Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2007., 20:38   #1
Platna lista

Znam da je poslodavac obavezan svakom radniku dati prilikom isplate plaće i platnu listu - ali me zanima - KOLIKO OBAVEZAN JE ?
...odnosno,
- kakve su reperkusije ako ju ne izdaje,
- postoje li kazne za to,
- kome se problem (ne ispostavljanje liste) prijavljuje (poreznicima ili inspekciji rada),
- da li se primaju anonimne prijave ???

* malo pojašnjenje - prije sam radio u 2 veće firme i u obije sam na dan isplate plaće (u jednoj zadnji u mjesecu za mjesec koji je odrađen, u drugoj 1-2-3. u narednom mjesecu od onog za koji je rad plaćen) dobio platnu listu sa detaljima - brutto, doprinosi, netto, porez+prirez, čisti netto ...ako su bili osobni odbici, posebno su obračunati i prikazani (krediti, uskrate ...), isto tako i dani godišnjeg odmora, bolovanja, prekovremeni i/ili nočni sati ...

**u sadašnjoj firmi ne dobivam platnu listu ( nikad nisam ) - plaća ide 15-og za prethodni mjesec;...do nedavno je sve bilo jako "laganini" pa mi nije ni falila ...ali ...danas je sjela plaća za 10. mj. umanjena za 200 KN , bez prethodne najave niti ikakvog pojašnjenja , tako da ne znam jel mi ujedno umanjen i brutto (što direktno utjeće na moje mirovinsko i na moju kreditnu sposobnost) ili je ta "kazna" smanjila samo moj netto kroz nekakav osobni odbitak

prije nego razdrljim ovratnik i u firmi stavim glavu na panj ...da vas pitam imam li uopće prava išta zahtijevati
Pupu-kani-oi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 22:15   #2
Quote:
Pupu-kani-oi kaže: Pogledaj post
Znam da je poslodavac obavezan svakom radniku dati prilikom isplate plaće i platnu listu - ali me zanima - KOLIKO OBAVEZAN JE ?
...odnosno,
- kakve su reperkusije ako ju ne izdaje,
- postoje li kazne za to,
- kome se problem (ne ispostavljanje liste) prijavljuje (poreznicima ili inspekciji rada),
- da li se primaju anonimne prijave ???

* malo pojašnjenje - prije sam radio u 2 veće firme i u obije sam na dan isplate plaće (u jednoj zadnji u mjesecu za mjesec koji je odrađen, u drugoj 1-2-3. u narednom mjesecu od onog za koji je rad plaćen) dobio platnu listu sa detaljima - brutto, doprinosi, netto, porez+prirez, čisti netto ...ako su bili osobni odbici, posebno su obračunati i prikazani (krediti, uskrate ...), isto tako i dani godišnjeg odmora, bolovanja, prekovremeni i/ili nočni sati ...

**u sadašnjoj firmi ne dobivam platnu listu ( nikad nisam ) - plaća ide 15-og za prethodni mjesec;...do nedavno je sve bilo jako "laganini" pa mi nije ni falila ...ali ...danas je sjela plaća za 10. mj. umanjena za 200 KN , bez prethodne najave niti ikakvog pojašnjenja , tako da ne znam jel mi ujedno umanjen i brutto (što direktno utjeće na moje mirovinsko i na moju kreditnu sposobnost) ili je ta "kazna" smanjila samo moj netto kroz nekakav osobni odbitak

prije nego razdrljim ovratnik i u firmi stavim glavu na panj ...da vas pitam imam li uopće prava išta zahtijevati
naravno, tvoje je zakonsko pravo da trazis isplatnu listu pa i objasnjenje, ali naravno sve diplomatskim putem.
u svakom slucaju, trebas dobiti svaki put, pa makar tebi bilo "laganini".
ako ti uskrate, pa cak ti daju otkaz imas temelja za tuzbu radi neosnovanog otkaza
izgubljena dusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 22:20   #3
Quote:
izgubljena dusa kaže: Pogledaj post
naravno, tvoje je zakonsko pravo da trazis isplatnu listu pa i objasnjenje, ali naravno sve diplomatskim putem.
u svakom slucaju, trebas dobiti svaki put, pa makar tebi bilo "laganini".
ako ti uskrate, pa cak ti daju otkaz imas temelja za tuzbu radi neosnovanog otkaza
ali, to je ono što ja ne želim - ne želim se dovesti u poziciju biti otpušten ..."pa nek si ja onda u JRH tražim prava na sudu"

zato pitam ...kome prijaviti - poreznoj upravi ili inspekciji rada ...i da li mogu (ili ne, ali imam zaštitu prava) prijaviti anonimno da firma XXX d.o.o. ne izdaje platne liste već neko vrijeme ni jednom od radnika ?
Pupu-kani-oi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 22:42   #4
naravno da mozes anonimno prijaviti inspekciji rada, pa cak i malo dodati neke stvari, pusti mastu na volju
izgubljena dusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 22:52   #5
ja sam tu krajnje ozbiljan - a ti ? ...mislim, nemoj me ložit' ...ima li neka zakonska utemeljenost tome šta ti kažeš ?



...ne želim izgubiti posao, ali isto ne želim da me tzv. nadređeni kažnjava bez osnova (a ni on sam ne zna osnove), jer eto ja imam 28 zubi u ustima a on samo 12-tak , pa klijenti rađe pričaju samnom nego s njim ....gle - tip nas sve mrzi i nebi vjerovali, ali zato je postao šef - jer nema nikog u firmi s kim si je dobar, pa ga niko neće molit da mu progleda kroz prste (doslovno citiram govor direktora na ručku prilkom kojeg je obznanio novog šefa )
Pupu-kani-oi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 23:10   #6
Quote:
Pupu-kani-oi kaže: Pogledaj post
ja sam tu krajnje ozbiljan - a ti ?
Davanje platne liste je obveza. A na stranicama Državnog inspektorata je i obrazac kojim možeš poslati prijavu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 06:46   #7
Quote:
Pupu-kani-oi kaže: Pogledaj post
ja sam tu krajnje ozbiljan - a ti ? ...mislim, nemoj me ložit' ...
ozbiljno sam ti odgovorila, nema sta sam ja prosla, pa prema tome govorim iz iskustva.
no, vojky ti je strucnije rekao, pa sad ti vidi...
izgubljena dusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 08:46   #8
"Platna lista", tj. obračun plaće ima bit dan zaposleniku do kraja idućeg mjeseca. Kazna za nedavanje je 61000 - 100000 kn!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2007., 09:33   #9
može li mi netko objasniti da ukoliko imam veći osobni odbitak (koef. 1,50) zašto nije veće netto plaća?

s obzirom da su davanja manja (veći neoporezivi iznos) logično bi mi bilo da je i veći iznos za netto isplatu, ili griješim?

zahvaljujem na objašnjenju
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2007., 16:23   #10
Zato jer si (kao i većina) ugovorio *neto* plaću?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2007., 17:59   #11
Quote:
vukovarac69 kaže: Pogledaj post
s obzirom da su davanja manja (veći neoporezivi iznos) logično bi mi bilo da je i veći iznos za netto isplatu, ili griješim?
Iz nekih valjda tradicijskih razloga Hrvati obično ugovaraju neto, a ne bruto plaću (kako bi trebalo). Onda je stvar dobre volje poslodavca da ti isplati malo više, jer imaš veći neoporezivi iznos.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2007., 11:54   #12
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Iz nekih valjda tradicijskih razloga Hrvati obično ugovaraju neto, a ne bruto plaću (kako bi trebalo). Onda je stvar dobre volje poslodavca da ti isplati malo više, jer imaš veći neoporezivi iznos.
to se odnosi na na povrat poreza kasnije ili?

mislim, ukoliko je veći taj neoporezivi iznos, kod godišnje prijave poreza iznos za isplatu će biti manji?!

već sam tražio kod poslodavca da mi isplati veću neto plaću na konto toga a oni su mi povećali troškove prijevoza za nešto sitno.... , znači to je samo dobra volja....



edit: javljao mi je neke greške i slučajno isti post napisao dvaput...molim nekog od moderatora da obrišu ovaj post, hvala
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2007., 11:55   #13
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Iz nekih valjda tradicijskih razloga Hrvati obično ugovaraju neto, a ne bruto plaću (kako bi trebalo). Onda je stvar dobre volje poslodavca da ti isplati malo više, jer imaš veći neoporezivi iznos.
to se odnosi i na povrat poreza kasnije ili?

mislim, ukoliko je veći taj neoporezivi iznos, kod godišnje prijave poreza iznos za isplatu će biti manji?! (koja je onda svrha prijavljivanja osobe na poreznu osim eventualno prava na dječji doplatak?)

već sam tražio kod poslodavca da mi isplati veću neto plaću na konto toga a oni su mi povećali troškove prijevoza za nešto sitno.... , znači to je samo dobra volja....
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 13:14   #14
Quote:
vukovarac69 kaže: Pogledaj post
to se odnosi i na povrat poreza kasnije ili?

mislim, ukoliko je veći taj neoporezivi iznos, kod godišnje prijave poreza iznos za isplatu će biti manji?! (koja je onda svrha prijavljivanja osobe na poreznu osim eventualno prava na dječji doplatak?)

već sam tražio kod poslodavca da mi isplati veću neto plaću na konto toga a oni su mi povećali troškove prijevoza za nešto sitno.... , znači to je samo dobra volja....
Zelio bih da mi netko objasni kako platna lista moze biti dokaz da je placa isplacena? Kod mene to nije slucaj.Meni je moja bivsa firma duzna sigurno dvije place,a mozda i vise jer su te uplate sve bile zbrda zdola.Firma se je ugasila i ja sam pocetkom ove godine presao u drugu firmu istog vlasnika,ali u drugom gradu.Sad mi je i ta firma duzna dvije place pa sam dao otkaz.Na temelju novog zakona o prisilnoj naplati potrazivanja trazio sam platne liste od te dvije place medutim ispostavilo se da mi je potrebna posebna potvrda o neisplati placa sto su mi rekli u FINI pa cu morati to ponovno traziti.Kod prelaska iz jedne u drugu firmu ova nova se obavezala da ce mi podmiriti sve dugove od bivse firme.Imam to i napismeno,ali gospoda iz racunovodstva iz nove firme rekla mi je da mi ne moze izdati platne liste od stare firme,ni potvrdu o dugovanju jer ih nema kod sebe.Pa kako su onda uopce mogli preuzeti dug? I jos mi je rekla da se za te platne liste obratim gospodi iz racunovodstva iz bivse firme,a bivsa firma je ugasena i gospoda je u mirovini.Kako da ja dodem do tih platnih listi od prosle godine iz bivse firme,da li postoji neki drugi nacin i kakav su one uopce dokaz da mi place nisu isplacene?Osim inspekcije rada ja ne vidim drugi izlaz.Ako netko zna rjesenje molim da mi pomogn,u pitanju su mi cetiri place
sinke1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 13:39   #15
Angry Platne liste i plaća (pomoć)

Trebam pomoć oko jednog slučaja. Prijatelj je radio više od pola godine u jednoj firmi gdje je svaki mjesec morao naganjati plaću...Naravno poslodavac mu je ostao dužan 4 plaće ali mu je dao 2 platne list,2 nije.

Našao je način kako može dobiti novce preko fine s platnim listama no problem je što mu još 2 platne liste fale...
."Kako natjerati" poslodavca da mu da i te druge dvije platne liste?? Dali možda postoji neki jednostavniji način a da ne mora ići preko suda???

Bila bi zahvalna za bilo kakvu pomoć ili informaciju što bi mogao učiniti
ariya is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 16:57   #16
Nekima je pomoglo pismo odvjetnika poslodavcu, a neki su prijavili državnom inspektoratu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 17:26   #17
Bila sam u istom problemu.
Prvo sam pokusala preko odvjetnika, a prijavila sam sve i inspektoratu, ali nije uspjelo..
Kako sam clan sindikata obratila sam se njima, i oni su obavili par poziva u doticnu firmu,malo se zaprijetili, pritisnuli i bilo mi je odmah receno da dodjem po platne liste.
Kod mene je nastao problem sto place ipak nisam uspjela izvuci jer je firma proglasila stecaj u medjuvremenu.
Ako ti nije problem, posalji mi na PM (da ne budemo ovdje offtopic) kako se on misli naplatiti preko fine pa da probam i ja.
__________________
....your mind is a weapon!
Diaziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 13:07   #18
Ova prijava inspektoratu rada zbog ne davanja platne liste se može poslati samo poštom?
Koliko dugo treba da dobijem odgovor?
__________________
Na internetu je svatko muškarac dok se ne dokaže suprotno.
Viktor Vaughn is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 15:49   #19
Quote:
Viktor Vaughn kaže: Pogledaj post
Ova prijava inspektoratu rada zbog ne davanja platne liste se može poslati samo poštom?
Koliko dugo treba da dobijem odgovor?
Možeš i mailom. Imaš ga na stranicama Ministarstva rada.
A koliko će im za to trebati to vjerovatno ovisi o više stvari. Vjerovatno ćeš dobiti povratnu informaciju od njih. Barem bi trebao. Naravno, ako im daš svoje kontakt podatke.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 16:26   #20
A kada dobijem platnu listu, onda na finu idem samo sa listom?
__________________
Na internetu je svatko muškarac dok se ne dokaže suprotno.
Viktor Vaughn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:18.