Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2014., 12:22   #21
meni se čini da će i suprug i dijete naslijediti pola-pola.
bračna stečevina s ovime nema veze. da su stanovi bračna stečevina, ne bi se onda prije dijeljenja nasljedstva, iz nasljedne mase izdvojila njegova polovica (jer je to njegovo), a drugu polovicu bi podijelili dijete i on (kao dva ravnopravna nasljednika)?
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 12:22   #22
Da li netko zna ...ako bi ostavila oporuku da sve ostavljam djetetu? Da li bi muz mogao u tom slucaju traziti i dobiti nesti.?
xyzmarta42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 12:24   #23
Quote:
xyzmarta42 kaže: Pogledaj post
Da li netko zna ...ako bi ostavila oporuku da sve ostavljam djetetu? Da li bi muz mogao u tom slucaju traziti i dobiti nesti.?
Tko bi bio skrbnik djetetu u tom slučaju?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 12:24   #24
Quote:
xyzmarta42 kaže: Pogledaj post
Znaci u slucaju moje iznenadne smrti..sve pripada djetetu ili?
Da.

Sve što si imala prije nego si ušla u brak je tvoja privatna imovina, a ona se ne dijeli. Dijeli se bračna stečevina - primjerice, da ste ti i "bogec" zajedno kupili stan od kada ste u braku, on bi u slučaju da se tebi nešto desi imao pravo na dio.
Nemaš straha što se tiče tvog nasljedstva.

Edit: u krivu sam, ispričavam se, choupette je niže točno napisala
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY

Zadnje uređivanje Retra : 26.11.2014. at 12:56.
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 12:24   #25
Quote:
xyzmarta42 kaže: Pogledaj post
Da li netko zna ...ako bi ostavila oporuku da sve ostavljam djetetu? Da li bi muz mogao u tom slucaju traziti i dobiti nesti.?
ljudi ne studiraju pravo i zajebavaju se poslije sa svim krasotama koje vode do rada u odvjetničkom uredu ili otvaranju svog jer im je dosadno i ne znaju kaj bi sa sobom
angažiraj odvjetnika pa će ti najbolje reći što i kako
ovako se možeš samo zeznut

može dobit nužni dio, pol od onog što bi dobio da nema oporuke
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 12:25   #26
Quote:
xyzmarta42 kaže: Pogledaj post
Da li netko zna ...ako bi ostavila oporuku da sve ostavljam djetetu? Da li bi muz mogao u tom slucaju traziti i dobiti nesti.?
Evo tu pitaj...tu postavi pitanje, na ovom dijelu Foruma.
Samo klikni.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=380363&page=28

pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 12:27   #27
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Da.

Sve što si imala prije nego si ušla u brak je tvoja privatna imovina, a ona se ne dijeli. Dijeli se bračna stečevina - primjerice, da ste ti i "bogec" zajedno kupili stan od kada ste u braku, on bi u slučaju da se tebi nešto desi imao pravo na dio.
Nemaš straha što se tiče tvog nasljedstva.
Jesi li sigurna u to?

Što u slučaju, nedaj Bože, da nastradaju i ona i dijete, kome pripada imovina?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 12:27   #28
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
.....
Nemaš straha što se tiče tvog nasljedstva.
to si baš ziher?
jer znam pojedince koji su naslijedili i tuđe nasljedstvo
nisam odvjetnik i pojma nemam samo iz tuđe prakse znam
ak trkeljam bez osnove daj mi onda obriši postove
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 12:35   #29
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Da.

Sve što si imala prije nego si ušla u brak je tvoja privatna imovina, a ona se ne dijeli. Dijeli se bračna stečevina - primjerice, da ste ti i "bogec" zajedno kupili stan od kada ste u braku, on bi u slučaju da se tebi nešto desi imao pravo na dio.
Nemaš straha što se tiče tvog nasljedstva.
može meni netko objasniti kakve veze ima bračna stečevina s ovim?
kako on može nasljediti ono što je već njegovo po zakonu?
ispada da ako ti supružnik umre, ti nećeš dobiti apsolutno ništa u nasljedstvo (bračna stečevina je tvoje vlasništvo, a ne njegovo!), čak ni kutiju šibica

iz Zakona o nasljeđivanju:
''Ostavitelja nasljeđuju prije svih njegova djeca i njegov bračni drug.
Osobe iz stavka 1. ovog članka nasljeđuju na jednake dijelove''
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 12:39   #30
Da, ili Retra nije skužila ili govorimo o različitim stvarima, komentari se štancaju kao na traci pa dok odgovoriš na stari komentar pojave se 4 nova s drugim pitanjima.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 12:41   #31
ajde, prebačeni smo na Pravo, valjda će doći netko tko se 100% kuži u to
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 12:42   #32
Da, netko tko kuži razliku između razvoda i nasljeđivanja
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 12:43   #33
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Da.

Sve što si imala prije nego si ušla u brak je tvoja privatna imovina, a ona se ne dijeli. Dijeli se bračna stečevina - primjerice, da ste ti i "bogec" zajedno kupili stan od kada ste u braku, on bi u slučaju da se tebi nešto desi imao pravo na dio.
Nemaš straha što se tiče tvog nasljedstva.
Nije tocno.
Bracna stecevina nije isto sto i nasljedivanje!

Jedino se prilikom rastave pojavljuje institut stecene imovine koja se dili po pola (ako nema bracnog ugovora).
U slucaju nasljedivanja se nasljedna masa (u koju ulazi sve: i nasljedeno i steceno) dili na jednake dilove izmedu supruga (udovca) i dice (osim ako nema oporuke u kojem slucaju suprug opet ima pravo na nuzni dio). Zakon ne pravi nikakvu razliku ovisno o tome na koji nacin je stecena imovina pokojnika. Sve ide u ostavinsku masu i dili se u skladu sa zakonom.

Autorice, ukratko: nema nacina da sprijecis supruga da nasljedi barem nuzni dio tvoje ostavine. Doduse mozes umanjiti taj dio oporukom ili prepisati imovinu na svoje potomke za zivota. Ali ako ti se nesto dogodi, a ostane ostavina iza tebe -biti ce kako sam gori napisala.
Tko god ti kaze suprotno nema pojma o pravu.


Usput: tema je za pdf pravo, a ne ZUD.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 12:46   #34
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Da, netko tko kuži razliku između razvoda i nasljeđivanja
Evo, dok sam odgovarala, culi me forumski bogovi.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 13:06   #35
Quote:
choupette kaže: Pogledaj post
Nije tocno.
Bracna stecevina nije isto sto i nasljedivanje!

Jedino se prilikom rastave pojavljuje institut stecene imovine koja se dili po pola (ako nema bracnog ugovora).
U slucaju nasljedivanja se nasljedna masa (u koju ulazi sve: i nasljedeno i steceno) dili na jednake dilove izmedu supruga (udovca) i dice (osim ako nema oporuke u kojem slucaju suprug opet ima pravo na nuzni dio). Zakon ne pravi nikakvu razliku ovisno o tome na koji nacin je stecena imovina pokojnika. Sve ide u ostavinsku masu i dili se u skladu sa zakonom.

Autorice, ukratko: nema nacina da sprijecis supruga da nasljedi barem nuzni dio tvoje ostavine. Doduse mozes umanjiti taj dio oporukom ili prepisati imovinu na svoje potomke za zivota. Ali ako ti se nesto dogodi, a ostane ostavina iza tebe -biti ce kako sam gori napisala.
Tko god ti kaze suprotno nema pojma o pravu.


Usput: tema je za pdf pravo, a ne ZUD.
Koliki je suprugov nužni dio?

Kad je tema već prebačena na pravo, zamislimo slučaj, ona prebaci svu imovinu na dijete (koje sad ima 10 godina), to dijete se oženi s 18 i smrtno strada s 19 godina. U tom slučaju nevjesta nasljeđuje sva 4 stana koja je ona prepisala na supruga, tj. može nju i tog drugog supruga pod stare dane izbaciti na cestu?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 13:15   #36
[QUOTE=xyzmarta42;52433689...
Da li je pravedno da već sada napravim oporuku i zaštitim dijete i prepišem sve na njega? imam 43 godine, suprug 44 godine.
Hvala[/QUOTE]
Da.
Čak nije problem niti u suprugu, nego u njegovoj bližoj rodbini koja će željeti pravo nasljedstva jednog dalekog dana, a tvoj sinek bu na ulicu. Dobro, ne baš na ulicu, ali će sigurno ostati bez 50% svega.
Recimo, kćerku dedine žene iz drugog braka sam upoznao tek na njegovom sprovodu. Svejedno kučka tražila i dobila 50%, iako im nikad nije donijela čašu vode.
Ubaci pravo doživotnog korištenja i rješila si problem.
Jo_Munja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 13:41   #37
Dozivotno koristenje?? Kaj je to?
xyzmarta42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 14:49   #38
Quote:
Blackmore kaže: Pogledaj post
Da... ali polovica onoga što ste zajednički stekli u braku.

Edit: zašto to sve pitaš?
Bojiš se da bi neki siromašak (tvoj budući muž) uskratio tvoje dijete za nasljedstvo?
Kako ti je to palo na pamet? Nešto te muči oko svega toga?
Nije točno sav imovina se dijeli ako ne postoji oporuka 50/50, ti brkaš razvod i nasljedstvo!
novi88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 14:53   #39
Quote:
xyzmarta42 kaže: Pogledaj post
Da li netko zna ...ako bi ostavila oporuku da sve ostavljam djetetu? Da li bi muz mogao u tom slucaju traziti i dobiti nesti.?
Može dobit nužni dio! Neznam toćne postotke!
novi88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 15:04   #40
Quote:
xyzmarta42 kaže: Pogledaj post
Da li netko zna ...ako bi ostavila oporuku da sve ostavljam djetetu? Da li bi muz mogao u tom slucaju traziti i dobiti nesti.?
Da, muž ima pravo tražiti nužni dio čak i ako se oporučno pusti sve djetetu. Taj dio koliko mi se čini nije fiksan, dakle, sud može dosuditi sve do 50% koliko bi bilo da nikakve druge pravne zaštite nema.

Inače postoje Ugovori o doživotnom uzdržavanja i Ugovori o dosmrtnom uzdržavanju ali obično ih potpisuju punoljetni ljudi tj. ne znam da li ga možete potpisati vi i vaše malodobno dijete. Međutim, takve ugovore treća strana koliko mi je poznato ne može srušiti.

Naravno, postavite si i pitanje koliko mislite da bi vaš suprug trebao dobiti u slučaju da se vama nešto dogodi. Prema tom odgovoru uredite stvar. Alis vakako se savjetujte s odvjetnikom, a ako još u drugi brak niste stupili, probajte razgovarati i o predbračnom ugovoru gdje se sve može definirati.
zaphod is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:59.