Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2011., 16:37   #81
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Vještaci nisu čarobnjaci.

Nema tog vještaka koji će ni iz čega stvoriti nešto - prema tome, nema čudesnog savjeta koji bi riješio stvar. Najpoštenije prema djeci bi bilo da oni ostanu u tom stanu s jednim roditeljem, a da drugi ode u podstanarstvo, pri čemu oba roditelja ostaju suvlasnici tog stana. Ne samo zbog toga što se djeci time omogućuju primjereni uvjeti stanovanja - na taj način u košmaru razvoda i sve prateće promjene, barem ne mijenjaju dom u kojem su do sada živjeli.

Doduše, ovaj je prijedlog tvrd orah na kojem će se slomiti mnoga roditeljska zaklinjanja u bezgraničnu ljubav prema djeci i beskrajnu želju za dječjom dobrobiti
ovo kao da je odgovor na moje nepostavljeno pitanje..... molim za pomoć i odgovor.
Rastavljeni smo ove godine, skrb o djeci određena je meni. Živimo zajedno u kući koja je u suvlasništvu mene i bivšeg supruga. Kuća u prizemlju ima jednu sobu i veliki dnevni boravak, tavanski prostori nisu završeni. Željela bih u tom potkrovlju djeci napraviti njihove sobe, ali me strah ulaganja u nekretninu koja je još u našem zajedničkom vlasništvu. Tražila sam procjenu kuće, te ponudila bivšem suprugu da potpišemo neku vrstu ugovora da će po isplati vrijednosti polovice nekretnine iseliti (nažalost, ja nemam mogućnost da ga isplatim, bar ne još za sada, jer otplaćujem visoki kredit za gradnju kuće ). On kaže da će si u potkrovlju napraviti jednu sobu i u njoj živjeti, a ja nek imam ovo malo u prizemlju s djecom, a da zajedno koristimo kuhinju, ulaz, kupaonicu..... Sve skupa meni to izgleda kao kaos. Djeca su izuzetno zbunjena,neprijateljskog odnosa prema ocu, pokušavam držati balans između njih, ali sve češće dolazi do izravnih sukoba u kojem su svi jako neugodni. Ponudila sam mu da platim podstanarski stan ili sobu za njega, te da se na taj način razdvojimo, ali da taj iznos onda umanjuje iznos kojim bih ga trebala "isplatiti" za njegovu vrijednost kuće, sve dok ne nađemo bolje rješenje.
On ne želi ni čuti, želi samo jednu sobu za sebe u potkrovlju.....
Molim kakav pametan savjet, iskreno rečeno, najradije bih otišla s djecom u podstanare ali mi je žao da djecu odvlačim iz kuće koja je trebala biti njihov dom...
gogi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 16:54   #82
Quote:
gogi1 kaže: Pogledaj post
želi samo jednu sobu za sebe u potkrovlju.....
Mo'š si mislit' kako želi "samo jednu sobu". I kuhinju. I kupaonicu. I ulaz...

Prije nego što se upustiš u imovinsko-pravni dio priče: meni to izgleda kao klasično "guranje noge u vrata"; u takvom aranžmanu on bi imao potpunu kontrolu nad tvojim životom. Sad ti to vjerojatno nije ni zanimljivo ni zamislivo: ali, što ako jednoga dana upoznaš nekoga drugog? Ne mora se taj netko drugi useliti, dovoljno je da povremeno dođe kod tebe, i onda - što? Blisko se susreće s bivšim u kupaonici?

Koliko znam, kada se suvlasnici ne mogu dogovoriti, postoje dvije opcije: fizička podjela ili prodaja i podjela novca - s tim da ovo s prodajom zna potrajati godinama i godinama.

Uglavnom, sve je to preozbiljno za postupanje po forumskim mišljenjima i savjetima; bivši ti itekako ima načina zagorčavati život ako to želi (a reklo bi se da žudi za tim).

Odvjetnik.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 13:18   #83
Imam jedno pitanje u vezi podjele imovine. (oprostite ako je već negdje odgovoreno, nisam pronašao na ovom topiku nešto za što sam siguran da odgovara na moje pitanje).

Dakle, žena je dobila od roditelja u nasljedstvo kuću na moru koja u spisima glasi na nju. U braku, ta kuća se prodaje i kupuje se od tih novaca stan na moru - opet glasi na nju. Onda se i taj stan prodaje i od tih novaca kupuje se treći stan - opet glasi na nju. Nakon toga slijedi rasprava.

Biviši muž se zasad nije izjasnio točno koliko potražuje od tog stana ali želi nešto na temelju toga što je pomogao u adaptaciji i održavanju tih stanova (više fizički nego materijalno).

Kako ovdje stoji s prave stane, mora li se njemu nešto dati (pola, manje?, mora li on dokazati da nešto zaslužuje ili žena mora dokazati da su cijelo vrijeme njene pare bile u igri od nasljedstva?

ponavljam i kuća i oba stana su glasila ili glase samo na nju.

hvala na odgovorima, poslje idemo dalje
Vrijeme is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 14:03   #84
Quote:
Vrijeme kaže: Pogledaj post
Kako ovdje stoji s prave stane, mora li se njemu nešto dati (pola, manje?, mora li on dokazati da nešto zaslužuje ili žena mora dokazati da su cijelo vrijeme njene pare bile u igri od nasljedstva?
Uvijek isti odgovor: ili će se dogovoriti ili će ostariti sudeći se.

Vlasništvo nad nekretninama je njezino - doduše, on može pokušati osporiti tvrdnju da su nekretnine potekle iz njezinog nasljedstva (tu je, vjerujem, bitno koliko je uredna njezina dokumentacija).

On svakako može tražiti nešto na račun svojeg ulaganja (u radu, novcu, nečemu) u taj stan (tu onda treba naći vještaka, procjenjivati, ovo, ono...) - ali, mislim da onda kao varijabla ulazi i činjenica da je on svo to vrijeme stanovao u tom stanu, dakle koristio se njim bez naknade. Mislim da ulaganja u stan imaju i rok zastare.

Uglavnom, godine i godine sudovanja, dokazivanja i plaćanja odvjetnika.

Nisam stručnjak, zato na početku svake rečenice stoji "mislim da...".
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2011., 21:21   #85
Quote:
azrielzg kaže: Pogledaj post
Evo da zaključim raspravu koju sam pokrenuo...

Prvi savjet za sve ovdje zainteresirane je da OBAVEZNO uzmu odvjetnika. Ja sam mislio sve sam riješiti, no nisam pravnik i stvari su se samo bespotrebno odužile.
Odvjetnik je sve uzeo pod svoje, kontaktirao njezinog odvjetnika i išao je, kako je sam rekao, ''đonom''... Za svaku stavku za koju su me teretili tražio je od njezinog odvjetnika da plate vještačenje, a to sve košta. Jer ako za nešto tvrdiš da vrijedi toliko i toliko - dokaži! A to se dokazuje vještačenjem.
Na kraju su odustali od tužbe, a morali su i platiti sve troškove načinjene do sada. Na kraju im se inat i osvećivanje obilo o glavu (i novčanik), a mene je cijeli vic koštao 700 kuna. a podsjećam, tražili su 20,000!
Ja sam sad miran, i nastavljam dalje sa svojim životom i mojom novom ljubavi.
baš mi je drago što je završilo u tvoju korist, a vjerujem da bi i u slučaju suđenja isto tako prošao, žao mi je što nisi uspio bar pola namještaja izvući, ali neka joj...
droid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2011., 21:42   #86
Quote:
gogi1 kaže: Pogledaj post
ovo kao da je odgovor na moje nepostavljeno pitanje..... molim za pomoć i odgovor.
nažalost, ja nemam mogućnost da ga isplatim, bar ne još za sada, jer otplaćujem visoki kredit za gradnju kuće ). On kaže da će si u potkrovlju napraviti jednu sobu i u njoj živjeti, a ja nek imam ovo malo u prizemlju s djecom, a da zajedno koristimo kuhinju, ulaz, kupaonicu..... Sve skupa meni to izgleda kao kaos. Djeca su izuzetno zbunjena,neprijateljskog odnosa prema ocu, pokušavam držati balans između njih, ali sve češće dolazi do izravnih sukoba u kojem su svi jako neugodni. Ponudila sam mu da platim podstanarski stan ili sobu za njega, te da se na taj način razdvojimo, ali da taj iznos onda umanjuje iznos kojim bih ga trebala "isplatiti" za njegovu vrijednost kuće, sve dok ne nađemo bolje rješenje.
On ne želi ni čuti, želi samo jednu sobu za sebe u potkrovlju.....
ali mi je žao da djecu odvlačim iz kuće koja je trebala biti njihov dom...
dokle god je živ, morat će jest, kupat se, spavat i kretat. Svaki razvod je kaos pa tako i tvoj, a najviše to osjete djeca, pa bi trebala prvo propitat sebe koliko si doprinjela da dođe do tog razvoda, a s obzirom da je oćito koliko si alergična na samu njegovu pojavu pretpostavljam da je tvoja inicijativa da dođe do razvoda. S obzirom da djeca osjete tvoju nervozu kada im je tata u blizini i oni se osječaju nelagodno u njegovom prisusvu, i stoga bi trbala malo pripaziti da svojim ponašanjem ti ne izazivaš svađu!
I nemoj se sakrivati više iza svoje djece jer bi sigurno i tebi bilo svoju guzicu teško izvući iz kuće i otići u podstanarstvo...
Jedino rješenje koje bi tebi odgovaralo je da je on mrtav, a za sve ostale da ti pojačaš dozu tableta za smirenje...
droid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 23:50   #87
Molila bih pomoć.Rastavljena sam godinu dana.Djeca su pripala meni,a bivši suprug plaća minimalnu alimentaciju za djecu.U braku smo sagradili kuću i bivši ima kredit,ali sam ja svojevoljno potpisala kod bilježnika da ću mu svaki mjesec uplaćivati pola rate tog kredita i to uplaćujem trajnim nalogom.Bivši suprug je prvi iselio iz zajedničke kuće i otišao živjeti svojim roditeljima.Nakon toga sam i ja s djecom iselila kod svojih roditelja.Kuća je sad prazna i na prodaju je.Nismo dijelili imovinu sudskim putem jer smo bili sporazumni da kuća ide na prodaju i kad se proda dijelimo novac.Ja sam u međuvremenu donijela odluku i kupila stan koji sad moram adaptirati.Danas sam dobila poziv od bivšeg supruga da će početkom ljeta useliti ponovno u našu zajedničku kuću,pretpostavljam sa ženom s kojom je u vezi.Ima li on pravo useliti u kuću u kojoj smo suvlasnici?Što bih trebala poduzeti da to spriječim jer on tako može živjeti godinama i visokom cijenom odbijati svakog kupca koji se pojavi?Molim pomoć nekoga tko poznaje zakon.Hvala unaprijed!
xxivanaxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 13:18   #88
Mislim da tvoj bivši suprug ima pravo na pola te kuće, i s tim dijelom kuće može što god hoće, prodat, rentat ili živjeti u njemu.
Monica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 14:27   #89
Quote:
xxivanaxx kaže: Pogledaj post
Što bih trebala poduzeti da to spriječim jer on tako može živjeti godinama i visokom cijenom odbijati svakog kupca koji se pojavi?
Ja bih na tvojem mjestu odmah odšetala po savjet odvjetniku.
Imate oboje pravo na svoj dio, tako da nije u redu da se on useli sa novom familjom, bez da se ti slažeš sa time.
Možda da se kuća etažira pa da razijelite tko je čega vlasnik?
pa on koristi svoj dio..makar onda je to jako teško prodati, jer tko će se useliti od vlasnika npr u donji kat, a gore su neki drugi ljudi?
Ne znam, ja tak razmišljam, no tvoj bivši bi takvo što mogao predložiti.

Ma velim, idi ti kod odvjetnika po savjet.
malalana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 21:23   #90
Quote:
malalana kaže: Pogledaj post
Ja bih na tvojem mjestu odmah odšetala po savjet odvjetniku.
Imate oboje pravo na svoj dio, tako da nije u redu da se on useli sa novom familjom, bez da se ti slažeš sa time.
Možda da se kuća etažira pa da razijelite tko je čega vlasnik?
pa on koristi svoj dio..makar onda je to jako teško prodati, jer tko će se useliti od vlasnika npr u donji kat, a gore su neki drugi ljudi?
Ne znam, ja tak razmišljam, no tvoj bivši bi takvo što mogao predložiti.

Ma velim, idi ti kod odvjetnika po savjet.
Hvala lijepo na odgovoru.Upravo sam i ja tako razmišljala i dogovorila termin sutra kod odvjetnika pa ću znati sva moja prava.
xxivanaxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 12:09   #91
Quote:
xxivanaxx kaže: Pogledaj post
Hvala lijepo na odgovoru.Upravo sam i ja tako razmišljala i dogovorila termin sutra kod odvjetnika pa ću znati sva moja prava.
Dobro si odlučila.
Još nešto, što se tiče prodaje kuće. Koliko sam shvatila, on se bacio u prodaju kuće? dao je u oglas. Na takav način ako prodaje, moguće da će odugovlačiti.
Nije loša solucija da se time pozbavi agencija.
Oni s obzirom da se bore za svoj postotak od prodaje, itekako daju truda. Tako da se što prije podijelite i da nitko nije zakinut za svoju polovicu.
Sretno!
malalana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 08:39   #92
Quote:
xxivanaxx kaže: Pogledaj post
Što bih trebala poduzeti da to spriječim jer on tako može živjeti godinama i visokom cijenom odbijati svakog kupca koji se pojavi?
Puno ćeš bolje odgovore dobiti na Pravu, a najbolje ćeš odgovore dobiti kod odvjetnika.

Koliko (površno) znam, ti imaš pravo sudski zahtijevati podjelu te kuće: ako je moguće, podjelom "u naravi" (na tvoj i njegov fizički dio), a ako to nije moguće prodajom.

Takav zahtjev ima dva zajeba: prvi je činjenica da ćeš u našem sudstvu godinama dokazivati i činjenicu da je 2+2=4, a kamoli štogod složenijega. Drugi zajeb je činjenica da moraš biti spremna da će u tom slučaju kuća najvjerojatnije biti prodana za smiješni iznos.

Quote:
malalana kaže: Pogledaj post
Još nešto, što se tiče prodaje kuće. Koliko sam shvatila, on se bacio u prodaju kuće? dao je u oglas. Na takav način ako prodaje, moguće da će odugovlačiti.
Nije loša solucija da se time pozbavi agencija.
Koliko sam shvatio, ona sumnja da će muž odugovlačiti prodaju zahtijevanjem nerealno visoke cijene. U tom slučaju, agencija ne može promijeniti ništa - kojim će ga mehanizmom natjerati da spusti traženu besmislenu cijenu?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 13:53   #93
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Koliko sam shvatio, ona sumnja da će muž odugovlačiti prodaju zahtijevanjem nerealno visoke cijene. U tom slučaju, agencija ne može promijeniti ništa - kojim će ga mehanizmom natjerati da spusti traženu besmislenu cijenu?
Pa zar se ne moraju oboje složiti oko toga koliko će staviti cijenu na kuću? složili su se da je prodaju.
U agenciji uz sve podatke, traže i cifru koju pojedinac traži za svoju imovinu.
I to se sve stavlja u ugovor.
Znači, taj njezin bivši ne može onda sam dolazit u agenciju i tražiti bez znanja bivše žene kako bi on da je cijena kuće dvostruko veća.

Ovako, kada (ukoliko) sam prodaje kuću, e tu može bez znanja bivše, bacati cijenu koju želi, svakom pojedincu drugačije, kak mu pukne. A na taj način nekretninu može prodavati i 20 god, točnije odugovlačiti.
malalana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 14:05   #94
Quote:
malalana kaže: Pogledaj post
Pa zar se ne moraju oboje složiti oko toga koliko će staviti cijenu na kuću? složili su se da je prodaju.
Nisu se složili, nego su se "složili" - ona očito smatra da suprug u biti želi zavlačiti s tim dogovorom. U tom ga slučaju nitko ne može prisiliti da kuću procijeni na manje od milijun tisuća eura - osim prisilne, sudske prodaje (ne znam pravi termin).

Ponavljam: problem je što je u toj "sudskoj prodaji" dobivena cijena najčešće jad, čemer i bijeda.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 14:35   #95
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Nisu se složili, nego su se "složili" - ona očito smatra da suprug u biti želi zavlačiti s tim dogovorom. U tom ga slučaju nitko ne može prisiliti da kuću procijeni na manje od milijun tisuća eura - osim prisilne, sudske prodaje (ne znam pravi termin).

Ponavljam: problem je što je u toj "sudskoj prodaji" dobivena cijena najčešće jad, čemer i bijeda.
Ma gledaj, ako je taj čovjek samo malo razuman, a vjerujem da si (još) nisu na ratnoj nozi. vjerujem da mogu doći do rješenja.
Ne znam da li su se raspitali koliko bi bila nekakva tržišna cijena nekretnine, pa da se po nečemu ravnaju..
Ako ikako mogu, neka izbjegavaju tužbe i naše pravosuđe, jer u tom slučaju potrajat' će to. Mislim da u tom slučaju ide dioba,pa preko javne dražbe prodaju nekretninu, a onda kako si i spomenuo, dobije se neki sitniš.

Ili možda kada bi se napravila procjena nekretnine, pa da gledaju ako bi mogli isplatiti jedno drugoga? da je jedan od njih tada vlasnik 1/1, možda da koji digne kredu za isplatu onog drugog
malalana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 14:41   #96
Quote:
malalana kaže: Pogledaj post
Ma gledaj, ako je taj čovjek samo malo razuman...
Eh, da mi je barem malo tvoje vjere u ljude...

Malo faktografije: čovjek plaća minimalnu alimentaciju, žena mu plaća pola rate kredita, unatoč dogovorenoj prodaji kuće obavještava ju (dakle, ne pita, ne predlaže - onak, daje joj na znanje) da se na ljeto useljava u zajedničku kuću, moguće i s novom partnericom.

Tebi to stvarno djeluje kao opis nekoga tko je spreman sjesti za stol i razumno razgovarati o prodaji kuće za pravičnu cijenu?

Iz njegove perspektive, "razumno" je upravo ono što radi: češkati guzicu i uzdati se u sporost našeg pravosuđa.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 20:02   #97
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Tebi to stvarno djeluje kao opis nekoga tko je spreman sjesti za stol i razumno razgovarati o prodaji kuće za pravičnu cijenu?
On isto gubi kao i autorica ukoliko dodje do javne dražbe, a doći će ukoliko se ne urazumi. Možda on još ne zna kakav ga možebitan postupak čeka, i koliko će izgubiti ukoliko će se stvari morat' rješavati sudskim putem.
Tj autorica se još do sada nije pobunila, pa on gleda , dokle ide ide.

Ja sam bila u svakavim kombinacijama djeljenja imovine, zemljišta, ( doduše nema veze sa rastavama ) jednom došlo do hrvanja sa sudom. To je takva birokracija ljudi moji, gubitak novaca i vremena. Na kraju vidiš da ti se jedino isplati nekakav dogovor.

Ako se može izbjeći tužba, neka autorica proba na finjaka doći na zelenu granu sa bivšim, a ako ne, ona nema druge solucije nego skupiti živce i u rat.
malalana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 00:38   #98
Hvala Vam na svim odgovorima i savjetima.Sad sam Vam napisala dugu,dugu poruku,ali me izbacilo s neta i nemam je snage sad više pisati.Budem sutra ponovila pa ćete vidjeti s kim imam posla.Hvala Vam još jednom..
xxivanaxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 10:43   #99
Molim sve koji znaju nešto o tome za pomoć jer smo u dosta kompliciranoj situaciji... Dakle supug je digao kredit i sredio kat (unutarnje uređenje), a njegovi su u prizemlju i sad njegovi starci se rastaju, imaju ročište u 4.mj... Dakle mene zanima pošto nigdje u papirima nema da je moj muž sredio taj kat u kojem mi živimo, a oni su kuću stekli u braku dali to znači da kuća ide pola pola i mi na cestu ili.... Kako da se osiguramo, može li sada svekar njemu prepisat kat? uglavnom nemam pojma šta da radimo....
nataly20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 19:24   #100
živim u vanbračnoj zajednici više od deset godina. u tih deset godina u kuću nevjenčanog supruga ulupala sam kredite i svoju lovu u visini nekih 35 000 eura. nevjenčani suprug trenutno radi u inozemstvu i fala Bogu rijetko je doma a kad je doma, zlostavlja i maltretira i mene i dijete. Željela bih otići od njega. Kakvi su zakoni i koji su postupci za podjelu imovine. On nema sredstava da bi me isplatio. zadužena sam do grla zbog njegovih kladioničarskih dugova. Kako je jako nasilan, silovao me nekoliko puta jer smatra da ima pravo tražiti to od mene dok sam pod njegovim krovom, odlučila sam otići od njega. Posudila bih si novce za neki stan, samo da se maknem odavde iako mi je teško ostaviti sve što sam godinama stvarala. Kuća je pod hipotekom, kredit stoji na njega, ja sam mu sudužnik a uz taj kredit, digla sam još tri kredita kojima smo renovirali i namjestili tu staru kuću. Najlogičnije bi bilo da se mogu s njim dogovoriti da mi mjesečno daje novce, npr. plaća stanarinu i da mi da auto, pa da me barem djelomično isplati ali kako ima problema s kockom i kako mu je posao poprilično nestalan, ne mogu se na to osloniti čak ni ako pristane. Molim vas za savjet, znam da se vanbračna zajednica tretira isto kao i bračna nakon tri godine zajedničkog života a iza nas je gotovo 11 godina. Ne znam odakle krenuti, činjenica je da moram bježati dok sam još ajmo to tako reći, mlada 40godišnjakinja...
margarita39 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:13.