Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2015., 21:53   #81
Quote:
Zajedničar kaže: Pogledaj post
Teško da će Mostu baš faliti toliko glasova za mandat više, bez obzira na ankete.
Pa kada se ankete rade na ovakvom uzorku onda su apsolutno nerelevantne i i nije nemoguće. Ako je greška +/- 4,5%. Pa to je mandat zar ne? Ono koliko ja znam o statistici uzorak bi morao biti bar 1 posto znači 10 puta više ispitanih od ovoga što su oni radili da bi ispitivanje bilo relevantno. A ovo što rade naše televizije je pranje mozga i utjerivanje straha glasačima da će njihov glas "propast" ako ne daju jednoj od velikih koalicija.

Quote:
Zajedničar kaže: Pogledaj post
Ne treba odbaciti ni ljude koji su već bili u politici, npr. ne vidim nijedan razlog zašto se recimo Ferdelji ili Sandra Švaljek ne bi pridružili toj opciji.
Slažem se da ne treba izbaciti apsolutno sve koji su se ikada bavili politikom jer bi tada ostali na jako malom broju ljudi koji se nikada ni neće baviti politikom.
iiks90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 00:10   #82
puljak je tribala ic s moston ali zahtjevat od svojih biraca preferencijalan glas i udrit po tome. onda bi upala u sabor i tukla po svom programu koliko oce. program koji podrzavan.
al prevelik strah mi je da ce hdz prigazit pa cu glasat za nekog ko ima vise sanse da dobije taj ekstra mandat , a da ga hdz ne dobije.

jbg glasan kontra.
__________________
borit ćemo se na travnjaku, borit ćemo se na tribinama, borit ćemo se u uredima, borit ćemo se zelenim stolovima i sudnicama, borit ćemo se na ulici, i nikad se, nikad nećemo predati
NajNovijiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 10:37   #83
10 razloga zašto je stranka Pametno drugačija od drugih (preuzeto s dalmatinskiportal.hr):

Marijanu Puljak smo pitali da nam navede 10 razloga zašto je stranka Pametno, na čijem je ona čelu, drugačija od drugih. Evo odgovora...

1. Program, a ne priče koje dobro zvuče: neke stranke ni nemaju nikakav program, programi nekih stanu na jedan mali letak, a program stranke Pametno ima desetke stranica, radilo ga je više od 40 najboljih hrvatskih stručnjaka i ima 91 referencu. Dosta je bilo neozbiljnih stranaka i programa, vrijeme je osvještavanja i nužnih mjera - kako ćemo nešto provesti.

2. Novi ljudi za novu politiku: u stranci Pametno su mahom stručnjaci različitih profila, koji nude sasvim novu politiku, zasnovanu na dokazima i stručnim analizama, a ne na populizmu i lažnim obećanjima.

3. Ni lijevo, ni desno, nego zdravo-razumski i Pametno: Pametno se ne želi svrstavati ni u kakve 'kućice' ili bazirati svoj program samo na ideološkim podjelama. Pametan bi bio fokus javnosti na goruće i najvažnije probleme trenutačno, a to su ključne reforme, koje su nužne i žurne za Hrvatsku. Bez toga, jednostavno, ne možemo krenuti ni u kojem smjeru.

4. Pametno se zalaže za budućnost, umjesto prošlosti: iz prošlosti učimo i ne želimo ponavljati iste pogreške, ali program stranke Pametno gleda u budućnost i kako razvijati zemlju da, što je prije moguće, 'uhvati korak' s najrazvijenijim zemljama u svijetu. Dosta je bilo priča o tome gdje je tko bio 1941., ili 1991., usmjerimo svoj pogled prema tome gdje ćemo svi mi i naša djeca biti 2031. godine.

5. U svom programu, stranka Pametno izdvaja čak 18 ključnih reformi za spas Hrvatske, a ne razmeće se obećanjima koji će dobro zvučati kao naslovi u medijima: od toga se najvažnijim reformama ističu reforma pravosuđa, javne uprave i lokalne samouprave. Bez tih reformi, ne može se pokrenuti ni gospodarstvo, ni investicije, ni nova zapošljavanja.

6. Samo Pametno zna kako da za pet godina, od provođenja reforme, riješimo sve sudske predmete u istoj godini: sada imamo situaciju da se na sudovima riješi manje od polovice predmeta godišnje.

7. Mnogi su pričali, a nitko nije imao hrabrosti provesti smanjenje broja gradova i općina: Pametno se zalaže za uvođenje pet regija te maksimalno 150 gradova i općina. Trenutačno imamo 21 županiju i 556 gradova i općina. Time bismo i sadašnjih 11 237 lokalnih političara smanjili za čak tri puta.

8. Jedino stranka Pametno spominje uvođenje Indeksa korupcije: to je važna mjera za iskorjenjivanje gorućeg problema u javnim servisima i sustavima u državi. Prema Indeksu korupcije, Pametno bi lokalnim jedinicama određivalo i iznose novca koje će primiti iz proračuna i time ih poticalo na upravljanje bez korupcije. Osim toga, Pametno želi i ograničiti političarima mogućnost bavljenja politikom na maksimalno dva mandata, što bi dodatno onemogućilo stvaranje koruptivnih mreža i vječne gradonačelnike i lokalne moćnike.

9. Javni dug je ogroman problem naše države, o kojem svi pričaju, kao utegu oko vrata: nismo baš imali prilike čuti kako bi taj problem i hitno rješavali. Stručnjaci za javni dug u stranci Pametno javno su objavili mjere kojima se taj dug prvo usporava, a potom i smanjuje.

10. Svi se zaklinju u mlade, obrazovanje i znanost, a godinama urušavaju sustav obrazovanja: Pametno u svom programu ističe obrazovanje i znanost kao osnovni temelj društva, na kojem sve drugo počiva. I poručuje mladima da je budućnost sjajna!
iiks90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 10:49   #84
"Najčešće ponavljana zabluda je da se uporabom D'Hondtove metode glasovi dati strankama i koalicijama koje ostanu ispod zakonskoga izbornog praga od najmanje 5% glasova 'preraspoređuju' listama iznad tog praga. To jednostavno nije točno jer se D'Hondtovom metodom preračunavaju samo oni glasovi koje su dobile izborne liste iznad spomenutog praga. Nitko nikomu ne uzima glasove ili ih naknadno preraspoređuje negdje drugdje. K tome, zakonski izborni prag od najmanje 5% glasova za liste ne znači automatski dobivanje barem jednog mandata jer konačna raspodjela mandata ovisi o broju lista iznad praga i njihovu međusobnom glasovnom odnosu. Dosad se događalo da su u pojedinim izbornim jedinicama liste iznad praga ostale bez mandata jer je prirodni izborni prag koji uistinu omogućuje mandat bio viši od zakonskoga izbornog praga."
iiks90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 11:14   #85
Quote:
iiks90 kaže: Pogledaj post
Koja je to anketa? Koliki uzorak, kolika pogreška?
Koliki je uzorek piše. Piše i statistička pogreška uzorka, ali to nije jasno onima koji nisu eksperti (naime, taj se postotak kao ± odnosi na slučaj da neka lista ima 50%)

Za točan račun služi Population Confidence Interval Calculator. Kako su u Pametnom pametni, sigurno imaju i eksperta za to. :-)

Za N=4 i f=5, rezultat među ukupnim biračkim tijelom u izbornoj jedinici se s 95% pouzdanosti nalazi između 0,2% i 2,3%. Daleko od izbornog praga.

Mislim da to nije čudno. "Pametno" koliko znam nema bazu van Splita, a i u samom Splitu neće svi, koji su glasali za Puljak na lokalnim,a sad glasati za Pametno; neće uostalom ni u Metkoviću za MOST u tolikom postotku.

Sa svojih 1-2% Pametno taman može "oteti" jedan mandat Mostu, te takp pomoći HDZ-u ili SDP-u. Evo ovdje, ako bismo sbrojili postotke Mostaraca i Pametnjakovića, 16,7% glasova bi donijelo tri mandata.

Quote:
Smješno mi je vidjeti anketu Nova TV i IPSOS pulsa gdje na uzorku od cca 0,2% slučajnih prolaznika zaključe (govorim o X. IJ): HDZ 7, SDP 5, MOST 2... (...) A taj uzorak od 0,2% (422 ispitanika) su bila gdje?
Ni u jednoj anketi ne ispituju se "slučajni prolaznici". Metode dobivanja reprezentativnog uzorka poznate su i u stotinama tisuća anketa primjenjivane od 1930-ih godina. Agencija Ipsos Puls djeluje već više od 20 godina i to znaju. Kako rekoh, i u Pametno sigurno imaju eksperta za to, pa ga pitaj!

To sa "sigurnim" i "graničnim" mandatima je KJTV prilično trapava formulacija. Po sadašnjem stanju (a nije bilo bitno drugačije ni u anketi P+ koja je ranije odrađena), Most bi možda mogao doći do tri mandata, a ŽZ do jednog. Onda raspodjela umjesto 7-5-2 može biti 6-5-3 ili 6-5-2-1 ili čak 6-4-3-1. Ostali nemaju šanse.

Quote:
Mislim da nema smisla gledati ovakve ankete jer ovi izbori će biti iznenađenje za sve. Sinčiću se nije davalo gotovo nikakve šanse u predsjedničim izborima pa je na kraju potukao svi i zapravo pobjedio.
Kako je biti treći "zapravo pobjeda"? Ajd da moji zeleniši, ono, napušeni, tako mudruju, ali pametni bi trebali biti strogo racionalni...

Ankete, koje su provodile etablirane agencije P+ i IP zabilježile su rast glasova za Sinčića na 8-9% desetak dana pred izbore. Nažalost nakon toga nije bilo anketa. Dva tjedna prije toga, početkom prosinca, za Sinčiča gotovo nitko nije bio ni čuo. Bilo je samo četvero kandidata i on je pobrao sve glasove nezadovolnjnika ofincijelnom ponudom.

"Pametno" nije u takvoj poziciji, iako se ima pravo nadati, kao i ostali koji su van postotaka koji daju šanse (bar 3%), da će nekakp privući na svoju stranu one koji odlučuju tijekom posljednjeg tjedna pred izbore (kojih ima 10-15%). Takav je bio slučaj prošle godine sa Združenom levicom Slovenije: šest dana prije izbora bili su na 1,3%, dva dana pred izbore na 4,2%, a na izborima dobili 6,0%.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 11:27   #86
Quote:
iiks90 kaže: Pogledaj post
Ono koliko ja znam o statistici uzorak bi morao biti bar 1 posto znači 10 puta više ispitanih od ovoga što su oni radili da bi ispitivanje bilo relevantno.
Čini mi se da znaš premalo. Matematička statistika i teorija uzorkovanja su složene, proučavaju se u posebnim kolegijima na fakultetima, a rezultati su često kontradiktorini "zdravorazumskoj", laičkoj intuiciji.

Pouzdanost rezultata uopće ne ovisi o veličini populacije. Anketa na uzorku od recimo 1.000 ispitanika ima jednake granice pouzdanosti ako je populacija 100.000, milijun ili čak sto milijuna ispitanika. Bitno je da je uzorak reprezentativan.

Za izračunavanje vjerojatnosti - gore sam dao link na on-line kalkulator. Za uzorak 400 granice nepouzdanosti su šire nego za veći uzorak, ali matematički se točno zna, kolik su. Podaci nisu bezvrijedni.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 13:21   #87
Velimir Šonje, ekonomski analitičar i vlasnik tvrtke Arhivanalitika te Martina Dalić, bivša HDZ-ova ministrica financija i aktualna zaposlenica Međunarodnog monetarnog fonda postali su najveći pojedinačni donatori stranke Pametno koju vodi Splićanka Marijana Puljak.



http://www.tportal.hr/vijesti/parlam...u-Pametno.html

Eh, da.....da je bilo pameti...i u Mostu i u Pametno..

Pitanje svih pitanja je zašto nisu našli zajednički jezik...

Možda je program Pametno bio preliberalan za Most?

A možda su u šumi...
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 14:25   #88
Puljakica je izjavila kako oni "neće koalirati s potrošenim političkim opcijama, koje su obnašale vlast proteklih 25 godina", a MOST kao to hoće(?), pa su se tu razišli.
Po meni, prilično (auto)destruktivan potez i razočaravajući udarac, čak bez obzira je li Pametno značajan faktor ili nije, uopće ideji i mogućoj javnoj slici jedinstva i konsenzusa Hrvata oko bilo čega.
__________________
Quod nocet, saepe docet
štancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 14:56   #89
MOST gotovo sigurno neće direktno koalirati sa HDZ-om, ali su i sami rekli da su u slučaju da su oni "zlatna dionica", da će navesti HDZ ili SDP na reforme, tj. da neće koalirati s njima, ali će im dati povjerenje u slučaju da prihvate njihove prijedloge. Iskreno, govoreći za sebe, ako to naprave sa HDZ-om, za mene su osobno mrtva stranka.

Drugo, MOST evidentno na listama ima nekih "sumnjivaca", od čega nekako prednjači prvi na listi 3. izborne jedinice. Što to znači sumnjivac? To znači da će nakon izbora u kojem će HDZ vrlo realno ostvariti "relativnu" pobjedu, ali gotovo pa sigurno ne i većinu, krenuti na najbolesniju trgovinu viđenu na ovim prostorima. Nemojmo zaboraviti da se radi o stranci koja je dala domoljubu Thompsonu 500 000 kn da ne pjeva za nikog drugog. MOST neće tu biti direktni krivac, ali oće indirektni što je stavio prevrtljivca na vrh. Ako Podolnjak nije dobar primjer, već je netko stavio nekog bivšeg HDZ-ovaca koji je isto na listama....nemoj me krivo shvatiti, taj je neki skroz lijevi i neće ući u sabor, ali nekako sumnjam da su oni jedina dvojica. MOST je pošto-poto, za razliku od PAMETNO-g išao da bude u svim izbornim jedinicama, pa se tu nakupilo svega i svačega. Uglavnom, ako će netko poput Podolnjaka(bar ako su priče oko njega istinite, ja se duboko ispričavam ako nisu) ući u sabor, nekako vjerujem da će im novci zažuljati srce, te da će razaznati da je oduvijek bio HDZ u srcu.
HDZ ne treba kupiti cijelu stranku, to je ionako preskupo, dovoljno da kupe jednog po jednog. A u MOST-u tu ima kandidata. Kovačića iz Omiša ili Petrova ne, ali za sve ostale ne stavljam ruku u vatru.

PAMETNO se sjebalo samo zato jer Puljakica nema nikakav jaki stav, poput recimo Holy. Samo oni koji stvarno prate politiku su uopće čuli za njenu stranku. Tu si je sama kriva, jer recimo na Otvorenom se nije izborila za riječ, manje više je prešutila emisiju, a u drugim emisijama se baš ne pojavljuje .
ORAH je po meni kudikamo lošija opcija, ali ORAH ima Holy koja je mokri san svake feministkinje, a mora joj se priznati da je stvarno bez dlake na jeziku....Puljakica je naprosto pretiha, premirna i zato neće uspjeti. Ne možeš biti zatvorena osoba i baviti se politikom.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 15:12   #90
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
MOST gotovo sigurno neće direktno koalirati sa HDZ-om, ali su i sami rekli da su u slučaju da su oni "zlatna dionica", da će navesti HDZ ili SDP na reforme, tj. da neće koalirati s njima, ali će im dati povjerenje u slučaju da prihvate njihove prijedloge. Iskreno, govoreći za sebe, ako to naprave sa HDZ-om, za mene su osobno mrtva stranka..
Osobno sam spreman potrošit vrijeme koje nemam, jer i meni kuhaju te mogućnosti da ih u tom naivnom "potpisivanju reformi" (ti likovi su spremni potpisati sve samo da se ustoliče u fotelje) na kraju ne spreveslaju i konzekventno, onemoguće da izazovu nove izbore, doslovce po gradu tražiti čelnike MOST-a. Pa da ih ko Jehovin svjedok odgovaram uopće od takvih spika, već me toliko "zelo", s obzirom da je mogućnosti i vremena za ovu zemlju ostalo premalo, da sam nekim volonterkama MOST-a popovao na cesti ispred izbornog stožera jesu li uopće oni svjesni s KIM bi to oni, olfo pod nekim uvjetima, tikve sadili. I one rekle da će prenijeti vrhu stranke moje mišljenje
Al opet, s druge strane mislim da oni toga MORAJU biti svjesni, s obzirom da su se s najsurovijim izdancima te "stranke" i te kako hrvali na lokalnom nivou, a Prgomet bi po defaultu trebao ZNATI sve o modusu operandi te...da uopće ne koristim dalje pridjeve i "hipokoristike".
Da se razumijemo, isto de facto vrijedi i za SDP, jer na stranu diletantizam, oni su u sklopu prethodne koalicije jednako toliko duboko u javni sektor uhljebili stranačku vojsku koja nadzire tokove novca, da iz toga nema za njih izlaza, osim tako nastaviti.
Sve drugo je predstava za javnost.
__________________
Quod nocet, saepe docet
štancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 15:24   #91
Quote:
štancer kaže: Pogledaj post
Osobno sam spreman potrošit vrijeme koje nemam, jer i meni kuhaju te mogućnosti da ih u tom naivnom "potpisivanju reformi" (ti likovi su spremni potpisati sve samo da se ustoliče u fotelje) na kraju ne spreveslaju i konzekventno, onemoguće da izazovu nove izbore, doslovce po gradu tražiti čelnike MOST-a. Pa da ih ko Jehovin svjedok odgovaram uopće od takvih spika, već me toliko "zelo", s obzirom da je mogućnosti i vremena za ovu zemlju ostalo premalo, da sam nekim volonterkama MOST-a popovao na cesti ispred izbornog stožera jesu li uopće oni svjesni s KIM bi to oni, olfo pod nekim uvjetima, tikve sadili. I one rekle da će prenijeti vrhu stranke moje mišljenje
Al opet, s druge strane mislim da oni toga MORAJU biti svjesni, s obzirom da su se s najsurovijim izdancima te "stranke" i te kako hrvali na lokalnom nivou, a Prgomet bi po defaultu trebao ZNATI sve o modusu operandi te...da uopće ne koristim dalje pridjeve i "hipokoristike".
Da se razumijemo, isto de facto vrijedi i za SDP, jer na stranu diletantizam, oni su u sklopu prethodne koalicije jednako toliko duboko u javni sektor uhljebili stranačku vojsku koja nadzire tokove novca, da iz toga nema za njih izlaza, osim tako nastaviti.
Sve drugo je predstava za javnost.

Apsolutno da vrijedi za SDP, ali u postizbornoj trgovini, oni sigurno nemaju ni približno takve resurse poput HDZ-a. Ne samo zato jer nisu ukrali ni 10% njihovih uspjeha, nego jer se kod njih prvenstveno kralo za pojedince. Kod HDZ-a je i više nego evidentno to išlo u 2 smjera. Ponavljam, ako imaš platiti nekome da ne pjeva za suparnike pola milje, zamisli koliko mogućnosti samo imaš.

Sve vidiš i u kampanjama. SDP nedvojbeno i ima više reklama(bar na tv-u koji je najskuplji medij), ali oni su gotovo sve prikupili preko kredita....HDZ besramno iz izbora u izbore uz sve ukradeno još ima obraza na "donacijskim večerama" prikupit milijune. Zamisli koliko je još takvih bilo "tajnih" večera.

Uglavnom zato ja i redovito pišem da je HDZ već praktički nova vlast. SDP ima samo i jedino šansi ako bi osvojili sa ORAH-om, IDS-om dovoljno da imaju 76 mandata. Čak ni Srbe ne bi tu stavio. Uglavnom, jako, jako nerealno.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 15:33   #92
Sve je to meni jasno. I što to zapravo HDZ jest, ispred svih drugih.
No iskreno, gubljenje je vremena ispravljanje njihovih ili SDP-ovih krivih Drina i što god i koliko god predstavljalo "manje zlo", treba se okrenuti svim silama bilo čemu što sada doduše ne mora uspjeti, ali je prolegomena neke budućnosti za ovu zemlju. Nije pitanje za slijedeće četiri godine hoćemo li se sa 80 kmh ili sa 100 kmh zabiti u zid, nego hoćemo li uspjeti navući volan tog vozila, makar potajice da vozač ne vidi, nazad na neku cestu.
Al da mi je upravo u tim nastojanjima, Puljakicu npr. glupo gledat samu, jest. A mogla je bez problema progutat te svoje strahove, ništa ne gubi. Od MOST-a se barem lako distancirati, isti čas ako otklizi nekamo gdje ova ne želi.
Uostalom, ako mi je dopušteno sanjati, podižem ljestvicu s "vladom nacionalnog jedinstva", u vezi svih tih, barem za sad, neovisnih a suvislih opcija, tipa Pametno, MOST, ORAH, UIO, pa donekle i ŽZ.
Ako bi navukli svi skupa dovoljno glasova, da postizborno nastupe skupa i bezobrazno od KGK zatraže mandat. Makar i zbog PR-a, ali to bi kao snažna poruka javnosti, označila i početak kraja beskonačnih hrvatskih ratovanja i pobjeda razuma nad mrakom.
No, mislim da je to zadnja od svih mogućnosti.
__________________
Quod nocet, saepe docet
štancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 16:20   #93
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Velimir Šonje, ekonomski analitičar i vlasnik tvrtke Arhivanalitika te Martina Dalić, bivša HDZ-ova ministrica financija i aktualna zaposlenica Međunarodnog monetarnog fonda postali su najveći pojedinačni donatori stranke Pametno koju vodi Splićanka Marijana Puljak.



http://www.tportal.hr/vijesti/parlam...u-Pametno.html

Eh, da.....da je bilo pameti...i u Mostu i u Pametno..

Pitanje svih pitanja je zašto nisu našli zajednički jezik...

Možda je program Pametno bio preliberalan za Most?

A možda su u šumi...
Mislim da je problem bio trivijalne prirode, nažalost.
Ako sam dobro shvatio što je jedan forumaš napisao.....Puljak nije htjela stati pod barjak MOST-a, već je htjela da se glasuje za MOST + PAMETNO.

Teško mi je shvatiti zašto se nisu dogovorili. Netko kaže da se Puljak boji da MOST ne ode s HDZ-om, ali kvragu ako postoji i najmanja mogućnost da su rezervni igrač HDZ-a, onda Petrina ne bi pristao ući u taj projekt.

Čudno je sve to, pogotovo jer Pametno ima jako dobar program. Skupa bi imali još više kvalitetnih ljudi.

Je li itko pokušao postaviti pitanje o pravom razlogu rastanka?
Puljakina nagađanja o koaliranju s promašenim opcijama zapravo su samo taktika da pokuša privući nešto glasača.
Jbg, Božo je imao bolje karte u rukama i na Puljak je bilo da se prilagodi.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 17:18   #94
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Mislim da je problem bio trivijalne prirode, nažalost.
Ako sam dobro shvatio što je jedan forumaš napisao.....Puljak nije htjela stati pod barjak MOST-a, već je htjela da se glasuje za MOST + PAMETNO.

Teško mi je shvatiti zašto se nisu dogovorili. Netko kaže da se Puljak boji da MOST ne ode s HDZ-om, ali kvragu ako postoji i najmanja mogućnost da su rezervni igrač HDZ-a, onda Petrina ne bi pristao ući u taj projekt.

Čudno je sve to, pogotovo jer Pametno ima jako dobar program. Skupa bi imali još više kvalitetnih ljudi.

Je li itko pokušao postaviti pitanje o pravom razlogu rastanka?
Puljakina nagađanja o koaliranju s promašenim opcijama zapravo su samo taktika da pokuša privući nešto glasača.
Jbg, Božo je imao bolje karte u rukama i na Puljak je bilo da se prilagodi.
Da, ali ne vidim razlog zašto MOST+Pametno predizborna koalicija nije mogla postojati...
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 17:49   #95
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Mislim da je problem bio trivijalne prirode, nažalost.
Ako sam dobro shvatio što je jedan forumaš napisao.....Puljak nije htjela stati pod barjak MOST-a, već je htjela da se glasuje za MOST + PAMETNO.

Teško mi je shvatiti zašto se nisu dogovorili. Netko kaže da se Puljak boji da MOST ne ode s HDZ-om, ali kvragu ako postoji i najmanja mogućnost da su rezervni igrač HDZ-a, onda Petrina ne bi pristao ući u taj projekt.

Čudno je sve to, pogotovo jer Pametno ima jako dobar program. Skupa bi imali još više kvalitetnih ljudi.

Je li itko pokušao postaviti pitanje o pravom razlogu rastanka?
Puljakina nagađanja o koaliranju s promašenim opcijama zapravo su samo taktika da pokuša privući nešto glasača.
Jbg, Božo je imao bolje karte u rukama i na Puljak je bilo da se prilagodi.
Ma sad je evidentno da neće biti nikakvih postizbornih koalicija MOST-a i HDZ-a.

Ali sasvim realna mogućnost je da će izglasat im povjerenje uz provođenje reformi. Ili da će se pojedinačno kupiti mandate, jer mislim da sad više nije nikakva tajna da je MOST prepun bivših HDZ-ovaca. Takvima ništa nije sveto.
Ja vjerujem u Kovačića(Omiš), vjerujem u Petrova....ali ne vjerujem svima.
Za stranku PAMETNO, bar koliko ja vidim, ništa od toga nije prihvatljivo.

Jedina dobra stvar bi bila da svi iz MOST-a budu iz manjih sredina, gdje bi sigurno prodane duše pazile di hodaju
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 19:39   #96
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Čini mi se da znaš premalo. Matematička statistika i teorija uzorkovanja su složene, proučavaju se u posebnim kolegijima na fakultetima, a rezultati su često kontradiktorini "zdravorazumskoj", laičkoj intuiciji.

Pouzdanost rezultata uopće ne ovisi o veličini populacije. Anketa na uzorku od recimo 1.000 ispitanika ima jednake granice pouzdanosti ako je populacija 100.000, milijun ili čak sto milijuna ispitanika. Bitno je da je uzorak reprezentativan.

Za izračunavanje vjerojatnosti - gore sam dao link na on-line kalkulator. Za uzorak 400 granice nepouzdanosti su šire nego za veći uzorak, ali matematički se točno zna, kolik su. Podaci nisu bezvrijedni.
Priznajem da puno toga ne znam (nažalost matematičku statistiku sam slušao prekratko da bi se sada pravio pametan), ali onoliko koliko znam mi daje za pravo sumnjati kako 422 ispitana nisu reprezentativni uzorak za X. jedinicu koja ima oko 400.000 birača, a površinom zauzima jako heterogeno područje. Ne može mi nitko reći da su unutar 422 ispitana obuhvaćena većina (reprezentativna) po dobnim skupinama, po mjestima stanovanja, po razini obrazovanja i sl. A to se posebno negativno može odraziti na male stranke kao što su Pametno koja je u zadnjih 5-6 dana dovoljno zastupljena u medijima i koja bi mogla biti blizu izbornog praga. A takve stranke nam svima trebaju...
iiks90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 19:50   #97
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Da, ali ne vidim razlog zašto MOST+Pametno predizborna koalicija nije mogla postojati...
Radi se o dva pristupa: programski i populistički. Pametno je išao jednim smjerom (programskim), MOST drugim (populističkim). Sada kada je MOST izašao s programom pojavuljuju se i kontradiktornosti u izjavama, međusobno između istaknutih ličnosti (Petrov, Prgomet, Lovrinović, Petrina), i između njihovih izjava i onoga što piše u programu. Ali tko ima vremena to sve analizirati i baviti se programima. Došli smo do čiste spoznaje da su programi nebitna stvar. Sreća je što MOST okuplja uspješne (o uspješnosti možemo suditi tek za 2-5 godina) nezavisne liste pa populizam nisu morali graditi na svjetonazoru nego su crpili energiju iz lokalnih poteza. Nažalost utjecaj na politiku na državnoj razini je stostruko veći i neki potezi s lokalne razine gotovo je nemoguće provesti na državnoj ako nemaš jasan plan kako.

Nije ni bitno hoće li MOST koalirati ili samo podržati mandatara koji će pristati na provedbu reformi pod uvjetima i s vremenskom granicom. Važnije je može li MOST opstati u takvom pokeru ličnosti. Garantiram da Petrina neće biti u MOST-u čim se uspostavi bilo kakva suradnja ili s HDZ-om ili SDP-om.

A s druge strane Pametno ima jasniju platformu s planom što raditi u roku 2, 6, 12 mjeseci, 5, 10 ili 15 godina. A ta platforma je ekonomski desna koja zastupa kapital i jačanje poduzetništva. Sve ono što u ovih 25 godina nismo imali kada smo zapravo i od HDZa i SDPa imali ekonomsku ljevicu.

Ako Pametno nastavi s dobrim radom i privlačenjem još više kvalitetnih ljudi iz privrede rezultati će se vidjeti već na lokalnim izborima.
iiks90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 20:07   #98
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Čini mi se da znaš premalo. Matematička statistika i teorija uzorkovanja su složene, proučavaju se u posebnim kolegijima na fakultetima, a rezultati su često kontradiktorini "zdravorazumskoj", laičkoj intuiciji.

Pouzdanost rezultata uopće ne ovisi o veličini populacije. Anketa na uzorku od recimo 1.000 ispitanika ima jednake granice pouzdanosti ako je populacija 100.000, milijun ili čak sto milijuna ispitanika. Bitno je da je uzorak reprezentativan.

Za izračunavanje vjerojatnosti - gore sam dao link na on-line kalkulator. Za uzorak 400 granice nepouzdanosti su šire nego za veći uzorak, ali matematički se točno zna, kolik su. Podaci nisu bezvrijedni.
Link koji si dao služi za izračunavanje pouzdanosti anketiranja.

Izračunavanje vjerojatnosti nema na tom linku.

Moglo bi se postaviti ovakvo pitanje. Uz rezultate ankete za pojedinu stranku, npr 2 % +/- 1 % uz pouzdanost od 95 %, kolika je vjerojatnost da ta stranka osvoji 5 %?
Banana10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 15:17   #99
Quote:
iiks90 kaže: Pogledaj post
ali onoliko koliko znam mi daje za pravo sumnjati kako 422 ispitana nisu reprezentativni uzorak za X. jedinicu
BUNS, sudiš na osnovu svoga ne-znanja. Ponavljam: načelnih problema u tome nema, a Ipsos Puls je agencija koja postoji 22 godine i uvjeren sam da u tim osnovnim stvarima ne prave bitne greške.

Quote:
Ne može mi nitko reći da su unutar 422 ispitana obuhvaćena većina (reprezentativna) po dobnim skupinama, po mjestima stanovanja, po razini obrazovanja i sl.
Može to reći. Evo ja ti govorim. I tako kaže razna stručna literatura. Za cijele SAD, uzorak od 1.000 može biti reprezentativan.

Quote:
A to se posebno negativno može odraziti na male stranke kao što su Pametno koja je u zadnjih 5-6 dana dovoljno zastupljena u medijima i koja bi mogla biti blizu izbornog praga. A takve stranke nam svima trebaju...
To je, naravno, moguće. Kao što i sam kažeš: to može biti rast u finišu kampanje - nije problem u reprezentativnosti uzorka ankete, koja je bila prije toga. Već sam i ovdje spomenuo primjer "Združene levice" u Sloveniji prošle godine: u šest dana, od 1,3% došli su do 6,0%.

Pametno može ulagati nadu u to. Osobno ne vjerujem da je takav naglo rast moguć, čak i u X. IJ. Da su krenuli dva mjeseca ranije, možda. Ali, bumo videli u nedjelju navečer!

Mislim da bi Puljak na 3. mjestu liste Mosta imala puno više šanse ući u Sabor.

A Most, ziasta, ima problem da nije stvarno stranka, jer nema uopće stranačku struktur, nego je konfederacija grupa i pojedinaca.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 15:30   #100
Quote:
Banana10 kaže: Pogledaj post
Link koji si dao služi za izračunavanje pouzdanosti anketiranja.

Izračunavanje vjerojatnosti nema na tom linku.

Moglo bi se postaviti ovakvo pitanje. Uz rezultate ankete za pojedinu stranku, npr 2 % +/- 1 % uz pouzdanost od 95 %, kolika je vjerojatnost da ta stranka osvoji 5 %?
Taj kalkulator služi za izračuvanje granica, u kojima se nalazi vrijednost za cijelu populaciju s vjerojatnosti od 90%, 95% i 99%. To se redovno koristi u statistikama i teoriji mjerenja, ovisno kolika ti je pouzdanost poželjna.

Za točan izračun, postoje tablice za gausovu odnosno fi-funkciju, ili za poasonovu funkciju, ako se točno sjećam, za male vjerojatnosti. U doba mojeg studija to smo vadili iz tablica u udžbenicima (i sad se više ne sjećam točnih postupaka, morao bih se truditi par sati da ponovo ulovim štos - imam udžbenik od Vladimira Vranića, mislim da ga i danas koriste). Sigurno to sad postoji negdje on-line.

Postotak koji tražiš je puno manji od jedan posto, sigurno manji i od jedan promil. Mislim da nije bitno točno računati je li to O,01% ili 0,07% ili tako nešto. Na faksu, u fizici smo se upuštali i u takva računjanja, jer su još i puno manje vjerojatnosti važne npr. u kvantnoj fizici za proračun "tunelskog efekta". Ovdje mislim da nema svrhe baktati se s time.

Lista, koja ima malo u anketi, može se nadati u dobar finiš i privlačenje onih koji još nisu odlučili, kako pišem u prethodnom postu. Pametno ima motiv truditi se, barem u X. IJ, sve do nedjelje u 19:00.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:12.