Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Hrvatska i turizam

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2008., 15:21   #41
danas sam afana kad me je jedna vodička pitala - vodi za uniline vec 2 miseca, svaki dan vodi 2 - 3 ture,

da di je gradski wc ....

jel to znaci da da ona zna samo rutu standard i ni metra okolo

Sramota za uniline...

ako ima koji vodić iz splita nek se javi ..
alabrale is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 13:14   #42
Quote:
Gandalfa kaže: Pogledaj post
A tu tečaj košta 5,500 kuna, treba to vratit vođenjem. Imam osjećaj da ljudi misle da je ovo laka lova. Malo šetaš, malo pričaš, malo morgen.
cut the crap. molim te ne počinji mi sa ovim istrošenim vodičkim prigovaranjem.
posao turističkog vodića je jedan od najbolje plaćenih poslova u HR. netko će reći da rade samo sezonu, ali krivo. glavni posao, dolazak stranih grupa odvija se već oko uskrsa tj. 3./4. mjesec pa nadalje svakodnevno do početka 7. mjeseca. nakon stanke u glavnoj kupališnoj sezoni krajem kolovoza slijedi pravi high seasom, žetva za svakog vodića jer 9. i 10. mjesec nude punih 60 dana svakodnevnog rada.
dva glavna ljetna mjeseca (7. / 8.)vodiči u biti najmanje rade i tada neki od njih odmaraju, dočim drugi idu raditi po recepcijama/restoranima u njemačkoj ili postaju bookeri za brodske izlete. poneki naravno rade raspisane izlete, znači nemaju zatvorene grupe, već jedan mixani bus sa 12 nacija na 50ak ljudi.

dubrovčani su posebna gospoda, koji u pravilu ne rade druge poslove osim rutinskog dočeka grupe na Pilama + šetnja stradunom 60 - 90 min.
mnogi od njih odrade barem 4 - 5 takvih razgleda dnevno.

dnevnice vodiča su astronomske za bilo kojeg hrvatskog radnika i mjesečno su i po nekoliko puta više od hrvatskog prosjeka, često ne radeći niti 8h na dan. u ovo ne računam napojnice koje znaju povećati mjesečnu dobit za barem, napominjem, BAREM 50% , pogotovo ako se vode amerikanci. uz to odobrava im se provizija u restoranima, besplatne boce, sirevi, maslinovo ulje, pršuti... po vinarijama, konobama, uljarama...
sa svakom grupom koju vode, a pogotovo ako su na kružnom putovanju imaju besplatan smještaj i besplatan polupansion što im znači omogućava da minimaliziraju osobne troškove.

vrhunac svega je porezna prijava u veljači, na osnovu koje, za iznose koje su dobili preko računa, dobivaju enormne povrate od porezne uprave i z razloga što nisu radili čitavu godinu.

vidim hapsili bi strane vodiče jer im kradu posao, no ne spominju da podkradaju državu kada im strani autobuser isplati dnevnicu u kešovini na ruke. dvostruka mjerila.
lll is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2008., 18:57   #43
III
Ovo sta si napisao - la je idealno (idealizirano) viđenje ove struke. molim lipo je to zaključeno li na temelju rada kao turistički vodič ili onako sa strane mislite da nam samo ruže cvitaju?



Šta nitko ne polaže Zadar?
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 13:44   #44
Quote:
morska alga kaže: Pogledaj post
III
Ovo sta si napisao - la je idealno (idealizirano) viđenje ove struke. molim lipo je to zaključeno li na temelju rada kao turistički vodič ili onako sa strane mislite da nam samo ruže cvitaju?


Šta nitko ne polaže Zadar?
očigledno je da sam itekako upućen u ovu tematiku, kako, nije bitno.

ako se ne varam, naslov topika je iskusni vodiči, znači oni kojima je to svakako svakodnevni izvor zarade i koji uz to ne rade ništa drugo.
iskusni vodiči koji su ušli u mašineriju turističih agencija, koji s jedne grupe prelaze na drugu i odrađuju redovne serijale okrenu grdne pare i iznos od 5500kn koji se spominje kao trošak polaganja za licencu tur. vodiča se vrati u maximalno dva tjedna posla, štoviše većina iskusnih vodića je taj ispit položila dok je cijena još bila 3000 kn i samim time taj iznos su mogli vratiti za manje od 2 tjedna.

jedina negativna stvar u ovom poslu je repeticija, tj. vječito ponavljanje jedno te istih podataka o istim gradovima, nacionalnim parkovima, crkvama i sl.
no svaki posao ima svoje nedostatke, no vodičima to nikako nije lova, jer nje ima i više negoli je to zakonom dozvoljeno

i poslovi u hotelu su sezonski, sobarice, kuharice, recepcioneri, kućni majstori , često su sezonsko osoblje koje za svoj rad prima plaću manju od 5000 kn za nekih 200 sati rada. u isto to vrijeme vodić natuče barem 20 000kn, a ako je imalo ISKUSAN i puno više na dodatnim stvarima i na manči koja je otprilike 1 eur po gostu na dan. znači vodič ima klasičnu grupu istočnih njemaca od 40 ljudi na 5 dana i uleti mu još 200 eur extra koje nije morao dobiti, a koje je očekivao. ukoliko ih ne dobije ljut je jer nije ništa extra zaradio povrh dnevnice , besplatnog ručka, boce vina u vinariji , komada sira na plitvicama...

vjerovali ili ne kod grupe amerikanaca se za par dana može natući manča od 1500 $ ukoliko se radi o zaista kvalitetnom vodiču.

polaganje Zadra, čujem da jeto pakao zbog Eškinje koja u pravilu ruši svakoga ko nije iz zadra.
lll is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 14:51   #45
E pa nemaju vodiči u svim djelovima ove države iste uvjete ni mogućnosti. A kod mene nije veselo ni onima koji uđu u "mašineriju agencija" jer mnoge od njih za veće angažmane snizuju cijene pa se mnogi pitaju na šta pristati.
Samim time ti već puno navedenih stvari pada u vodu.
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 13:37   #46
Quote:
morska alga kaže: Pogledaj post
E pa nemaju vodiči u svim djelovima ove države iste uvjete ni mogućnosti. A kod mene nije veselo ni onima koji uđu u "mašineriju agencija" jer mnoge od njih za veće angažmane snizuju cijene pa se mnogi pitaju na šta pristati.
Samim time ti već puno navedenih stvari pada u vodu.
ma kakvo padanje u vodu. mislim da je sasvim normalno dati popust ukoliko ti netko daje puno posla, ALI vjeruj mi nema tu ucjenjivanja, vodiči su itekako homogena cjelina gdje nema puno odksakanja od cijene. malde, neiskusne vodiče željne posla i love se mogu dobiti po jeftinijoj cijeni, no ovi iskusni ne snizuju dnevnice jer nema potrebe. posla je previše i agencije znaju da su s iskusni vodičima na miru. neće biti naknadnih reklamacija.
koliko god ti želiš turističke vodiče prikazati kao patnike i podcjenjenu radnu snagu, ja mogu navesti samo suprotno. očigledno je da si ti u jednoj kategoriji vodiča koji rade malo i samim time si nezadovoljna.

moja preporuka mladim ljudima koji govore poneki strani jezik je svakako položiti tečaj za vodiča. nikada nećete biti bez love.
lll is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 19:53   #47
Radim ja koliko hoću i koliko mi se da. Nisam rekla da je neisplativo nego da smatram da tvoj prvi post daje preidealiziranu sliku ove struke. Šta ne znači da sam nezadovljna. Novci koje sam uložila u tečaj-eve za vodiča su mi se višestruko isplatili.

Da, opet ima nekih promina u zakonu o radu, mislim nešto u vezi da se ne plaćaju doprinosi nego samo porezi na ugovore o djelu. Ali ne znam da li se tiće vodiča. Je tko zna kakvu točniju informaciju???
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 21:38   #48
to se treba informirati kod lokalne udruge, no na svaki ugovor o djelu agencija državi plača još gotovo identičan iznos za doprinose. znači ako je netto dnevnica 600kn, državi se plati još ca. 550 kn na ime doprinosa.
lll is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 09:32   #49
[QUOTE=lll;15780131]cut the crap.
Krasan ti je rječnik. S takvima mi se uopće ne da raspravljati. Misli si što god hoćeš, nit me plaćaš nit me hraniš nit mi plaćaš porez. Što si ti uopće dozvoljavaš.:asshole:
Gandalfa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 13:55   #50
ima li netko tko ima obrt ... ova nekolicina iz splita sta je imala ipak su morali zatvorit... prevelika su davanja drzavi .... oko 35 000 kn drzavi....

sto to znaci

ako vodic ima 500, 00 kn dnevno znaci da daje 70 dana drzavi...

ako krene vodenja od 1. 4.do 1.11 i nek mjesecno ima prosjek 20 vodenja sto daje 140 vodenja i na kraju mu ostane 35 000 kn sto je na godisnjoj razini premalo... e sad zavisi ako ima 15 do 20 eura mance po turi to je nekih 17 000 kn onda se moze refat na placu od 5000 kn misecno kroz cjelu godinu....
alabrale is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 20:06   #51
Quote:
Gandalfa kaže: Pogledaj post
Krasan ti je rječnik. S takvima mi se uopće ne da raspravljati. Misli si što god hoćeš, nit me plaćaš nit me hraniš nit mi plaćaš porez. Što si ti uopće dozvoljavaš.:asshole:
to je bila logična reakcija na iznošenje neistina i pokušaj prikazivanja financijski izuzetno isplative struke kao rudarskog zanimanja u kojemu se jedva preživljava. na radikalnu laž jednostavno treba radikalno odgovoriti i prekinuti ju u nastanku.

i to nije moje razmišljanje, već znanje.
lll is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 22:12   #52
Quote:
Gandalfa kaže: Pogledaj post
Nismo se kapili! Ma to ti mene čak ni ne brine previše jer ja imam stalni posao, ovo mi je samo usput. A i ja uopće nisam govorila o težini zarade, nego o tome da je posao sam po sebi fizički naporan. Naravno da je izvrsno plaćeno . Iskreno, zato sam i završila tečaj. S mojim društvenim faksom nema velike zarade.
Molim gospodina Robin Hooda svih potlačenih, porobljenih i loše plaćenih da malo bolje pročita prijašnje postove. Ili te neko pa se iskaljuješ na ko naleti. Ajde ajde
Gandalfa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 16:44   #53
Da, baš me interesiralo kakva su iskustva kod ljudi koji su prijavili obrt.
Dobro, da znam planirati.
Ne dam državi ništa osim šta ono malo poreza i prireza iz ugovora o djelu (sa moje strane).
Šta ću joj ja, da mi da neke normalne uvjete ja bi joj stvorila jedno novo radno misto a ovako nećuuuu.

Da, i ne interesira me mišljenje nekog ko je popija svu pamet svita.
Nismo tu da namećemo svoj stav drugima nego da razmjenjujemo iskustva.
Ne davi brate
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 20:06   #54
racunaj da ces oko 40 000 kn dat drzavi... sad izracunaj koliko ti treba... a opet pazi da ne uletis u pdv ...
alabrale is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2008., 12:36   #55
Znači ako ćemo legalno plaća je mizerna. Mislim da je jadno da se računa da ipak nije mizerna jer će se dobiti manče ili nekakvih provizija. Same gluposti. Imam ja i više od toga sada. A u nekim drugim uvjetima i vođenje će dobro doći.
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 10:49   #56
Da li su dubrovačkim kolegicama i kolegama fatalna konkurencija ovi strojevi:
http://www.audiotour.hr?
Moje mišljenje je da stroj ne može zamijeniti turističkog vodiča/vodičku.
PipiDugaDevetka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 17:05   #57
Ništa od toga. Tako su i pokušali napraviti automatsku recepciju pa je propalo.
Gostima koje mi poznajemo i vodimo treba domaći lkalni vodič.
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 09:10   #58
Ajde, dajte redosljed stranih jezika po kojem se po vašem mišljenju ili iskustvu najviše traže vodiči. Da vidimo kako je u kojoj županiji.
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 12:25   #59
molim vas ako neki imaju pitanje za tečaj turističkog vodića. sad polažem. pogotovo pitanje za prof. belamarića. bila bi jako zahvalna.
na mail [email protected]
digrubis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 21:15   #60
a imaju neka pitanja od starijih generacija sta kruze.... no svejedno najbolje sve naucit odma...

ako ima ovih sta polažu tek zele radit sljedece lito u split walking touru i split bike tour nek se jave..... ako ne nista ispet ce zanat...
alabrale is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:07.