Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2012., 20:33   #1
Lightbulb Časopis Jezik

Postavljam temu na pdf Jezikoslovlje jer ovdje se nalaze mnogi ljubitelji i znalci jezika...

Danas je časopis Jezik objavio informaciju da im je MZOS ukinuo 2/3 novca za financiranje njihova rada. Isti dan je Grad Zagreb odbio njihovu prijavu za financiranje, prvi puta u 20 godina.

Objektivni kriteriji kojima se vrednuje zaslužuje li časopis dotaciju su uvrštavanje u relevantne baze podataka te objava radova na engleskom jeziku. Uz to dolazi i subjektivna procjena članova ocjenjivačkog tima.
Na subjektivnom je kriteriju Jezik pao.

Jezikoslovci i svi koji jezik vole znaju što je časopis Jezik.
Izlazi 60 godina i u njemu su svi značajni jezikoslovci objavljivali svoje radove.
Sada mu kao izvor financiranja ostaju samo pretplatnici, ne znamo koliko dugo će se održati. Sredstva koja su mu dodijeljena nisu dostatna ni za izlaženje jednog broja.
Kratko i jasno - sačuvajmo Jezik.
Da, lobiram za nove pretplatnike.
__________________
Science is but a perversion of itself unless it has
as its ultimate goal the betterment of humanity.

Nikola Tesla
LibraryDragon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 20:36   #2
Ja neću biti taj.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2012., 10:13   #3
Stariji brojevi Jezika se mogu vidjeti i na Hrčku: http://hrcak.srce.hr/jezik

Jezik je od 1952. posvećen promicanju hrvatskog književnog jezika. Ovo je prvi broj: http://hrcak.srce.hr/index.php?show=toc&id_broj=4055

U prvom broju svoje radove su objavili Petar Skok, Ljudevit Jonke, Stjepan Ivšić, Josip Hamm, Mate Hraste...

Ima članaka koji su čisti jezični savjeti, ali ima i mnogo drugog. Meni su osobno neki članci u arhivi Jezika pomogli da shvatim "duh" tih sada već prilično davnih vremena...

Tema je prikvačena na vrh pod-foruma.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2012., 16:29   #4
Quote:
Jezik prekida godišnji zbog ove obavijesti - MZOS nam je smanjio financijsku potporu za dvije trećine. To je MZOS, naglasak na S. MZOŠ, s naglaskom na Š, dao nam je lani nagradnih 25 000 kn za izvrsnost i poticaj da ostanemo takvi. Jezik izlazi 60 godina i časopis je A1 kategorije. Nema hrvatskoga jezikoslovca koji nije obajvio rad u Jeziku.
Kažu da smo dobro prošli jer 46 časopisa nije dobilo ništa. Ipak, dobili smo manje nego što košta jedan broj.
Ne znam kako ćemo ubuduće izlaziti.
I ne, nije riječ o štednji.
(s Jezikove fejzbučne stranice)

S politikom nikad ne znaš...
Moj komentar: Kad je u nazivu ministarstva S, Jeziku se smanjuje potpora.
Kad je u nazivu ministarstva Š, Jezik dobiva novčanu potporu za izvrsnost...
To je glasovno-politička promjena koja bi se nazvala...?
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...

Zadnje uređivanje FeetF1 : 20.07.2012. at 16:36.
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2012., 17:30   #5
Quote:
feet01 kaže: Pogledaj post
(s Jezikove fejzbučne stranice)

S politikom nikad ne znaš...
Moj komentar: Kad je u nazivu ministarstva S, Jeziku se smanjuje potpora.
Kad je u nazivu ministarstva Š, Jezik dobiva novčanu potporu za izvrsnost...
To je glasovno-politička promjena koja bi se nazvala...?
… kaznom za jeftino Jezikovo politikantstvo. A i politikantstvo njegova vodstva.

S prošlom su se vlasti slizali i bilo im je super. Sad vlast napadaju i više im nije super.
Tim više što je Sanda Ham sa svojim preseravanjem o sportu/športu apsolutno u krivu.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 20:31   #6
Lijepo je što Jezik ima svoju stranicu na Facebooku, ali ne bi bilo loše da dodaju neke informacije na svoju stranicu na Hrvatskom filološkom društvu, tamo je zapravo tek "lorem ipsum"...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:22.