Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Izbori lokalni 2017

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2017., 22:44   #1
Rad u biračkim odborima na lokalnim izborima 2017.

Tema za sve koji će raditi kao predsjednici, potpredsjednici i članovi biračkog odbora.

Nadam se da je ovo dobar podforum za ovu temu. Ukoliko nije, molim moderatore da premjeste temu gdje bi ona najviše pasala, odnosno ako već postoji - isprike.

Otvaram ovu temu isključivo iz jednog razloga. Što se događa sa organizacijom izbora? Predsjednik sam biračkog odbora u svojem mjestu, još su tri dana do izbora, u ponedjeljak sam potpisao izjavu, dao tražene podatke, tada mi nitko nije znao reći hoće li biti nekakav sastanak da nam se objasni tehnika izbora, protokol, odnosno popunjavanje obrazaca, zapisnika, itd. Meni su ovo prvi lokalni izborni pa mi nije svejedno, posebno jer sam predsjednik odbora.

Što je najgore, još čini se nikome nije javljeno niti kada se mogu doći pokupiti materijali.

Kakva su vaša iskustva? Da li itko raspolaže bilo kakvim informacijama? Ovo lagano počnje biti iznimno neodgovorno i neprofesionalno od strane izbornih povjerenstava, da ja kao predsjednik biračkog odbora još uvijek ne raspolažem sa apsolutno nikakvim informacijama (osim sa onima koje sam dobio za prošle parlamentarne izbore).
Phlegma is offline  
Old 18.05.2017., 22:55   #2
Koliko ja znam u Splitu su danas podijeljena Rješenja za rad u Odborima a stranke su organizirale ili organiziraju sastanak sa "svojim" članicama i članovima i ako se na varam to funkcionira solidno.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Old 18.05.2017., 23:02   #3
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam u Splitu su danas podijeljena Rješenja za rad u Odborima a stranke su organizirale ili organiziraju sastanak sa "svojim" članicama i članovima i ako se na varam to funkcionira solidno.
Mi smo još u ponedjeljak dobili ta rješenja, potpisali izjave i dali podatke, no treba napomenut da su predsjednici i potpredsjednici nestranačke osobe i kao takve, barem ja, još nikakvu informaciju nisam primio.

Lako je članovima kada oni gotovo niti nemaju odgovornosti. Kada predsjednici preuzimaju materijale (izborni listići, kutije, zapisnici, ostali materijal...), da li postoje bitne stvari na koje posebno treba obratiti pozornost pri ispunjavanju zapisnika, nitko ništa.

Na prošlim i pretprošlim parlamentarnim izborima bila su 2 ili 3 tečaja i sastanka koje je organiziralo izborno povjerenstvo, sada se ništa ne događa.
Phlegma is offline  
Old 18.05.2017., 23:07   #4
Ja bih na tvom mjestu zvala, ili otišla osobno pitati tamo gdje si dobio materijale, kad je sastanak članova biračkih odbora, jer bi ti kao predsjednik trebao skupljati ljude, pa je malo bed ako jedino ti ne budeš znao info.

Pretpostavljam da ćete sastanak imati u subotu ujutro, uvijek je tako i onda dobijete materijale i nosite ih na biračko mjesto koje vam je dodijeljeno i uređujete ga. Danas je četvrtak, skoro petak, pa sutra ujutro požuri.
__________________
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=GGUCBOGcvz0"]Game of Thrones & Thompson - Neka ni'ko ne dira u moj mali dio svemira[/URL]
Gošća is offline  
Old 18.05.2017., 23:12   #5
Quote:
Gošća kaže: Pogledaj post
Ja bih na tvom mjestu zvala, ili otišla osobno pitati tamo gdje si dobio materijale, kad je sastanak članova biračkih odbora, jer bi ti kao predsjednik trebao skupljati ljude, pa je malo bed ako jedino ti ne budeš znao info.

Pretpostavljam da ćete sastanak imati u subotu ujutro, uvijek je tako i onda dobijete materijale i nosite ih na biračko mjesto koje vam je dodijeljeno i uređujete ga. Danas je četvrtak, skoro petak, pa sutra ujutro požuri.
Tako sam i planirao, no začuđuje me jer je prošli put ipak sve bilo fino isplanirano, komunikacija sa povjerenstvom bila je solidna, sve ifnormacije pristizale su na vrijeme, sada je već petak a još uvijek nije niti najavljen nekakav sastanak barem to za preuzeti za materijale.
Phlegma is offline  
Old 18.05.2017., 23:14   #6
Quote:
Phlegma kaže: Pogledaj post
Tako sam i planirao, no začuđuje me jer je prošli put ipak sve bilo fino isplanirano, komunikacija sa povjerenstvom bila je solidna, sve ifnormacije pristizale su na vrijeme, sada je već petak a još uvijek nije niti najavljen nekakav sastanak barem to za preuzeti za materijale.
Da, zato ti pitaj njih, da ne bi bilo da je negdje netko zabucao tvoj broj, ili da te nisu mogli dobiti, tim više jer si predsjednik.

Meni je jedan od zadnjih puta bilo da je isto nešto kasnilo, ili su me dosta kasno nazvali za sastanak, ili sam morala tražiti gdje smo, pa sam tražila ljude okolo.
__________________
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=GGUCBOGcvz0"]Game of Thrones & Thompson - Neka ni'ko ne dira u moj mali dio svemira[/URL]
Gošća is offline  
Old 19.05.2017., 00:23   #7
Quote:
Phlegma kaže: Pogledaj post
Tema za sve koji će raditi kao predsjednici, potpredsjednici i članovi biračkog odbora.

Nadam se da je ovo dobar podforum za ovu temu. Ukoliko nije, molim moderatore da premjeste temu gdje bi ona najviše pasala, odnosno ako već postoji - isprike.

Otvaram ovu temu isključivo iz jednog razloga. Što se događa sa organizacijom izbora? Predsjednik sam biračkog odbora u svojem mjestu, još su tri dana do izbora, u ponedjeljak sam potpisao izjavu, dao tražene podatke, tada mi nitko nije znao reći hoće li biti nekakav sastanak da nam se objasni tehnika izbora, protokol, odnosno popunjavanje obrazaca, zapisnika, itd. Meni su ovo prvi lokalni izborni pa mi nije svejedno, posebno jer sam predsjednik odbora.

Što je najgore, još čini se nikome nije javljeno niti kada se mogu doći pokupiti materijali.

Kakva su vaša iskustva? Da li itko raspolaže bilo kakvim informacijama? Ovo lagano počnje biti iznimno neodgovorno i neprofesionalno od strane izbornih povjerenstava, da ja kao predsjednik biračkog odbora još uvijek ne raspolažem sa apsolutno nikakvim informacijama (osim sa onima koje sam dobio za prošle parlamentarne izbore).
Ja sam član

U utorak je bio sastanak za - sve
Predsjednici dobili popis, odnosno papire o biračkim mjestima i članovima biračkih odbora, kontaktirali sa onima koji nisu bili na predavanju, i načelno dogovorili "smjene"

U subotu ujutro predsjednici, valjda i zamjenici , imaju sastanak, sa dodatnim uputstvima te preuzimanjem kompletnih materijala - rekla danas popodne moja predsjednica
Radi se o Samoboru

Kontaktiraj ih svakako.
Vremena još ima
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.

Zadnje uređivanje twistdrum : 19.05.2017. at 01:01.
twistdrum is offline  
Old 19.05.2017., 00:51   #8
Quote:
Phlegma kaže: Pogledaj post
Tako sam i planirao, no začuđuje me jer je prošli put ipak sve bilo fino isplanirano, komunikacija sa povjerenstvom bila je solidna, sve ifnormacije pristizale su na vrijeme, sada je već petak a još uvijek nije niti najavljen nekakav sastanak barem to za preuzeti za materijale.
Pa provjeri na internetu jesi li pod nekim birackim odborom. Imas na webu tu: http://www.izbori.hr/231lok/birodb/1/birodb.html

Vjerovatno nisi ako te nisu kontaktirali. Čak je i za Zagreb bilo, ako se ne varam u utorak ili srijedu edukacija.
mezzzzzo is online now  
Old 19.05.2017., 00:58   #9
Quote:
mezzzzzo kaže: Pogledaj post
Pa provjeri na internetu jesi li pod nekim birackim odborom. Imas na webu tu: http://www.izbori.hr/231lok/birodb/1/birodb.html

Vjerovatno nisi ako te nisu kontaktirali. Čak je i za Zagreb bilo, ako se ne varam u utorak ili srijedu edukacija.
Pa rekao je još u uvodnom postu da ne da je u odboru, nego je njegov predsjednik i sve je potpisao, nego on pita za onaj sastanak kad objašnjavaju pravila pred slaganje biračkog mjesta.
__________________
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=GGUCBOGcvz0"]Game of Thrones & Thompson - Neka ni'ko ne dira u moj mali dio svemira[/URL]
Gošća is offline  
Old 19.05.2017., 01:02   #10
Quote:
Gošća kaže: Pogledaj post
Pa rekao je još u uvodnom postu da ne da je u odboru, nego je njegov predsjednik, sve je potpisao i već je pokupio neke materijale.
Baš zato, ako je predsjednik, trebao bi biti obaviješten o svemu. Uvijek se prvo predsjednika obavještava. Vjerujem da nije niti na jednom BM već možda samo kao rezerva.

Koliko sam shvatio nije ništa preuzeo, nego je samo potpisao izjavu (kao da će u skladu sa Zakonom voditi izbore) te da financijske podatke za naknadu.

Nek' najbolje provjeri na listi jel negdje ili nije. Ps. Ako jesi, odmah u 8 ujutro zovi Gradsko izborno.

EDIT: Sad vidim da si editirala post, pa da nadodam. Edukacija je sigurno svugdje već bila. SMS se to obavještava predsjednika i zamjenika, jer je potrebno kontaktirati članove, dogovoriti otvaranje BM s domarom/čuvarom, oko preuzimanja materijala.. Sve se dobije kad je edukacija.
mezzzzzo is online now  
Old 19.05.2017., 01:07   #11
Quote:
mezzzzzo kaže: Pogledaj post
Baš zato, ako je predsjednik, trebao bi biti obaviješten o svemu. Uvijek se prvo predsjednika obavještava. Vjerujem da nije niti na jednom BM već možda samo kao rezerva.

Koliko sam shvatio nije ništa preuzeo, nego je samo potpisao izjavu (kao da će u skladu sa Zakonom voditi izbore) te da financijske podatke za naknadu.

Nek' najbolje provjeri na listi jel negdje ili nije. Ps. Ako jesi, odmah u 8 ujutro zovi Gradsko izborno.

EDIT: Sad vidim da si editirala post, pa da nadodam. Edukacija je sigurno svugdje već bila. SMS se to obavještava predsjednika i zamjenika, jer je potrebno kontaktirati članove, dogovoriti otvaranje BM s domarom/čuvarom, oko preuzimanja materijala.. Sve se dobije kad je edukacija.
Da, nije rekao da je dobio materijale, ali ta edukacija gdje se poslije kupi kutija i ide na biračko mjesto sigurno nije bila, uvijek je subotom ujutro. I ne vjerujem da tek tako maknu nekog tko je već potpisao da je predsjednik. Ovdje je vjerojatno neka greška u pitanju, nek se on javi ovima gdje je potpisao.
__________________
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=GGUCBOGcvz0"]Game of Thrones & Thompson - Neka ni'ko ne dira u moj mali dio svemira[/URL]
Gošća is offline  
Old 19.05.2017., 01:15   #12
Quote:
Gošća kaže: Pogledaj post
Da, nije rekao da je dobio materijale, ali ta edukacija gdje se poslije kupi kutija i ide na biračko mjesto sigurno nije bila, uvijek je subotom ujutro. I ne vjerujem da tek tako maknu nekog tko je već potpisao da je predsjednik. Ovdje je vjerojatno neka greška u pitanju, nek se on javi ovima gdje je potpisao.
E da, ovisno i od kud je. U Zagrebu je uvijek par dana prije. Čuo sam da je tako i u drugim gradovima pa sam automatski tako za cijelu zemlju primijenio

Ništa, nek provjeri pa ćemo dalje pomagati
mezzzzzo is online now  
Old 19.05.2017., 01:21   #13
Quote:
mezzzzzo kaže: Pogledaj post
E da, ovisno i od kud je. U Zagrebu je uvijek par dana prije. Čuo sam da je tako i u drugim gradovima pa sam automatski tako za cijelu zemlju primijenio

Ništa, nek provjeri pa ćemo dalje pomagati
Mene baš zanima šta je bilo, nadam se da će javiti.

Mislim da je ono kad je kod mene kasnilo bilo da nisam potpisivala izjavu tamo kod njih, pa nisam vidjela s kim sam u odboru i gdje.
__________________
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=GGUCBOGcvz0"]Game of Thrones & Thompson - Neka ni'ko ne dira u moj mali dio svemira[/URL]
Gošća is offline  
Old 19.05.2017., 01:26   #14
Quote:
mezzzzzo kaže: Pogledaj post
Quote:
Gošća kaže: Pogledaj post
Da, nije rekao da je dobio materijale, ali ta edukacija gdje se poslije kupi kutija i ide na biračko mjesto sigurno nije bila, uvijek je subotom ujutro. I ne vjerujem da tek tako maknu nekog tko je već potpisao da je predsjednik. Ovdje je vjerojatno neka greška u pitanju, nek se on javi ovima gdje je potpisao.
E da, ovisno i od kud je. U Zagrebu je uvijek par dana prije. Čuo sam da je tako i u drugim gradovima pa sam automatski tako za cijelu zemlju primijenio

Ništa, nek provjeri pa ćemo dalje pomagati
Samobor - subota dopodne
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Old 19.05.2017., 09:52   #15
Evo da updateam situaciju.

Bio danas ujutro u uredu Gradskog izbornog povjerenstva, zatekao dvoje službenika koji se opušteno pripremaju za rad, rekli su mi da će me danas tokom dana nazvati sa svim potrebnim informacijama, a materijali će se preuzimati sutra.

Dakle laganini, bez sekirancije, sve ide po planu.
Phlegma is offline  
Old 19.05.2017., 11:52   #16
Quote:
Phlegma kaže: Pogledaj post
Evo da updateam situaciju.

Bio danas ujutro u uredu Gradskog izbornog povjerenstva, zatekao dvoje službenika koji se opušteno pripremaju za rad, rekli su mi da će me danas tokom dana nazvati sa svim potrebnim informacijama, a materijali će se preuzimati sutra.

Dakle laganini, bez sekirancije, sve ide po planu.
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Old 19.05.2017., 16:03   #17
Quote:
Phlegma kaže: Pogledaj post
Evo da updateam situaciju.

Bio danas ujutro u uredu Gradskog izbornog povjerenstva, zatekao dvoje službenika koji se opušteno pripremaju za rad, rekli su mi da će me danas tokom dana nazvati sa svim potrebnim informacijama, a materijali će se preuzimati sutra.

Dakle laganini, bez sekirancije, sve ide po planu.
Eto, znači samo su te dosta kasno mislili zvati.

Uživaj sutra.
__________________
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=GGUCBOGcvz0"]Game of Thrones & Thompson - Neka ni'ko ne dira u moj mali dio svemira[/URL]
Gošća is offline  
Old 19.05.2017., 19:09   #18
Mene kao potpredsjednicu najviše sekira to što predsjednica i ja praktički sve radimo, a drugi dođu na gotovo i odu 'ladno s parama u džepu. Ne znam kakve to pare moraju biti da se tolika odgovornost i natezanje s članovima oko smjena, rasporeda poslova i tome slično, nadoknadi. Da ne pričam o sastancima na koje jedino mi idemo, ostale boli zvečka. A i o idiotima koji mi dođu u odbor svaki put, o tome bi se isto dalo raspravljati; ne znam tko ih samo predlaže.

Koliko će biti naknade ove godine? Nama su na sastanku jučer rekli kao da ne znaju.
Blue Lotus is offline  
Old 19.05.2017., 21:41   #19
Quote:
Blue Lotus kaže: Pogledaj post
Mene kao potpredsjednicu najviše sekira to što predsjednica i ja praktički sve radimo, a drugi dođu na gotovo i odu 'ladno s parama u džepu. Ne znam kakve to pare moraju biti da se tolika odgovornost i natezanje s članovima oko smjena, rasporeda poslova i tome slično, nadoknadi. Da ne pričam o sastancima na koje jedino mi idemo, ostale boli zvečka. A i o idiotima koji mi dođu u odbor svaki put, o tome bi se isto dalo raspravljati; ne znam tko ih samo predlaže.

Koliko će biti naknade ove godine? Nama su na sastanku jučer rekli kao da ne znaju.
Uvijek je tako bilo, predsjednik i potpredsjednik vode sve, a za to samo 50 kuna više dobiju. Barem 100-200 kuna više bi trebalo biti. Edukacija, odlazak po materijal, telefon, gorivo i auto, a i više je vremena utošeno u to sve, a samim time i veća odgovornost. Prije je bilo 350 kuna za predsjednika i zamjenika, a članove 300 kuna, vjerovatno je tako i ove godine.
mezzzzzo is online now  
Old 19.05.2017., 21:44   #20
Quote:
Blue Lotus kaže: Pogledaj post
Mene kao potpredsjednicu najviše sekira to što predsjednica i ja praktički sve radimo, a drugi dođu na gotovo i odu 'ladno s parama u džepu. Ne znam kakve to pare moraju biti da se tolika odgovornost i natezanje s članovima oko smjena, rasporeda poslova i tome slično, nadoknadi. Da ne pričam o sastancima na koje jedino mi idemo, ostale boli zvečka. A i o idiotima koji mi dođu u odbor svaki put, o tome bi se isto dalo raspravljati; ne znam tko ih samo predlaže.

Koliko će biti naknade ove godine? Nama su na sastanku jučer rekli kao da ne znaju.
Na prošlim parlamentarnim izborima naknada za predsjednike i potpredsjednike bila je 350 kn, za članove je 300 kn. Kada se usporedi obujam posla članova i predsjednika/potpredsjednika, ispada da predsjedništvo odbora ima puno manju satnicu u odnosu na članove a razina odgovornosti je nebo i zemlja. Zna se tko odgovara ukoliko nešto nije dobro odrađeno.

Predsjednici i potredsjednici sastanče, organiziraju rad, troše novce na mobitelu, preuzimaju materijale, organiziraju biračko mjesto, popunjavaju formulare i izvješća, nose rezultate i izvješća povjerenstvu a tu čekanje zna potrajati i par sati.

S obzirom na razinu odgovornosti i utrošeno vrijeme i utrošene živce, debelo se više isplati biti običan član odbora.

Ironije li, članovi odbora dolaze iz stranaka, predsjedništvo je nestranačko. Na kraju ispada da nestranački ljudi odrade 90% posla biračkog odbora. a predsjednik i potpredsjednik su dvije osobre, članova ima čak 8.

Naknada za predsjedništvo bi se trebala dignuti na barem 450 kn.
Phlegma is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:08.