Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2014., 16:07   #61
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ako ona te stanove proda ili daruje oni više nisu njeni i ne ulaze u njenu ostavinu. On može dobiti nužni dio samo od njene ostavine, ne može dobiti 1/4 stana koji je ona prodala prije npr. 20 godina.
I dalje nabadaš bez veze?

Ako ona stanove proda, onda je dobila protuvrijednost u novcu, ili drugoj imovini. Tu imovinu onda naslijeđuju nasljednici.
Ako napravi formalni kupoprodajni ugovor sa djetetom, samo će bez veze platiti porez.
Takav ugovor može se poništiti kao fiktivni, tj. tretirati kao darovni ugovor.

Quote:
Ili zaista smatraš da nakon što ona proda te stanove njen suprug i dalje nakon njene smrti ima pravo na udio u tim prodanim stanovima na temelju nužnog dijela?
Ima pravo nasljedstva nad imovinom koja je proizašla iz tih stanova.
ap Meryk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 16:49   #62
Quote:
xyzmarta42 kaže: Pogledaj post
Znaci...bilo sto da napravim on ima pravo na 1/4?
Ne zelim mu ostaviti nista jer u brak nije donio nista
Evo, da napišem svoje mišljenje.

Nije mi jasno zašto si toliko time opterećena.
Nisi jednom nogom u grobu, tj. teško bolesna ?
Imaš i ti i muž još bar 30+ godina za živjeti, a on će vrlo vjerojatno umrijeti prije tebe. Ako se do tada ne rastanete, a u tom slučaju tvoji stanovi su tvoja naslijeđena imovina.
Darovati maloljetnom djetetu nosi sa sobom puno loših stvari. Prvo, za raspolaganje takvom imovinom u pogledu prodaje li opterećivanja hipotekatnim kreditom potrebna je suglasnost Centra za socijalnu skrb , a tamo si izuzetno nefleksibilni za bilo što. Darovati maloljenom djetetu znači zapravo na neki način zamrznuti tu imovnu.
Kad dijete bude punoljetno, možda postane totalno neodgovorno i rasprčka svu imovinu, pa svi postanete beskućnici. Svi misle kako će im djeca biti odgovorna, ali nikad se ne zna. Ako se navuče na drogu, ili ga pukne da si kupi Ferrarija, ili nađe kakvu sponzorušu koja će mu popiti mozak, ili ga 'frendovi' nagovore da uloži u 'siguran' biznis...

Imam poprilično više od vrijednosti četiri stana i sam sam to zaradio, ali nemam namjeru ništa ispoklanjati djeci. Neka se školuju i nauče raditi i zaraditi. Tako će znati i cijeniti kad jednog dana nešto dobiju. Daleko od toga da im neću pomagati u životu, ali ne na način da im sve bude servirano. Tako samo nastaju trutovi i nesposobnjakovići. Takvi su onda u stanju sprčkati i deset stanova za par godina.

Kako bi tvoj soprug reagirao da dozna tvoj stav - 'on nema ništa, pa mu ništa ne dam'. Kažeš da ga isto jako voliš, ali ga ipak ne poštuješ. Mislim, nije on tražio ništa, zar ne?

Da sad ne pišem romane.
Imaš u osnovi tri opcije.
1. Ne činiti ništa do daljnjeg
2. napraviti oporuku da stanove ostavljaš sinu, ali suprugu daješ pravo doživotnog uživanja dva stana, i da mu ostavljaš dio druge pokretne imovine
Tako on ne bi bio zainteresiran pobijati oporuku jer može uživati dva stana do smrti, a stanovi su vlasništvo sina i nakon suprugove smrti on njima raspolaže. O toj oporuci ne moraš nikome ništa niti govoriti.
3. razgovarati sa suprugom i nešto dogovoriti
ap Meryk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 17:09   #63
Quote:
ap Meryk kaže: Pogledaj post
I dalje nabadaš bez veze?

Ako ona stanove proda, onda je dobila protuvrijednost u novcu, ili drugoj imovini. Tu imovinu onda naslijeđuju nasljednici.
Ako napravi formalni kupoprodajni ugovor sa djetetom, samo će bez veze platiti porez.
Takav ugovor može se poništiti kao fiktivni, tj. tretirati kao darovni ugovor.

Ima pravo nasljedstva nad imovinom koja je proizašla iz tih stanova.
Ipak si ti taj koji nabadaš bez veze. Nakon ovog komentara si napisao drugi kojim pobijaš ono što si tu naveo.

Što će dobiti njen suprug ako ona te stanove proda svom djetetu te zatim novac koji je dobila pokloni tom istom djetetu? Ili ga negdje zakopa/potroši na drogu/baci/...
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 18:50   #64
Moje dijete je jako odgojeno i sigurno ne bude zavrsilo u drogi i sl.
xyzmarta42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 18:59   #65
Quote:
xyzmarta42 kaže: Pogledaj post
Ne zelim mu ostaviti nista jer u brak nije donio nista
nisi ni ti, onako realno.
jedina razlika među vama je u tome što ti imaš bolje zaleđe od njega, ništa od tih stanova i te imovine nisi zaradila sama.

a to što ti gledaš na brak kao na trgovinu... za koji si se klinac uopće udavala, ako si u startu znala da je švorc?
__________________
I always know when someone's uncomfortable at a party.
poison.Ivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 19:42   #66
Nije u redu što je napadate jer želi sve ostaviti djetetu, dijete je dijete, bračni drugovi danas se slažu sutra već mogu ratovati, da ne govorimo o njegovoj rodbini.
Vidio sam dosta slučajeva da drugi brak uzrokuje velike imovinske probleme djetetu iz prvog braka, imao sam i u obitelji dva takva slučaja, obično bude druga žena ta koja dekintira dijete svog supružnika iz prvog braka. I to najčešće ugovorom o uzdržavanju druge žene sa mužem, dijete ostaje bez ičega.
Ovdje se radi o drugom mužu, ali stvari se mogu loše posložiti za dijete, a kako rekoh, mužu svaka čast, ali dijete je dijete. I neka ga zaštiti.
Može joj se već sutra nešto dogoditi iako je relativno mlada. Za početak oporučno sve djetetu da barem ima pravo na 3/4 imovine, potom promatrati stvari, ako krene loše u braku uvijek ostaje razvod kao opcija.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 19:58   #67
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ipak si ti taj koji nabadaš bez veze. Nakon ovog komentara si napisao drugi kojim pobijaš ono što si tu naveo.

Što će dobiti njen suprug ako ona te stanove proda svom djetetu te zatim novac koji je dobila pokloni tom istom djetetu? Ili ga negdje zakopa/potroši na drogu/baci/...

Daj se više prestani sramotiti.
Ovo šo si napisao je glupo da ne može biti gluplje.
Ona će svom maloljetnom djetetu prodati stanove koji vrijede hajd' recimo 300000 eura, jer dijete naravno kao i svako maloljetno dijete ima te novce na računu da isplati mami. Pritom će platiti i 15000 eura poreza.
A da kojim slučajem dijete i ima taj novac na računu, za sve to treba dobiti i pristanak Centra za socijalnu skrb jer se radi o novcu djeteta. Takav pristanak možeš dobiti - nikad.

I opet, da mama nakon svega i pokloni svom djetetu taj novac, muž ima nakon njene smrti pravo potraživati nužni dio te imovine - novca.
ap Meryk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 20:04   #68
Quote:
xyzmarta42 kaže: Pogledaj post
Moje dijete je jako odgojeno i sigurno ne bude zavrsilo u drogi i sl.
Vjerujem da jest dobro odgojeno.
Ali da popričaš sa roditeljima liječenih narkomana čula bi jako puno priča kako je njihovo dijete bilo dobro, i sami ne znaju kako je sve otišlo ukrivo.

Ili droga, ili kocka, ili glupi poslovni poduhvati...
ap Meryk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 20:53   #69
Quote:
ap Meryk kaže: Pogledaj post

Daj se više prestani sramotiti.
Ovo šo si napisao je glupo da ne može biti gluplje.

I opet, da mama nakon svega i pokloni svom djetetu taj novac, muž ima nakon njene smrti pravo potraživati nužni dio te imovine - novca.
Muž ima pravo potraživati nužni dio NJENE ostavine. Uključi mozak. Ako ona te kuće daruje svojoj djeci, one NE ULAZE U NJENU OSTAVINU. Da stvar bude smješnija to si i ti napisao, što će suprug dobiti u slučaju koji si ti naveo?

Kad dijete bude punoljetno, možda postane totalno neodgovorno i rasprčka svu imovinu, pa svi postanete beskućnici. Svi misle kako će im djeca biti odgovorna, ali nikad se ne zna. Ako se navuče na drogu, ili ga pukne da si kupi Ferrarija, ili nađe kakvu sponzorušu koja će mu popiti mozak, ili ga 'frendovi' nagovore da uloži u 'siguran' biznis..

Mogu ti ja reć, dobit će kitu. I potpuno je nebitno da li dijete taj novac potroši na drogu, loš poslovni podhvat ili uloži i udlupla, njen suprug nema veze s tim.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 21:26   #70
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Muž ima pravo potraživati nužni dio NJENE ostavine. Uključi mozak. Ako ona te kuće daruje svojoj djeci, one NE ULAZE U NJENU OSTAVINU. Da stvar bude smješnija to si i ti napisao, što će suprug dobiti u slučaju koji si ti naveo?
Jel možeš ti prestat sa izigravanjem fiškala?

Daj si pročitaj Zakon o nasljeđivanju.
U slučaju povrede prava na nužni dio, dar se uračunava u ostavinu. Dar se vraća.
Imaš ovdje:
http://www.iusinfo.hr/DailyContent/T....aspx?id=11914
pa se malo nauči pravu, kad hoćeš glumiti znalca.
ap Meryk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 21:55   #71
Quote:
ap Meryk kaže: Pogledaj post
Jel možeš ti prestat sa izigravanjem fiškala?

Daj si pročitaj Zakon o nasljeđivanju.
U slučaju povrede prava na nužni dio, dar se uračunava u ostavinu. Dar se vraća.
Imaš ovdje:
http://www.iusinfo.hr/DailyContent/T....aspx?id=11914
pa se malo nauči pravu, kad hoćeš glumiti znalca.
Hoće li njen suprug ostvariti pravo na nužni dio u slučaju kojeg si TI opisao?

Quote:
Kad dijete bude punoljetno, možda postane totalno neodgovorno i rasprčka svu imovinu, pa svi postanete beskućnici. Svi misle kako će im djeca biti odgovorna, ali nikad se ne zna. Ako se navuče na drogu, ili ga pukne da si kupi Ferrarija, ili nađe kakvu sponzorušu koja će mu popiti mozak, ili ga 'frendovi' nagovore da uloži u 'siguran' biznis..
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 07:38   #72
Zanima me..ako sklopim ugovor u uzdrzavanju s djeteom da li suprug ima pravo na nuzni dio..i koliko iznosi taj dio?
xyzmarta42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 13:22   #73
Quote:
xyzmarta42 kaže: Pogledaj post
Moje dijete je jako odgojeno i sigurno ne bude zavrsilo u drogi i sl.
Ajoj ne, ne spominji to, ovo ti nije trebalo

Toliko je mala granica da tvoje dobro odgojeno djete i odlikaš završi na stramputici, upravo što je predobro odgojeno i možda pomalo razmaženo ima veće šanse da to postane.

Pregrizi jezik i pripremi se da odgoj nije jednostavan i on će nakraju ispasti svoja osoba, koliko god se ti trudila, nemoj da ti jednom bude žao zbog ovog razmišljanja, jer upravo tom retorikom puno kasnije bi shvatila da ti se sa sinom nešto događa jer jel, on je dobro odgojeno dijete i nemože biti takvo.
Megich is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 09:46   #74
Imam jedno pitanje vezano uz naslijedjivanje, a nije vezano za moju obitelj..molim da odgovaraju oni koji znaju..
xyzmarta42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 10:00   #75
tko..što ..naslijeđuje.?

Moja susjeda starija žena, vlasnica stana, (Marijana) umrla prije 20 godina...je živjela u splitu u velikom stanu..imala je kćer (Lucija) i sina (Marko)...sin je otišao iz splita u zg... i oženio se ...kćer se udala za Martina koji je došao živjeti s punicom i ženom..Lucija i Martin nisu imali djecu...Marko ima dvoje djece i u međuvremenu se razveo..prije pol godine je umrla i Lucija...Martin je ostao sam u stanu od punice....da bi prije par mjeseci saznao da postoji oporuka u kojoj Marijana sve ostavlja svojoj djeci i uncima...Marko ostaje bez ičega i nema svojih nekretnina ..iako je s punicom i svojom ženom živio 50 godina...da li se on po našem pravu može izboriti za svoj dio ? ili ostaje bez ičega?
xyzmarta42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 23:57   #76
Quote:
xyzmarta42 kaže: Pogledaj post
Moja susjeda starija žena, vlasnica stana, (Marijana) umrla prije 20 godina...je živjela u splitu u velikom stanu..imala je kćer (Lucija) i sina (Marko)...sin je otišao iz splita u zg... i oženio se ...kćer se udala za Martina koji je došao živjeti s punicom i ženom..Lucija i Martin nisu imali djecu...Marko ima dvoje djece i u međuvremenu se razveo..prije pol godine je umrla i Lucija...Martin je ostao sam u stanu od punice....da bi prije par mjeseci saznao da postoji oporuka u kojoj Marijana sve ostavlja svojoj djeci i uncima...Marko ostaje bez ičega i nema svojih nekretnina ..iako je s punicom i svojom ženom živio 50 godina...da li se on po našem pravu može izboriti za svoj dio ? ili ostaje bez ičega?
?? Pa valjda je održana ostavinska rasprava nakon smrti Marijane, te nakon smrti Lucije?? Ali ukratko, odgovor se nalazi i u temi koje btw. nije nešto velika. I vrlo je jednostavan. Nakon smrti Marijane, njenu imovinu nasljeđuju njena djeca, Lucija i Marko. Nakon smrti Lucije, njenu imovinu nasljeđuje njen suprug, Martin. Ako u oporuci nije navedeno drukčije, Martin će nakon ostavine dobiti 1/2 vlasništva, odnosno ono što je nasljedila njegova supruga. I ako je u oporuci navedeno drukčije, Lucija ima pravo na nužni dio, a taj dio nakon njene smrti nasljeđuje njen suprug.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 15:52   #77
Mislim da niste dobro odgovorili
xyzmarta42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 00:08   #78
Mislim da je ta priča pogrešno iskonstruirana (izmišljena, a nije dobro dorađena), ali po onom što je navedeno situacija je vrlo jasna.

Nakon smrti majke održala se ostavinska rasprava, pritom je kćer (Lucija) valjda dobila nekakvu imovinu od svoje pokojne majke (u najgorem slučaju postoji nužni dio). Također nakon smrti Lucije (njene kćerke) se opet održala ostavinska rasprava i na toj ostavinskoj raspravi je njen suprug dobio imovinu svoje pokojne supruge.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 13:49   #79
Quote:
xyzmarta42 kaže: Pogledaj post
Moja susjeda starija žena, vlasnica stana, (Marijana) umrla prije 20 godina...je živjela u splitu u velikom stanu..imala je kćer (Lucija) i sina (Marko)...sin je otišao iz splita u zg... i oženio se ...kćer se udala za Martina koji je došao živjeti s punicom i ženom..Lucija i Martin nisu imali djecu...Marko ima dvoje djece i u međuvremenu se razveo..prije pol godine je umrla i Lucija...Martin je ostao sam u stanu od punice....da bi prije par mjeseci saznao da postoji oporuka u kojoj Marijana sve ostavlja svojoj djeci i uncima...Marko ostaje bez ičega i nema svojih nekretnina ..iako je s punicom i svojom ženom živio 50 godina...da li se on po našem pravu može izboriti za svoj dio ? ili ostaje bez ičega?
Ja mislim da ti sve samo dobro debelo zajebavaš
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 14:20   #80
Meni ovo zvuči kao oni zadaci riječima iz matematike ili još gore iz fizike.
alma 188 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:23.