Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2008., 00:32   #1
Odgoj i skrb nad djecom - problemi Q&A

Roditelji pred rastavom, imaju dvije kceri, jedna od 16(skoro 17 god) i druga od 15... zanima me, kad se rastanu, dal djeca imaju pravo birati sa kim zele zivjeti ili o tome sud odlucuje?
Ne znam dal je pravo mjesto za temu, ako nije, premjestite.
Hvala
snake1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 05:01   #2
Mlađi maloljetnici ne odlucuju di ce ic jer su mlađi od 13 godina ali svejedno imaju pravo rec gdje bi htjeli i zasto dok stariji maloljetnici znaci od 14 god pa na dalje imaju pravo rec gdje oce ic i ako to dobro obrazloze sanse su 95% da ce ih sud uslisit. Nadam se da sam ti pomogao
Tiest0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 06:54   #3
Odlučuje sud na temelju svih okolnosti konkretnog slučaja.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 11:51   #4
Dajte malo konkretnije pojasnite .

Ovako :

1. Djeca se mogu odlučiti za jednog od roditelja ali trebaju i drugi uslovi da se ispune. Mogućnost kvalitetnog izdržavanja, školovanja, odgoja, da je dotični roditelj dostojan, nije u sukobu sa zakonom, i sl.

2. Ukoliko djeca budu neodlučna, idu majci ( osim ukoliko nije u mogućnosti da izdržava djecu ). To je stav sudske prakse.
__________________
Da biste birali između dva zla, morate isprobati oba.
CondoR is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 16:10   #5
Mene zanima,ao dvoje rese da se rastanu,a nisu bili u zakonskom braku,tj.nevencani,kome pripada dete od npr.5 god.?S tim da majka ima primanja duplo manja nego otac, oko 250 eur mesecno.Oboje zive kao podstanari,kiriju placa otac.A zena ima roditelje sa resenim stambenim pitanjem,kod kojih bi mogla da zivi.Jel zna bar neko?
hot_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 16:21   #6
nema to veze dal su bili u braku i ne, ako su živjeli zajedno i imaju zajedničko dijete ta vanbračna zajednica se izjednačuje s bračnom

kolko se sjećam iz građanskog

pogledaj na podforum rastave, možda ti oni mogu dati detaljnije informacije
__________________
Dead and Gone!
jahorinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 16:37   #7
Hvala,jahorinka!!!!!!!!!!
hot_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 18:03   #8
Nakon sto se pokrene (tuzbom ili sporazumno ) razvod braka, na prvom rocistu cete morati dati izjavu o izboru posredovatelja, a nakon tog dijela postupka sud ce Vas ispitati o sporazumu o tome s kojim ce roditeljem dijete zivjeti, o njegovim susretima i druzenju s drugim roditeljem , odnosno o smjestaju djeteta tijekom trajanja parnice za razvod ( cl, 46.st 2. ObZ).
Buduci da to mozete urediti sporazumno, a prednost je uspjesnih dogovora u postupku posredovanja usteda vremena i troskova (sudskog postupka), te prije svega da uz sto manje trzavica nastavite zajednicku roditeljsku skrb o djeci, najtoplije preporucam da se dogovorite oko toga (tu se odmah dogovarate i o uzdravanju djece, odnosno o svim sadrzajima roditeljske skrbi).
Sud ce uvaziti Vas konsenzus (ako se to ne protivi dobrobiti djeteta-cl. 100. st 5), a ako ga nece biti, onda ce sam odluciti, kao sto je vec receno, na temelju svih relevantnih okolnosti slucaja, o tome s kime ce dijte zivjeti , o uzdrzavanju itd.

Dijete ima pravo reci s kime zeli zivjeti i sud ce njegovo misljenje uvaziti:
Cl. 89 st. 5.
U postupcima u kojima se odlučuje o nekom djetetovom pravu ili interesu, dijete ima pravo na prikladan način saznati važne okolnosti slučaja, dobiti savjet i izraziti svoje mišljenje te biti obaviješteno o mogućim posljedicama uvažavanja njegova mišljenja. Mišljenje se uzima u obzir u skladu s njegovom dobi i zrelosti.
TESSA0000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 14:33   #9
Roditeljska skrb

Pozdrav svima. Zanima da li ako se ocu djeteta oduzme pravo na roditeljsku skrb da li imam pravo na pomoć države ? Naime otac djeteta i ja bili smo kratko u vezi i ja sam zatrudnila . Neko vrijeme zivjeli smo zajedno (8 mjeseci),ali onda je on otisao i nikada nije ni pitao za dijete(dijete sada ima 3 godine),a kamoli da bi placao alimentaciju koja mu je dodijeljena 800 kn. Ne bojim se sama odgajati dijete i u mom slucaju bi to za samo dijete bilo bolje (on nigdje ne radi i dusevni je bolesnik).
On ne zeli imati brigu oko djeteta,a ja stvarno ne zelim svoje zivce trositi na navlacenje s njime. Bila bih vam jako zahvalna ako znate neki nacin na koji bi se moja situacija mogla razrijesiti
mamalea is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 12:36   #10
Quote:
mamalea kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Zanima da li ako se ocu djeteta oduzme pravo na roditeljsku skrb da li imam pravo na pomoć države ? Naime otac djeteta i ja bili smo kratko u vezi i ja sam zatrudnila . Neko vrijeme zivjeli smo zajedno (8 mjeseci),ali onda je on otisao i nikada nije ni pitao za dijete(dijete sada ima 3 godine),a kamoli da bi placao alimentaciju koja mu je dodijeljena 800 kn. Ne bojim se sama odgajati dijete i u mom slucaju bi to za samo dijete bilo bolje (on nigdje ne radi i dusevni je bolesnik).
On ne zeli imati brigu oko djeteta,a ja stvarno ne zelim svoje zivce trositi na navlacenje s njime. Bila bih vam jako zahvalna ako znate neki nacin na koji bi se moja situacija mogla razrijesiti
draga to bi zaista trebala mnapraviti...i trazi da ti se dodijeli skrbnistvo nad djetetom koje i ja nazalost moram podnjeti iako sam sama odgajala dijete skoro 14g,no to mi se nepriznaje.. mome bivsem se dodjelilo 300 kn. koje do dan danas nije platio niti jednu ratu..sada kada bih morala otici u ameriku imam toliko problema da mi se sve gadi..zato podnesi zahtjev na su da ti se dodijeli roditekhjska skrb.. i pusti njega trazi u centru da ti oni placaju alimentaciju a oni ce od njega vec nekako naplatiti.. sretno ako imas kakvo pitanje samo se javi na pwt.ok..bay
tuzna32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 17:28   #11
Postoji oduzimanje prava roditelju da živi s djetetom uz povjeru drugoj osobi

Članak 111.

(1) Sud će u izvanparničnom postupku roditelju koji u većoj mjeri zanemaruje podizanje i odgoj djeteta ili postoji opasnost za pravilno podizanje djeteta, oduzeti pravo da živi sa svojim djetetom i odgaja ga, te će dijete povjeriti na čuvanje i odgoj drugoj osobi, ustanovi ili drugoj pravnoj osobi koja obavlja djelatnost socijalne skrbi.



i oduzimanje roditeljske skrbi.

Članak 114.

(1) Sud će u izvanparničnom postupku roditelja koji zlorabi ili grubo krši roditeljsku odgovornost, dužnosti i prava lišiti prava na roditeljsku skrb.

(2) Roditelj zlorabi ili grubo krši roditeljsku odgovornost, dužnosti i prava ako:

1. provodi tjelesno ili duševno nasilje nad djetetom, uklju­ču­jući izloženost nasilju među odraslim članovima obitelji,

2. spolno iskorištava dijete,

3. izrabljuje dijete sileći ga na pretjerani rad ili na rad koji nije primjeren njegovoj dobi,

4. djetetu dopušta uživanje alkoholnih pića, droge ili drugih opojnih sredstava,

5. navodi dijete na društveno neprihvatljivo ponašanje,

6. je napustio dijete,

7. ne skrbi dulje od tri mjeseca o djetetu s kojim ne živi,

8. u roku godine dana ne stvori uvjete za zajednički život s djetetom s kojim ne živi, a da za to nema osobito opravdan raz­log,

9. ne skrbi za osnovne životne potrebe djeteta s kojim živi ili se ne pridržava mjera koje je radi zaštite prava i dobrobiti djeteta prethodno donijelo nadležno tijelo,

10. na drugi način grubo zlorabi djetetova prava.

(3) Postupak za lišenje prava na roditeljsku skrb dužan je pokrenuti centar za socijalnu skrb čim sazna za okolnosti iz stav­ka 2 ovoga članka, a može ga pokrenuti drugi roditelj, dijete ili sud po službenoj dužnosti.

(4) Pravo na roditeljsku skrb vratit će se odlukom suda kad prestanu razlozi zbog kojih je to pravo oduzeto.

(5) Izvanparnični postupak iz stavka 4. ovoga članka može pokrenuti roditelj kojem je to pravo oduzeto ili centar za socijalnu skrb.

(6) U slučaju da je pokrenut postupak za lišenje roditeljske skrbi za oba ili jedinog roditelja centar za socijalnu skrb imenovat će djetetu posebnog skrbnika.

(7) Na posebnog skrbnika iz stavka 6. ovoga članka odgovarajuće će se primjenjivati odredbe o skrbništvu za posebne slučajeve.

(8) Pravomoćna odluka o lišenju i vraćanju roditeljske skrbi dostavit će se nadležnom matičaru radi upisa u maticu rođenih djeteta i roditelja, ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa radi vođenja očevidnika o osobama koje su lišene roditeljske skrbi, a ako dijete ima neko pravo na nekretninama odluka će se dostaviti i zemljišnoknjižnom odjelu općinskog suda radi zabilježbe.

(9) Nakon punoljetnosti djeteta podaci o lišenju roditeljske skrbi ne iskazuju se u ispravama iz matice rođenih djeteta.



Ako su navodi iz posta točni, moguće je i jedno i drugo. Lišenje roditeljske skrbi je puno ozbiljnija mjera - time otac djeteta prestaje biti otac djeteta i briše se iz rodnog lista (na to se odnosi stavak 9 - ja uvijek razmišljam hoće li djetetu od recimo 14 godina to biti mučno kad treba nositi takav rodni list u srednju školu). Dakle, ovo su mjere kojima se na neki način kažnjava roditelja koji ne radi dobro svom djetetu, s tim da mjera iz članka 111. uključuje i pokušaje da se utječe na tog roditelja da postane bolji roditelj (pa mu se uz to može pridodati i nadzor nad roditeljskom skrbi iz članka 110.). Bila bi oprezna s time jer "aktivira" Centar da štiti prava djeteta, ali može aktivirati i drugog roditelja - nisam sigurna koliko mamalea želi da se on aktivira i počne kontaktirati s djetetom - sumnjam da će se ići na oduzimanje roditeljske skrbi, bez da se pokuša "popraviti" roditeljsku brigu drugog roditelja.

Postoji i "povjera" djeteta tj. odluka s kojim roditeljem će dijete živjeti - takva odluka se donosi po razvodu braka, a po starom zakonu (vjerujem da je i po novom ali ne znam točnu proceduru) se donosi i po prestanku izvanbračne zajednice (to je ono što se u narodu kaže skrbništvo nad djetetom). Tom odlukom se uređuje da dijete živi s jednim roditeljem, da ima kontakte i druženja s drugim roditeljem, te se može riješiti pitanje visine uzdržavanja (alimentacije).

Mogući problem je što imam dojam da mamalea zbog psihičke bolesti ne želi kontakte djeteta i oca. Sad, ako je to neka manje teška situacija (npr. ima shizofreniju, ali psihijatar ne smatra da mu treba oduzeti poslovnu sposobnost ili nije trajno smješten u ustanovu za psihički bolesne osobe) - tada će se nastojati osigurati neki oblik kontakta djeteta i oca (smatra se da je za normalan razvoj djeteta važno u svim okolnostima koje nisu ugrožavajuće za dijete osigurati kontakt i to je dužnost djelatnika CZSS - kao majka, nisam sigurna da bi bila sretna da mi dijete ima kontakt s psihotičnom osobom koja je u izvaninstitucionalnom liječenju i za koju nisam sigurna pije li lijekove ili ne te koja je djetetu potpuni stranac s obzirom na nepostojanje kontakata - zato kažem da bi pazila s "aktiviranjem" CZSS jer je njihova dužnost po zakonu osigurati takav kontakt, a sudovi se teško odlučuju na potpuno oduzimanje roditeljske skrbi - s tog gledišta mamalei mislim da odgovara trenutni status quo.)

Što se tiče utjecanja na dobivanje prava na pomoć države - ne znam na koju se pomoć odnosi - pravo na privremeno uzdržavanje mogu ostvariti roditelji s pravomoćnom presudom da je drugi roditelj dužan uzdržavati dijete, a on to ne čini 6 mjeseci uzastopce ili 7 mjeseci s prekidima (povremeno nešto uplati, ali se skupilo 7 mjeseci da to ne čini). Mislim da dječji doplatak ovisi prvenstveno o prihodima kućanstva, kao samohrana majka (da on izgubi roditeljsku skrb) možda bi bio nešto veći, ali nisam sigurna da je ta razlika dovoljna da bi se mučila oko postupka. Pomoć za uzdržavanje (tzv. socijalna pomoć) također je više usmjerena na prihode kućanstva, ali tu najavljuju neke drastične rezove i postroženja, no mislima da ne u ovom smislu koji tebe zanima.

Ukratko, ja bi dobro promislila prije nego išta poduzimam - jedino je nezgodno što se on ovako može sjetiti u neko doba ostvariti svoje roditeljsko pravo (ako nema odluke o povjeravanju djeteta, to bi trebalo napraviti zbog vrtića, škole, putovnice), ali meni se čini da je ovo kako je sada zapravo najbolje rješenje.
amelie23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 22:52   #12
Zanima me, u slučaju razvoda braka, kome pripadaju djeca ako su npr. 2 ili 3 godine stara? Može li otac dobiti skrbništvo iako majka radi i može ih uzdržavati, ali on tvrdi da zbog obima posla ona se ne brine o djeci, ne može se brinuti i nema šanse da ih dobije ako dođe do razvoda? Stvarno bih cijenila brz i što točniji odgovor.
Lady_R is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 00:23   #13
Quote:
Lady_R kaže: Pogledaj post
Zanima me, u slučaju razvoda braka, kome pripadaju djeca ako su npr. 2 ili 3 godine stara? Može li otac dobiti skrbništvo iako majka radi i može ih uzdržavati, ali on tvrdi da zbog obima posla ona se ne brine o djeci, ne može se brinuti i nema šanse da ih dobije ako dođe do razvoda? Stvarno bih cijenila brz i što točniji odgovor.
Može on tvrditi što hoće.
Ići ćete na razgovor u Cetar za socijalni rad,tamo će vas pitati kako i tko se brinuo o djeci,ima li ti tko pomoći,.....Gdje bi živjeli sa djecom u kojim uvjetima...

Nije strašno, ali ako te on ocrnjuje i napada,ne nasjedaj na provokacije.Ocjenjuje se i "ukupan dojam".Osim toga djeca su mala,ako nisi luđakinja nema razloga da ne budu sa tobom.
Sretno
sama45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2010., 00:21   #14
pozz
u tijeku razvoda sam,sporazumnog,ali ispada sve samo ne sporazumni.uskoro ćemo na czsr.ex viđa djecu 2 puta tjedno prema našem dogovoru.suprug živi s ljubavnicom koja ima dijete iz veze s oženjenim.do nedugo je s tim istim oženjenim živjela dok na scenu nije stupio moj ex pa je ovog izbacila.s obzirom da ne želim da naša djeca ikad upoznaju njegovu ljubavnicu jer smatram da nije moralna osoba i čula sam puno nemoralnih stvari o njoj a i moj suprug se drastično promjenio,bez ikakvog srama je i morala dal bi centar uvažio moju želju da djeca ne prespavaju kod oca nego da se viđaju više kroz tjedan?djeca su ranog školskog uzrasta i jedno dijete ne želi uopče viđati oca jer ga se srami(u školi su dijete vršnjaci zezali radi tate)pa ju moram prisiljavati da bar jednom tjedno bude s njim jer je počeo prijetiti s skrbništvom
__________________
"Nije sramota pasti, sramota je ne ustati!"
pomirena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 17:25   #15
pravo na skrb djeteta

pozdrav svima,mene zanima kod rastave braka,kakva su prava mene kao muza na skrb djeteta,smatram da majka nije dobvljno emocionalno stabilna da bi se sama brinula o djetetu uz po meni nedovoljnu higijenu i izrazenu zivcanost...kakav je uopce postupak oko svega toga..bi se bilo pametno javiti centru za socijalnu skrb ?
drazen1202 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 14:55   #16
Pitanje oko skrbništva

E ovako imam neke dvojbe pa mi nije jasno s pravne strane kako bi se mogle ostvariti te dvojbe, no:
Imam 16 godina i živim u BiH s majkom. Ona i otac su se razišli (ne pravno) prije 4 god., a pravno tek prije 1-2. Nakon toga otac je otišao u RH gdje se prije možda 1 god ponovno oženio. Kada smo ja i mlađi brat išli na sud da se izjasnimo kod koga želimo biti obadvojica smo rekli da želimo biti kod majke. E sada ona radi, ali otac zarađuje više od nje i ima stalan posao dolje u RH, snašao se. Pa mene zanima jel je ikako moguće da ja pređem živjeti k njemu? Naravno ja ne vjerujem da bi se on složio s tim, pošto ima novu ženu itd. Ali nama ne plaća ni lipe, a ponavljam da zarađuje bolje od majke.
Sada kad bih ja zapeo da se preselim dolje kod njega i da jedno dijete živi s majkom a drugo s njim (iako nisam siguran da bi on bio suglasan)?
Hvala!
__________________
"Sudbina nije stvar slučajnosti, već je stvar izbora; to nije nešto što treba čekati, već nešto što treba postići.
lonely_moon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 18:36   #17
Razvod i djeca

Problem: Vjerojatni razvod braka u kojoj je rođeno dvoje djece s dvojnim državljanstvom. Žena neda mužu da vidi djecu! Kako riješit problem i koji su mogući scenariji?
adoni7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 17:44   #18
Problem s članom obitelji

Pozdrav svima!

Molio bih vas za pomoć ili savjet u vezi problema kojeg ću vam opisati.

Prije svega, ispričavam se na dugačkom postu, jer vam moram nekako objasniti o čemi se radi.

Mi smo četveročlana obitelj; otac, majka, mlađi brat i ja i imamo problem sa najmlađim članom tj. osobom koju sad već nerado nazivam bratom. To je čovjek od skoro 23 godine, sa završena 2 razreda srednje škole, odao se kriminalu, laganju, prevarama, krađama. S njime imamo problema još od njegove 16. godine. Tada je sve počelo. U srednju školu je otišao izvan svog mjesta, živio je u đačkom domu i tamo su počeli problemi. Bio je upleten u neku muljažu sa mobitelima. To smo poslije saznali. U to vrijeme iz kuće je počela nestajati zlatnina što smo posjedovali. Malo po malo. Na njega se sumnjalo od početka mada on to nikada nije prizao. Kad god bi došao kući za vikend uvijek je nešto nestalo. Roditelji su mu pronašli među stvarima nešto od toga, uglavnom kutijice u kojima su se nalazili lančići i prstenje. Krajem 2. r. srednje kada je već dobrano zapao u probleme roditelji ga prebace u drugu školu na njegov zahtjev sa nadom da će se popraviti i da će mu tu biti bolje. Međutim i tu su počeli problemi do te mjere da smo primali pozive da je dužan određene novce i da mora to vratiti. Opet je zapadao i probleme, potajno krao iz kuće, više je bio oko škole nego u školi... Ispisuje se i te škole te se zatim vraća kući i tu je jedno vrijeme "gluvario" i nekako se kao odluči upisati u trogodišnju zanatsku tek toliko da ima nešto. Ali opet ista stvar, u školu nije dolazio iako su ga roditelji dovodili pred vrata.

U međuvremenu je nastavio sa krađama. Meni je otuđio karticu tekućeg računa i domogao se pin-a jer mi je prekopao sobu. To nisam ni skužio dok nisam pogledao stanje računa i vidio da nedostaje nekih 1000 kn ako se dobro sjećam. Naravno, opet je tvrdio da nije on, a izlist trasankcija je pokazao da je novac podizan iz mjesta u kojem je išao u školu. Nismo zvali policiju, bilo nam je glupo i neugodno to prijavljvati.

Postajao je sve gori i gori, nisu pomogli ni razgovori, ni kazne, kako god pokušali lijepo, ružno on je bio još gori. Mislili smo da je to neka faza u pubertetu i da će ga proći. Kad je napunio 18. godina imao je pravo raspolagati sa dionicama koje je imao, tada je to vrijedilo nekih 25000 kn. Pronašao je te papire, uzeo i nestao na 2-3 dana. Saznali smo da je to prodao i podignuo lovu i sve spiskao. Vratio se kući kada je valjda sve potrošio. Opet mu ništa nismo mogli jer je imao pravo raspolagati sa tim novcem kako je god htio.

I dalje je odvlačio sitne stvari iz kuće, nakit je sav nestao. Dobio je kaznu zbog vožnje neregistrianog mopeda bez kacige i vozačke dozvole, neispravnog. To je izbjegao i kazna je otišla u zastaru.

Spanđao se sa nekim likovima, pokrao daske nekom čovjeku u vrijednosti par tisuća kuna. Bio na sudu, dobio uvjetnu ne znamo ni mi sami kako je to završilo. Nije ništa radio, smucao se okolo, roditelji su pokušali potražiti pomoć kod socijalnog radnika. On je isto bio na razgovoru, roditelji isto, slagao je svašta njima i na kraju je ispalo da su moji roditelji nasilnici i skoro ih soc. radnica prijavila.

I dalje je krao stvari iz kuće...

Prije nekih godinu dana nestao je na 2 dana, nismo znali gdje je, došao je kući, prije podne, u pijanom stanju skupa sa nekim taletama. Mama ga takvog nije htjela pustiti u kuću dok se ne sredi. Pokušao je silom ući i odgurivao ju je. U tom trenutku sam ja priskočio i stao ispred majke pokušajući je obraniti jer je on čovjek od oko 190 i tada preko 85 kg težine. Uspio sam ga odgurnuti i zaključati kući. Tada se počeo prijetiti, uzeo je cvijetnjak sa zemljom, razbio ga, valjao se po travi da ispadne kao da sam ga ja tukao, sam se ozljedio i potom zvao policiju da vršimo nasilje nad njim. Policija je stigla i vidjela ga u kakvom je stanju, alkotestirala i privela. Poslije je priznao njima da je sam to iscenirao. Za to je osuđen na 1000 kn kazne. Jedno vrijeme se primirio i ponovo počeo po starom.
Prevrće po kući, traži gdje skrivamo novčanike, krade, raznosi okolo... Prije par mjeseci otuđio mi je važne papire, torbu za laptop i stariji mobitel koje sam imao u rezervi. Zvali smo policiju i opet su došli, priveli ga, drugi dan se vratio kući kao da ništa nije bilo.

Ima toga još da ne duljim, od krađe novca baki i djedu, provaljivanja i krađe iz kuća u kojima nitko ne živi... Uglavnom redovito mu stižu plave kuverte od suda, policije tko zna koga, za svaku provalu negdje policija dolazi po njega ispitati ga...

Dolazi kad hoće kući, odlazi kad hoće i nitko mu ništa ne može, psihički nas maltretira. Želimo ga se nekako pravnim putem riješiti da nas ostavi na miru i ne uzemirava, ali on se nama prijeti. Ocu, koji je lovac, prijeti se da će mu podmetnuti metak koji ne smije posjedovati i prijaviti ga policiji. Meni se prijetio da će mi podmetnuti marihuanu i pozvati policiju. Kad otac poludi ili majka, galame na njega, no on vraća istom mjerom i unosi im se u facu.

Moj odnos s njime je katastrofalan. Od verbalnih prijetnji do naguravanja, hvatanja za vrat i sl.

Ne mogu ostati miran na to sve jer provocira i hoće da nasrnem na njega kako bi me mogao prijaviti za obiteljsko nasilje. A istovremeno podmuklo čini sve kako bi me naveo na to da eksplodiram i napravim sranja. Pokušavam se suzdržavati koliko god mogu, ali bojim se da neću uspjeti još dugo izdržati.
Ne mogu gledati kako nas razara i maltretira. I tako iz dana u dan. Godinama sad već.

Ja sam od njega stariji 3,5 godine, imam završen faks, imam posao. Roditelji su nam jednako davali i imali smo obojica jednake mogućnosti. Nismo bogati, otac je na birou, ja i majka radimo. A taj protuha od brata nas zajebava sve redom. Evo noćaš, tj. jutros je došao u 3 kući, nije mogao zaći u kuću te je zvonio kao manijak dok mu netko ne otvori. Naravno, probudio je mene iako zna da se ustajem svako jutro prije 6 sati jer moram na posao.

I tako stalno. On misli da mu ništa ne možemo, da mu nitko ništa ne može, ali mora postojati neki legalan pravni način da ga maknemo odavdje i da nas pusit na miru da živimo normalno bar jedan dan.

Moram napomenti da dok je radio na pilani ili baušteli ni kune nije imao od toga, sve je spiskao, a dok ga nije bilo kod kuće ako je radio na terentu negdje u kući mir i ništa nije nestajalo. Čim je došao za vikend kući obavezno je nešto odnio iz kuće. Uvijek se branio da nije on i da smo mi ludi, bolesni, da nismo normalni...

Toliko toga je već raskućio da ni sam ne više ne znam što imamo, a što više nemamo, a opiljive dokaze ne mogu nikako pribaviti.

Psihički nas je skroz unišio, bar mene, a vjerujem i roditelje iako to čini mi se nekako pokušavaju sakrit. Ja se ne želim maknuti i ostaviti roditelje s njime jer ja nisam taj koji pravi probleme i koji sa nikime ne može normalno.

Molim Vas pomozite mi, dajte mi neki savjet ili komu se mogu obratiti za ovaj problem.


Hvala!
Ravnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 17:52   #19
1. Svaki puta kada krene divljati ili verbalno prijetiti pozvati policiju, neka se napravi zapisnik, i prijava za obiteljsko zlostavljanje.
2. Ukoliko dođe pijan i počne divljati, istovremeno zvati policiju i hitnu. Kada ga otpeljaju na psihijatriju, ima elemenata za prisilnu hospitalizaciju.
(tu se očito radi o nekom poremećaju osobnosti)
3. Da li je on suvlasnik stana u kojem živite? Punoljetan je i tvoji roditelji ga više nisu dužni uzdržavati. Promijenite bravu. Ako krene razbijati, ovo pod 1 ili 2..
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 18:07   #20
Hvala na odgovoru.

Čini mi se da se ispraksirao jer se ne dovodi u baš takvu situaciju da on krene prvi. Kažem, unosi se u facu i provocira. Kad god mu zaprijetim sa policijom on kaže zovi ih jedva čekam pa ćeš i ti skupa samnom.

Pijan je dolazio, ali nije pravio probleme jer u to doba mi spavamo i on se samo ušulja u kuću.

Gledajte jednu stvar, nama je zapravo nezgodno i neugodno zvati policiju za svaku sitnicu.

Oni njega privedu, bude tamo pol dana, dan i vrati se kući.

Ni u pravosuđe ne vjerujem više jer on ima dovoljno po mojoj procjeni za jedno 6 mj. ležanja u zatvoru jer nije plaćao dugove niti se pojavljivao na ročištima.

Ako promijenimo bravu on je u stanju sjediti pred vratima cijelu noć ili po dvorištu lunjati, razbijati... I šta onda? Opet pozovemo policiju oni ga privedu i drugi dan on se vraća kući. I što sam postigao. Ništa...

Suvlasnik nije u ničemu. Znam da nisu roditelji dužni ga uzdržavati, ali on se stalno vraća kući. Ja želim pravnim putem njemu zabraniti da kroči u dvorište i spreman sam dati zadnju kunu samo da to postignem.

Mi godinama nismo nigdje bili na par dana jer se bojimo ostaviti kuću jer tko zna što nas može dočekati kad se vratimo. Uvijek netko dežura i pazi.

Spao je na to da krade meso iz škrinje, piće raznosi okolo...

Jednom riječju horor i psihički teror. Bojim se da ne napravim neku glupost jer sam na rubu živaca i to ne mogu više trpiti.

Zadnje uređivanje Katrin : 14.02.2011. at 18:48.
Ravnica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:00.