Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2013., 22:27   #81
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Nema jos 3 i pol godine.
To jesam shvatila, ali ako ona kaze da ima tri i pol, a ti da nema...pa onda valjda tom djetetu fali malo do tri i pol, pa je ok da kaze da ima tri i pol.
To "nema jos tri i pol" nema bas neku vaznost, ako ce imati uskoro...par dana sim-tam...
Uostalom, ne razvijaju se sva djeca (ni motoricki ni drugacije) po spagici, pa da se mozemo drzati nekih preporuka u vezi termina u dan.
Iako, ako se kaze - iza cetvrte, onda je dosta logicno da to nesto neces dati djetetu koje nema ni tri i pol, bez obzira radilo se o hrani, literaturi ili bilo cemu.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 22:34   #82
Quote:
cheril kaže: Pogledaj post
evo sad pišem protiv tvog posta ZubaTruba


Ovdje je nekoliko postova napisano i mislim da je sve objašnjeno, ali ponavljam: Bajke ne plaše, one razvijaju maštu, jednostavno objašnjavaju sustav vrijednosti, potiču emocije i slično.
Ali to sve čine i moderne bajke.
Zašto to nužno mora biti grim, andersen i sl.

Jel poanta u čitanju klasike ili je poanta u učenju vrijednosti, razvijanju mašte i to?.

U čemu je zapravo stvar. Ako je do klasike, ok, netko voli klasiku, netko voli moderno. Ali ako je do poruke i razvijanja mašte-to isto daju i nenasilne moderne bajke.

Pa opet pitam, zašto to moraju biti baš ovi stari klasici??
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Kad krenu u skolu, vise im bajke nisu toliko zanimljive.
Zapravo, moje je iskustvo da klinci najbolje reagiraju na bajke neposredno prije skole, s nekih 5 godina - tad su dovoljno zreli da se ne boje vjestica i cudovista, a opet su jos dovoljno "nevini" da ne dozivljavaju likove kao ludjake, ubojice i kurve.
Ali to u konačnici i jesu luđaci, ubojice i kurve. Zašto uljepšavamo??
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 22:35   #83
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
To jesam shvatila, ali ako ona kaze da ima tri i pol, a ti da nema...pa onda valjda tom djetetu fali malo do tri i pol, pa je ok da kaze da ima tri i pol.
To "nema jos tri i pol" nema bas neku vaznost, ako ce imati uskoro...par dana sim-tam...
Ajde, nemoj opet secirati.
Dosta joj fali do 3,5, ali nisam ja tu da pisem o starosti tudjeg djeteta.
Bilo kako bilo, u svakom slucaju je premala za gledanje ivice i marice u kazalistu.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 22:39   #84
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Ajde, nemoj opet secirati.
Sad si gotova. Slijedi 1000 quote-ova i multiquotea.
Ja zasad prepeicavam neke bajke (ruzno pace npr). Znaci ne citam sve, nego gledamo slike pa pricam uljepsanu verziju
Maritoma is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 22:40   #85
Ne znam.. Moja dosta dobro kuži neke stvari..
Ja njoj ne uljepšavam baš puno. Baš mislim da nisam tip koji je zaštitnički nastrojen.
Zna ona i o djeci bez roditelja, i o zločestim ljudima,o smrti, bolovima, sranjima, porezotinama.. Ja to niš ne krijem. Samo joj objasnim njoj primjereno.

I još je usto dosta osjetljiva na druge (danima je bila u komi kadje vidjela curicu u inv kolicima, da bi nakon x dana zapitkivanja zaključila kako treba biti sretna i zahvalna jer je ona zdrava).
Možda ja imam taj stav o bajkama promatrajući svoje dijete, jer em je dosta osjetljiva na tuđu nevolju, puno pričamo, niš ne krijem- pa je dosta toga i svjesna.

Zna ona i šta je "kobajagi" i samo za crtić ili samo za u priču, ali svejedno- ona se i na "kobajagi" tužnu scenu raspadne od suza.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 22:40   #86
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Ali to u konačnici i jesu luđaci, ubojice i kurve. Zašto uljepšavamo??
Jesu - nama odraslima koji smo se u zivotu susreli s ludjacima, ubojicama i kurvama. Ali ne i djeci, jer ona ta nasa iskustva (fala bogu) nemaju.

Ali ruku na srce, ako ces tako gledati na stvari, i biblija je puna ludjaka, ubojica i kurvi.

Ili cemo reci da je jedan Kain koji ubije vlastitog brata, ozeni se vlastitom sestrom i izvuce se gotovo nekaznjeno, suptilniji u svemu tome od nekog lovca koji raspori vucji trbuh da izvuce crvenkapicu i baku?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 22:43   #87
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Jesu - nama odraslima koji smo se u zivotu susreli s ludjacima, ubojicama i kurvama. Ali ne i djeci, jer ona ta nasa iskustva (fala bogu) nemaju.

Ali ruku na srce, ako ces tako gledati na stvari, i biblija je puna ludjaka, ubojica i kurvi.

Ili cemo reci da je jedan Kain koji ubije vlastitog brata, ozeni se vlastitom sestrom i izvuce se gotovo nekaznjeno, suptilniji u svemu tome od nekog lovca koji raspori vucji trbuh da izvuce crvenkapicu i baku?
Zato joj ne čitam bibliju. Ono što obrade u (vjerskom) vrtiću su posve neutralne teme.
Iskreno, neke priče biblijske bih kompletno zaobišla u i nekim razredima osnovne škole, kad se već smatra da ih djeca mogu shvatiti.

Edit- kain se baš i ne izvuče nekažnjeno .
Al to je sad već žešća filozofija koja ni izdaleka nije za djecu
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 22:47   #88
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
djeca nisu mali nesposobnjakovici koje treba stiti od losih emocija. trebaju i njih upoznati; a bajke su vam idealan alat u tome
Malo upadam kao padobranac, ali baš me ovaj odlomak podsjetio na jedan filmić koji sam koristila u seminaru.

Emocije nisu loše, i treba ih sve osjetiti i naučiti se nositi s njima.
__________________
Svijet mladih[/SIZE]
borntobewinner is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 22:48   #89
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Ali to sve čine i moderne bajke.
Zašto to nužno mora biti grim, andersen i sl.

Jel poanta u čitanju klasike ili je poanta u učenju vrijednosti, razvijanju mašte i to?.

U čemu je zapravo stvar. Ako je do klasike, ok, netko voli klasiku, netko voli moderno. Ali ako je do poruke i razvijanja mašte-to isto daju i nenasilne moderne bajke.

Pa opet pitam, zašto to moraju biti baš ovi stari klasici??


Ali to u konačnici i jesu luđaci, ubojice i kurve. Zašto uljepšavamo??
Koje su to moderne bajke? Daj nekakav link..

Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Jesu - nama odraslima koji smo se u zivotu susreli s ludjacima, ubojicama i kurvama. Ali ne i djeci, jer ona ta nasa iskustva (fala bogu) nemaju.

Ali ruku na srce, ako ces tako gledati na stvari, i biblija je puna ludjaka, ubojica i kurvi.

Ili cemo reci da je jedan Kain koji ubije vlastitog brata, ozeni se vlastitom sestrom i izvuce se gotovo nekaznjeno, suptilniji u svemu tome od nekog lovca koji raspori vucji trbuh da izvuce crvenkapicu i baku?

... ili vlastitog sina stavi na lomaču zato što mu je Bog tako rekao...bez ikakvog razloga...danas nećeš spavati, hajde ti sinko na lomaču..

Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Zato joj ne čitam bibliju. Ono što obrade u (vjerskom) vrtiću su posve neutralne teme.
Iskreno, neke priče biblijske bih kompletno zaobišla u i nekim razredima osnovne škole, kad se već smatra da ih djeca mogu shvatiti.
Koje teme?

Quote:
Maritoma kaže: Pogledaj post
Ja zasad prepeicavam neke bajke (ruzno pace npr). Znaci ne citam sve, nego gledamo slike pa pricam uljepsanu verziju
__________________
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.
cheril is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 22:50   #90
Frupy... Ti mi odgovori..

Jel stvar u porukama bajke i razvijanju mašte ili je stvar da treba čitati baš klasike i zašto.

Jer maštu potiču i moderne, puno smirenije priče pa nikako ne kužim zašto to moraju biti baš ovi klasici.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 22:54   #91
Quote:
cheril kaže: Pogledaj post
Koje su to moderne bajke? Daj nekakav link..
Odi u knjižnicu... Na dječji odjel.... Gurni ruku i garantiram da ćeš izvući bar tri bajke novijeg doba. Puno primjerenije od ivice i marice

Quote:
cheril kaže: Pogledaj post

... ili vlastitog sina stavi na lomaču zato što mu je Bog tako rekao...bez ikakvog razloga...danas nećeš spavati, hajde ti sinko na lomaču..

A??



Quote:
cheril kaže: Pogledaj post
Koje teme?
Razne teme... Koje ne uključuju raspela, potope, kamenovanja i tome slično.
Ako te to muči
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 22:55   #92
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Ajde, nemoj opet secirati.
Dosta joj fali do 3,5, ali nisam ja tu da pisem o starosti tudjeg djeteta.
Bilo kako bilo, u svakom slucaju je premala za gledanje ivice i marice u kazalistu.
Ok, necu...samo cu napisati da mi onda nije jasno zasto netko napise da dijete ima 3 i pol godine, ako mu jos dosta fali do toga.
Mozda to zvuci kao cjepidlacenje, ali ...u nekoj dobi i u nekm stvarima to nije bitno, ali za tako male, mislim da par mjeseci dosta znaci.
Da, pre mala je za to.
A mozda to i nije za nju. Neka su djeca stvarno drugacija i nije nuzno inzistirati na svemu sto rade drugi jer je to kao primjereno za tu dob.
Treba se prilagoditi.
Meni su te bajke uvijek bile lako stivo, a i mojoj curi isto.
Iako nema problema s uzivljavanjem i empatijom, nije to dozivljavala strasno.
Dapace, ja bih mogla cmizdriti nad nekim sentisem, a ona bi rekla, pa mama to nije za zbilja.
Gledala je "princezu mononoke". Strava. Malo dijete koje to prezivi, moze sve.
Mislila sam izaci iz kina, ali vidjela sam da ju to ne dira...
Quote:
Maritoma kaže: Pogledaj post
Sad si gotova. Slijedi 1000 quote-ova i multiquotea.
Ja zasad prepeicavam neke bajke (ruzno pace npr). Znaci ne citam sve, nego gledamo slike pa pricam uljepsanu verziju
Ne danas, ne ovdje. Idem spavati
Pa da...dok citas, uvjek mozes malo prilagoditi tekst.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 23:24   #93
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Odi u knjižnicu... Na dječji odjel.... Gurni ruku i garantiram da ćeš izvući bar tri bajke novijeg doba. Puno primjerenije od ivice i marice
...često sam tamo , ali to za ovu temu nije bitno. Dobronamjerno sam pitala koje su te koje čitaš djetetu.


Quote:
extreme kaže: Pogledaj post

A??
Abraham, žrtvovanje Izaka... našalila sam se na post od frupy
__________________
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.
cheril is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 23:44   #94
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Frupy... Ti mi odgovori..

Jel stvar u porukama bajke i razvijanju mašte ili je stvar da treba čitati baš klasike i zašto.

Jer maštu potiču i moderne, puno smirenije priče pa nikako ne kužim zašto to moraju biti baš ovi klasici.
Stvar je i u porukama i u razvijanju maste.
Svaka bajka/prica/basna potice mastu i razvija vokabular, nebitno jel klasicna ili moderna.
Ono sto meni smeta u modernim pricama za djecu (s cim se, naravno, ne moraju svi sloziti) je upravo to nastojanje da se sve do maksimuma uljepsa i da se podilazi ukusu prvenstveno odraslih, a ne djece. To je ono o cemu smo pisale: nastojanje da se djecu postedi svih momenata koji imaju neku negativnu konotaciju, sve je nekako sladunjavo i buduci da nema jasne razlike izmedju dobra i zla, po meni se nekako gubi ona najvaznija poanta iz klasicnih bajki - pobjeda dobrog nad zlom. Crno-bijelo iz klasicnih bajki postaje rozo u modernima i to mi se nikako ne svidja.
Ali naravno da treba citati i takve price, bez daljnjega.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 10:28   #95
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Ovo stvarno, ali stvarno nije istina.
Ne mogu vjerovati da bi tako nesto tvrdili profesori knjizevnosti.
Potpisujem. Kao jedna od tih profesora, ne vjerujem da bi netko to rekao.

Da je to tako, ne vjerujem da bi na fakultetima gdje se obrazuju odgojitelji predškolske djece učili dječju književnost.
A ipak su te programe osmislili neki koji su nešto više od samo profesora.
__________________
M
RenataAL is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 10:37   #96
Quote:
cheril kaže: Pogledaj post
...često sam tamo , ali to za ovu temu nije bitno. Dobronamjerno sam pitala koje su te koje čitaš djetetu.
Mene ovo isto zanima...
Zasad smo u knjižnici samo u posudbi slikovnica da ne čitamo stalno iste, ali me zanimaju te moderne bajke da znam za ubuduće.

Nedavno sam pročitala da su bajke potrebne i korisne djetetu između četvrte i devete godine. Već sam navela razlog koji se i spominje i u knjizi koju čitam (Igrom do čitanja), a taj je da dijete treba suočiti s lošim stvarima, a kasnije dolazi do sretnog raspleta događaja koje dijete razveseli.
__________________
M
RenataAL is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 12:00   #97
Extreme, ja ću puknut ako ovo ne pitam..rekla sam sebi drž jezik za zubima, al ne mogu, fakat ne mogu..zar ti zaista misliš da će tvoja curka od cca 12-13 godina htjeti da joj čitaš bajke? Kako si navela da ćeš joj dati tek kad bude imala lektiru, a to je tu negdje u toj dobi? Hoće li ju zanimati bajke ili prije dečki, izlasci, haljine? A da ne velim da će u to vrijeme biti taman vrijeme puberteta?
Btw, molim te daj mi naziv neke moderne bajke? Nije provokacija, nego evo ja prva ne znam za nit jednu modernu osim ovih starih bajki..pa da se znam pripremit..
__________________
11.09.2010.
mv27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 12:04   #98
Quote:
mv27 kaže: Pogledaj post
Extreme, ja ću puknut ako ovo ne pitam..rekla sam sebi drž jezik za zubima, al ne mogu, fakat ne mogu..zar ti zaista misliš da će tvoja curka od cca 12-13 godina htjeti da joj čitaš bajke? Kako si navela da ćeš joj dati tek kad bude imala lektiru, a to je tu negdje u toj dobi? Hoće li ju zanimati bajke ili prije dečki, izlasci, haljine? A da ne velim da će u to vrijeme biti taman vrijeme puberteta?
Btw, molim te daj mi naziv neke moderne bajke? Nije provokacija, nego evo ja prva ne znam za nit jednu modernu osim ovih starih bajki..pa da se znam pripremit..
Lektire djeca imaju od 2. razreda. Ne znam jel se nešto mijenjalo u zadnjih par godina, ali prije je tako bilo.

Ispravak: sudeći prema internetskim stranicama knjižnica, djeca lektire imaju i 1. razredu.
__________________
M

Zadnje uređivanje RenataAL : 09.11.2013. at 13:18.
RenataAL is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 15:02   #99
Quote:
mv27 kaže: Pogledaj post
Extreme, ja ću puknut ako ovo ne pitam..rekla sam sebi drž jezik za zubima, al ne mogu, fakat ne mogu..zar ti zaista misliš da će tvoja curka od cca 12-13 godina htjeti da joj čitaš bajke? Kako si navela da ćeš joj dati tek kad bude imala lektiru, a to je tu negdje u toj dobi? Hoće li ju zanimati bajke ili prije dečki, izlasci, haljine? A da ne velim da će u to vrijeme biti taman vrijeme puberteta?
Btw, molim te daj mi naziv neke moderne bajke? Nije provokacija, nego evo ja prva ne znam za nit jednu modernu osim ovih starih bajki..pa da se znam pripremit..
Jebote, ja ću puknut ako te ne pitam odakle tebi ta brojka od 12-13 godina kao dob za čitanje bajki??? Kakvih crnih 13 godina

Da nisi ti nešt malo pobrkala??
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 15:10   #100
Nisam sve citala, ali koje su to moderne bajke?

Moji svi "citaju" od rodenja. Mala trenutno najvise, posudujemo sve slikovnice.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:35.