Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2009., 14:31   #21
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNAMA
ZAKONA O POSREDOVANJU PRI ZAPOŠLJAVANJU I PRAVIMA
ZA VRIJEME NEZAPOSLENOSTI

Članak 1.
U Zakonu o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme
nezaposlenosti (''Narodne novine'', broj 80/08), iza članka 43. dodaje se članak 43.a
koji glasi:
„Članak 43.a
„(1) Najviši iznos novčane naknade za prvih 90 dana korištenja ne može biti
viši od iznosa minimalne plaće, umanjene za doprinose za obvezna osiguranja
utvrđene posebnim propisom, a za preostalo vrijeme korištenja ne može biti viši od
80% iznosa minimalne plaće, umanjene za doprinose za obvezna osiguranja utvrđene
posebnim propisom.
(2) Osobama iz članka 42. stavka 2. ovoga Zakona najviši iznos novčane
naknade nakon 12 mjeseci korištenja ne može biti viši od 60% iznosa minimalne
plaće, umanjene za doprinose za obvezna osiguranja utvrđene posebnim propisom.''.
Članak 2.
Za vrijeme važenja ovoga Zakona, ne primjenjuje se članak 43. Zakona o
posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti (''Narodne
novine'', broj 80/08).
Članak 3.
Korisnicima prava za vrijeme nezaposlenosti koji su ta prava ostvarili do dana
stupanja na snagu ovoga Zakona prema propisima o zapošljavanju koji su se
primjenjivali do toga dana, osiguravaju se ista prava i nakon toga dana u istom opsegu
do njihovog prestanka.

Članak 4.
(1) Zahtjevi za ostvarivanje prava za vrijeme nezaposlenosti podneseni do dana
stupanja na snagu ovoga Zakona, dovršit će se prema propisima koji su se
primjenjivali do toga dana.
(2) Žalbeni postupci koji nisu pravomoćno dovršeni do stupanja na snagu ovoga
Zakona, dovršit će se po propisima koji su važili do stupanja na snagu ovoga Zakona.
Članak 5.
Ovaj Zakon stupa na snagu danom objave u ''Narodnim novinama'', a važit će
do 31. prosinca 2010. godine.
OBRAZLOŽENJE
Članak 1.
Uređuje se utvrđivanje najvišeg iznosa novčane naknade prema minimalnoj plaći,
umanjenoj za doprinose za obvezna osiguranja utvrđene posebnim propisom.
Članak 2.
Određuje da se za vrijeme važenja ovoga Zakona, neće primjenjivati odredba članka
43. Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti
(''Narodne novine'', broj 80/08), kojim je na drugačiji način uređen najviši iznos
novčane naknade.
Članci 3. i 4.
Predstavljaju prijelazne odredbe, kojima se uređuje pitanje postupaka ostvarivanja
prava za vrijeme nezaposlenosti započetih prije stupanja na snagu ovoga Zakona.
Članak 5.
Uređuje stupanje na snagu i razdoblje važenja ovoga Zakona.
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 20:11   #22
Quote:
rep.hr kaže: Pogledaj post
Vlada srezala naknade za nezaposlene, koje se ubuduće neće vezivati uz prosječnu, već uz minimalnu plaću:

http://rep.hr/vijesti/zaposljavanje/...zaposlene/621/
Još nije ali hoće. Prijedlog Zakona o dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti ide u proceduru u Sabor 27.07.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 12:26   #23
Question

Quote:
albaharija kaže: Pogledaj post
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNAMA
ZAKONA O POSREDOVANJU PRI ZAPOŠLJAVANJU I PRAVIMA
ZA VRIJEME NEZAPOSLENOSTI

Članak 1.
U Zakonu o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme
nezaposlenosti (''Narodne novine'', broj 80/08), iza članka 43. dodaje se članak 43.a
koji glasi:
„Članak 43.a
„(1) Najviši iznos novčane naknade za prvih 90 dana korištenja ne može biti
viši od iznosa minimalne plaće, umanjene za doprinose za obvezna osiguranja
utvrđene posebnim propisom, a za preostalo vrijeme korištenja ne može biti viši od
80% iznosa minimalne plaće, umanjene za doprinose za obvezna osiguranja utvrđene
posebnim propisom.
(2) Osobama iz članka 42. stavka 2. ovoga Zakona najviši iznos novčane
naknade nakon 12 mjeseci korištenja ne može biti viši od 60% iznosa minimalne
plaće, umanjene za doprinose za obvezna osiguranja utvrđene posebnim propisom.''.
Članak 2.
Za vrijeme važenja ovoga Zakona, ne primjenjuje se članak 43. Zakona o
posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti (''Narodne
novine'', broj 80/08).
Članak 3.
Korisnicima prava za vrijeme nezaposlenosti koji su ta prava ostvarili do dana
stupanja na snagu ovoga Zakona prema propisima o zapošljavanju koji su se
primjenjivali do toga dana, osiguravaju se ista prava i nakon toga dana u istom opsegu
do njihovog prestanka.

Članak 4.
(1) Zahtjevi za ostvarivanje prava za vrijeme nezaposlenosti podneseni do dana
stupanja na snagu ovoga Zakona, dovršit će se prema propisima koji su se
primjenjivali do toga dana.
(2) Žalbeni postupci koji nisu pravomoćno dovršeni do stupanja na snagu ovoga
Zakona, dovršit će se po propisima koji su važili do stupanja na snagu ovoga Zakona.
Članak 5.
Ovaj Zakon stupa na snagu danom objave u ''Narodnim novinama'', a važit će
do 31. prosinca 2010. godine.
OBRAZLOŽENJE
Članak 1.
Uređuje se utvrđivanje najvišeg iznosa novčane naknade prema minimalnoj plaći,
umanjenoj za doprinose za obvezna osiguranja utvrđene posebnim propisom.
Članak 2.
Određuje da se za vrijeme važenja ovoga Zakona, neće primjenjivati odredba članka
43. Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti
(''Narodne novine'', broj 80/08), kojim je na drugačiji način uređen najviši iznos
novčane naknade.
Članci 3. i 4.
Predstavljaju prijelazne odredbe, kojima se uređuje pitanje postupaka ostvarivanja
prava za vrijeme nezaposlenosti započetih prije stupanja na snagu ovoga Zakona.
Članak 5.
Uređuje stupanje na snagu i razdoblje važenja ovoga Zakona.


Da li to znači da nama koji smo već na birou neće mjenjati iznos naknade?
Karla 56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 12:31   #24
Quote:
Karla 56 kaže: Pogledaj post
Da li to znači da nama koji smo već na birou neće mjenjati iznos naknade?
Prema prijedlogu neće biti promjene za odobe koje su podnijele zahtjev do stupanja na snagu novih odredbi. To je slijedeća točka na Saboru danas.
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 13:16   #25
Hvala na odgovoru!
Karla 56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 13:17   #26
i molimako što doznate da javite!!!! HVALA!
Karla 56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 15:24   #27
Quote:
Karla 56 kaže: Pogledaj post
i molimako što doznate da javite!!!! HVALA!
Možete i sami pratiti sjednicu sabora http://itv.sabor.hr/video/, upravo je točka na raspravi. Odnosi se na novoprijavljene na HZZ po stupanju odredbi na snagu.
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 16:08   #28
HVALA još jednom!
Karla 56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 15:17   #29
TinkiVinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 13:47   #30
Molim za pomoć:novčana naknada mi traje od 1.05.iako sam se na burzu prijavio 15.5.2009.Po rješenju imam pravo na 120 dana novčane pomoći.Međutim,ona traje zaključno do 28.8.(isto po rješenju) i do sada sam primio tu pomoć tri puta u naznačenom iznosu.Da li je moguće da ne primim pomoć 3.09.(četvrti dio) i kako to burza računa 12o dana?Unaprijed hvala na odgovoru!!!!!!!!!!
magixilixi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 18:01   #31
Quote:
magixilixi kaže: Pogledaj post
Molim za pomoć:novčana naknada mi traje od 1.05.iako sam se na burzu prijavio 15.5.2009.Po rješenju imam pravo na 120 dana novčane pomoći.Međutim,ona traje zaključno do 28.8.(isto po rješenju) i do sada sam primio tu pomoć tri puta u naznačenom iznosu.Da li je moguće da ne primim pomoć 3.09.(četvrti dio) i kako to burza računa 12o dana?Unaprijed hvala na odgovoru!!!!!!!!!!
Možda, za početak, ne bi bilo loše kada bi to rješenje o pravu na novčanu naknadu i pročitao. Čini mi se da bi ti neke stvari bile jasnije. Dakle, imaš pravo na naknadu od prvog sljedećeg dana po prestanku radnog odnosa. Što ti piše u rješenju. I piše i članak zakona na koji se rješenje poziva. Vidim da imaš prostup interentu... www.nn.hr

Da li je moguće da nećeš primiti naknadu za 28 dana kolovoza? Jeste, ukoliko se nisi prijavio u kolovozu. U suprotnom bi se trebao strpiti. Naknada sjeda od 5. do 10. dana u mjesecu za prethodni mjesec.

Još nešto. Kako burza računa 120 dana? Na rješenju ti piše da imaš pravo na naknadu u trajanju od 120 dana počevši od 1.5. do 28.8. Uzimam kristalnu kuglu.... Svibanj ima 31 dan, lipanj 30, a srpanj 31. Zbrojeno daje 92 dana, a ako im dodaš još 28 dana kolovoza dobiješ ....... 120 dana.
Jet Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 18:14   #32
Thumbs up hvala

Prvi mi je put da dobijem otkaz,pa se slabije snalazim,čak i u pravima.Zato hvala Jet Lee na smjernicama i uputama.Svako dobro!!
magixilixi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 19:54   #33
Quote:
magixilixi kaže: Pogledaj post
Prvi mi je put da dobijem otkaz,pa se slabije snalazim,čak i u pravima.Zato hvala Jet Lee na smjernicama i uputama.Svako dobro!!
Možda sam zvučao malo oštro, sorry, cijeli mi je dan neki nikakav. Ako te nešto još zanima, slobodno pitaj.
Jet Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 13:06   #34
Da li je nekom isplacena naknada za kolovoz?
Magisterium is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 13:10   #35
Trebala bi se prijaviti na burzu početkom slijedećeg mjeseca, kada se odjavim iz firme u kojoj sam trenutno prijavljenja. Prikupila sam punih 9. mjeseci radnog staža u ovoj godini, pa bi stoga imala pravo i na novčanu naknadu sa burze za slijedeća tri mjeseca.

1. Jel zna netko jel baš obavezna ta potvrda od poslodavca o zadnje tri plaće umanjene za doprinose? Jer tamo nešto piše na njihovim web stranicama da se visina novčane naknade na burzi može utvrditi i samo po zakonsko minimalnoj plaći bez takve potvrde od mog bivšeg poslodavca. Osim toga čudno mi je da se u prijavi na burzu navodi samo zaposlenje kod zadnjeg poslodavca jer ja sam ove godine radila u dvije različite firme.
Od 1.1.2009. do 31.5.2009. sam radila u jednoj firmi, a u drugoj potpuno različitoj firmi sam prijavljena od 1.6.2009. do 30.9.2009.

3. Koliko bi mi iznosila novčana naknada sa burze, ako mi je plaća bila oko 3500 kn? Znam da je do početka 7. mjeseca 2009. novčana naknada sa burze bila 70% moje prijašnje plaće, ali ne znam koliko su to točno sada smanjili po ovom novom zakonu koji je stupio na snagu početkom 8. mjeseca 2009.

4. Možda ću otputovati u inozemstvo na samo četiri dana krajem 10. mjeseca ili početkom 11. mjeseca. Od toga bi bila najviše dva do tri radna dana u kojima se sigurno neću moći javit niti doći na burzu. Da li bi to bio problem ako me baš tada pozivu da dođem na burzu ili na razgovor za posao? Mogu im dati moj broj mobitela, ali ne znam da li će me baš dobiti na mobitel kada sam u inozemstvu?
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 12:42   #36
Potrebna je izjava o placi iz zadnja tri mjeseca, obrazac imas na zavodu, jer nesto se malo mijenjao. Uglavnom nista posebna, upise tvoja neto placa, poslodavac se potpise i udari pecat.A za ovo trece ne bi trebao biti problem, sve se moze dogovoriti, bar ja nisam imao problema.
Nitko mi ne rece, je li bila naknada za kolovoz, ili su mi nesto krivo upisali na zavodu, recimo broj racuna, pa sad pare idu za otpremnice u HEPu

Zadnje uređivanje Magisterium : 24.09.2009. at 12:48.
Magisterium is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 13:00   #37
Magisterium

Hvala za odgovor.

1. Znači taj obrazac o visini plaće za zadnja tri mjeseca moram baš pokupiti na Zavodu, nema ga na njihovoj web stranici da ga sama skinem? Zapravo nisam ga nigdje mogla naći na Internetu. Nisam još dobila odjave od firme sa mirovinskog i zdravstvenog tako da nisam još za sada mislila ići na Zavod po obrazac za plaću za ta zadnja tri mjeseca.

2. Što se tiče potvrde poslodavca o razlozima otkaza, to se isto treba pokupiti neki drugi obrazac na Zavodu ili poslodavac može i sam napisati na neki papir razloge otkaza, recimo tehnološki višak ili istek ugovora o radu na određeno vrijeme?


Nadam se da ćeš uskoro dobiti svoju naknadu. Javi se kada dobiješ. Mislim da je mala vjerojatnost da su ti poslali novce na krivi broj tekućeg računa, pogotovo ako si već dobivao naknadu na taj tekući račun za protekle mjesece.
Vjerojatno i drugima kasni ta naknada ovaj mjesec. Možda da ipak pitaš na Zavodu.

Zadnje uređivanje prilika : 25.09.2009. at 13:09.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 07:17   #38
Magisterium

Naknada za kolovoz je sjela davnih dana. Kada si se prijavio na evidenciju? Imaš li rješenje?


Prilika

Ako radiš na ugovor na određeno, dovoljan dokaz o razlogu prestanka radnog odnosa će biti primjerak upravo tog ugovora.

Za dokaz o prosječnoj plaći mogu poslužiti isplatne liste (ovjerene i potpisane od strane poslodavca) ili potvrda o plaći. Ako ti radni odnos prestaje 30.9., trebat će ti isplatne liste ili potvrda o prosječnoj plaći za srpanj, kolovoz i rujan. Ali ako si u nekom od ta tri mjeseca koristila bolovanje, morat ćeš priložiti isplatne liste za tri uzastopna mjeseca prije mjeseca u kojem si koristila bolovanje, pa makar to bilo i od prethodnog poslodavca.

Na web stranicama Zavoda nećeš pronaći primjerak potvrde o plaći.

Ako ti je neto plaća iznosila oko 3500 kuna, naknada će ti iznositi 2251,20 kuna za prva tri mjeseca, a za eventualno preostale mjesece 1800 kuna mjesečno.

Jesi li prije ikada koristila naknadu? Koliko imaš sveukupno radnog staža?

Ako ćeš ići u inozemstvo, par dana prije toga obavijesti svog savjetnika o tome, čisto da ima uvid u tvoju situaciju. U suprotnom se može dogoditi da te savjetnik pokušava obavijestiti o nekom natječaju ili razgovoru za posao, a za slučaj da te ne uspije kontaktirati, može pokrenuti postupak brisanja iz evidencije, samim time i prestanak prava na naknadu. A vjeruj mi, neki savjetnici su zbilja brzi na okidaču.
Jet Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 07:21   #39
Quote:
Magisterium kaže: Pogledaj post
Uglavnom nista posebna, upise tvoja neto placa, poslodavac se potpise i udari pecat
Možeš li mi, molim te, pojasniti ovaj dio o neto plaći. Čisto da znam.
Jet Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 14:15   #40
Kad bi mogla sjesti naknada ovaj mjesec, jel ovaj tjedan koji nam nadolazi ili tek idući?
__________________
u šopingu...
vjesttica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:56.