopće tražim taj posao da imam završeno nešto od elektro-struke. Prva dva ispita polažem uskoro, gdje ću odraditi praksu još nisam našao ali i to ću brzo riješiti.

Sad da spomenem ovo što sam na početku napisao vezano uz iznos koji je potreban za početak u Njemačkoj. Pa sigurno ću imati dovoljno za stanarinu i osnovne troškove prvih par mjeseci. Vjerujem da ću brzo naći i posao ali sam svejedno dosta zabrinut, najviše kako ću i kada pronaći stan.

Brinem se dosta i nije mi ovo uopće mala stvar. Ne poznam nikoga u Njemačkoj i kad dođem gore biti ću sam bez ikoga. Učim jezik, školujem se, pripremam se najbolje što mogu i znam, i ne zavaravam se da će biti lako. Evo recimo da imaš 5000€ (samac) koliko ti to može biti. Ako tražim posao montera liftova neću ići u neko selo ili manji gradić, idem u veći grad koji je odmah i skuplji. Mislim da se ljudi dosta zavaravaju sa iznosima koji su potrebni za početak. Svako ima drugačiju situaciju, drugačiji put, sreću, kako će mu se stvari posložiti ali treba se jako dobro pripremiti jer oni koji ne uspiju u Njemačkoj sigurno se neće doći hvaliti sa time ovdje na forumu.
CroDe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 17:16   #2528
Quote:
CroDe kaže: Pogledaj post
Ovo sa iznosima koji su dovoljni za početak mi se uvijek činilo nekako premalo, ove zadnje spominjane svote mi se čine nekako realnije. Da ne spominjem da sam na više mjesta čuo da ti je dovoljno 100€ jer posao nađeš odmah i to ti je dovoljno do plaće ili jedna žena koja me prije dva tjedna uvjeravala da je dovoljno mjesec dana da naučiš njemački ako ga prije nikad nisi učio. Drugi čovjek mi govori da je dovoljno znati 100 riječi i da ti je to dosta a tih 100 riječi naučiš gore kad odeš za dva tjedna - pa naučim ja 100 riječi i za puno kraće od dva tjedna ali što ću sa tim. Najluđe što oni stvarno vjeruju u to što govore jer kao oni su bili u njemačkoj prije x godina i znaju neke stvari.

Njemački učim već dva mjeseca, nikad ga prije nisam učio niti me imalo zanimao, ispisao sam već skoro dvije bilježnice (jer učim i pisati naravno a ne samo govoriti i da znam složiti par rečenica), gdje god idem slušalice u uši i slušam audio lekcije, doma čitam aktualnosti na njemačkom, naravno da puno toga ne razumijem ali prevodim, trudim se... aplikacije, kanali na YouTube-u. Još uvijek mi se ne čini da dovoljno napredujem a ponekad da se uopće mičem sa mjesta tek kad pogledam unazad pa vidim da sam ipak nešto napravio u zadnja dva mjeseca mogu se malo nasmješiti. Još uvijek mi se sve čini dosta komplicirano(iako manje nego na početku).

Krajem ljeta kad sam se odlučio da idem raditi vani prvo sam pomislio Irska, ali nakon malo googlanja odlučio sam da je Njemačka ipak bolji izbor, iako engleski jako dobro govorim i pišem(ne samo dopisivanje sa prijateljima u Americi nego i puno poslovnih mailova, pročitanih knjiga) a njemački tada nisam znao doslovno ništa izabrao sam Njemačku. Od mnogih koji su otišli u Irsku čuo sam da je osnovni razlog zašto su izabrali Irsku taj jer znaju engleski (iako bi se ja sramio usta otvoriti sa takvim engleskim kojeg su oni "znali").

Prvo sam se ovdje na forumu raspitao da vidim koji bi posao uopće tražio prema mojim sposobnostima i što bi mi se najviše financijski isplatilo, gdje bih najprije našao posao. Tako sam se odlučio po preporuci jednog kolege da ću tražiti posao montera dizala i odmah sam upisao i prekvalifikaciju za elektroinstalatera jer mi je rekao da je uvjet da uopće tražim taj posao da imam završeno nešto od elektro-struke. Prva dva ispita polažem uskoro, gdje ću odraditi praksu još nisam našao ali i to ću brzo riješiti.

Sad da spomenem ovo što sam na početku napisao vezano uz iznos koji je potreban za početak u Njemačkoj. Pa sigurno ću imati dovoljno za stanarinu i osnovne troškove prvih par mjeseci. Vjerujem da ću brzo naći i posao ali sam svejedno dosta zabrinut, najviše kako ću i kada pronaći stan.

Brinem se dosta i nije mi ovo uopće mala stvar. Ne poznam nikoga u Njemačkoj i kad dođem gore biti ću sam bez ikoga. Učim jezik, školujem se, pripremam se najbolje što mogu i znam, i ne zavaravam se da će biti lako. Evo recimo da imaš 5000€ (samac) koliko ti to može biti. Ako tražim posao montera liftova neću ići u neko selo ili manji gradić, idem u veći grad koji je odmah i skuplji. Mislim da se ljudi dosta zavaravaju sa iznosima koji su potrebni za početak. Svako ima drugačiju situaciju, drugačiji put, sreću, kako će mu se stvari posložiti ali treba se jako dobro pripremiti jer oni koji ne uspiju u Njemačkoj sigurno se neće doći hvaliti sa time ovdje na forumu.
Sa 5000€ možeš i 5-6 mjeseci ako nisi rastrošan.
Za smještaj najbolje ti je tražit mjesto u WGu http://www.wg-gesucht.de(imaš i opciju za eng.), odrediš grad i kreneš u potragu. Možda i hosteli ili one sobe za ljude na montažama. Imaš više opcija.

Po meni bi nekako bilo bolje za tebe da u početku kad dodješ tražiš posao za instalatera struje na bauštelama, jer možda ne mogneš odmah pronaći posao u branši liftova. A u elektro zanatu imaju problema sa Fachkräftemengel(nedostatak ljudi) i npr. u mom gradu od 10 firmi koje se bave instalacijama, ako znaš solidno jezik i oko struje primilo bi te njih 8 minimalno. A kasnije kad skupiš malo iskustva prebacuješ gdje želiš.

Preporučam dolazak u 6-7 mjesecu, studenti idu kući i ima mjesta u WGu na 2-3 mjeseca za manje novaca nego što bi inače koštalo, bauštele ima najviše ljeti i doslovno svaka firma traži ljude.

Što se tiče jezika, uči što više možeš, ali ne zalazi previše u gramatiku ako sam učiš. Više se koncetriraj na riječi, pogotovo za posao(Schraubendreher, Seitenschneider, Kabelscheren, Kabelmesser, Lochkreissäge.....). Ukucaj na googleu Elektriker Werkzeug i gledaj po slikama šta je šta.

Sretno
__________________
Hubraum ist durch nichts zu ersetzen.
papyfr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 19:17   #2529
Naravno je sve pitanje zahtjeva.
Možes naravno sa malo novaca doci, uzeti bilo Koji posao polodnevno i uciti U VHS njemacki. I naravno ces samo pokriti tako troskove ili biti nesto U minusu. Ali i to je bolje Po meni nego samo raditi posao gdje ti ne treba njemacki. Jer ga tako i neces ili samo Spiro nauciti..
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 21:53   #2530
Quote:
papyfr kaže: Pogledaj post
Sa 5000€ možeš i 5-6 mjeseci ako nisi rastrošan.
Za smještaj najbolje ti je tražit mjesto u WGu http://www.wg-gesucht.de(imaš i opciju za eng.), odrediš grad i kreneš u potragu. Možda i hosteli ili one sobe za ljude na montažama. Imaš više opcija.

Po meni bi nekako bilo bolje za tebe da u početku kad dodješ tražiš posao za instalatera struje na bauštelama, jer možda ne mogneš odmah pronaći posao u branši liftova. A u elektro zanatu imaju problema sa Fachkräftemengel(nedostatak ljudi) i npr. u mom gradu od 10 firmi koje se bave instalacijama, ako znaš solidno jezik i oko struje primilo bi te njih 8 minimalno. A kasnije kad skupiš malo iskustva prebacuješ gdje želiš.

Preporučam dolazak u 6-7 mjesecu, studenti idu kući i ima mjesta u WGu na 2-3 mjeseca za manje novaca nego što bi inače koštalo, bauštele ima najviše ljeti i doslovno svaka firma traži ljude.

Što se tiče jezika, uči što više možeš, ali ne zalazi previše u gramatiku ako sam učiš. Više se koncetriraj na riječi, pogotovo za posao(Schraubendreher, Seitenschneider, Kabelscheren, Kabelmesser, Lochkreissäge.....). Ukucaj na googleu Elektriker Werkzeug i gledaj po slikama šta je šta.

Sretno
Pa baš planiram u 6 mjesecu ići gore jer mi tada završava ova prekvalifikacija i odmah bih išao u Njemačku. Dobro je i to što tada nije hladno pa ću se polako priviknut do zime vrućinu podnosim jako dobro i odgovara mi ail hladnoću baš i ne.
Puno ti hvala na ovim izrazima za električarske alate to mi je jako korisno, a ne znam da bih to baš dobro znao i izguglati da mi nisi napisao. Učim sam jer sam mogao upisati samo A1.1 ovdje i to bi trajalo do 4 mjeseca pa se onda u 9 mjesecu nastavlja A1.2 kad već palaniram biti u Njemačkoj. Mislim da ću sam naučiti više od tih pola A1 koje bih naučio na tečaju do 4 mjeseca. Jedina je prednost što bih to imao i na papiru.
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Naravno je sve pitanje zahtjeva.
Možes naravno sa malo novaca doci, uzeti bilo Koji posao polodnevno i uciti U VHS njemacki. I naravno ces samo pokriti tako troskove ili biti nesto U minusu. Ali i to je bolje Po meni nego samo raditi posao gdje ti ne treba njemacki. Jer ga tako i neces ili samo Spiro nauciti..
Slažem se s tobom vezano za jezik, ma nije to samo zbog posla i bolje plaće nego i radi kvalitete života. Ako trebaš kod doktora pa trebaš nešto objasniti i razumjeti što ti govori, tražiš nešto kompliciranije u trgovini ili imaš reklamaciju, pa šalterima kad trebaš potpisivati kojekakve papire, sve je to puno manje stresno kad razumiješ i možeš se izraziti. Ljudi se uglavnom toliko fokusiraju na taj posao i stan da zaborave da će gore biti, a ne samo raditi i stanovati.
CroDe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 23:33   #2531
A zbog imena alata, mozda i Malo gledati Po Onlineshopovima od Bauhaus.de ili hornbach.de
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 18:07   #2532
Pozdrav,

Znate li mozda da li vrijedi dozvola za viljuskara iz Hrvatske u Njemackoj?

Hvala
gabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 20:35   #2533
....poz....
....dali je valjana stara crvena RH vozačka dozvola u Njemačkoj (smije li se s njom legalno voziti), ili moram imati novu (karticu)?....
__________________
....nije sretan 'ko puno ima, sretan je onaj 'ko malo treba, ne da se sreća zlatom kupiti....
jony b. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 20:46   #2534
Bilo koja vozacka koja vrijedi u Hr vrijedi i u Njemackoj.

@gabel, znam covjeka kojemu nisu priznali dozvolu za viljuskar, ali on je polagao prije ulaska HR u EU, ako si ti polozio poslije 01.07.2013. onda bi tvoja trebala vrijedit, ali treba provjerit.

Inace, covjek kaze da se to polozi za jedno prijepodne, kosta oko 150-200€.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 22:40   #2535
Zgodno je napraviti novu (karticu) jer izgleda slično kao i njemačka, pa su onda manje zbunjeni. Isto i za osobnu. Tipa ne znam, drive now, pošta, burgeramt, ured za registraciju auta i to. Policija vjerojatno ne bi trebala biti zbunjena.
__________________
You see life as an opportunity. So, it doesn't matter too much how difficult the road ahead may look, it's still a road, and roads go places!
Night Creature is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 10:26   #2536
Danke!
__________________
....nije sretan 'ko puno ima, sretan je onaj 'ko malo treba, ne da se sreća zlatom kupiti....
jony b. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 12:16   #2537
Što je bolje?

Posao na aerodromu u hrvatskoj? ili da odem opet u njemačku živit, pa makar u dućanu negdje?
Živila sam oko 8 godina u njemčakoj, sad mi je žaj šta sam se vratila.
Paige the cool is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 13:23   #2538
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Realno tada trazi neke sobe U starim hotelima/pensijama Koje su prosle svoj rok. Plastis U frankfurtu za to oko 350€ imas sobu 12m2 i WC i TuS na hodniku Koji djelis sa Par drugih. Tako prva 3 mjeseca Dok imas 3 platna lista i nakon toga U potragu za stanom.
U Tkm sobama imas ukljuceno struju, vodu, ponekad i internet, TV ima isto u sobi, Ali valjda Jos ne Led i tanki, ukljucen je namjestaj iz 80tih ili 90tih ;-) .
Ovo je najbolja varijanta, pansion, moj tv je 37 cm i veći je od mikrovalne, jedino što ja imam sve u sobi i tuš i wc i 400 warm, vani je -1 a ja lijepo dođem u sobu a ono toploooooo, 6 km do posla, jebote ne stigne mi se auto zgrijat do gore, jeleni ,lisice , divlje svinje, svega ima.
Nema dodatnih troškova, još mi ručnike i posteljinu mjenjaju, wc papir mi daju, ma ne mičem se do penzije odavde.
Pored mene živi jedan šminker švabo, rumunj gewerber , mađari, švabska bakica od 70 i kusur godina, poneki poljak na proputovanju, šljakeri prek tjedna prespavaju, ma milina.
Kad mi se da odem u veliki grad vidim da nisam niš propustio i vratim se na selo. Uzmem bicikl i vozim se po planinam i gorama.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 16:54   #2539
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Bilo koja vozacka koja vrijedi u Hr vrijedi i u Njemackoj.

@gabel, znam covjeka kojemu nisu priznali dozvolu za viljuskar, ali on je polagao prije ulaska HR u EU, ako si ti polozio poslije 01.07.2013. onda bi tvoja trebala vrijedit, ali treba provjerit.

Inace, covjek kaze da se to polozi za jedno prijepodne, kosta oko 150-200€.


vidio sam da ima u Münchenu za 250e 1dan to traje. Zvao sam jednu auto-skolu u hrvatskoj i rekli su mi ako polozim u HR moram je samo prevesti na njemacki jezik i da bi mi trebala vrijediti u DE, cijena oko 850kn+lijecnicki,

uskoro idem na godisnji odmor u HR pa cu to rjesiti.
gabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 17:59   #2540
Quote:
Paige the cool kaže: Pogledaj post
Što je bolje?

Posao na aerodromu u hrvatskoj? ili da odem opet u njemačku živit, pa makar u dućanu negdje?
Živila sam oko 8 godina u njemčakoj, sad mi je žaj šta sam se vratila.
Ti moras sama odlucit sta je za tebe bolje.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:21.