Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2010., 19:32   #641


Interesantno je i to da ce ove godine BG po prvi put izgleda i znacajnije ucestvovati u ukupnom padu broja zivorodjenih Srbije. Za proteklih 5-6 godina on uopste nije imao udela u smanjenju jer je broj zivorodjenih stalno rastao a broj umrlih stagnirao.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 08:07   #642
Lookey zamolio bih te ako bi mogao da postaviš vitalnu statistiku ove godine za Kragujevac i njegovo poređenje makar sa prošlom godinom(naravno zaključno sa julom,verovatno dalji podaci nisu jos dostupni)....Da li imas te podatke?
starchaser is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 11:52   #643
Quote:
starchaser kaže: Pogledaj post
Lookey zamolio bih te ako bi mogao da postaviš vitalnu statistiku ove godine za Kragujevac i njegovo poređenje makar sa prošlom godinom(naravno zaključno sa julom,verovatno dalji podaci nisu jos dostupni)....Da li imas te podatke?
Za ovu godinu jos uvek nije moguce doci do podataka. Podatak za Grad Beograd je moguce dobiti iskljucivo zato sto Grad Beograd ima na netu prezentaciju svog gradskog Zavoda za statistiku. Cak mislim da drugi gradovi u zemlji nemaju nista tome slicno. Jedino sto mogu da ponudim jesu podaci RZS-a a poslednji dostupan je iz 2009. godine.

Kragujevac (svih 5 gradskih opstina)

2003. : 1848 / 2052 (10.52 / 11.69)
2004. : 1950 / 1915 (11.13 / 10.93)
2005. : 1794 / 2316 (10.24 / 13.22)
2006. : 1757 / 2226 (10.04 / 12.73)
2007. : 1755 / 2196 (10.05 / 12.58)
2008. : 1647 / 2164 (9.44 / 12.41)
2009. : 1726 / 2250 (9.90 / 12.91)
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 13:33   #644
Nis (svih 5 gradskih opstina)

2003. : 2550 / 2973
2004. : 2582 / 2910
2005. : 2591 / 3221
2006. : 2672 / 3018
2007. : 2544 / 3244
2008. : 2539 / 3156
2009. : 2612 / 3266

Novi Sad

2003. : 3446 / 3581
2004. : 3493 / 3718
2005. : 3444 / 3738
2006. : 3836 / 3637
2007. : 3837 / 3699
2008. : 3930 / 3562
2009. : 4094 / 3653
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 15:55   #645
Novi Sad baš ima fini porast. zna li se koliko stanovništva imaju ovi gradovi danas, urbani dio i s okolicom?
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 16:35   #646
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
Novi Sad baš ima fini porast. zna li se koliko stanovništva imaju ovi gradovi danas, urbani dio i s okolicom?
Za Novi Sad se moze videti da je doslo do priliva mladog stanovnistva u poslednjih 5 godina.

Pa JP Informatika za Novi Sad daje MUP-ove podatke. Gradska naselja Kragujevac i Nis imaju koju hiljadu vise nego 2002.,a gradsko naselje Novi Sad je preslo 200 hiljada stanovnika,a sa Petrovaradinom i Kamenicom se primice ka brojci od 240-250 hiljada. Otprilike,Kragujevac nesto ispod 150 hiljada,Nis iznad 175 a ispod 180,a NS kao sto rekoh preko 200. Pritom postoji i ta populacija raseljenih sa Kosova,sa kojom ne znam kud bih i kako da ih obracunam. No,videcemo. Za godinu dana u ovo vreme vec cu imati pune ruke posla da objavljujem ovde preliminarne rezultate popisa Na sledecem popisu cini mi se da ce se vec videti efekti odliva stanovnistva ne samo sa sela,vec i iz manjih gradova do 10 i 20 hiljada stanovnika,posebno sa juga i istoka Srbije ali i severne Backe i Banata. Gledajuci ove podatke iz godine u godinu imam utisak da se sredinom medjupopisnog perioda nesto znacajno i veliko promenilo u pogledu migracija,posebno unutrasnjih na stetu provincije. Provincija je najvise pogodjena tranzicijom,pa je za ocekivati da su ljudi trbuhom za kruhom otisli u BG i NS.

Priliv stanovnistva u Novi Sad je takav da migracijama podrucje grada-opstine godisnje dobija 4 hiljada stanovnika.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 26.10.2010. at 16:46.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 22:58   #647
Bice ovo vrlo katastrofalna godina po broju zivorodjenih u Srbiji,ako je suditi po podacima za Beograd,ali i po podacima za porodiliste u Pozarevcu za koje imam podatke. Naime,do danasnjeg dana od pocetka godine rodjeno je 906 beba,a primera radi taj broj je prosle godine bio dostignut vec krajem jula meseca. 2009. godine bilo je 1310 zivorodjene dece u Pozarevcu i oko 250 u porodilistu u Petrovcu. Iako je jesen bila malo bolja,ove godine ce biti najgora situacija otkad postoji porodiliste u Pozarevcu,jer se nikada nije desilo da se prebacivanje preko 1000 ceka tek na kraju godine vec se ona prebaci tokom leta ili do septembra najkasnije. Cak mozda i ne bude prebacena 1000ka sto bi svakako bilo prvi put,a to bi znacilo da je broj zivorodjene dece smanjen cak za 25 % za samo godinu dana.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 26.10.2010. at 23:03.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 13:42   #648
Auhhh katastrofa podaci Lookey-koliko vidim, mi ove godine idemo mozda i ispod 68 000 novorođenih ....

Ranije (na 11 strani ove teme)je objavljen broj rodjenih za prošlu godinu 789 a ne 1310? Da nije neka greška,sto se tiče konkretno Požarevca?
starchaser is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 16:02   #649
Quote:
starchaser kaže: Pogledaj post
Auhhh katastrofa podaci Lookey-koliko vidim, mi ove godine idemo mozda i ispod 68 000 novorođenih ....

Ranije (na 11 strani ove teme)je objavljen broj rodjenih za prošlu godinu 789 a ne 1310? Da nije neka greška,sto se tiče konkretno Požarevca?
U Branicevskom okrugu postoje dve bolnice (u Pozarevcu i Petrovcu) koje opsluzuju 8 opstina okruga. Podatak od 789 zivorodjenih odnosi se na opstinu Pozarevac, a ostatak je uglavnom iz opstina Veliko Gradiste, Golubac, Malo Crnice, Zabari i Kucevo a i nesto malo iz Petrovca i Zagubice. Petrovacka bolnica pokriva vecinu zivorodjenih iz Petrovca i Zagubice. Jedan mali deo broja beba iz Zagubice zbog blizine radja se i u Boru.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 19:13   #650
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
U Branicevskom okrugu postoje dve bolnice (u Pozarevcu i Petrovcu) koje opsluzuju 8 opstina okruga. Podatak od 789 zivorodjenih odnosi se na opstinu Pozarevac, a ostatak je uglavnom iz opstina Veliko Gradiste, Golubac, Malo Crnice, Zabari i Kucevo a i nesto malo iz Petrovca i Zagubice. Petrovacka bolnica pokriva vecinu zivorodjenih iz Petrovca i Zagubice. Jedan mali deo broja beba iz Zagubice zbog blizine radja se i u Boru.
Pokriva i Crkva pa dodju nedeljom samo 50ak, sve
dzo dinamitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 21:12   #651
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Bice ovo vrlo katastrofalna godina po broju zivorodjenih u Srbiji,ako je suditi po podacima za Beograd,ali i po podacima za porodiliste u Pozarevcu za koje imam podatke. Naime,do danasnjeg dana od pocetka godine rodjeno je 906 beba,a primera radi taj broj je prosle godine bio dostignut vec krajem jula meseca. 2009. godine bilo je 1310 zivorodjene dece u Pozarevcu i oko 250 u porodilistu u Petrovcu. Iako je jesen bila malo bolja,ove godine ce biti najgora situacija otkad postoji porodiliste u Pozarevcu,jer se nikada nije desilo da se prebacivanje preko 1000 ceka tek na kraju godine vec se ona prebaci tokom leta ili do septembra najkasnije. Cak mozda i ne bude prebacena 1000ka sto bi svakako bilo prvi put,a to bi znacilo da je broj zivorodjene dece smanjen cak za 25 % za samo godinu dana.
loki vidim da su ti podaci sumorni za branicevski okrug.ali za beograd gresis. naveo sam da za januar nisu tacni podaci.ako udjes u arhivu zis-a za januar 2009 godine,videces da je rodjeno 1500 novorodjenih sa prebivalistem u bgd,od ukupno rodjenih u srbiji za januar 3200 novorodjenih.kako moze biti rodjeno ove godine u januaru 576 beba u bgd au srbiji 3000 beba.OPET NAPOMINJEM ZABORAVILI SU 1 ISPRED POCETNOG BROJA 5,TAKO DA ZA JANUAR OVE GODINE, POVECAJ ZA HILJADU NOVORODJENIH U BGD.TAKO DOLAZIMO DO RASTA OND NEKIH 450 BEBA, A BROJ UMRLIH JE SKORO ISTI KO PROSLE GODINE.
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 21:38   #652
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post


Interesantno je i to da ce ove godine BG po prvi put izgleda i znacajnije ucestvovati u ukupnom padu broja zivorodjenih Srbije. Za proteklih 5-6 godina on uopste nije imao udela u smanjenju jer je broj zivorodjenih stalno rastao a broj umrlih stagnirao.
da napomenem da sam saznao iz novina o broju roma u bgd.imaju pravu ekspanziju.ima ih 36 000 ,a 13% nema nikakva dokumenta.to su ovi cergari,asaklije,rumunski romi,burzeti,gurbeti(podvrste roma), sto zive u barakama. cige nam popravljaju prosek
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 21:44   #653
Quote:
dzo dinamitas kaže: Pogledaj post
Pokriva i Crkva pa dodju nedeljom samo 50ak, sve
hteo bi da napisem da je u novostima od nedelje prosle pisalo o smanjenju nataliteta u srbiji ove godine. tako da je novinar napisao o katastrofalnom natalitetu i napomenuo je njegove izvore. izgleda da ima podatke do septembra.sta da se napise, kada nije naveo koliko je katastrofalno.da ne bude da lazem procitajte u novostima od nedelje 24.10.2010 na desetoj strani.
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 21:51   #654
Quote:
cveklabgd kaže: Pogledaj post
loki vidim da su ti podaci sumorni za branicevski okrug.ali za beograd gresis. naveo sam da za januar nisu tacni podaci.ako udjes u arhivu zis-a za januar 2009 godine,videces da je rodjeno 1500 novorodjenih sa prebivalistem u bgd,od ukupno rodjenih u srbiji za januar 3200 novorodjenih.kako moze biti rodjeno ove godine u januaru 576 beba u bgd au srbiji 3000 beba.OPET NAPOMINJEM ZABORAVILI SU 1 ISPRED POCETNOG BROJA 5,TAKO DA ZA JANUAR OVE GODINE, POVECAJ ZA HILJADU NOVORODJENIH U BGD.TAKO DOLAZIMO DO RASTA OND NEKIH 450 BEBA, A BROJ UMRLIH JE SKORO ISTI KO PROSLE GODINE.
Moze,zasto ne bi moglo...Jaunar je inace slab mesec,a udeli odredjenih podrucja u broju zivorodjenih znaju dosta da variraju iz godine u godinu,iz meseca u mesec. Iskustva iz porodilista su takva - nme postoji neki generalni zakljucak kada ce da presusi niti kada ce odjednom da nagrnu porodilje. U arhivi tj dokumentu koji je naraspolaganju za download jasno stoji da je bilo 523. Cak iako uzmes i saberes podatke po opstinama Beograda vidis vrlo lako da nije greskom izostavljena jedinica,vec kada se crta podvuce ima taman u januaru onoliko koliko i pise - 523.

P.S : Podatak od 576 zivorodjenih pokriva i decu koja su iz provincije a radjaju se na podrucju Grada Beograda. Nazalost,uglavnom je rec o problematicnim slucajevima koji se salju za Beograd.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 27.10.2010. at 21:58.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 21:52   #655
Quote:
dzo dinamitas kaže: Pogledaj post
Pokriva i Crkva pa dodju nedeljom samo 50ak, sve
Pa zar je za ocekivati da bude toliko vernika u Pozarevcu
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 22:01   #656
Quote:
cveklabgd kaže: Pogledaj post
hteo bi da napisem da je u novostima od nedelje prosle pisalo o smanjenju nataliteta u srbiji ove godine. tako da je novinar napisao o katastrofalnom natalitetu i napomenuo je njegove izvore. izgleda da ima podatke do septembra.sta da se napise, kada nije naveo koliko je katastrofalno.da ne bude da lazem procitajte u novostima od nedelje 24.10.2010 na desetoj strani.
Novine iznose cinjenicno stanje,ali ga i previse dramatizuju. Npr. u novostima je iznet podatak da skoro cetvrtina ljudi u Srbiji ima iznad 65 godina (obican covek sve to nece proveravati vec ce slepo verovati,jel da ).
Taj procenat jos bar 20ak godina nece biti dostignut.

Procitao sam isto tako u novinama koje se pozivaju na RZS da je doslo do rasta broja stanovnika u Severnobackom okrugu...ma gde je doslo
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 22:36   #657
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Bice ovo vrlo katastrofalna godina po broju zivorodjenih u Srbiji,ako je suditi po podacima za Beograd,ali i po podacima za porodiliste u Pozarevcu za koje imam podatke. Naime,do danasnjeg dana od pocetka godine rodjeno je 906 beba,a primera radi taj broj je prosle godine bio dostignut vec krajem jula meseca. 2009. godine bilo je 1310 zivorodjene dece u Pozarevcu i oko 250 u porodilistu u Petrovcu. Iako je jesen bila malo bolja,ove godine ce biti najgora situacija otkad postoji porodiliste u Pozarevcu,jer se nikada nije desilo da se prebacivanje preko 1000 ceka tek na kraju godine vec se ona prebaci tokom leta ili do septembra najkasnije. Cak mozda i ne bude prebacena 1000ka sto bi svakako bilo prvi put,a to bi znacilo da je broj zivorodjene dece smanjen cak za 25 % za samo godinu dana.
loki mislim da si malo preterao sa brojkama o rodjenima u porodilistu u pozarevcu.ako je rodjeno 906 beba za deset meseci podelimo sa deset i to je 90.za preostala dva meseca nek bude i 75 to je 150.znaci minimum 1050 beba u pozarevackom porodilistu.tako da od pada ispod hiljadu nema ni govora.mislim takodje da ce pad nazalost da se nastavi i sledece godine, i to mogu da ilustrujem ocajnom ekonomsom stanju u zemlji srbiji. jednostavno ljudi su dekintirali totalno a to je nekih 90% stanovnistva srbije.evo slicno stanje je u crnoj gori za prvih osam meseci 83,2 rodjenih u odnosu na proslu, u hrvatskoj takodje pad od 500 beba za prvih 7 meseci, u bih i republici srpskoj takodje pad broja rodjenih.znaci svuda gde je ekonomija propala,a da tu su i albanija i kosovo koje imaju pravi demografski sunovrat po pitanju nataliteta. tj.ako zelimo povecanje nataliteta NOVAC IGRA SIGURNO 90% o razmisljanju nekog bracnog para da ima bebu.
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 22:44   #658
Quote:
cveklabgd kaže: Pogledaj post
loki mislim da si malo preterao sa brojkama o rodjenima u porodilistu u pozarevcu.ako je rodjeno 906 beba za deset meseci podelimo sa deset i to je 90.za preostala dva meseca nek bude i 75 to je 150.znaci minimum 1050 beba u pozarevackom porodilistu.tako da od pada ispod hiljadu nema ni govora.mislim takodje da ce pad nazalost da se nastavi i sledece godine, i to mogu da ilustrujem ocajnom ekonomsom stanju u zemlji srbiji. jednostavno ljudi su dekintirali totalno a to je nekih 90% stanovnistva srbije.evo slicno stanje je u crnoj gori za prvih osam meseci 83,2 rodjenih u odnosu na proslu, u hrvatskoj takodje pad od 500 beba za prvih 7 meseci, u bih i republici srpskoj takodje pad broja rodjenih.znaci svuda gde je ekonomija propala,a da tu su i albanija i kosovo koje imaju pravi demografski sunovrat po pitanju nataliteta. tj.ako zelimo povecanje nataliteta NOVAC IGRA SIGURNO 90% o razmisljanju nekog bracnog para da ima bebu.
Pocetkom oktobra (mislim oko 5og oktobra) bilo je 825 beba rodjeno u PO porodilistu. Juce je (na kraju dnevne smene) bilo evidentirano 906 dece,pa me to navodi da je jesen malo pokusala da spasi stvar a videcemo hoce li se ginekolozima nagomilati posao kao sto ponekad zna u decembru. To se ne moze predvideti tacno u broj.

1050 je jako slabo,recimo do 2008. bilo je prosek oko 1200 plus minus 50 a 2009. godine je prijatno bilo povecanje na 1310. To znaci da imamo sa cime da pravimo decu,imamo jos uvek dovoljno zena u fertilnom dobu da slika bude bolja nego sto jeste,ali iz raznoraznih razloga to se odlaze,a to ce nas skupo kostati kasnije.

P.S : stizu li tabele? Nestrpljiv sam,moram da pitam posto me interesuju
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 22:49   #659
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Novine iznose cinjenicno stanje,ali ga i previse dramatizuju. Npr. u novostima je iznet podatak da skoro cetvrtina ljudi u Srbiji ima iznad 65 godina (obican covek sve to nece proveravati vec ce slepo verovati,jel da ).
Taj procenat jos bar 20ak godina nece biti dostignut.

Procitao sam isto tako u novinama koje se pozivaju na RZS da je doslo do rasta broja stanovnika u Severnobackom okrugu...ma gde je doslo
loki to je tacno, ali nazalost predvidjanja vrlo poznatih demografa u srbiji penev,bjelobrk,sekulovic i ostali, najavljuju projekciju za 2021 godinu da ce biti rodjeno samo u vojvodini 14 500 beba a 27 000 umrlih,sto je neki pad od 25%.jeste trulo predvidjati broj rodjenih za deset godina, ali jednostavno ako se pod hitno ekonomski ne ojacamo ja mislim da ce ovo biti istina.nisam pesimista ali ne zelim ljudima da dajem laznu nadu. jednostavno treba istinu pogledati u oci.
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 22:54   #660
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Pocetkom oktobra (mislim oko 5og oktobra) bilo je 825 beba rodjeno u PO porodilistu. Juce je (na kraju dnevne smene) bilo evidentirano 906 dece,pa me to navodi da je jesen malo pokusala da spasi stvar a videcemo hoce li se ginekolozima nagomilati posao kao sto ponekad zna u decembru. To se ne moze predvideti tacno u broj.

1050 je jako slabo,recimo do 2008. bilo je prosek oko 1200 plus minus 50 a 2009. godine je prijatno bilo povecanje na 1310. To znaci da imamo sa cime da pravimo decu,imamo jos uvek dovoljno zena u fertilnom dobu da slika bude bolja nego sto jeste,ali iz raznoraznih razloga to se odlaze,a to ce nas skupo kostati kasnije.

P.S : stizu li tabele? Nestrpljiv sam,moram da pitam posto me interesuju
loki nemogu da provalim prebacivanje ili mi je racunar nesto pokvaren ali pokusacu
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:30.