Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2006., 14:46   #1
Nadbubrežna žlijezda

pozdrav.

zanimaju me, ako mi ih netko može dati, normalne vrijednosti ACHT i cortizola. Na šta ukazivaju povišene vrijednosti, te što dalje ako se iste i pojave.

Hvala.
 
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 08:24   #2
Ovo se uglavnom radi na Odjelim nuklearne medicine pa ovisno o laboratoriju može biti manjih odstupana u referenetnim vrijednostima.
ACTH možeš uzeti za normalno do 11,5 pmol/L
Kortizol nakon 8 h 260 - 720 nmol/L
nakon 16 h 50 - 350 nmol/L
Kortizol u urinu 40 - 200 nmol/L

A sad što bi značilo povišena razina istih....prevelik mi se čini dijapazon toga da bi ovako nagađali. najbolje će ti tvoj doco to objasniti. Mislim na endokrinologa ili nekog od specijalista koji su te uputili to vaditi.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 15:28   #3
Mene su za određivanje kortizola u urinu uputili na Vuk Vrhovec jer to navodno po privatnim labovima ne rade. Blago ne mogu vjerovati, a prije bih rekla da u Suncu režu troškove. Jel to moguće?
imago2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 22:05   #4
nadbubrezna zlijezda

Koji su simptomi poremecaja u radu te zlijezde tj. prekomjernog lucenja i koje se pretrage u tom slucaju rade?
mujer19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 22:30   #5
Ovisi. nadbubrežna se žlijezda sastoji od kore i srži, a sama kora od tri različite zone i svi oni luče različite hormone, te se razlikuju i sindromi pretjeranog lučenja dotičnih hormona.

najčešći je vjerojatno cushingov sindrom, uzrokovan prekomjernim lučenjem kortizola. češće je uzrokovan promjenama na nivou hipofizno-hipotalamičke osovine nego primarno same nadbubrežne žlijezde. Simptomi su preraspodjela masnog tkiva (više na trupu, manje na udovima- grba na šiji, okruglo lice), tanka i osjetljiva koža i potkožno tkivo, povišene vrijednosti šećera u krvi, sve do razvoja dijabetesa, poremećaj raspoloženja i spavanja, depresija, poremećaji menstrualnog ciklusa i spolnog nagona, slabost kostiju i mišića.

Od pretraga se određuje kortizol u krvi u različito doba dana,test supresdije lučenja kortizola deksametazonom, te se rade standardne biokemijske pretrage a obično i CT mozga i nadbubrežnih žlijezda.

druga mogućnost je adrenalna kortikalna hiperplazija, obično stanje koje se javlja u djetinjstvu, uzrokovano pojačanim lučenjem spolnih hormona iz kore nadbubrega, te dovodi do pojave preuranjenog lažnog puberteta i javljanja sekundarnih spolnih karakteristika.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2006., 15:41   #6
Question

Khan,
mene bi zanimalo možeš li objasnit opasnosti suprotnog stanja i prestanka rada te nadbubrežne žlijezde? tj. ako tijelo drugim putem dobija ono za što služi ta žlijezda?

Konkretno mislim na odnos te žlijezde/uzimanja većih doza kortikosteroida (kao 80mg.) kroz dugo vremensko razdoblje i onih već spomenutih negativnih stvari od previše kortizola od kojih mi je najvažnije to debljanje centralnog tipa?

mislim može li se išta napraviti kao protumjera za tu nuspojavu ne dirajući u kortikosteroide i bez opasnosti remećenja prirodnog rada same žlijezde?
__________________
...
Images is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2006., 11:26   #7
Mujer,
U pravilu, sintetski kortikosteroidi koji se koriste u terapiji su puno jači od prirodnih, tj. kortizola. ako da u pravilu uzrokuju potiskivanje hipofizno-hipotalamičke osovine i smanjen rad nadbubrežne žlijezde. zato se kod prestanka terapije ona mora postupno smanjivati, da bi se nadbubregu dala prilika da počne s radom.

koliko ja znam, a to ipak nije moje uže područje rada, nema načina da se spriječe nuspojave kortikoidne terapije dok god se ona uzima. Donekle se mogu ublažiti intermitentnim davanjem, gdje je ono moguće. Vrijeme potrebno za njuihov razvoj mjeri se mjesecima pa i godinama, a koliko znam, osim eventualnih strija, nakon prestanka liječenja stvari se nrmaliziraju.

Znam da nisam od velike pomoći, te ti preporučam ako možeš konzultirati kakvog dobrog endokrinologa (pada mi na pamet prof. Solter na vinogradskoj).
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 10:22   #8
Molim nekog da mi odgovori koju funkciju ima nadbubrežna žlijezda (osim što luči hormone)? Tata ima tumor nadbubrežne žlijezde pa me zanima kakve bi mu mogla stvarati komplikacije? Što znači "odjek 9 mm na donjem polu bubrega" kod ultrazvuka.
Hvala
goraaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 11:50   #9
Lučenje hormona je svrha postojanja nadbubrežne žlijezde. Drugih funkcija nema. Ali su hormoni mnogobrojni. Da li je tumor kore ili srži također je bitna razlika. A odjek na donjem polu bubrega može značiti kamenac.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 11:53   #10
tumor je ogroman, veličine bubrega
goraaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 12:03   #11
Quote:
Lozinkiash kaže:
pozdrav.

zanimaju me, ako mi ih netko može dati, normalne vrijednosti ACHT i cortizola. Na šta ukazivaju povišene vrijednosti, te što dalje ako se iste i pojave.

Hvala.
Povišene vrijednosti ACTH i kortizola upućuju na poremećaj hipotalamo-hipofizne osovine i svakako je neophodna endokrinološka obrada, uključujući CT pa i MR glave.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 12:04   #12
Quote:
goraaa kaže:
tumor je ogroman, veličine bubrega
ako je tumor hormonski aktivan, mogu nastati problemi zbog povećane razine hormona, a ako niej, zbog pritiska na okolne organe. Pretpostavljam da je predviđena operacija.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 12:10   #13
CT mozga je u redu. Nisu mogli napraviti biopsiju jer se ne vidi na ultrazvuku.Zatim su rekli da operacija nije moguća i ne dolazi u obzir da bi na kraju ipak predložili operaciju ali je tata odbio.
goraaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 13:55   #14
mislim da bi ipak bilo bolje operirati. ipak se radi o popriličnoj masi koja može napraviti dosta problema na toj lokaciji, a realtivno je dostupna operaciji.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 13:57   #15
Neznam koliko ima smisla operirati jer uz taj tumor ima i plazmocitom???
goraaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 14:03   #16
auh. nezgodno. onda stvarno ne znam.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 14:16   #17
hvala ti na odgovorima
goraaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 10:14   #18
Hm...da li operirati il ne sa plazmocitomom to doista mora procijeniti liječnik/ci koji skrbe za bolesnika. Hoću reći, nemoguće je išta suvislog ovako na forumu doznati u tom slučaju.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 14:58   #19
Trebor i Khan hvala na informacijama
goraaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 00:05   #20
nadbubrezna žlijezda problem

prosle godine sam poceo osjecat lagani pritisak u glavi i nakon 3 tjedna odlazim doktoru i on mjeri povisen tlak (150/85) ...nakon daljnjih pretraga se ispostavlja poremecaj u radu nadbubrezne zlijezde tj. povisena razina hormona aldosterona sto navodno izaziva izbacivanje kalija iz organizma
a povecanje natrija sto uzrokuje povisen tlak.
ovako stanje se zadrzalo do danas (proslo je skoro 1god)
idem redovito na mjerenje kalija (ispod normale)
i aldosterona (povisen) .
doktor specijalist mi nije dao nikakve lijekove za tlak jer kaze da su vrijednosti izmjerene jos uvijek premale za lijekove (on je mjerio par puta i bude uvijek oko 140-145/80-85)
imam 29god.
da li postoji uopce nacin, lijek ili neka terapija koja bi mogla poboljsat funkcioniranje te nadbubrezne zlijezde ???
kipp is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:12.