Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2007., 22:15   #681
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Oboje smo se složili da patiš. Ti subjektivno - ja objektivno. To potvrđuje moju ranije iznesenu izjavu da Bog izaže patnji sve što je patnju sposobno osjetiti:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=7...&postcount=656
Prema tome, svaka relativizacija te tvrdnje je bespotrebna. Ljudi se mogu sporiti samo oko toga razloga zbog kojega je Bog odlučio podvrgnuti ih patnji. No činjenica ostaje da ljudi i životinje pate. Stoga autorici topica poručujem da je vrlo razumljivo i lako shvatljivo zbog čega neki ljudi Boga doživljavaju kao monstruma.
A možda sam samo lagala, što ti nisi objektivno observirao.
Patnja je individualna. Iz toga si izvukao rečenicu da "izlaganje patnji što je patnju sposobno osjetiti". Tu sposobnost dodijelio si i životinjama.
Patnja je psihofizička reakcija na zbivanje u interakciji ja-okolina-ja. Ovaj zadnji ja je moja odluka da li ću u određenoj situaciji patiti. Ona može biti podložna tradicijskom ponašanju s obzirom na određene situacije, slično naučenom modelu ponašanja.
A i ne mora...
Pa možemo o tome i priču raspredati.
I "što Bog ima s time" i koliko je tu slobodne volje ( poznato mi je da ona za te ne postoji).
pozdrav
Dorina-kutija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 00:34   #682
Quote:
Dorina-kutija kaže: Pogledaj post
A možda sam samo lagala, što ti nisi objektivno observirao.
Patnja je individualna. Iz toga si izvukao rečenicu da "izlaganje patnji što je patnju sposobno osjetiti". Tu sposobnost dodijelio si i životinjama.
Patnja je psihofizička reakcija na zbivanje u interakciji ja-okolina-ja. Ovaj zadnji ja je moja odluka da li ću u određenoj situaciji patiti. Ona može biti podložna tradicijskom ponašanju s obzirom na određene situacije, slično naučenom modelu ponašanja.
A i ne mora...
Pa možemo o tome i priču raspredati.
I "što Bog ima s time" i koliko je tu slobodne volje ( poznato mi je da ona za te ne postoji).
pozdrav
Gle, ne postoji pojam koji nije podložan relativizaciji u svrhu bespotrebnog kompliciranja. Primjer: Kad na semaforu gori crveno svjetlo treba stati. To je jednostavna i svakom razumljiva rečenica. Ali možemo dovesti u pitanje pojam "stati". Jer ako se zemaljska kugla stalno vrti, onda kako možemo stajati na mjestu? Što je to crveno svjetlo? Možda je to samo naš subjektivni doživljaj, a možda je to odsjaj sunca u crvenom stakalcu koji nas ponekad zbunjuje kad je sunce jako nisko. Što je uopće svjetlo? Vidiš, i patnja je jedan od takvih jednostavnih i lako razumiljivih pojmova. Ne nalazimo se na području kvantne fizike gdje je potrebno razglabati o svakom pojmu. i nepismen čovjek razumije što znači patnja, pa je u svrhu konstruktivne rasprave potpuno kontraproduktivno dalje komplicirati stvari glede tog zbilja konkretnog pojma.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 00:45   #683
Quote:
Dorina-kutija kaže: Pogledaj post
A možda sam samo lagala, što ti nisi objektivno observirao.
Patnja je individualna. Iz toga si izvukao rečenicu da "izlaganje patnji što je patnju sposobno osjetiti". Tu sposobnost dodijelio si i životinjama.
Patnja je psihofizička reakcija na zbivanje u interakciji ja-okolina-ja. Ovaj zadnji ja je moja odluka da li ću u određenoj situaciji patiti. Ona može biti podložna tradicijskom ponašanju s obzirom na određene situacije, slično naučenom modelu ponašanja.
A i ne mora...
Pa možemo o tome i priču raspredati.
I "što Bog ima s time" i koliko je tu slobodne volje ( poznato mi je da ona za te ne postoji).
pozdrav
Gle, ne postoji pojam koji nije podložan relativizaciji u svrhu bespotrebnog kompliciranja. Primjer: Kad na semaforu gori crveno svjetlo treba stati. To je jednostavna i svakom razumljiva rečenica. Ali možemo dovesti u pitanje pojam "stati". Jer ako se zemaljska kugla stalno vrti, onda kako možemo stajati na mjestu? Što je to crveno svjetlo? Možda je to samo naš subjektivni doživljaj, a možda je to odsjaj sunca u crvenom stakalcu koji nas ponekad zbunjuje kad je sunce jako nisko. Što je uopće svjetlo? Vidiš, i patnja je jedan od takvih jednostavnih i lako razumiljivih pojmova. Ne nalazimo se na području kvantne fizike gdje je potrebno razglabati o svakom pojmu. i nepismen čovjek razumije što znači patnja, pa je u svrhu konstruktivne rasprave potpuno kontraproduktivno dalje komplicirati stvari glede tog zbilja konkretnog pojma.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 17:36   #684
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
pa je u svrhu konstruktivne rasprave potpuno kontraproduktivno dalje komplicirati stvari glede tog zbilja konkretnog pojma.
nije potrebno komplicirati, imaš pravo.
mislim da sam pokušala na najednostavniji način reći što je patnja.
ono oko čega se nećemo složiti i oko čega ćemo komplicirati je pitanje Bog-ja i slobodne volje.
ja znam tvoja razmišljanja, ti ionako znaš moja, pa ne moramo niti oko toga komplicirati.
ostaj mi
Dorina-kutija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 17:38   #685
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Patnja i bol su "alarm" bića na podražaje koji mogu narušiti njihovu psihičku i fizičku funkcionalnost. Bol i patnja su " savjetnici" koji dobro savjetuju (rekao bi Goethe). Uz ljubav , bol i patnja su najveći motivatori da se svijet učini ljepšim! Bol je " glasnik sa lošom porukom" ali, daje nam šansu da nešto učinimo. Ne treba Bogu patnja , niti je monstrum! Suosjećam sa ljudima koji su to zaključili jer je velika njihova patnja!
tvrda ljuska, meko srce.
ali pusti ljubav neka ide uz radost i mir, ili točnije ono što piše u Galaćanima glede plodova Duha.
Dorina-kutija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 15:46   #686
Quote:
Dorina-kutija kaže: Pogledaj post
tvrda ljuska, meko srce.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 17:38   #687
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Čovjek koji pročita koju Svetu knjigu i koju "Svetu knjigu" lako može zaključiti o duhovnom stanju njihovih autora!
A da se naslutiti i politicko opredjeljenje urednika i lektora. Nema tu svetosti.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 22:37   #688
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
A da se naslutiti i politicko opredjeljenje urednika i lektora. Nema tu svetosti.
Što se tiče urednika i lektora tu nema svetosti, slažem se!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 11:06   #689
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Gle, ne postoji pojam koji nije podložan relativizaciji u svrhu bespotrebnog kompliciranja. Primjer: Kad na semaforu gori crveno svjetlo treba stati. To je jednostavna i svakom razumljiva rečenica. Ali možemo dovesti u pitanje pojam "stati". Jer ako se zemaljska kugla stalno vrti, onda kako možemo stajati na mjestu? Što je to crveno svjetlo? Možda je to samo naš subjektivni doživljaj, a možda je to odsjaj sunca u crvenom stakalcu koji nas ponekad zbunjuje kad je sunce jako nisko. Što je uopće svjetlo? Vidiš, i patnja je jedan od takvih jednostavnih i lako razumiljivih pojmova. Ne nalazimo se na području kvantne fizike gdje je potrebno razglabati o svakom pojmu. i nepismen čovjek razumije što znači patnja, pa je u svrhu konstruktivne rasprave potpuno kontraproduktivno dalje komplicirati stvari glede tog zbilja konkretnog pojma.

e to se wheel zove ljudsko mudrovanje koje je isprazno i o tome ti pise u Bibliji.
__________________
"Crucify, laid behind the stone, You lived to die, rejected and alone, like a rose, trampled on the ground, You took the fall and thought of me above all..."
Klikni na link
forestsilvy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 00:35   #690
Quote:
forestsilvy kaže: Pogledaj post
e to se wheel zove ljudsko mudrovanje koje je isprazno i o tome ti pise u Bibliji.

U tom slučaju umjesto ovako neprimjerenih paušalnih ocjena molio bih ubuduće citirati isprazni dio (osim onoga koji aludira na ispraznost). Jer počnem li se ja na isti način osvrtati na tvoje postove, završit ćeš na forumu "Ljubav sex erotika".
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 17:57   #691
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post

U tom slučaju umjesto ovako neprimjerenih paušalnih ocjena molio bih ubuduće citirati isprazni dio (osim onoga koji aludira na ispraznost). Jer počnem li se ja na isti način osvrtati na tvoje postove, završit ćeš na forumu "Ljubav sex erotika".
I bilo bi vrijeme.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2007., 00:45   #692
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
I bilo bi vrijeme.
:klap: :klap: :klap:
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:33.