Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2012., 16:13   #81
predujam HT

Da li neko zna da li ce se od ovih 11.07 kuna tzv. predujma oduzimati porez 12 posto automatski, buduci da bi zakon trebao stupiti na snagu tek 1, ozujka? Ispada da je logicnije da se sad krajem veljace isplacuje cijela svota, dok bi se onda 21.5 isplatio preostali iznos umanjen za 12 posto?
stiperadic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 16:13   #82
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
evo ovoga o čemu ja i apis pričamo:

citat iz RRIF-a
Ne znam zasto jednostavno nisu preslikali recimo austrijski model.
Tamo prinos od kapitala uopce ne ulazi u poreznu prijavu nego se taj porez placa pri isplati dobiti (isplatioc ima obavezu obracunat i platit taj porez) te u slucaju da je ukupan dohodak gradjana ispod 11.000 EUR (granica neoporezivanja) ima se pravo na "Veranlagung", odnosno metodu prebijanja po kojoj ispada da gradjani koji zaradjuju ispod te granice ne placaju porez na taj iznos. Zbog cega su nasi pod svaku cijenu isli uvodit posebne granice za neoporezivi dio prihoda od dohotka i prihoda od dividende - to mi nije bas jasno.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 16:57   #83
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Ne znam zasto jednostavno nisu preslikali recimo austrijski model.
Tamo prinos od kapitala uopce ne ulazi u poreznu prijavu nego se taj porez placa pri isplati dobiti (isplatioc ima obavezu obracunat i platit taj porez) te u slucaju da je ukupan dohodak gradjana ispod 11.000 EUR (granica neoporezivanja) ima se pravo na "Veranlagung", odnosno metodu prebijanja po kojoj ispada da gradjani koji zaradjuju ispod te granice ne placaju porez na taj iznos. Zbog cega su nasi pod svaku cijenu isli uvodit posebne granice za neoporezivi dio prihoda od dohotka i prihoda od dividende - to mi nije bas jasno.
Zato što su jadni GLADNI KRUHA pa pod krinkom tog da pomažu najsiromašnije, zapravo otimaju svima i to bezobrazno i bez ikakvog morala i etike...

A onima najsirmašnijima će dat 45kn mjesečno da si mogu kupit kilu kruha i slane srdele...

iskreno nisam se nadao ovakvim niskim, jadnim i bezobraznim potezima... mislio sam da imaju više stila...

Još samo fali da pokušaju retroaktivno naplatit porez od onih koji su si i u prijašnjim godinama isplaćivali dobit, i onda smo kvit... onda ću javno zaplakat za onim danima kad nam je Jaca iz paštete iskakala...

niti su pomogli poslodavcima nego ih opteretili time što se ukidaju određena prava niti su pomogli radnicima jer se sirotinja sa 50kn neće pomoć...

a niti su otvorili vrata investicijama s kretenskom formulacijom pretvaranja dobiti u kapital, jer da bi se dobit prenjela u kapital društva treba i vremena i novaca...

radije ja platim 20% pa čekam na kontu 9400 bolje dane kad će neko pametniji doći na vlast...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 21:35   #84
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
radije ja platim 20% pa čekam na kontu 9400 bolje dane kad će neko pametniji doći na vlast...
Strah me je da to više nikada neće ukinuti
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 23:47   #85
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Bosna, Srbija i Crna Gora nemaju porez na dividendu. Bosna i Srbija su smanjile porez na dobit na 10%, a Crna gora na 9%. Tako privlače ulaganja i otvaranja novih radnih mijesta.
.
Ovo nije točno, Srbija ima porez na kapitalnu dobit 10%. Za Crnu Goru ne znam, a u Bosni ionako skoro pa da i nema nikakve dividnde za isplatu.

Dakle, u Srbiji se plaća 10% poreza na dobit i onda još 10% u slučaju isplate dobiti.

I dalje daleko manje nego u Hrvatskoj od 1.03., slažem se, i nikako ne opravdavam dodatno porezno opterećenje u Hrvatskoj, samo navodim činjenicu.

Međutim, ima jedna druga bitna stvar zbog koje u Srbiji završe regionalne investicije, a to je praktički duplo jeftinija cijena radne snage, uz vrlo usporedivu razinu obrazovanja i kvalifikacija s nama.

Svi palamude o svačemu, ali nitko ne dohvati bitnu stvar. Kod nas su plaće nerealno visoke u odnosu na produktivnost i dok se to ne svede u realne okvire - nikakvi porezi nam neće pomoći.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 00:03   #86
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Ali cinis matematicku gresku jer 12% placas ne na dobit prije oporezivanja porezom na dobit nego 12% placas na dio koji se isplacuje (dakle najvise 80% dobiti firme). Ti si racunao kao da 12% placas na dobit prij oporezivanja porezom na dobit. Ukupno porezno opterecenje je dakle ispod tih tvojih 34%..
Koje ti gluposti pričaš, ne znam odakle bih počela ...

Ukupna efektivna porezna stopa je 34 i nešto posto (nakon 1.03.2012.).

Ostvario si neku dobit, sam si naveo primjer 100.000 kn, i na to platiš državi 20.000 kn poreza na dobit. Dakle platio si 20% na cijeli iznos dobiti, pa i na onih 80.000 kn koje ti ostanu nakon plaćenog poreza.

Kada isplaćuješ svih ili dio od tih 80.000 kn, na njih si već platio 20%.

Onda platiš još 12% plus prirez.

Bože moj, ne vjerujem da ovo objašnjavam nekome tko još tu kao dijeli neke savjete. Ne vjerujem da uopće ovo ikome objašnjavam ...
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 00:12   #87
Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
Koje ti gluposti pričaš, ne znam odakle bih počela ...
Na miru razmisli i doći će ti u pamet da si u krivu, a sudiš ispravan račun.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 00:23   #88
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Ne znam zasto jednostavno nisu preslikali recimo austrijski model.
Tamo prinos od kapitala uopce ne ulazi u poreznu prijavu nego se taj porez placa pri isplati dobiti (isplatioc ima obavezu obracunat i platit taj porez) te u slucaju da je ukupan dohodak gradjana ispod 11.000 EUR (granica neoporezivanja) ima se pravo na "Veranlagung", odnosno metodu prebijanja po kojoj ispada da gradjani koji zaradjuju ispod te granice ne placaju porez na taj iznos. Zbog cega su nasi pod svaku cijenu isli uvodit posebne granice za neoporezivi dio prihoda od dohotka i prihoda od dividende - to mi nije bas jasno.
Ti brkaš apsolutno sve poreze, porez na kapitalnu dobit, porez na dohodak, a onda još uvodiš i porez po odbitku koji je prisutan svugdje pa i u Hrvatskoj i primjenjuje se na manje-više jednak način u jednakim situacijama.

Porez po odbitku (ovo što kažeš da u Austriji isplatitelj plaća prilikom isplate) je isto ovdje i svugdje, samo mjera države kojom obvezuje isplatitelje da plate porez umjesto tebe, jer je njih puno lakše naći i utjerati ili kazniti, nego tebe kao fizičku osobu (ne mislim pri tome na tebe osobno, naravno, nego na pojedinca općenito).

Dakle, ti si stekao kapitalnu dobit od 100.000 EUR, porez je npr. 10%, onda tebi lijepo isplatitelj uplati 90.000, a odmah državi uplati 10.000 da tebe država ne treba tražiti i ganjati da joj platiš porez, ali ti da pravo da u ovisnosti od tvojih ostalih prihoda tijekom godine podneseš poreznu prijavu u kojoj dokažeš da ti ti prihodi od kapitalne dobiti nisu trebali biti oporezovani jer nemaš druge prihode ili ulaziš u neki već dohodovni cenzus, pa ti država to refundira, ili kako ti kažeš - prebije.

Ali, prvo je porez plaćen, a onda ti vrate ako se ustanovi da po tvojem imovinskom i dohodovnom cenzusu nisi trebao biti oporezovan.

Ne razumijem što je tu drugačije u Hrvatskoj?
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 00:33   #89
Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
Koje ti gluposti pričaš, ne znam odakle bih počela ...
...
Bože moj, ne vjerujem da ovo objašnjavam nekome tko još tu kao dijeli neke savjete. Ne vjerujem da uopće ovo ikome objašnjavam
...
Mozda da malo smiris hormone i upristojis se i pocnes kulturno razgovarat.

Quote:
Ukupna efektivna porezna stopa je 34 i nešto posto (nakon 1.03.2012.).

Ostvario si neku dobit, sam si naveo primjer 100.000 kn, i na to platiš državi 20.000 kn poreza na dobit. Dakle platio si 20% na cijeli iznos dobiti, pa i na onih 80.000 kn koje ti ostanu nakon plaćenog poreza.

Kada isplaćuješ svih ili dio od tih 80.000 kn, na njih si već platio 20%.

Onda platiš još 12% plus prirez.
Pa po mojem izracunu od ovih 100.000 Kuna prvo platis 20% poreza na dobit (dakle 20.000 Kuna), a onda na preostalih 80.000 Kuna platis jos 12% poreza, dakle jos 9.600 Kuna. Na tih 9.600 Kuna jos ide prirez (ovisno o mjestu), ako racunamo visoku stopu od 18% dodjemo na 1.728 Kuna.
Dakle od pocenih 100.000 Kuna, drzavi ide 31.328 Kuna, dakle 31.328%. Mozda da pojasnis na koju foru si ti dosla do >34%? I mozda da objasnis zbog cega si tako svadljiva? Pa do sada smo konstruktivno i pristojno diskutirali, zar zaista imas potrebu pocet vrijedjat kolege forumase i trollat bez povoda?
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 00:44   #90
Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
Dakle, ti si stekao kapitalnu dobit od 100.000 EUR, porez je npr. 10%, onda tebi lijepo isplatitelj uplati 90.000, a odmah državi uplati 10.000 da tebe država ne treba tražiti i ganjati da joj platiš porez, ali ti da pravo da u ovisnosti od tvojih ostalih prihoda tijekom godine podneseš poreznu prijavu u kojoj dokažeš da ti ti prihodi od kapitalne dobiti nisu trebali biti oporezovani jer nemaš druge prihode ili ulaziš u neki već dohodovni cenzus, pa ti država to refundira, ili kako ti kažeš - prebije.
Ja sam samo prosljedio ono sto sam procitao na stranicama Deloitte-a, a tamo pise:

Quote:
Na primitke od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu do ukupno 12.000,00 kn godišnje ne plaća se porez na dohodak.
Dakle ako lazu oni, onda lazem i ja.
A ovo sto gore pise nije nesto slicno austrijskom modelu jer se govori o posebnom limitu za primitke od dividende i udjela u dobiti. Gdje si ti procitala da je ovo sto na Deloitteu zapravo pogresno i da ce se taj limit primjenjjivat samo ukoliko recimo nisi ostvarila nikakve druge prihode?

Quote:
Ali, prvo je porez plaćen, a onda ti vrate ako se ustanovi da po tvojem imovinskom i dohodovnom cenzusu nisi trebao biti oporezovan.

Ne razumijem što je tu drugačije u Hrvatskoj?
Pa napisao sam, koliko sam shvatio kod nas zele imat 12.000 Kuna prihoda od dividende neoporezivo, bez obzira na ostale oblike örihoda. Dakle de facto neoporeziv dio dohotka od "rada" i onda nevezano za to neoporeziv dio dohotka od dividende. U Austriji to sve ide u isti lonac i ima jedinstvena neoporeziva granica.

Ukoliko smatras da sam nesto pobrkao ili da sam nesto previdio (moguce naravno) te da je i kod nas ipak isto kao i u Austriji onda molim te malo preciznije pojasni, ako moze bez ovog infantilnog patroniziranja i vrijedjanja. Valjda smo odrasli ljudi.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 00:50   #91
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Na miru razmisli i doći će ti u pamet da si u krivu, a sudiš ispravan račun.
Ajde ti razmisli, uzmi kalkulator pa ponovno:

- imaš dobit 100.000 nečega (recimo kuna, može i eura)
- platiš 20% iliti 20.000,00 kn
- platio si time 20% na sve, na svih 100.000 kn, uključujući i ovih 80.000 kn koje ti (kako ti kažeš) ostanu, je li tako ili imaš neku matematiku iz druge galaksije koja kaže drugačije?
- međutim, tebi ne ostane 80.000,00 kn, nego ti ostane svih 100.000,00 kn dobiti, dobit je dobit, možeš si isplatiti svih 100.000,00 kn dobiti, a ne samo 80.000
- onda si isplatiš tih 100.000,00 kn dobiti
- 12% od tih 100.000 kn je 12.000, kn
- na to dodaš prirez (18% za ZG)
- ukupno si platio na tih 100.000 kn koje si isplaćuješ:

- - 20.000 kn poreza na dobit
- - 12.000,00 kn poreza na dividendu
- - prirez (za ZG 18% na ovih 12.000,00 kn = 2.160 kn)
TOTAL plaćeni porez i prirez: 34.160,00 kn

To od 100.000 kn ostvarene dobiti predstavlja 34,16%

Možeš si npr. isplatiti i 80.000 kn ili koliko god hoćeš, ali uvijek ukupno plaćeni efektivni porez ostaje 34,16%.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 00:53   #92
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Mozda da malo smiris hormone i upristojis se i pocnes kulturno razgovarat.



Pa po mojem izracunu od ovih 100.000 Kuna prvo platis 20% poreza na dobit (dakle 20.000 Kuna), a onda na preostalih 80.000 Kuna platis jos 12% poreza, dakle jos 9.600 Kuna. Na tih 9.600 Kuna jos ide prirez (ovisno o mjestu), ako racunamo visoku stopu od 18% dodjemo na 1.728 Kuna.
Dakle od pocenih 100.000 Kuna, drzavi ide 31.328 Kuna, dakle 31.328%. Mozda da pojasnis na koju foru si ti dosla do >34%? I mozda da objasnis zbog cega si tako svadljiva? Pa do sada smo konstruktivno i pristojno diskutirali, zar zaista imas potrebu pocet vrijedjat kolege forumase i trollat bez povoda?
Ključna greška koju radiš je da zaključuješ da ako platiš porez na dobit, da ti se dobit umanjuje za taj iznos, ali to nije tako.

Dobit je dobit, ona je knjigovodstveno 100.000 kn, kada platiš na to porez 20% ne smanjuje ti se dobit, nego je tvoja dobit i dalje 100.000,00 kn i možeš si isplatiti sve ili dio toga, samo si na sve već platio 20% poreza.

Računicu sam stavila u postu malo iznad.

Imati dobit od 100.000 kn ne znači da na računu imaš 100.000 kn, pa ti ostane 80.000 kn kada platiš porez, može biti (puno) manje, ili (puno) više od toga stvarno raspoloživog za isplatu. Ne brkati cash flow s računom dobiti i gubitka.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 01:27   #93
Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
- međutim, tebi ne ostane 80.000,00 kn, nego ti ostane svih 100.000,00 kn dobiti, dobit je dobit, možeš si isplatiti svih 100.000,00 kn dobiti, a ne samo 80.000
- onda si isplatiš tih 100.000,00 kn dobiti
Sorry, ne kuzim bas. Evo recimo imao promet u 2011 od 300.000 Kuna, rashodi 200.000 Kuna, ostala mi dobit od 100.000 Kuna. Nikakva otvorena potrazivanja, nikakva dugovanja, cist racun. Zakon mi nalaze da firma plati porez na dobit od 20.000 Kuna, kako da si isplatim 100.000 Kuna dobiti? Mogu ja "zajebat" likvidnost pa se zaduzit ili opteretit dobit iz proslih godina, ali i to smanjuje dobit.

Quote:
- 12% od tih 100.000 kn je 12.000, kn
- na to dodaš prirez (18% za ZG)
- ukupno si platio na tih 100.000 kn koje si isplaćuješ:

- - 20.000 kn poreza na dobit
- - 12.000,00 kn poreza na dividendu
- - prirez (za ZG 18% na ovih 12.000,00 kn = 2.160 kn)
TOTAL plaćeni porez i prirez: 34.160,00 kn

To od 100.000 kn ostvarene dobiti predstavlja 34,16%

Možeš si npr. isplatiti i 80.000 kn ili koliko god hoćeš, ali uvijek ukupno plaćeni efektivni porez ostaje 34,16%.
Znaci ako imas dobit od 100.000 Kuna, platis porez na dobit 20.000 Kuna i 80.000 isplatis kao "dividendu" i na nju platis jos prirez, iako je to u sumi oko 31.000 Kuna od pocetnih 100.000 ti smatras da je to zapravo preko 34%? Zasto racunas 12% na 100.000 Kuna ako se isplacuje 80.000 Kuna dividende? Pa pise da se dividenda oporezuje sa 12% a ne dobit, zasto ti racunas 12% od 100.000 Kuna (dobiti) a ne 12% od 80.000 Kuna (dividende)?
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 01:27   #94
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Ja sam samo prosljedio ono sto sam procitao na stranicama Deloitte-a, a tamo pise:
Quote:
Na primitke od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu do ukupno 12.000,00 kn godišnje ne plaća se porez na dohodak. Dakle ako lazu oni, onda lazem i ja.
Dakle to znači da je do 12.000 kn godišnje takav prihod neoporezovan, ne znam što tu nije jasno.

Isplatitelj će umjesto tebe platiti porez po odbitku, a ti ćeš podnijeti poreznu prijavu i ako ti je tih 12.000 kn godišnje jedini prihod - neće biti oporezovan.

Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Pa napisao sam, koliko sam shvatio kod nas zele imat 12.000 Kuna prihoda od dividende neoporezivo, bez obzira na ostale oblike örihoda. Dakle de facto neoporeziv dio dohotka od "rada" i onda nevezano za to neoporeziv dio dohotka od dividende. U Austriji to sve ide u isti lonac i ima jedinstvena neoporeziva granica.

Ukoliko smatras da sam nesto pobrkao ili da sam nesto previdio (moguce naravno) te da je i kod nas ipak isto kao i u Austriji onda molim te malo preciznije pojasni, ako moze bez ovog infantilnog patroniziranja i vrijedjanja. Valjda smo odrasli ljudi.
Ja upravo smatram ovako kako navodiš da je u Austriji, dakle da sve ide u isti koš i jedinstvena je neoporeziva granica (i to je jedina ispravna logika).

Upravo zato će isplatitelji odmah umjesto tebe plaćati porez po odbitku, a ti ćeš poreznom prijavom dokazivati da ti taj prihod nije trebao biti oporeziv i tada ćeš dobiti povrat poreza.

Kod ovoga dopuštam rezervu da me netko korigira.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 01:33   #95
Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
Ajde ti razmisli, uzmi kalkulator pa ponovno:

- imaš dobit 100.000 nečega (recimo kuna, može i eura)
- platiš 20% iliti 20.000,00 kn
- platio si time 20% na sve, na svih 100.000 kn, uključujući i ovih 80.000 kn koje ti (kako ti kažeš) ostanu, je li tako ili imaš neku matematiku iz druge galaksije koja kaže drugačije?
- međutim, tebi ne ostane 80.000,00 kn, nego ti ostane svih 100.000,00 kn dobiti, dobit je dobit, možeš si isplatiti svih 100.000,00 kn dobiti, a ne samo 80.000
- onda si isplatiš tih 100.000,00 kn dobiti
- 12% od tih 100.000 kn je 12.000, kn
- na to dodaš prirez (18% za ZG)
- ukupno si platio na tih 100.000 kn koje si isplaćuješ:

- - 20.000 kn poreza na dobit
- - 12.000,00 kn poreza na dividendu
- - prirez (za ZG 18% na ovih 12.000,00 kn = 2.160 kn)
TOTAL plaćeni porez i prirez: 34.160,00 kn

To od 100.000 kn ostvarene dobiti predstavlja 34,16%

Možeš si npr. isplatiti i 80.000 kn ili koliko god hoćeš, ali uvijek ukupno plaćeni efektivni porez ostaje 34,16%.
Kalkulator već dugi niz godina držim u rukama prilikom izrade završnih računa, tako da nemam dvojbe što je dobit prije oporezivanja, oporezivanje i dobit poslije oporezivanja.
Također, nemam dvojbe što je porez koji plaća društvo (npr.d.o.o.), a šta je porez kojeg plaća fizička osoba, vlasnik udjela.
Ponavljam ti još jednom: stani, i u miru razmisli.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 01:34   #96
Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
Ključna greška koju radiš je da zaključuješ da ako platiš porez na dobit, da ti se dobit umanjuje za taj iznos, ali to nije tako.
Uopce ne brkam. Postoji "dobit prije" i "dobit poslije oporezivanja". Kako ti u svojoj firmi knjizis taj porez na dobit ako kazes da on ne smanjuje "dobit" (govorim o dobiti poslije oporezivanja). Odi na RGFI i otvori izvjestaj za bilokoje poduzece, vidjet ces upravo to da je dobit nakon oporezivanja manja od dobiti prije oporezivanja. A ti tvrdis da oporezivanje dobiti zapravo nije nesto sto smanjuje dobit ("dobit nakon oporezivanja")? Ako taj porez nije "rashod" koji smanjuje (konacnu) dobit, sta je to onda? Tvrdis da je to nekakvo neutralno knjizenje?

Quote:
Dobit je dobit, ona je knjigovodstveno 100.000 kn, kada platiš na to porez 20% ne smanjuje ti se dobit, nego je tvoja dobit i dalje 100.000,00 kn i možeš si isplatiti sve ili dio toga, samo si na sve već platio 20% poreza.

Računicu sam stavila u postu malo iznad.

Imati dobit od 100.000 kn ne znači da na računu imaš 100.000 kn, pa ti ostane 80.000 kn kada platiš porez, može biti (puno) manje, ili (puno) više od toga stvarno raspoloživog za isplatu. Ne brkati cash flow s računom dobiti i gubitka.
Ne racunam sa likvidnoscu ili cash-flowom. Ali ti nikako da objasnis odakle meni uopce tih 20.000 Kuna da si uopce uspijem isplatit 100.000 dobiti? Ako ja i sam svojoj firmi posudim tih 20.000 Kuna, to je onda tudje potrazivanje koje itekako smanjuje dobit.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 01:39   #97
Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
Dakle to znači da je do 12.000 kn godišnje takav prihod neoporezovan, ne znam što tu nije jasno.

Isplatitelj će umjesto tebe platiti porez po odbitku, a ti ćeš podnijeti poreznu prijavu i ako ti je tih 12.000 kn godišnje jedini prihod - neće biti oporezovan.

Ja upravo smatram ovako kako navodiš da je u Austriji, dakle da sve ide u isti koš i jedinstvena je neoporeziva granica (i to je jedina ispravna logika).
Pa ja se slazem da bi to trebala biti jedina ispravna logika, ali ovdje pise sljedece:

Quote:
Oporezivanje dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu
Na primitke od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu do ukupno 12.000,00 kn godišnje ne plaća se porez na dohodak.
Mozda da pojasnis kako ti to tumacis, ali meni tu nema dvojbe da pise da ako na temelju dividende uprihodis <12.000 Kuna, da ne placas porez na dohodak (na taj iznos). Nigdje se ne spominje da u taj iznos ulaze i ostali primici (dohotak i slicno) nego se eksplicitno spominje samo primitak na temelju udjela u dobiti.

Trenutno je jos vrlo malo informacija i moramo na temelju tih malo informacija zakljucivat o cemu se zapravo radi. Imas li ti neki drugi izvor ili na temelju tog na stranicama Deloitte-a ti ipak smatras da pise da se sve trpa u isti kos i da i dohodak i dividenda ulazi u tih 12.000 Kuna?
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 01:43   #98
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Sorry, ne kuzim bas. Evo recimo imao promet u 2011 od 300.000 Kuna, rashodi 200.000 Kuna, ostala mi dobit od 100.000 Kuna. Nikakva otvorena potrazivanja, nikakva dugovanja, cist racun. Zakon mi nalaze da firma plati porez na dobit od 20.000 Kuna, kako da si isplatim 100.000 Kuna dobiti? Mogu ja "zajebat" likvidnost pa se zaduzit ili opteretit dobit iz proslih godina, ali i to smanjuje dobit.



Znaci ako imas dobit od 100.000 Kuna, platis porez na dobit 20.000 Kuna i 80.000 isplatis kao "dividendu" i na nju platis jos prirez, iako je to u sumi oko 31.000 Kuna od pocetnih 100.000 ti smatras da je to zapravo preko 34%? Zasto racunas 12% na 100.000 Kuna ako se isplacuje 80.000 Kuna dividende? Pa pise da se dividenda oporezuje sa 12% a ne dobit, zasto ti racunas 12% od 100.000 Kuna (dobiti) a ne 12% od 80.000 Kuna (dividende)?
Pa ako odlučiš isplatiti 80.000 kn i primijeniš istu ispravnu računicu, opet će ti stopa biti 34 i sitno posto.

Ajde zamislimo tvoj primjer da ti je od 100.000 kn ostvarene dobiti ostalo samo 80.000 kn za isplatu, a može biti i 50.000 ili 3.000, svejedno.

- isplaćuješ 80% dobiti, dakle pripadajući porez koji si već platio ti je 16.000,00 kn (80% od 20.000,00 kn ukupno plaćenog poreza na dobit)

- 12% na tih 80.000 kn ti je 9.600,00 kn
- prirez na ovih 9.600 kn ti je (u zagrebu) 1.728,00 kn

To sve zbrojiš i ukupno ćeš na isplaćenih 80.000 kn dobiti platiti 27.328,00 kn.

Tih 27.328,00 kn podijeli s 80.000 kn isplaćene dobiti i to je - well ... - 34,16%.

Na svaki iznos isplaćene dobiti efektivna porezna stopa je 34,16%.

Jel se možemo sada odmaknuti od bazične matematike?
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 02:06   #99
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Uopce ne brkam. Postoji "dobit prije" i "dobit poslije oporezivanja". Kako ti u svojoj firmi knjizis taj porez na dobit ako kazes da on ne smanjuje "dobit" (govorim o dobiti poslije oporezivanja). Odi na RGFI i otvori izvjestaj za bilokoje poduzece, vidjet ces upravo to da je dobit nakon oporezivanja manja od dobiti prije oporezivanja. A ti tvrdis da oporezivanje dobiti zapravo nije nesto sto smanjuje dobit ("dobit nakon oporezivanja")? Ako taj porez nije "rashod" koji smanjuje (konacnu) dobit, sta je to onda? Tvrdis da je to nekakvo neutralno knjizenje?:
Ja nisam računovođa, ali ne znam jel ovdje dopušteno otvoriti tečaj pa da se piše u volontiranje?

Dobit je nekakva, npr. 100.000 kn, i to je u poreznom smislu dobit s kojom ti raspolažeš kako god hoćeš i možeš, samo moraš platiti porez na nju (u Hrvatskoj je to 20% za sada, a ako odlučiš raspolagati tako da dobit isplatiš dioničarima onda će od 1.03. biti još 12% plus prirez na isplaćeni iznos). U računu dobiti i gubitka se iskazuje dobit prije i nakon oporezivanja, naravno, ali bruto dobit je dobit tvrtke s kojom raspolaže, raspoređuje je u zadržanu dobit ili je u cijelosti ili dijelom isplaćuje dioničarima, pa onda tako i knjiži.

Nećemo sada ulaziti u to da se u poreznom smislu dobit uvećava ili umanjuje za određene stavke (razni porezno nepriznati rashodi tvrtke ali knjigovodstveno evidentirani rashodi poput npr. reprezentacije ili troškova automobila itd... ili pak porezne olakšice poput edukacije i sl.), pa se za takve stavke razlikuju knjigovodstveno iskazana dobit i dobit u prijavi poreza na dobit.

Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Ne racunam sa likvidnoscu ili cash-flowom. Ali ti nikako da objasnis odakle meni uopce tih 20.000 Kuna da si uopce uspijem isplatit 100.000 dobiti? Ako ja i sam svojoj firmi posudim tih 20.000 Kuna, to je onda tudje potrazivanje koje itekako smanjuje dobit.
Joooj ... ne znam kako to nacrtati. Firma ima dugovanja i potraživanja, onako najjednostavnije rečeno. Ima tu još puno toga, ali da ne kompliciramo.

To što firma na dan npr. 31.12.2011. ima knjigovodstvenu dobit od 100.000 kn sasvim sigurno ne znači da ima tih 100.000 kn na računu. Jer firma posluje u kontinuitetu, pa na taj dan ima taj novac angažiran u nekim zalihama ili u investiciji ili je avansno platila neku robu ili imovinu ili je novac pozajmljen vlasniku ili nekom trećem ili je oročen u banci ili je investiran u nekom fondu ili je banka ovršila novac jer tvrtka nije platila kredit ili .... . A možda ima na računu 10 milijuna kuna jer je nedavno plaćen velik posao koji je tvrtka radila prošlu godinu ili je legla odšteta za nešto od osiguranja ili je tvrtka dokapitalizirana ili ima na računu dobit iz prijašnjih perioda ili ... milijun drugih stvari.

Iskazana dobit nema apsolutno nikakve veze sa stanjem raspoloživih novčanih sredstava na računu.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 02:16   #100
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Mozda da malo smiris hormone i upristojis se i pocnes kulturno razgovarat.
Mislim da sam zaslužila barem hvala na besplatnom tečaju bazične matematike i računovodstva. Bilo bi isto kulturno.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:05.