Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2009., 19:14   #1481
Quote:
timi178 kaže: Pogledaj post
Pozdrav Magore!

Kupila sam melegszendvics krem pa me zanima sta mogu s njim napraviti? Samo namazem na kruh i zapecem u pecnici ili ima neki ukusniji recept?
prijevod kaže da je to krema za tople sendviče... kako se sprema možda piše na vrećici/kutiji
__________________
♥ J- 2008.
morfin@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 08:47   #1482
Da, namažeš na kruh, eventualno posipaš naribanim sirom i pečeš ih u pećnici.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 13:18   #1483
Hvala !

Pisu uputstva na kutiji ali na madjarskom ))
timi178 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 18:28   #1484
Magore, opet ja gnjavim! Dobrodosla su i iskustva ostalih

Opet sam danas bila malo preko granice (u Mađarskoj) pa sam kupila smrznute gljive, mijesane (vrganji, lisicarke i sl.): Sta bi mogla napraviti s njima? Znam da si davao neke recepte ali ima previse stranica za pretrazivanje )))
timi178 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 09:42   #1485
imam i ja pitanje. dakle, nedavno sam u Budimpešti jeo guščju jetru kao hladno predjelo. bila je savršena (jedino mi je malo bilo nezgodno kad sam naknadno skužio da je prilikom pripreme preliju guščjom mašću, ali preživio sam ). možeš li napisati neke načine pripreme guščje jetre na tradicionalan mađarski način? (vjerojatno već jesi, ali smo lijeni tražiti)

i još nešto - jeo sam i salatu od krastavaca. krastavci su bili pomalo uveli pa me zanima: jesu li krastavci bili svježe marinirani (i odstajali preko noći npr.) ili su to ukiseljeni krastavci? bili su jako slatki (dakle, začinjeni šećerom), začinjeni koprom (čini mi se), peršinom i mljevenom paprikom. kiselina se osjećala tek u tragovima. i ta salata je bila nešto predivno!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 15:06   #1486
Quote:
timi178 kaže: Pogledaj post
Opet sam danas bila malo preko granice (u Mađarskoj) pa sam kupila smrznute gljive, mijesane (vrganji, lisicarke i sl.): Sta bi mogla napraviti s njima? Znam da si davao neke recepte ali ima previse stranica za pretrazivanje )))
Od vrganja skoro uvijek kuham paprikaš.

191. post - Paprikaš od gljiva s kiselim vrhnjem (bez recepta, nije od vrganja):
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=191

240. post - Paprikaš od gljiva s kiselim vrhnjem (s receptom):
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=240

Kad se onaj paprikaš kuha od vrganja ovako izgleda: slika (nije od Magora)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 15:12   #1487
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
imam i ja pitanje. dakle, nedavno sam u Budimpešti jeo guščju jetru kao hladno predjelo. bila je savršena (jedino mi je malo bilo nezgodno kad sam naknadno skužio da je prilikom pripreme preliju guščjom mašću, ali preživio sam ). možeš li napisati neke načine pripreme guščje jetre na tradicionalan mađarski način? (vjerojatno već jesi, ali smo lijeni tražiti)
Nema tu velike tajne. Tovljena guščja jetra i mast, crveni luk, papar, mažurana, malo mljevene paprike, sol (toplo jelo).
U slučaju hladnog predjela, jetru potopimo u mlijeko i napravimo ih otprilike kao kod vas.

Tovljena guščja jetra je službeno „Hungaricum”. Glavno tržište mađarske guščje jetre je Francuska. Svaka druga guščja jetra u Francuskoj dolazi iz Mađarske. Davno sam jeo ovo odlično jelo.

Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
i još nešto - jeo sam i salatu od krastavaca. krastavci su bili pomalo uveli pa me zanima: jesu li krastavci bili svježe marinirani (i odstajali preko noći npr.) ili su to ukiseljeni krastavci? bili su jako slatki (dakle, začinjeni šećerom), začinjeni koprom (čini mi se), peršinom i mljevenom paprikom. kiselina se osjećala tek u tragovima. i ta salata je bila nešto predivno!
dvije klasične verzije:
1) salata od krastavaca (bez kiselog vrhnja) = svježi krastavac (na kolutove), sol, papar, ocat, vrlo malo (!!!) šećera, sitno nasjeckan češnjak, 1 zelena paprika, na kraju prije serviranja malo maslinovog ulja i mljevena crvena paprika za dekoraciju (slika)
2) salata od krastavaca s kiselim vrhnjem = 1233. post, slika
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 16:25   #1488
Hvala Magore!!! Pozdrav!
timi178 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2009., 07:02   #1489
tuba kolac

nedavno smo u sr.karlovcima jeli gore spomeniti kolac tuba (kurtkolac). bili su "dani kuglofa" (jos jedan specijalitet ali mislim nemackog porekla), pa se na ulici prodavalo i pravili ovi specijaliteti. inace porodica koja je pravila taj kolac kaze da je kolac ranije bio puno veci , a da se danas pravi te velicine kao na slici nekih 20-25 cm. supruga i ja smo se odusevili tako da kolac nije ni docekao povratak kuci u n.sad. mi smo "uvaljalli" u cimet i orase i mislim da smo bas dobro pogodili, a kuglofi su posebna prica
alexxxa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 08:09   #1490
magore, moze li jedno pitanje koje nema veze s gastronomijom. imamo psa koji je stigao iz madjarske a zove se serila ( ne znam kako se piše). ima li to ime neko znacenje na madjarskom?
__________________
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti, - mi ćemo ga držati"
Cruela is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 09:09   #1491
Quote:
Cruela kaže: Pogledaj post
magore, moze li jedno pitanje koje nema veze s gastronomijom. imamo psa koji je stigao iz madjarske a zove se serila ( ne znam kako se piše). ima li to ime neko znacenje na madjarskom?
Szerilla (čita se: serilla). Rijetko žensko ime, nije mađarsko. Vrlo rijetko, ja još nikada nisam čuo za Szerillu.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 17:28   #1492
Magore, stvarno ste se potrudili .
Jučer sam se vrtila po vašm receptima i stvrno ih ima puno jako dobrih .
Sve pohvale za trud i približavanje mađarske kuhinje
nenolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 17:46   #1493
Postovani Magore, trazim neuspesno recept za Puncsos mignon, onih roze kojih ima u skoro svakoj poslasticarnici u Budimpesti.

Izgleda npr. ovako:



Unapred se zahvaljujem na pomoci.
dea is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 07:32   #1494
Quote:
dea kaže: Pogledaj post
Magore, trazim neuspesno recept za Puncsos mignon, onih roze kojih ima u skoro svakoj poslasticarnici u Budimpesti.
Ah, mignoni... Jedan od mojih najomiljenijih, barem dok sam bio dijete.
Moja baka je bila majstorica u pravljenju mignona. Nismo imali Božić i Uskrs bez mignona tijekom 70-80-ih godina.

Inače, mignon je jedan od najpopularnijih kolača u Mađarskoj. Prvi put je kod nas napravljen u drugoj polovini XIX. stoljeća (1870-ih) u slastičarnici Henrika Kuglera (danas Gerbeaud) u Budimpešti na trgu Vörösmarty. Otuda i originalni mađarski naziv: ’kugler’, kasnije nakon WWII koristimo francuski naziv ’minyon’ ili ’mignon’.
Bez mignona nema mađarske slastičarnice.

A još nešto prije recepta... Nema ko ne zna za „čuvenu” izreku: „Minyon, amit a majom kinyom.” (Mignon je to što majmun „istiskuje”.)

Recept:
- Puncsos mignon/minyon (punčoš minjon) -

Umutimo 4 bjelanjka u čvrstu pjenu, umiješamo 10 dag šećera u prahu, zatim umućene žumanjke (4 komada), na kraju 10,5 dag brašna. Smjesu ulijemo u tepsiju (s papirom za pečenje) da bude debljine prsta.
Pečemo na srednjoj temperaturi, zatim potpuno ohladimo.
Krajeve tijesta odrežemo da se dobije pravokutnik. Prepolovimo pravokutnik. Jednu stranu namažemo pekmezom npr. od ribizla.
Krajeve tijesta narežemo na kockice. Poprskamo limunovim sokom i rumom. Kuhamo sirup od 12 dag šećera i 0,5 dl vode. Kockice umiješamo u sirup. Ovim sirupom namažemo tijesto (koje je prethodno namazano pekmezom) i na ovu stranu stavimo drugu stranu tijesta. Narežemo ih na kocke.
Zatim ih prelijemo pink glazurom.
Pink glazur: Kuhamo sirup od 25 dag šećera i 1 dl vode. Sirup treba da bude gust kao med, u porculanskoj zdjeli dobro izradimo. Ako je pregust/pretvrd, dodajemo malo limunovog soka. Na kraju dodajemo i nekoliko kapi crvene šećerne boje.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 01:14   #1495
Magore, šta je s digitalnim?
željno te očekujemo!
__________________
http://modnapuma.blog.hr/
pantigananera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 22:48   #1496
Puno hvala.
dea is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 15:48   #1497
magore, fališ nam....pusa iz Osijeka!
mamba is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 08:03   #1498
/\ /\ /\

Već sam isprobao novi digitalac. Nema prepreke za nastavak topika.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 17:16   #1499
... čekamo...

Zanima me glazura za minjone- kako se stavlja na kolač, kako pogoditi točnu konzistenciju- pretpostavljam da to nije tekuće nego više kao pasta
__________________
♥ J- 2008.
morfin@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 16:36   #1500
Quote:
morfin@ kaže: Pogledaj post
Zanima me glazura za minjone- kako se stavlja na kolač, kako pogoditi točnu konzistenciju- pretpostavljam da to nije tekuće nego više kao pasta
Baš zbog toga nikad ne pravim minjone.

Moja baka je bila majstorica u ovoj kategoriji kolača. Ja nikad ih nisam pravio.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:08.