Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2009., 22:12   #1
Češka

Pozdrav,

Molim Vas da mi netko kaze općenito o životu u Pragu-cijene,ljudi,noćni život itd....

Za 2 tjedna idem studirat gore i dosta sam se raspitivao o Pragu ali bih i volio cuti i priče o ljudima koji zive ili studiraju/rade tamo kao stranci

Da li ima Hrvata u Pragu?
Hvala unaprijed na informacijama...
ico rotterdam is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2009., 11:27   #2
Quote:
ico rotterdam kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Molim Vas da mi netko kaze općenito o životu u Pragu-cijene,ljudi,noćni život itd....

Za 2 tjedna idem studirat gore i dosta sam se raspitivao o Pragu ali bih i volio cuti i priče o ljudima koji zive ili studiraju/rade tamo kao stranci

Da li ima Hrvata u Pragu?
Hvala unaprijed na informacijama...

Ja zivim u Pragu, nedovoljno dugo za neke konkretnije odgovore ali ponesto ipak mogu reci...
Cijene odjece i hrane su manje vise kao u Hrv., stanovi za iznamljivanje su skuplji, dosta je popularno iznamljivanje velikih stanova od strane veceg broja ljudi, studiranje se cini puno interesantnije nego u Hrv., vece mogucnosti za razmjenu studenata - to je kod njih gotovo pod obavezno, kulturni zivot na vrlo visokoj razini, kazalista, muzeji, galerije... su na svakom koraku i Cesi ih zbilja masovno posjecuju, nocni zivot po mjeri studenta. Pozitivno je sto ima dosta stranaca, Cesi kao Cesi, u mom slucaju, nisu se pokazali otvorenima. Hrvata vjerojatno ima, ja jos nisam upoznala niti jednoga, ali imala sam prilike recimo rjesavati neke stvari preko konzulata i tamo su svi vrlo korektni (za razliku od onih u Parizu recimo). Zdravstvene usluge kako gdje, privatnici u zdravstvu su u odnosu na privatnike u Hrv dosta jeftiniji. Ono sto se meni nije svidjelo je jos uvijek velika preopterecenost komunizmom, sve sto ne funkcionira krivi su komunisti, ok, ne mozes ih kriviti kad skuzis koliko su ih stvarno unistili, ali ipak, bilo bi vrijeme da se krene . I ne svidjaju mi se tete u trgovinama, nauredne, i namrgodjene - uglavnom - no i za to su krivi komunisti . Eto , toliko od mene, kazem nisam dugo tamo, zapravo jesam, ali drugim sam se stvarima bavila pa mi je integracija bila malo usporena. Uskoro se vracam sa godisnjega i mislim da cu zapravo tek sad poceti zivjeti kako spada tamo...
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 02:05   #3
Ima li koga u ceskoj?

Pozdrav ,evo da vidim jel ima nas u Hrvata u Ceskoj?

zasad sam samo srbe i makedonce uocio(od balkanaca) a nasih uopce nisam.

pozzzz
ico rotterdam is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2009., 06:08   #4
upoznao sam jednog hrvata sto drzi hostel u mislim praha 2. straty ti je super odgovorila!

inace, odlican expat forum je prague.tv, puno bolji nego izvikani expats.cz .

sta ides studirati? ja sam pre dosta godina pokusao graficki dizajn na VSUP, ali se zaljubio i otisao u moskvu!

CEEPUS je nasim studentima davao stipendije, proveri daju li jos uvek. ja sam dobio, ali iz gore opisanih razloga nisam iskoristio.
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 10:08   #5
Ne da mi se otvarati novu temu-Prag je Prag,ali kakva je Bratislava?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 10:28   #6
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ne da mi se otvarati novu temu-Prag je Prag,ali kakva je Bratislava?
Otvori novu temu. Ne samo da su to 2 razlicita grada vec su to 2 razlicita grada u 2 razlicite drzave...a ljudi u te dvije drzave potpuno razlicitih mentaliteta.
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 13:59   #7
Quote:
Straty kaže: Pogledaj post
Otvori novu temu. Ne samo da su to 2 razlicita grada vec su to 2 razlicita grada u 2 razlicite drzave...a ljudi u te dvije drzave potpuno razlicitih mentaliteta.
Inače u Češkoj ima 300.000 SLovaka, jel ih je pun Prag?

Jel ih se uopće razlikuje?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 20:17   #8
milos ako mislis na hrvata u pragu koji drzi hostel na zizkovu [praha 3],zove se clown and board, onda ga i ja znam....kad sam pito mislio sam dal ima nasih malo mladih ljudi...

slazem se za expats,cz jer trazim i part time job uy studij al tamo nemaju bas neke ponude..... Ja sam ti na privatnom sveuclistu tako da mislim da bi tesko dobio neku stipendiju,al raspitat cu se

sve u svemu...tu sam mjesec dana,zadovoljan sam,jedino sto sam se iznenadio su skupe cijene stanova.....pozzzz svima
ico rotterdam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 20:26   #9
m. collins ima straty pravo to su potpuno dva razlicita mentaliteta....ja sam tek mjesec dana al upoynao sam dosta i jedne i druge te su po meni slovaci puno gori od ceha,mislim takvo je barem moje iskustvo iako nikad ne treba generalizirat.....ne svidaju mi se jer su tako skrti,da ne kayem da su ko zidovi jer su jos i gori,taj ti ne bi ni 5 lipa dao da ti treba....

npr. jednom mi je dosao doma poslije faxa jedan slovak da mu dam neke biljeske s predavanja i ja mu napravim kavu,i sve bilo super,popijemo mi kavu i kad pred izlazom on pocne vadit pare i pita kolko sam duzan[a tu je bila jos i cimerica jedna s nama].....ja popizdio i reko mu daj nemoj me brukat koji ti je k.....spremi to,nisam mogo vjerovat,to je kod njih vjerojatno normalno
ico rotterdam is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 05:37   #10
ico, na njega mislim. doduse, mi smo se sreli u londonu na koncertu radiohead.

slovaci su generalno rezervisaniji, skrtiji, hladniji i konzervativniji nego chesi. pri tom je bratislava vise na foru osijeka i novog sada, dok je prag svetska metropola.

cuh da su cene nekretnina u pragu bas podivljale.
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 09:29   #11
Quote:
miloshz kaže: Pogledaj post
ico, na njega mislim. doduse, mi smo se sreli u londonu na koncertu radiohead.

slovaci su generalno rezervisaniji, skrtiji, hladniji i konzervativniji nego chesi. pri tom je bratislava vise na foru osijeka i novog sada, dok je prag svetska metropola.

cuh da su cene nekretnina u pragu bas podivljale.
cijene nekretnina u odnosu na prije godinu-dvije su pale. u boljim cetvrtima te cijene diktiraju stranci, rusi u velikoj mjeri. ipak, kad usporedjujem sa zagrebom, sto se tice kupovine, to je cca tu negdje, no iznajmljivanje je znatno skuplje.

nazalost, i ja sam imala neugodno iskustvo sa slovacima, al ajd, necemo generalizirati.
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 23:09   #12
straty slazem se da su cijene stanova za iznajmljivanje dosta skuplje nego u zg ali ovo da su kupovne cijene ko u zg nebi se slozio....npr. na zizkovu(sto je 15min pjeske od centra) cijene stanova su oko 3500eura po kvadratu a npr. ja u zg zivim u uzem centru(na martinovki) sto je isto oko 15min od centra a dodje mi najvise 2500eura po kvadratu....

jos sam se razocaro u ekonomicnost studentskog zivota,npr. sto se tice hrane u zg u menzi se mozes ubit od hrane za 7,8 kn sa iksicom a u pragu imas menzu za srudente di jedan tanjur hrane dode oko 60kruna(to je oko 20kn)....
ico rotterdam is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 15:48   #13
Blog o Češkoj

Pozdrav svima,

Grupa nas koji smo živeli u Pragu par godina je krenula da piše blog o svim problemima sa kojima smo se susretali, a nismo uspeli da nadjemo rešenje, tako da ih sada puštamo on-line za sve one koji se nalaze u istom sosu. Nadam se da će nekome biti od pomoći. Više informacija ovde:

http://blog.udarnik.net/category/emi.../prag-i-ceska/
letstalk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 18:39   #14
daj se nemoj šalit...pa ja sam u nekoj brošuri pročitao da je daily meal 1,90 eura?? ( u pragu u stud. menzi)
mariocactae is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 18:50   #15
Češka - Trajni boravak i državljanstvo

Pozdrav,

Imao bih nekoliko pitanja i jako bi bio zahvalan na svakom odgovoru.

Neki dan sam saznao da nakon 12 godina, koliko je prošlo otkad više ne živim u Češkoj Republici, nisam izgubio status Trajnog Boravka (Trvaly Pobyt). Pošto nisam upoznat sa novijim zakonima Češke Rep. da li iko zna hoću li biti u mogućnosti da dobijem Češku osobnu iskaznicu i ako ne koje ću dokumente dobiti?

Drugo pitanje bi bilo, da li iko zna planira li se u Češkoj ukidati zakon koji ne dozvoljava dvojno državljanstvo?

Unaprijed Hvala
Dalkke is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 20:04   #16
Quote:
Dalkke kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Imao bih nekoliko pitanja i jako bi bio zahvalan na svakom odgovoru.

Neki dan sam saznao da nakon 12 godina, koliko je prošlo otkad više ne živim u Češkoj Republici, nisam izgubio status Trajnog Boravka (Trvaly Pobyt). Pošto nisam upoznat sa novijim zakonima Češke Rep. da li iko zna hoću li biti u mogućnosti da dobijem Češku osobnu iskaznicu i ako ne koje ću dokumente dobiti?
Ne znam jel obcanku dobijaju stranci (mislim da ne, jer cini mi se da se tim dokazuje cesko drzavljanstvo), no ne znam od kojeg je to uopce znacenja. Ako nisi izgubio trvaly pobyt onda imas vizu u putovnici i to je sve.



Quote:
Dalkke kaže: Pogledaj post

Drugo pitanje bi bilo, da li iko zna planira li se u Češkoj ukidati zakon koji ne dozvoljava dvojno državljanstvo?

Unaprijed Hvala
Bilo je par prijedloga da se to promijeni, ali mislim da su sanse skoro nikakve da se to promijeni u skorije vrijeme.
kaneshiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 20:36   #17
Quote:
kaneshiro kaže: Pogledaj post
Ne znam jel obcanku dobijaju stranci (mislim da ne, jer cini mi se da se tim dokazuje cesko drzavljanstvo), no ne znam od kojeg je to uopce znacenja. Ako nisi izgubio trvaly pobyt onda imas vizu u putovnici i to je sve.





Bilo je par prijedloga da se to promijeni, ali mislim da su sanse skoro nikakve da se to promijeni u skorije vrijeme.

Hvala

pitao sam za obcanku jer bi bilo prakticnije koristiti obcanku nego putovnicu

Zadnje uređivanje Dalkke : 14.02.2010. at 20:54.
Dalkke is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 21:46   #18
Quote:
Dalkke kaže: Pogledaj post
Hvala

pitao sam za obcanku jer bi bilo prakticnije koristiti obcanku nego putovnicu
pa ne moras koristiti putovnicu. ako imas travaly pobyt onda bi trebao imati i "prukaz o povoleni k travalemu pobytu" - i to je tvoja osobna dok si tu.

moja dozvola boravka vrijedi 10 godina
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 21:34   #19
Pa pogledaj sto ti pise na ceskoj obcanci (Povoleni trvaleho pobytu).. dokle ti vrijedi.
Evo ja sam je produzavao 2002. i upisali su mi da vrijedi do 2017.; mislim da je dakle tih 15 godina maksimalno vrijeme (na 1 zátah), a ti eto vec 12 godina nisi nista produzavao...
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 16:09   #20
Wink češko državljanstvo

Pozdravljam sve na forumu..upravo sam se registrirala jer imam nekoliko pitanja a sva vezana za češko državljanstvo Naime, mama mi je čehinja i ona i brat imaju državljanstvo,ja ne jer ga nisam tražila...ne znam odakle počet ni šta sve pribavit... ,mama je bila u Pragu i rečeno joj je, da ja, kao i moj brat, imam pravo jer je ona čehinja i mi samim time stičemo pravo...sve u svemu da ne duljim ako ima neko ko je sličnog statusa ko ja ili ko je prošao sličnu proceduru,bila bi jako zahvalna na svakoj informaciji ,ps.onima koji će me uputit na veleposlanstvo unaprijed zahvaljujem,znam adresu samo želim dobit inf prije nego se uputim....lipi pozdrav iz St ))
nicky st is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:38.