Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2017., 00:10   #941
Pozdrav, evo i meni je prošli tjedan dijagnosticiran ulcerozni proktitis nakon kolonoskopije. Ja nemam nikakve tegobe druge osim sluzi u stolici, jedna do dvije normalne stolice dnevno, no mučila me ta sluz pa sam sama inzistirala na kolonoskopiji. Ta mi se sluz pojavila nakon trudnoće prije godinu i pol, pred kraj trudnoće preboljela sam salmonelu pa je moja dr u početku mislila da je to posljedica salmonele, da uzimam probiotike i da će proći, s obzirom da su mi krvni nalazi i nalaz kalprotektina u stolici bili normalni. Sad me dr nakon kolonoskopije i dijagnoze tog proktitisa poslao ponovno na te sve testove krvi i kalprotektina i sve i dalje ok. Sad čekam histološki nalaz nakon kolonoskopije i frka me što će pokazati, jel taj nalaz samo potvrđuje dijagnozu ili može biti i nešto gore? Ne znam je li uopće moguće da imam UP, a da kalprotektin u stolici bude 29. Inače dr mi dao terapiju salofalk čepiće.
aurora33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 11:11   #942
Quote:
aurora33 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, evo i meni je prošli tjedan dijagnosticiran ulcerozni proktitis nakon kolonoskopije. Ja nemam nikakve tegobe druge osim sluzi u stolici, jedna do dvije normalne stolice dnevno, no mučila me ta sluz pa sam sama inzistirala na kolonoskopiji. Ta mi se sluz pojavila nakon trudnoće prije godinu i pol, pred kraj trudnoće preboljela sam salmonelu pa je moja dr u početku mislila da je to posljedica salmonele, da uzimam probiotike i da će proći, s obzirom da su mi krvni nalazi i nalaz kalprotektina u stolici bili normalni. Sad me dr nakon kolonoskopije i dijagnoze tog proktitisa poslao ponovno na te sve testove krvi i kalprotektina i sve i dalje ok. Sad čekam histološki nalaz nakon kolonoskopije i frka me što će pokazati, jel taj nalaz samo potvrđuje dijagnozu ili može biti i nešto gore? Ne znam je li uopće moguće da imam UP, a da kalprotektin u stolici bude 29. Inače dr mi dao terapiju salofalk čepiće.
Moj susjed, koji se se isto tako zarazio salmonelom je dobio Chronovu bolest. Chronova bolest/ UP su u većini slučajeva nasljedne. Naime, nosiš taj gen, ali sve je pitanje situacije u kojoj će ti se aktivirati. Ima više vrsta UP, slučajevi koji su popračeni proljevom i krvi, kao što imam ja, ili pak slučajevi u kojima nema krvi, ni proljeva ali pri uzimanju uzorka se vide upaljene stanice. S UP se borim već 4-5 godina i trenutno isto konzumiram salofalk čepiće Bolest je dosta individualna. U većini slučajeva, jednom kad je "aktiviraš" uvijek će biti prisutna. Stres, loš imunitet i loša prehrana joj mogu omogućiti samo da još napreduje.

Trebalo mi je jako puno vremena da upoznam svoje tijelo i da sagledam drugačiju stranu, za mene, stresnih situacija. Sada kada sam naučila, najčešće mi se vrate simptomi ako se zarazim nekom bakterijom koja izaziva proljev ili u slučaju pada imuniteta i nestanu dok kažeš keks Imam skladište salofalk granula i čepića i kada mi se aktivira samo koristim dok mi se ne smiri (naravno, uz savjest svoje gastroenterologice). Osim UP imam problema i sa ostalim organima i nedavno sam, preporukom jedne doktorice, saznala da je za to najvjerojatnije kriva celijakija. Naime čak sam saznala da se celijakija isto tako često skriva iza krive dijagnoze UP. Što sam više počela čitati o celijakiji, sve sam više našla primjere ljudi koji su se "izliječili" od UP, izbacivši gluten iz prehrane. Ne želim reći da je takav slučaj kod svih, ali nikad nemojte prestati tražiti rješenje i pomiriti se sa trenutnom situacijom Uvijek postoji rješenje, samo je potrebno naći srž problema.

Zadnje uređivanje LadyVila : 03.02.2017. at 11:28.
LadyVila is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 12:22   #943
uh, i ja mislim da mi je UC nekako s vremenom postao vise kao osjetljivost na gluten,ali opet tu su svi simptomi UC samo sto mi je pocelo smetat puno kruha ako pojedem tj. vise od 2 snite dnevno
pored svih briga i problema nikako da pitam doktoricu za test na celijakiju jel to uopce ide preko HZZO-a?
WIKY is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 13:01   #944
Iskreno nemam pojma. Ja sam kruh i pekarske proizvode izbacila još prije par godina, shvatila sam da kada ih i pojedem dobijem grčeve. Iskreno nemam pojma da li ide preko HZZO-a, jer svoju doktoricu opće prakse nisam ni kontaktirala. Dok ja to njima objasnim, donesem sve papire i dok dođem na red za vađenje krvi proć će još godinu dana, a ja za dva mjeseca idem u Irsku. Kontaktirala sam Centar za celijakiju i rekli su mi da test košta oko 230kn. Moraš konzumirati gluten neki određeni period i postoji mogućnost da ti test bude negativan iako imaš celijakiju. Meni su rekli da sumnjaju na prikrivenu celijakiju. Googlaj si malo Centar za celijakiju, a možeš ih i kontaktirati. Sve će ti biti jasnije

Možeš i sama vidjeti da li ti odgovara ili ne, ako izbaciš sve pšenične proizvode. Jučer sam si posudila knjigu Pšenični trbuh i tamo sam pronašla isto jako puno zanimljivih informacija koje bi ti isto tako mogle biti iskoristi. Ha čuj, ništa ne možeš izgubiti ako probaš, pogotovo ako si primijetila da ti smeta

Još jedna stvar. Pročitala sam malo prethodne postove i vidjela da vam je dosta preporučeno da uzimate kortikosteroide. Za Novu godinu sam bila u Sarajevu. Kako inače imam svoju posebnu vrstu prehrane. Ne jedem krekere, gotova jela, minimalno crvenog mesa itd... Zbog nagle promjene prehrane, mi se vratio proljev. Vrhunac je bio kada smo na granici čekali 5 sati jer je nismo mogli preć Jedino što sam mogla napraviti da ignoriram te grčeve je da nekako zaspim. Kada sam došla doma, iduća 3 dana sam više vremena provodila na wcu. Inače imam redovitu i formuliranu stolicu. Obično je imam minimalno jednom dnevno, a ponekad do 2-3puta (ako vlada faza remisije). Nakon tjedan dana sam u bolnici, dok sam čekala pregled, pokupila neku bakteriju i ponovno sam počela imat problema (zbog niskog imuniteta koji je zavladao zbog niskih temperatura i već iovako iziritiranog crijeva). Zvala sam svoju doktoricu i ona mi je preporučila da bi trebala uzimati kortikosteroide ako mi se stanje ne smiri kroz iduća dva mjeseca jer ne želi da idem pod upalom u Irsku. Inače sam imala zadnjih 2-3 mjeseca minimalno krvarenje u stolici zato jer mi je aktivni dio UK bio na samom ulazu u anus na kojem čepići nisu mogli djelovati. Preporučila mi je da probam držat čepić na samom ulazu i da vidim kako će se odvijati situaciju. Evo prije tjedan dana mi se napokon stanje stabiliziralo.

Zadnje uređivanje LadyVila : 03.02.2017. at 14:25.
LadyVila is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 16:35   #945
Pozdrav svima, dijagnostikovan mi je uc, nov sam u ovome pa se nadam da ce mi neko odgovoriti na pitanja kojih je na pocetku jako puno.
Uzimam salkofag klizme, da li neko zna da li one deluju na celo debelo crevo ili samo na njegov levi deo. Imao sam do sada meku stolicu, od kada sam poceo sa asacolom i salofak klizmama posle 2 dana imam tvrdu stolicu a treba ove klizme 2 nedelje da uzimam. Mene interesuje posto ne mogu da se isprazinm a klizme u u uputstvu stoji da je najbolej da je to na prazna creva, pa me zanima do koliko cm imaju uticaj klizme, da li to debelo crevo apsorbuje na samom pocetku i prosledjuje to dalje do kraja ili mora ta klizma da ima dierktan kontakt sa upaljenim delom. Deluje mi da kad neko ima tvrdu stolicu ovo drugo / da klizma prodje dublje u debelo crevo izgleda malo efikasno. Javite , da znam kakva su vasa iskustva , i jos nesto vitamini, minerali, maslinovo ulje... da li su dobre stvari za ovu bolest.
sladto is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 16:27   #946
@sladto Salofalk klizme djeluju do lijenalne fleksure, odnosno do prvog lijevog zavoja crijeva (pogledaj malo na internetu slike). Najbolje ih je koristiti navečer prije spavanja tako da djeluju što duže ili u ono doba dana kad si najprazniji :-D Legneš na lijevu stranu, kako ti već piše u uputama... Vitamini i minerali su itekako poželjni jer je za vrijeme aktivne bolesti slaba apsorpcija u debelom crijevu, stoga to treba nadoknaditi. Osobito folnu kiselinu koju gotovo stalno treba uzimati. Često se radi i o manjku željeza. Ako imaš negdje mogućnost mjerenja vitamina, svakako odi. Možeš zamoliti i doktora koji te vodi da ti zatraži detaljne krvne pretrage gdje se neki od tih minerala mogu vidjeti. Dobro je uzimati i probiotike. Za kolitis je definitivno najmoćniji Vivomixx. Maslinovo ulje mi je osobno dobro u remisiji, u aktivnoj fazi ga teško podnosim. To što se tiče hrane je individualno...
stupor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 19:30   #947
stupor hvala na odgovoru. Videcu oko toga sto si mi predlozio pa da pojacam malo unos u organizam. Pozdravljam te.
sladto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 17:48   #948
Uzimam Asacol 3x400mg na 12 sati pre jela. Ono sto bi mi forumasi mozda mogli reci jeste ako su uzimali slicnu terapiju da li je bitno nakon sat vremena jesti ili nije od neke vaznosti. Ovo pitam jer vec neke zivotne navike menjam pa mi se desi da popijem ujutru lek a ne mogu da jedem posle sat vremen zbog posla pa onda mogu tek posle npr 2 do 4 sata. Isto uvece nekad ne popijem lek na vreme vec ako je trebalo u 19 ja ga popijem u 21 pa posle sat malo jedem, nije bas uvek ali desava se. koliko je tacno na vreme bitno uzimati sve ovo mogu li neke oscilacije ili ne , ono sto je sustina pitanja je da li je bitno piti na vreme a da je nebitno da li cete ili cete kroz par sati jesti ili je bolje uzeti terapiju sat vremena pred uzimanje hrane a da od terapije odstupite do 3 sata kanije... kako vi funkcionisete...


Da li debelo crevo salofalk klizme iskoristi u toku nekoliko sati od davana ili se one apsorbuju tokom celog dana. Ovo pitam posto me po nekad ujutru ili popodne malo potera da idem u wc ali posto uzimam ove klizme rekoh da je mozda bolje odloziti odlazak do uzimanja naredne uvece, naravno ako je moguce. nigde nisam nasao uputstvo koliko za koje vreme se iskoriste,nisu jeftine pa da znam sta je efikasnije.
sladto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 23:43   #949
@sladto nisam sigurna je li baš nužno jesti sat vremena nakon mesalazinske terapije. Ja pijem pentasu i isto to mi je preporučeno, pa se pridržavam tog pristupa već od početka dijagnoze. Ok, dogodi mi se ponekad da jedem malo prije ili nakon tih sat vremena, ili nikako - ali to je rijetko, zaista rijetko. Najbolje da pitaš gastroenterologa zašto je to tako. I mene je zanimalo, ali nisam našla na netu. Salofalk je sulfasalazin, a njegov vijek djelovanja u organizmu je 5-10 sati. Zato bi idealno bilo koristiti klizme prije spavanja. Nemoj nikada "odgađati odlazak" ako si već u prilici otići na wc jer ako to budeš često radio sfinkter neće više htjeti slušati kad tebe "bude volja" pa bi mogao imati problema sa zatvorom. Imaš knjigu "Crijeva sa šarmom", lani izašla, super je i zabavna i mnogo toga možeš naučiti o funkcioniranju probavnog sustava.
stupor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 15:41   #950
Celijakija ili ne?istinita prica-VAZNO PROCITATI!

""Dopustite mi da vam ispricam pricu o Wendy.
Vise od deset godina Wendy se bezuspjesno borila s ulceroznim kolitisom.Ta tridesetsestogodisnja uciteljica u osnovnoj skoli i majka troje djece zivjela je sa stalnim grcevima,proljevom i cestim krvarenjima zbog kojih je povremeno morala na transfuzije krvi.Pregrmjela je nekoliko kolonoskopija a da bi bolest drzala pod kontrolom uzimala je tri propisana joj lijeka,ukljucujuci i vrlo toksicni metotreksat,lijek koji se rabi i u lijecenju raka i pri medicinskim pobacajima.Wendy sam upoznao kad je dosla zbog manjeg problema sa srcanim palpitacijama(osjecajem "preskakanja"srca);pokazale su se bezazlenima i nisu zahtijevale posebno lijecenje.Rekla mi je,medjutim,da joj je-buduci da ulcerozni kolitis od kojeg je bolovala vise nije reagirao na lijekove-njezin gastroenterolog preporucio uklanjanje debelog crijeva i ugradnju ileostome.Ileostoma je stoma iliti kirurski nacinjen umjetni otvor kojim se zavrsni dio tankog crijeva(ileuma)pricvrscuje na abdomen.Na stomu se tada pricvrscuje vrecica u koju se neprestano prazni nepreradjena stolica.
Cim sam cuo njezinu anamnezu ponukao sam je da iz prehrane pokusa ukloniti psenicu."Doista ne znam hoce li upaliti",rekao sam joj,"ali buduci da vam prijete uklanjanje debelog crijeva i ileostomija,mislim da biste trebali pokusati."...."Ali zasto",upitala je."Vec su me testirali na celijakiju i moj lijecnik je rekao da je nemam."..."Da,znam.Ali nemate sto izgubiti.Isprobajte,na tri tjedna.Znat cete reagirate li ili ne."
Premda sumnjicava,Wendy je pristala pokusati.U ordinaciju se vratila tri mjeseca kasnije.Bez ileostomske vrecice."Sto se dogodilo?",upitao sam.
"Pa,prvo,izgubila sam 14 kilograma."Presla je rukom preko abdomena da bi mi pokazala."A moj ulcerozni kolitis gotovo je nestao.Vise nema ni grceva ni proljeva.Skinula sam se sa svih lijekova osim s Asacola.(Asacol je derivat aspirina koji se cesto rabi u lijecenju ulceroznog kolitisa).Stvarno se izvrsno osjecam".
Cijelu tu godinu Wendy je pomno izbjegavala psenicu i gluten i eliminirala i Asacol,a da se simptomi nisu vratili.Bila je izlijecena.Da,izlijecena.Proljeva,krvarenja,grceva i anemije vise nije bilo,prestala je uzimati lijekove,a ni od ileostomije nije bilo nista.
Dakle,ako se Wendyn kolitis na testovima antitijela na celijakiju pokazao negativan,dok je,s druge strane,reagirano na eliminaciju psenicnog glutena-stovise,bio izlijecen-kako bismo to trebali nazvati?Celijakija negativna na antitijela?Osjetljivost na psenicu negativna na antitijela?
Pokusati utrpati bolesti poput Wendyne u nekakvu ladicu,primjerice onu na kojoj pise "celijakija",veoma je rizicno.Zbog toga je umalo ostala bez debelog crijeva i izlozila se dozivotnim zdravstvenim poteskocama vezanim za uklanjanjem debelog crijeva,da ne spominjemo nelagodu i neprakticnost nosenja ileostomske vrecice.
Izvanrednoj reakciji na eliminaciju psenicnog glutena unatoc,bolesti poput Wendyne jos uvijek nemaju nekakvo zgodno,uredno ime.Wendyno iskustvo istice mnostvo nepoznanica u svijetu psenicnih alergija;mnoge od njih su razarajuce,no jednako tako za mnoge od njih lijek je jednostavan.""

Iz knjige "Psenicni trbuh(White belly)" doktora Williama Davisa
NAPOMENA:Zasto ovo pisem?Jer mogu iz osobnog iskustva posvjedociti istu situaciju vezanu za ulcerozni kolitis.Test na antitijela na gliadin je krajem sijecnja bio negativan(IgG i IgA-0,3 i 1,1)ali ipak simptomi ulceroznog kolitisa su gotovo potpuno nestali nakon eliminacije glutena iz ishrane.Najnovija istrazivanja pokazuju da su psenicni protein gluten i psenicni lektin(WGA) ukljuceni u sve kronicne crijevne i autoimune bolesti,izmedju ostalih i UC i Crohnovu bolest,jer gluten uzrokuje propusna crijeva.Propusna crijeva znace da su vrata izmedju crijeva i krvotoka popustila,sto omogucuje da gluten,lektini,kao i drugi nerazgradjeni ili djelomicno razgradjeni proteini prodiru u krvotok.S obzirom da su samo osnovne molekule proteina(aminokiseline)predvidjene da prodju u krvotok nas imunoloski sustav te nerazgradjene proteine prepoznaje kao strano tijelo sto alarmira imunoloski odgovor i dovodi do autoimunih bolesti,ne samo u probavnom traktu,nego i u cijelom tijelu.

http://istineilaziohrani.blogspot.ba...ok-mnogih.html

http://istineilaziohrani.blogspot.ba...-zitarica.html

http://istineilaziohrani.blogspot.ba...jestenina.html

http://istineilaziohrani.blogspot.ba...jemena-do.html
NelsonEvora is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 15:12   #951
Imate li neke podatke o tome da li postoje ljudi koji nisu imali relaps više od 10 godina (UC ili Cron svejedno)? Našao sam jedan doktorski rad gdje se spominje ovo:
Quote:
Klinička istraživanja su pokazala, da koristeći standardnu terapiju (kortikosteroidi i imuno lijekovi), samo 42% bolesnika koji boluju od Crohnove bolesti je nakon dvije godine bez simptoma, 12% ih je nakon deset godina bez simptoma.
Nedavno sam bio na sistematskom i pitao sam doktora internistu oko relapsa i on me bacio u depresiju - kaže da se svima bolest vrati prije ili kasnije.

Ja sam sada u remisiji oko pola godine. Od početka 2017. ne uzimam ništa - niti Salofalk. Kalprotektin sam imao 1800 u fazi bolesti, pa 98 u početnoj fazi remisije i sada nedavno manje od 50. Imao sam i jednu fazu od nekih mjesec dana bolova u kostima i slabost mišiča (nisam se mogao rukovati) - nešto kao artritis, no prošlo mi.

Jako pazim na prahranu. Alkohola, gaziranoga i kupovnih sokova niti kap nisam uzeo od početka bolesti, šečera jako malo (uglavnom suhe kekse i dosta meda koji je bogat šečerom ali ajde nije rafinirani), prženu hranu jako malo, pušio nisam nikada.
Ono što je pod MORAM je skoro svaki dan mliječni kefir kojega radim sam (2dl nekih 20 dana u mjesecu). Jednom tjedno minimalno juhu od kostiju (kad je ne volim pa ne mogu više). Zadnjim mjesec dana sam počeo uzimati i kupovne proteine (tražim one sa namjamnje šečera) i oni su mi pomogli da dobijem kilažu skoro kao i prije bolesti (bio sam izgubio oko 8kg, ali sam i prije bio mršav). Uzmem i glutamin u prahu ako ali sada ga dobijam kroz te proteinske mješavine. Kukrumu i kokosovo ulje uzimam 2 puta tjedno ... Maslinovo ulje dosta često. Dosta jaja jedem i Basmati rižu koja je najbolja hrana za ovu bolest.

Eto možda netko želi probati nešto od ovoga što ja radim. Meni je ključan domaći kefir, ali njega ima smisla uzimati samo u remisiji. Ako imate proljev on će još više pojačati. Dobre bakterije iz njega se neće zadržati u crijevi koje je natečeno i koje se ispire stalno vodenom stolicom. Dakle nekako smiriti upalu pa na kafer.

Vodu npr. gotovo da i ne pijem . Svi govore da treba puno, ja popijem litru tjedno (tak sam cijeli život). Popijem i oko 2 litre čaja tjedno (kamilica i sljezov najčešće, ali i druge).

Meni je trenutno super, ali živim u strahu. Jednostavno se bojim bolesti, pogotovo relapsa i što ako mi steroidi neće opet moći pomoći. Steroida se bojim, a imonolijekovi me zgražaju - ne znam stvarno što treba da se dogodi da ih uzmem. Ima i gorih bolesti, ali meni su sve prestrašne - bojim se Vjera mi pomaže, ali opet ... A i dosta sam pod stresom zbog posla, tak da meni izgleda stres nije okidač za ovu bolest.

Zadnje uređivanje abusaef : 28.04.2017. at 15:24.
abusaef is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 16:57   #952
Quote:
abusaef kaže: Pogledaj post
Imate li neke podatke o tome da li postoje ljudi koji nisu imali relaps više od 10 godina (UC ili Cron svejedno)?

živim u strahu. Jednostavno se bojim bolesti, pogotovo relapsa i što ako mi steroidi neće opet moći pomoći. Steroida se bojim, a imonolijekovi me zgražaju - ne znam stvarno što treba da se dogodi da ih uzmem. Ima i gorih bolesti, ali meni su sve prestrašne - bojim se Vjera mi pomaže, ali opet ... A i dosta sam pod stresom zbog posla, tak da meni izgleda stres nije okidač za ovu bolest.
Kad se pomiriš sa bolesti život će ti se promjeniti.
Živi punim plućima i ne razmišljaj o tome.
Možda te sutra pregazi auto, možda doživiš moždani udar.
Možda izbije 3. sv. rat i prvi metak je za tebe.
A ti živiš u svakodnevnom strahu od relapsa bolesti kroz 10 godina. Hm...

Ako ti vjera pomaže ok, drži se boga.
Iako nema takvog boga kojeg bih ja molio za pomoć oko moje bolesti.
Mogu ga samo kriviti za nju : zubo:
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 16:04   #953
Postoje puno opasnije bolesti od UC (koje sam i osjetio na svojoj koži), i borba s njima s jedne strane, i UC s druge strane zna biti pravi pakao, ali takav je život. Živiš dan po dan, korak po korak, nema jednostavne formule. Najdužu remisiju koju sam imao je trajala 11 mjeseci, poslije toga je uslijedio opet pad, ali tako to ide, ne znam što više drugo reći.

Meni je puno pomogla psihoterapija u nošenju s svakodnevnim poteškoćama, i funkcioniranju s bolesti, tako da svakome preporučam.
Arum is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 01:15   #954
Znam da nema pravila ... no dal se sječate što ste jeli, radili ili što se događalo u danima prije povratka bolesti? Naravno mi niti ne znamo točno kada se bolest vrača, osjetimo tak nešto kasnije.

Ali ono dal je bilo nešto drugačije u životu u tom periodu u odnosu na uobičajeno? Npr. neka stresna situacija, neka hrana koju prije nismo konzumirali, neka prehlada, viroza ... bilo što. Ne vjerujem da se bolest vrati samo tako - nešto ju mora izazvati, biti očidač.
abusaef is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 19:59   #955
Quote:
abusaef kaže: Pogledaj post
Znam da nema pravila ... no dal se sječate što ste jeli, radili ili što se događalo u danima prije povratka bolesti? Naravno mi niti ne znamo točno kada se bolest vrača, osjetimo tak nešto kasnije.

Ali ono dal je bilo nešto drugačije u životu u tom periodu u odnosu na uobičajeno? Npr. neka stresna situacija, neka hrana koju prije nismo konzumirali, neka prehlada, viroza ... bilo što. Ne vjerujem da se bolest vrati samo tako - nešto ju mora izazvati, biti očidač.
Kod svakog je to individualne prirode, kod mene je uvijek stres (fizički ili emocionalni) okidač za pokretanje lavine događaja.
Arum is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 13:53   #956
@abusaef meni je okidač prehrana. Prije pogoršanja uvijek bih pojela nešto što mi ne paše i opet bi se zapalilo. I ja sam se bojala imunomodulatora, ali na kraju su mi ispali bolja opcija od kortića. Uostalom, neće ti ih uvesti tek tako. Najprije se radi genetski test da bi se vidjelo imaš li predispozicije za razvoj teških nuspojava.

Yucatan ti je dobro rekao da što prije prihvatiš bit će ti život lakši. Ja znam da je lako reći - prihvati! - ali ne možeš samome sebi to narediti. To se jednostavno mora dogoditi samo od sebe, u tebi samome, nešto će te prije ili kasnije natjerati da prihvatiš, pomiriš se. Strahom i nervozom ništa nećeš riješiti. Nekim ljudima treba psihoterapija da poslože glavu. Neki njome pokušavaju naći uzroke, okidače i to je ok ako već ne mogu sami. Neki čitaju knjige o povezanosti psihe i tijela. Sve je to ok, nađi što ti pomaže i smiruje te. Dosta sam vremena provela s takvim knjigama i tragala za uzrokom. Više me uopće ne briga. Koliko će trajati remisija, što će biti u budućnosti? Što je rekao Krleža - nikad nije bilo da nekako nije bilo :-)
stupor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 22:26   #957
Quote:
stupor kaže: Pogledaj post
Više me uopće ne briga. Koliko će trajati remisija, što će biti u budućnosti? Što je rekao Krleža - nikad nije bilo da nekako nije bilo :-)
Sva mudrost je upravo u ovih par riječi.
Kad prestaneš brinuti i razlozi tih briga će postati puno manji i prihvatljiviji.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 14:34   #958
Quote:
stupor kaže: Pogledaj post
Najprije se radi genetski test da bi se vidjelo imaš li predispozicije za razvoj teških nuspojava.
za imuran? stvarno?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 12:54   #959
Aha na Rebru
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 18:13   #960
Da, radi se TPMT test koji provjerava visinu aktivnosti enzima metiltransferaze pri doticaju s azatioprinom. Ako je aktivnost enzima visoka to znači da nećeš imati teških nuspojava i da je lijek u standardnoj dozi siguran za upotrebu ;-)
stupor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:05.