Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2010., 10:25   #1
Vrtni savjeti

Daklem: mali savjeti iz vrtne radinosti
Evo prvi,ja sam došao do zaključka da je u malim vrtovima bolje živicu šišati tako da ostane niska,jer ima više prednosti
-vizualno povećava vrt
-otvara prostor za sadnju iza živice ako isti postoji a obično postoji
-lakša za sisati,dakle ne treba se istezati itd.
Visoko žuivice su dobre jedino za ograde ili ako imate jako veliki,a pri tome mislim na stvarno veliki vrt zarazno razne labirinte i slično.
E i zanima ima li tko savjet kako spriječiti stvaranje one bijele kore na loncima koji stoje
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2010., 18:05   #2
Trgovačke gluposti!



Ako budete ovako sijali i mlazom vode kvasili zemlju iznad sjemena, ništa neće izniknuti jer se zemlja ubrzo osuši i stvrdne i klice ne mogu van.

Osim toga zemlja bude previše mokra odozgo a odozdo uglavnom ostane suha. To biljno sjeme zbuni i ono se orijentira prema gore.

Takav način kvašenja zemlje je svakako nepogodan za sjeme, jer postoji opasnost da se sjeme naglo navlaži i potjera klicu a vlage ubrzo nestane, jer je uglavnom na površini zemlje pa se sjeme tj. klica, koje ide dolje, osuši. Sjeme propadne.

Pravilno je zakopati sjeme u relativno suhu zemlju, tako da ono bude u kontaktu sa zemljom.
Blago pritisnuti zemlju odozgo nakon sijanja.

Sada sve ostaviti i čekati dok padne prva kiša i onda nema greške. Sve isklija.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2010., 19:11   #3
Bjela kora

Luka lik
Bjela kora se javlja iz dva razloga a to su:tvrda voda za zaljevanje pa se kamenac skuplja na površini jer ima svojstvo da se kristalići love jedan na drugi i drugi razlog je pregnojavanje biljaka jer zbog prevelike doze tekućeg gnojiva isto se mikroelementi kristaliziraju.Ovu pojavu ćemo kompletno izbjeći da voda odstoji prije zaljevanja pa će se kamenac nataložiti u posdi za vodu a cvjeće gnojimo lisnim gnojivima jer mi se čini da je učinkovitije a jeftinije je sigurno.Sretno!

Haludovo
Potpisujem sve što si opisao.Ove greške sam isprobala!
ivanka.b is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2010., 11:38   #4
Eto da dodam još jedan mali savjet!!!U kanticu za zalijevanje stavite par ljuski od jaja i nalijete vode i pustite da ostoji dan-dva i time zalijevajte cvijeće,biti će savršeno!Ne brinite se, ne smrdi niti išta,samo cvijeće bolje i brže raste.
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 08:24   #5
Imam više pitanja i voljela bih da mi odgovori neki agronom za uzgoj cvijeća u plastenicima.Prvo:koliko se puta mora zalijevati sa prihranom ako imam bačvu od 200 litara i u nju stavim za cvijeće(balkonsko ,vrtno)kristalon u prahu 4 ćaše od jogurta.Drugo:ista bačva isto sve samo je tekuće gnojivo folifertil za povrće ali 2čaše od jogurta folifertila i dohrana svaka 3dana ? Imam pitanje i za chromosul zaštita bilja koliko ćesto se mora stavljati ista velićina bačve i dali može biti u bačvi skupa sa dohranom i dali se može zalijevati češće ili rjeđe?
mala ptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 13:43   #6
Ako sadite fažol, posadite između redova cvjetove nevena ili kadifice - štite od mušica
Ako želite zaštititi kapulu i cesanj od muhe, uz navedeno cvijeće koje posadite između, možete u niske žute posude staviti malo vode i običnog deterdženta za pranje suđa
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 12:53   #7
Nije baš nešto ali evo savjeta za kućno tekuće gnojivo,treba vam kanta s 10 litara vode i kilogram koprive,koprivu stavite u vodu i pustite da odstoji tjedan,dva i tekuće gnojivo spremno za upotrebu.
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 18:16   #8
Evo ljudi par savjeta ja sam večinu isprobala i djeluje,isprobajte ih i vi..

Rezano cvijeće voli limunadu pa će u vazi ostati svježe i desetak dana duže ako u vodu istisnute sok od pola limuna ili umutite vitamin C u prahu. Isto ćete postići i ako vodi dodate aspirin, odnosno 2 žlice jabučnog octa i 2 žlice šećera. Ono će duže ostati svježije ako ga prije stavljanja u vazu malo podrežete ispod tekuće vode.

Ruže (i ostalo cvijeće) kojima su se objesili cvjetovi jer ih niste odmah stavili u vazu, ponovo će se uspraviti i oživjeti ako njihove stabljike nakratko držite u vrućoj vodi. No, kako rezano cvijeće baš ne voli voće, pokraj vaze nikad nemojte držati zdjelu s voćem jer će ono prije uvenuti. Nadalje, voda u kojoj držite cvijeće neće se usmrdjeti ako u nju stavite komadić drvenog ugljena za roštilj.

Lončanice pak, posebno one koje se ponose svojim listovima, vole pivo. Stoga će njihovi listovi postati sjajno zeleni ako ih, nakon što ih suhom krpom očistite od prašine, obrišete otopinom piva i mlake vode u omjeru 1:1. Ustajalo pivo, mineralna voda i crni čaj te iskorištene filtar vrećice od čaja idealno su gnojivo za sve vrste lončanica pa ih nemojte baciti, već ih dodajte vodi za zalijevanje. Sobne i balkonske biljke možete zalijevati i talogom od kave te vodom u kojoj se kuhao krumpir, ali i jaja. Jednako tako vodi za zalijevanje možete dodati i lupine od jaja i pustiti ih da odstoje preko noći, ali i svježi ili suhi kvasac.

Lončanice, ali i vrtno cvijeće, bolje će uspijevati obložite li zemlju oko njih korama od banana koje su također učinkovito gnojivo. Ako želite da vaša paprat bude posebno lijepa i bujna, vodi za zalijevanje jednom tjedno dodajte malo mlijeka. Za razliku od rezanog cvijeća, lončanice vole jabuke pa su komadići jabuke utisnuti u zemlju idealno gnojivo koje posebno potiče cvjetanje. Hranom se možete boriti i protiv biljnih nametnika, pa za preventivu u zemlju utisnite češanj češnjaka.

U slučaju da ste zakasnili, biljnih uši i paukova se riješite tako da lončanice 3 puta tjedno štrcate "pripravkom od luka" - u hladnu vodu stavite sitno nasjeckani luk i pustite da odstoji jedan dan, procijedite i prelijte u bočicu s raspršivačem ili pak to učinite vodom u kojoj su se kuhale lupine od luka.
__________________
http://mojekrpice.hr/didi55-31660

Nikad ne pretpostavljaj jer je pretpostavka majka svih zajeba.
Angel2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 14:55   #9
: ponizno bilježi u stari rokovnik:
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2024., 10:31   #10
Savjeti u njezi svih vrsty biljaka

Iskoristite vodu u kojoj ste prali meso bilo koje vrste. Malo ju razrijedite
da ne bude previše crvena i njome zalijte bilo koju sadnicu. Ona će vam
već za pola sata pokazati zahvalnost i veselo dalje cvasti, nahranjena.
__________________
Čez šumo vodi mali pot,
Od lada plav, od sonca žot.
janai is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2024., 11:20   #11
Stari zahrđali čavli potopljeni u kanti s vodom kojom zalijevate svoje biljke odlična su zamjena za ne tako jeftino tekuće željezo koje kupujete.
__________________
NovoNormalna matematika 65,51%<34,53% i 37,04%>62,96%
"Oni su mali, ali su veliki. Odnosno hoću reći, oni nisu tako mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali" Hrvoje Hitrec
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2024., 08:19   #12
baš me zanima gdje čuvaš stare hrđave čavle ako u kući ne možeš držati jednodnevno smeće i kako se kanta u kojoj se ti čavli namaću uklapa u tvoje cakum pakum dvorište u kojem ti smetaju kante za smeće
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2024., 11:08   #13
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
Stari zahrđali čavli potopljeni u kanti s vodom kojom zalijevate svoje biljke odlična su zamjena za ne tako jeftino tekuće željezo koje kupujete.
To biljke jednostavno ne mogu usvojiti.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2024., 15:47   #14
I isto ako zalijevaš biljke sa sukrvicom, koliko god ju razrijedili, postoji velika mogućnost da se razviju crvi u tegli s biljem
Cranesbill is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2024., 15:50   #15
Uz miomiris
Crvi i smrad
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2024., 10:10   #16
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
baš me zanima gdje čuvaš stare hrđave čavle ako u kući ne možeš držati jednodnevno smeće i kako se kanta u kojoj se ti čavli namaću uklapa u tvoje cakum pakum dvorište u kojem ti smetaju kante za smeće
Zar ni ovdje na vrtu nemreš bez online hate speech
Zahrđali čavli nisu baš teško dostupni a, niti je nekoliko njih u kanti za zalijevanje isto što i smrdljive kante za smeće koje stoje min. tjedan dana. Uozbilji se pls.


Quote:
Biljka kaže: Pogledaj post
To biljke jednostavno ne mogu usvojiti.
Ne mogu usvojiti što?
Za sad (preko 2g.) moj limun (kao i ostale biljke) se ne žale radi ove otopine o kojoj se često čak i piše po netu....
Jedina razlika (za sad) ove otopine i kupovnog tekućeg željeza (Plantella - korištenog ranije), koju sam uočila je cijena. .

No, ako znaš razliku ili nešto više, savjete za biljke uvijek rado prihvaćam.
__________________
NovoNormalna matematika 65,51%<34,53% i 37,04%>62,96%
"Oni su mali, ali su veliki. Odnosno hoću reći, oni nisu tako mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali" Hrvoje Hitrec
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2024., 12:36   #17
Ne mogu usvojiti željezo iz takve otopine.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2024., 15:09   #18
Quote:
Biljka kaže: Pogledaj post
Ne mogu usvojiti željezo iz takve otopine.
Nije ni potrebno jer većinom (bar u Zg - voda iz vodovoda) do kloroze dolazi zbog tvrde vode i samim tim loše apsorpcije željeza. Juhica od zahrđalih, naravno željeznih čavlića popravlja ph i pomaže da se željezo lakše apsorbira.
__________________
NovoNormalna matematika 65,51%<34,53% i 37,04%>62,96%
"Oni su mali, ali su veliki. Odnosno hoću reći, oni nisu tako mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali" Hrvoje Hitrec
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:03.