Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2007., 18:34   #61
Quote:
eventualan kaže: Pogledaj post
job se nije mučio za ništa kad nije ni postojao... Bog tako nešto nikad ne bi napravio
Svi smo mi ako ne baš pravednici ali gotovo po patnji slični Jobu. Patnja postoji. Mi postojimo. Smisla joj mora biti.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 19:49   #62
Quote:
eventualan kaže: Pogledaj post
job se nije mučio za ništa kad nije ni postojao... Bog tako nešto nikad ne bi napravio
Pročitaj moj upis ponovno (ispričavam se zbog ponavljanja). Dakle Bog nije taj koji je kušao Joba. Kušnju je isprovocirao i sproveo sotona.
S druge strane Jehova Bog je morao ostati doslijedan samom sebi i dokazati svim stvorenjima da postoje osobe koje Boga ne obožavaju iz sebičnih razloga.

Moj ponovljeni tekst ( ionako ga nitko nije komentirao):
Quote:
Knjigu o Jobu zapravo rijetko tko razumije. No razlog za to nije intelektualnla manjkavost duhovno gladnog naroda, nego nešto posve jednostavno. Nema tko pomoći da ju razumije.
A da bi smo razumijeli što knjiga o Jobu govori morali bi smo znati što je centralna tema Biblije.
Ta jedinstvena knjiga začudo prožeta je jednom niti koja je povezuje od prve do zadnje stranice.
Koja je to nit?
Najkraće rečeno ona se sastoji u tome da će Bog opravdati potrebu da bude jedini pravi suveren nad čovječanstvom.
Na samom početku ljudske povijesti sotona je to ospoiorio. Neizmjerno lukavim pristupom i slijedom intrigantih pitanja doveo je u sumjnu da Bog na pravovovaljan način želi biti suveren nad čovječanstvom.
Zapazi da sotona nije osporio svemoč Boga, ali jest to da tu svemoč koristi na pravovoaljan način.
Povijest čovječanstva žalosno je pokazala da ljudi bez Božjeg vodstva ne mogu opstati. Cijeli spektar različitih sustava uredjenja društva prodefilirao je kroz povijest i pokazali su se krajnje manjkavim, čak i onda kada su na njihovom čelu bili posve dobronamjerni ljudi.
Knjiga o Jobu izvanredno se uklapa u tu centralnu biblijsku temu.
Iskušenje Joba nije pokrenuo Jehova Bog, nego sotona.
Sotona je izmedju ostalog ustvrdio da će ljudi boga obožavati samo iz sebičnih razloga.
Job je dokazo da to nije istina, i da je grijeh Adam zapravo veči nego to uopće možemo zamisliti.
Možda će nekom ovaj kratki tekst pomoći da bolje razumije tu knjigu.
__________________
okrovogdo
odgovorko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 19:52   #63
Quote:
Smisla joj mora biti.
Svemir nema što drugo nego se pokoriti tvojim tlapnjama.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 20:18   #64
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Svemir nema što drugo nego se pokoriti tvojim tlapnjama.
Svemir je jak. To mu se mora priznati. Ne mora se pokoriti nama ljudima ali nas mora uvažiti. Po jačem.
Mislim da smo važan i prelijep dio njega.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 20:56   #65
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Jesi li čitao knjigu o Jobu? Bog nije suočio čovjeka i sotonu, već je pravednog čovjeka součio s nedaćama koje nitko razuman ne bi nazvao "masnicom i izbijenim zubom". Bog je Jobu oduzeo imanje (ajde, to je samo novac), ali i obitelj. Pobio je nedužnom čovjeku čitavu obitelj. Pravedan čovjek je patio da bi se Bog i vrag zabavljali. Jer nitko od njih dvoje nije patio. PAtio je samo dobri Job. I to bez ikakvog razloga, jer je Bog unaorijed znao da će mu Job usprkos svemu ostati vjeran.
Nerazumnije je Bogu pripisivati ljudske slabosti i mjeriti ga moralom bića ograničenom u svakom pogledu. Čitao sam knjigu o Jobu.
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 23:21   #66
nije sve tako jednostavno, job se nakon nekog vremena počeo pitati "zašto mene, Bože?" ali mu je bog sve razjasnio kad su razgovarali. sam smisao ove teme mi nije posve jasan jer kako utvrdismo, knjiga o jobu spada u biblijske mitove i nije se dogodila.
eventualan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 03:14   #67
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Nerazumnije je Bogu pripisivati ljudske slabosti i mjeriti ga moralom bića ograničenom u svakom pogledu.
Pročitaj post:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=7397383&postcount=38
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 15:14   #68
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Ovo je budalasto dijete je imalo čast pročitati SZ i NZ u cijelosti.
smješno, to se teško da zaključiti iz tvojih postova...
eventualan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 15:22   #69
JOB
Strpljivi Jobe,
gledali smo golotinju tvoju i crvljive rane tvoje i izrovano tijelo tvoje;
gledali smo prste vječnosti i nokte velikoga boga što su šarali zakonike na koži tvojoj.
Veliki zakoni, odurni ko religija Moloha i Bala, sveti ko grobišta, tvrdi ko zub Jehove.
Gubavi starče, nakazo čovječja, pergameno nebeskog krvnika;
gle, zuji smrad ko glazba raspada;
njegova je riječ duša njegova: smrad smrada, trulež truleži;
i velike riječi milje s pogane njuške:
ponizni, pokorni.
Gledo sam te ko dijete, koščati Jobe, i morao sam cjelivati gubu tijela tvojega
i smrad duše tvoje;
truli sveče, dostojni proroče tiranskoga boga;
tvoj je bog sramotan ko knuto, postidan ko šibe;
vjernici su njegovi odurni ko cjelovi izbitog paščeta i pokloni birokrata;
vjera je njihova brutalna ko udo bika;
duša je njihova gubava ko tijelo tvoje.
Ponizni Jobe,
sjedalo privilegija i pljuvačko bogova,
tvoja je misao mrtva;
mrtva je misao tvoja, mrtav je čovjek;
ime je tvoje strvina - da žive gavrani;
Hosana, mrtvi Jobe! - gotova je pjesma moja.

Janko Polić Kamov:

Amen
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 15:59   #70
kamov je bio šonja, da ne spominjemo probisvjet i prvi emovac
eventualan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 18:33   #71
Quote:
eventualan kaže: Pogledaj post
smješno, to se teško da zaključiti iz tvojih postova...
Osim ukoliko ad-hominem argumentima ili dovođenjem u pitanje moje iskrenosti nemaš namjeru podupirati svoju teoriju, predlažem da se uhvatiš on-topic problematike. U suprotnom na raspolaganju imaš podforum "nogomet" ili "politika", gdje je takva retorika uobičajena pojava i gdje na taj način nećeš vrlo brzo završiti raspravljajući sam sa sobom.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 19:27   #72
Quote:
odgovorko kaže: Pogledaj post
Pročitaj moj upis ponovno (ispričavam se zbog ponavljanja). Dakle Bog nije taj koji je kušao Joba. Kušnju je isprovocirao i sproveo sotona.
S druge strane Jehova Bog je morao ostati doslijedan samom sebi i dokazati svim stvorenjima da postoje osobe koje Boga ne obožavaju iz sebičnih razloga.

Moj ponovljeni tekst ( ionako ga nitko nije komentirao):
Evo ja ću komentirati. Post ti je odličan.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 19:43   #73
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Logika je logika , stvar je u tome što je Bog sveobuhvatan a mi gradimo logične sisteme u okviru naše ograničenosti!
Zato zaključci do kojih dođemo trebaju sadržavati dozu rezerve.
U tvom stavu o Jobu, Boga opisuješ u duhu Olimpskih bogova.
Frustracije, nezadovoljstvo ili ogorčenost izazvane osjećajem da ne pripadamo ovom svijetu ili da nam svijet" nije po mjeri" ne možemo pravdati Božijom odgovornošću.
Knjiga o Jobu ima dublju poruku od one da je Bogu bilo dosadno.
Prihvaćam mogućnost da sam zbog svojih skromnih intelektualnih mogućnosti previdio očito ili me možda ponio žar da stvari ne vidim onakve kakve jesu već ih vidim onakve kakve bih želio da budu.
Ali eto takva su ljudska bića- skrojena po mjeri ovog svijeta!
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 00:30   #74
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Logika je logika , stvar je u tome što je Bog sveobuhvatan a mi gradimo logične sisteme u okviru naše ograničenosti!
Zar nisi pročitao post iz linka?

Dakle, ako ne smatraš odgovornim svog Stvoritelja (koji te storio upravo takvoga kakav jesi - sa svojim prednostima i ograničenjima) za to što si takav kakav jesi, onda si zbilja ograničen! (Bez uvrede)
Pa to zbilja nije neki kosmički problem! Bog te svtorio ograničenoga i ti si ograničen - OK. Ali sad idemo polako:

Bog (Stvoritelj)
te (tebe)
stvorio (glagol "stvoriti" u prošlom vremenu)
ograničenoga (suprotno od neograničenoga)

Nagradno pitanje: Tko je odgovoran za tvoju ograničenost?

P.S. Evo, unio sam malo šale i razbibrige u ove ozbiljne teme, jest da je bilo na tvoj račun, ali kako si veseljak kao i ja, nadam se da se ne ljutiš. Ako se ljutiš, evo, ispričavam se.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 13:23   #75
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Bog (Stvoritelj)
te (tebe)
stvorio (glagol "stvoriti" u prošlom vremenu)
ograničenoga (suprotno od neograničenoga)

Nagradno pitanje: Tko je odgovoran za tvoju ograničenost?
Oprosi, ne mogu odoljeti
Odgovor na nagradno pitanje je, wheel!
Dorina-kutija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 16:58   #76
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Zar nisi pročitao post iz linka?

Dakle, ako ne smatraš odgovornim svog Stvoritelja (koji te storio upravo takvoga kakav jesi - sa svojim prednostima i ograničenjima) za to što si takav kakav jesi, onda si zbilja ograničen! (Bez uvrede)
Pa to zbilja nije neki kosmički problem! Bog te svtorio ograničenoga i ti si ograničen - OK. Ali sad idemo polako:

Bog (Stvoritelj)
te (tebe)
stvorio (glagol "stvoriti" u prošlom vremenu)
ograničenoga (suprotno od neograničenoga)

Nagradno pitanje: Tko je odgovoran za tvoju ograničenost?

P.S. Evo, unio sam malo šale i razbibrige u ove ozbiljne teme, jest da je bilo na tvoj račun, ali kako si veseljak kao i ja, nadam se da se ne ljutiš. Ako se ljutiš, evo, ispričavam se.
Da svjestan sam svoje ograničenosti i nemam namjeru za to optuživati nikoga!
Iz tvog stava proilazi da nismo odgovorni za svoje postupke jer eto Bog nas je takve zbrljavio.(ovo bi se moglo sviđati anarhistima)
Nezadovoljan si stvarima koje su izvan tvog dosega (Lucifer je imao sličan problem) ambiciozno nema što- ako si veseljak.
PS Ne bih bio dostojan rasprave ako bih se ljutio
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2007., 00:59   #77
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Da svjestan sam svoje ograničenosti i nemam namjeru za to optuživati nikoga!
Iz tvog stava proilazi da nismo odgovorni za svoje postupke jer eto Bog nas je takve zbrljavio.(ovo bi se moglo sviđati anarhistima)
Nezadovoljan si stvarima koje su izvan tvog dosega (Lucifer je imao sličan problem) ambiciozno nema što- ako si veseljak.
PS Ne bih bio dostojan rasprave ako bih se ljutio
Za PS svaka čast!
Da se vratim na temu: nije potrebno nikoga optuživati ni za što. Pa nećeš valjda optuživati tvornicu Renault jer njihovi automobili ne mogu letjeti! Ali za svaku prednost i manu novog automobila koji uzašao s njihove proizvodne trake odgovorna je tvornica, a nikako sam automobil.
Ljudi su samo dijelom odgovorni zasvoje postupke. Najveću odgovornost snosi, naravno, Bog. Zbog toga ja niti najgoreg zločinca ne bih osudio na vječnu patnju. A ni pravednika na privremenu patnju (kao što radi Bog, i kao što je učinio s Jobom).
Da, nezadovoljan sam stvarima izvan svog dosega. Štoviše, krajnje nezadovoljan. Ali pazi sad - nezadovoljan sam zato što je Bog u mene usadio viziju mira i pravde. I usadio je u mene osjećaj koji mi govori da imam pravo na to! Moje nezadovoljstvo postojećim stanjem je u skladu s Njegovom voljom, i kad bih drugačije rekao lagao bih samom sebi, a time se udaljio od Njegove želje da budem što bliže istini.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2007., 13:22   #78
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Za PS svaka čast!
Da se vratim na temu: nije potrebno nikoga optuživati ni za što. Pa nećeš valjda optuživati tvornicu Renault jer njihovi automobili ne mogu letjeti! Ali za svaku prednost i manu novog automobila koji uzašao s njihove proizvodne trake odgovorna je tvornica, a nikako sam automobil.
Ljudi su samo dijelom odgovorni zasvoje postupke. Najveću odgovornost snosi, naravno, Bog. Zbog toga ja niti najgoreg zločinca ne bih osudio na vječnu patnju. A ni pravednika na privremenu patnju (kao što radi Bog, i kao što je učinio s Jobom).
Da, nezadovoljan sam stvarima izvan svog dosega. Štoviše, krajnje nezadovoljan. Ali pazi sad - nezadovoljan sam zato što je Bog u mene usadio viziju mira i pravde. I usadio je u mene osjećaj koji mi govori da imam pravo na to! Moje nezadovoljstvo postojećim stanjem je u skladu s Njegovom voljom, i kad bih drugačije rekao lagao bih samom sebi, a time se udaljio od Njegove želje da budem što bliže istini.
Mislim da nas je Bog "dobro opremio" da dokučimo Istinu.
Ljudski život je kratak da bi čovjek mogao sam preći taj put. Bog je poslao poruku da unatoč tome postoji način i da ne klonemo u svojim nastojanjima da dođemo do "usađene vizije"- imamo božije atribute koji ne ovise o prolaznosti !
Joba si nisam predstavio kao osobu već općenito kao simbol odnosa čovjeka i materije. U tom slučaju moralne norme imaju sasvim drugi smisao .
Božija volja je naša slobodna volja!
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2007., 15:23   #79
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Mislim da nas je Bog "dobro opremio" da dokučimo Istinu.
Ljudski život je kratak da bi čovjek mogao sam preći taj put. Bog je poslao poruku da unatoč tome postoji način i da ne klonemo u svojim nastojanjima da dođemo do "usađene vizije"- imamo božije atribute koji ne ovise o prolaznosti !
Joba si nisam predstavio kao osobu već općenito kao simbol odnosa čovjeka i materije. U tom slučaju moralne norme imaju sasvim drugi smisao .
Božija volja je naša slobodna volja!
Sve je to jako lijepo i jako off-topic. Ok, nevermind, sve je cool.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:56.